Материалдар / Абай Құнанбаев "Жетінші" қарасөзі

Абай Құнанбаев "Жетінші" қарасөзі

Материал туралы қысқаша түсінік
"Жетінші" қарасөзінің мазмұнын түсіну үшін түрлі әдіс-тәсілдер арқылы жаңа тақырыпты игерту
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Желтоқсан 2020
344
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Пәні. Қазақ әдебиеті

Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: ...Абайды оқы, таңырқа!

Мектеп: «Рублевка орта мектебі»

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Шарипов К.К.

Сынып: 6 А Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Абайдың «Жетінші қарасөзі»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.3.2.1. кейіпкерлер жүйесінің замануи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру


Сабақ мақсаты

Бәрі: шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселенінің идеясын түсінеді;

Көбі: шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасай алады;

Кейбіреуі: қарасөзде көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни көзқарас, хабарлама жасай алады;

Бағалау критерийі

- Шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсінеді, анықтайды;

- Шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме табады, талдау жасайды;

- Қарасөзде көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни көзқарасын тұжырымдайды, хабарлама жасайды

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика мен терминология: автор үні, оқырман сезімі, шығармадағы құндылық.Оқушылар түсінеді және сипаттайды.

Диалог және жазылымға пайдалы тіркестер:

Менің ойымша..., Қорытындылай келе...

Шығармадағы тірек сөздер: ішсем,жесем, ұйықтасам деп, бұлар тәннің құмары, бұлар болмаса, тән жанға қонақ.

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел» жалпыұлттық құндылықтар:

  • Тіл және мәдениет;

  • Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік;

  • Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау;

  • Қарым-қатынас жасау қабілеті;

  • Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау;

  • Отбасы құндылықтары;

  • Өмір бойы оқуға дайын болу


Құндылықтарға баулу адамгершілік, төзімділік, еңбекқорлық, адалдық, жауапкершілік, жалпы адамдардың әлеуеті және қоршаған адамдардың әлеуеті туралы көзқарасымыздың қалыптасуына негіз болады. Сондай-ақ құндылықтар дегеніміз біздің сенетін дүниеміз, олар біздің қоршаған ортаға деген қарым-қатынасымызды және мінез-құлқымызды анықтайды.

Пәнаралық байланыс

Музыка, өзін-өзі тану

Алдыңғы білім

Абай қарасөздерін осыған дейінгі сабақтарда қарастырғандықтан, жалпы ақпарат бар және осы тақырып аясында ой тұжырымдай алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы


2 минут









3 минут










Білу

Түсіну



5 мин


























1.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу.

« Жүректен жүрекке» әдісі

Оқушылар бір-біріне тілектерін білдіріп, бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

2. Үй жұмысын тексеру.

Т/Ж Тыңдалым алды жұмыс

Абайдың «Жетінші сөзін» даустап оқу, тыңдату.

1-Тапсырма. ТЖ

«Уақыт тізбегі» әдісі арқылы сыныпқа сұрақтар беріледі. Оқиға желісін айту арқылы қарасөзде көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселенің идеясын анықтайды.

1 тап - Абай «Жетінші қарасөзінде» адам анадан қандай мінезбен туады?

2 тап - Ақын тән құмарына нелер жатқызады?

3 тап - Ақын тән құмарына нелер жатқызады?

4 тап – Жетінші қарасөзде айтылған басты әлуметтік-қоғамдық мәселе қандай?


м әселе

оқиға

оқиға

оқиға

оқиға





Бағалау критерийі:

- Жетінші қарасөзінен адам анадан қандай мінезбен туатынын анықтайды;

- Ақынның жан, тән құмарына нелер жатқызатынын айтады, талдайды;

- Жетінші қарасөзде айтылған басты әлуметтік-қоғамдық мәселені айқындайды.

Дескриптор:

-Жетінші қарасөзінен адам анадан қандай мінезбен туатынын анықтай алады;

- Ақынның жан, тән құмарына жататын қасиеттерді айта алады, талдай біледі;

- Жетінші қарасөзде айтылған басты әлуметтік-қоғамдық мәселені айқындай алады.

ҚБ: Өзара бағалау:

  1. ТАМАША! 2. ЖАРАЙСЫҢ!






































Сабақтың ортасы


Талдау

4 мин



















5 мин

































Жинақтау


3минут























5 минут


































Қолдану


4 минут





4 минут














2-Тапсырма

ТЖ

«Қос диаграмма» әдісі

Қарасөздердің көркем әңгімеден айырмашылығы бар ма?









