|
|
Сабақ
|
Ұлы Абайдың ілімі ( диологтік
оқыту , зерттеушілік әңгіме )
|
|
Күні 15 .03.2018
|
Мұғалімнің аты-жөні: Жаппаров
Шарипжан
|
|
Сынып: 7-сынып
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу
мақсаттары
|
10.4.2.1. Әдебиет саласында
Абай бейнесін айтып , айқындау
10.4.3.2. Абайдың
шығармаларындағы рухани тәрбие жайлы қолданысын жазып ,
талдау
10.4.4.3. Әдеби
шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын шолу
жасау.
|
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай алады:
Абай туралы жалпы
мәліметтерді біледі
|
|
Оқушылардың көпшілігі орындай
алады:
Абай шығармаларын оқып , әңгімелейді
,автордың пікірін анықтайды.
|
|
Кейбір оқушылар орындай алады:
Абайдың шығармаларын бөлімдерге бөле алады,
эпизодтарды орын -орынына қоя біледі, негізгі идеяны аша
алады
|
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар орындай алады.
Оқушылар өз ойларын еркін
жеткізеді , жазып оқып бере алады
Пәнге қатысты сөздік қормен
терминдер:
|
|
Бағалау критерийлері
|
-
Оқылған әңгіменің , көрсетілімнің мазмұнын
түсінеді
-
Мәтіннен тірек сөздерді табады, жазады, жоспар
құрады ,
-
Негізгі ойды анықтайды, өз
ойларын толық жеткізе алады ,
дәлелдейді,
бағалайды
|
|
Құндылық :
|
“Рухани жаңғыру” Абай ілімі-
рухани қазына
|
|
5мин
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
«Шаттық шеңберін» құру , Әр
бір оқушы шеңберде қол ұстасып , өз есімінің мағынасын айтады
өзінің бір қасиетін айтады . «Ынтымақтастық орта құрады
»
Шеңбер болып тұрайық жылы
жүзбен,
Бізге келсін қуаныш нұр іздеген.
Мейірім толған жанымыз, жүрегіміз.
Үлгі алсын көрген жан мына
бізден.
|
|
|
Алдыңғы оқу
|
«Ой
қозғау»
Ақылды ,
абыройлы,
инабатты ,
арайлы осы сөздерден керекті
әріптерді пайдаланып , сөз шығару
Бүкіл әлем әдебиетінде
салмақты орны бар дана ақын , сазгер ....
|
|
Жоспар
|
|
|
Жоспарланған уақыт есебі
|
Жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
|
10
минут
|
Басы
|
Мағынаны ашу :
Алғашқы слайд
«Рухани жаңғыру және Абай ілімі » жайлы сұрақтар
қою
-
Абайдың сөздерінің «Рухани
жаңғыру» ға жататындығын дәлелдей аласыздар ма
?
-
Өлеңдерінде патриоттық тәлім
-тәрбие байқалады, оны қай жерден көруге болады
?
-
Өз
халқы үшін қандай насихаттар айтып кеткен екен ?
Абай туралы видео көрсетілім көрсетіледі , сол
арқылы өз білгендерін жүйеге келтіріп жауап
береді
Ширату : Ашық сұрақтар қоя
отырып , оқушыларды әңгімеге тартып, диалог ұйымдастыру, оқушылар
жауап беріп отырады
Абайдың жұмбақ өлеңдерін слайд
арқылы көрсетіп, сол жұмбақтардың жауаптарын
табу
|
Видеоролик
Сурет, видеоролик
Таратпа материалдар
слайдтар
|
|
15
минут
|
Ортасы
|
Айтылым :
1-тапсырма
Абайдың шығармашылығы өзге
тілдерде
Ағылшын тілі және орыс тілі
мұғалімінің
сұрақтарына жауап
береді
Абай әнінің орысша нұсқасын
тыңдату
Жазылым:
2-тапсырма
Кестемен жұмыс
әр топ өздеріне берілген
конверт арқылы түскен стратегиялар арқылы сызбаларды толтырып ,
қорғап шығады , Абай туралы құнды мәліметтер
келтіріледі
ПОПС формуласы ,
асоциациалық кесте , тірек сызбалар
кестесі
Тыңдалым .
Абайдың «Отыз тоғызыншы » қара
сөзін таспадан қойып тыңдату
1. Бұл қарасөз арқылы Абай адамдарға нені айтқан
?
2.
Осы қарасөз туралы қандай пікірдесіздер ?
|
|
|
|
|
Оқылым
.
«Абайға арнау» өлеңін оқып
естірту
Сергіту сәті:
Сіз
қалай жатып ұйықтайсыз ,соған қарап мінезіңізді анықтап
көрейік
|
АКТ
Суреттер
|
|
Оқушының деңгейіне қарай тапсырма
беремін
Блум таксаномиясы бойынша
І . Ақпаратты іздеу, жинақтау
ІІ. Жалпылау , интерпритациялау
ІІІ. Түсіну, бағалау
|
«Бес саусақ » әдісі арқылы
бағалаймын
Сабақ соңында мен сабақтың басында берген бағалау
парақшаларындағы дескрипторлар арқылы өздері қойған бағаларымен
таныстырады
|
Бейнелеу өнері, дүниетану,
қазақ тілі , әдебиет , өзбек тілі , орыс тілі , ағылшын тілі,
георафия, математика , тарих...
|