Бағалау критерийі:

  • Қарасөзбен көркем әңгімені ажыратады;

  • Диаграммаға салады

Дескриптор:

  • Қарасөзбен көркем әңгімені ажырата алады;

  • Диаграммаға сала алады

3- Тапсырма

А/И «Тұжырымдамалық карта» әдісі арқылы жетінші қарасөздегі белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау. Берілген сұрақтардың жауабын кестеге толтыра отырып, жетінші қарасөзді тұжырымдау.

1.Абай неліктен «Көкіректе сәуле жоқ, көңілде сенім жоқ. Құр көзбен көрген біздің хайуан малдан неміз артық? - дейді»

2. Не себепті «Бала күнімізде жақсы екенбіз»-дейді?








Бағалау критерийі:

  • белгілі бір эпизодтық сөздердің маңызына негіздеме жасайды;

  • қарасөзді талдайды, тұжырымдайды.

  • Дескриптор:

  • белгілі бір эпизодтық сөздердің маңызына негіздеме жасай алады;

  • қарасөзді талдай алады, тұжырымдай біледі.

ҚБ: БАС БАРМАҚ!

4 – Тапсырма ТЖ

«Ақпаратты сүзіп ал» әдісі арқылы

Абайдың «Жетінші қарасөзінің» мазмұны бойынша тірек сөздерді теріп жазу.

Қарасөздегі ой тұжырым атауы

Берілген түсінік

Тәннің құмары

Ішу, жеу, ұйықтау...

Бағалау критерийі:.

  • Жетінші қарасөзіндегі тірек сөздерді анықтайды;

  • Кестеге түсіреді.

Дескриптор:

- Жетінші қарасөзіндегі тірек сөздерді анықтай алады;

Кестеге түсіре алады.

Қ.Б: «Геометриялық фигура» әдісі арқылы бағалау

5-Тапсырма ТЖ

Б/С Шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау.

1-2 топ - Шығармада қандай көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі және құндылықтары туралы айтылады?

3-4 топ – Олар не себепті құндылықтар болып табылады?

Шығарма мазмұны бойынша берілген кестені толтырады.


Шығармада қандай көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі және құндылықтарды байқадың?

Оны қалай дәлелдей аламын?

Бағалау критерийі:

  • Шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама айтады;

  • Қарасөзде кездескен құндылықтарға сыни көзқарас білдіреді

Дескриптор:

  • Шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама айта алады;

  • Қарасөзде кездескен құндылықтарға сыни көзқарасын білдіре алады.

ҚБ: «КҮН. БҰЛТ. ЖАҢБЫР»

6-тапсырма. ТЖ

Бір ауыз сөз» әдісі

1. 4 жақсы, 4 жаман қасиетті жазу. Барлық тірек сөздерді қатыстырып өлең жолын құрастыру.

ТЖ

«Пирамидалық талқылау» әдісі

2. Ақынның жетінші қарасөзіне ой тұжырымдау

Тіктөртбұрыштың сыртқы бөлігіне топтың әр мүшесі шығарма туралы өз жауабын жазады, ал ішкі төртбұрышқа ортақ түйінді ой жазады. Менің ойымша..., Қорытындылай келе...






Бағалау критерийі:

-Шығармадан жақсы, жаман қасиеттерді жазады, өлең құрастырады;

-Ақынның «Жетінші қарасөзіне» қорытынды ой тұжырымдайды.

Дескриптор:

  • Шығармадан жақсы, жаман қасиеттерді жаза алады, өлең құрастыра біледі;

  • Ақынның «Жетінші қарасөзіне» қорытынды ой тұжырымдай алады.

Қ.Б Топ өзара бағалайды.











































































































Сабақтың соңы


Бағалау


5 мин














Рефлексия

ТЖ «Қ.Қ.Қ» әдісі

Маған қызық болған екі нәрсе

Маған қиын болған екі нәрсе

Маған құнды болған екі нәрсе




Кері байланыс:

«Табыс сатысы» әдісі

Өзіңізді бүгінгі тапсырмаларды орындауда, сабақты меңгеру бойынша қай сатыдамын деп ойлайсыздар? Оқушылар бүгінгі сабақты түсінгені бойынша стикерлерді«Жетістік баспалдағына» жабыстырады.

1 саты - Маған түсініксіз.

2 саты - Әлі де оқу керек.

3 саты - Барлығы түсінікті.



Үйге тапсырма: «Ұлы Абайдың шығармашылық мұрасы» тақырыбында эссе жазу. Ойыңызға нақты дәлелдер келтіріңіз. Эссенің сөз саны 120 сөз.















770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