Абай Құнанбаев "Масғұт" поэмасы

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Абай Құнанбаев "Масғұт" поэмасы

Материал туралы қысқаша түсінік
Абай Құнанбаев "Масғұт" поэмасының сюжеттік – композициялық құрлымына талдау жасау. Көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау. Поэмада көтерілген мәселелерді талдау арқылы шығармашылық жұмыс жүргізеді.
Материалдың қысқаша нұсқасы





Педагогтің аты-жөні:

Байбосынова Нагима

Күні:

13. 10.21ж.

10 «Б»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Ұзақ мерзімді

жоспардың тарауы:

«Қалың елім, қазағым»

Сабақтың тақырыбы:

Абай Құнанбаевтың «Масғұт» поэмасы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары:

10.2.3.1 - әдеби шығарманың сюжеттік – композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну;

10.1.3.1 – көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс жасау.


Сабақтың мақсаты:

Әдеби шығарманың сюжеттік – композициялық құрлымына талдау жасау. Көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау. Поэмада көтерілген мәселелерді талдау арқылы шығармашылық жұмыс жүргізеді.



Тілдік мақсат:


Тақырыптық терминдер: Поэма, Шәмсі-жиһан, шаһар,

шынайылылық, батыр,намыс, құндылықтар, тарих, һаруан-Рашид халифа.

Құндылықтарға баулу:


Адамгершілікті жоғары ұстау, үлкенді, отбасын құрметтеу, мейірімді болу, махаббатты берік ұстау, адал болу, батылдықты.




Сабақтың барысы:

Сабақ

тың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушы әрекеті

Баға

лау

Ресурстар


Сабақ

тың басы:


- Амандасу. Жаңа сабақтың тақырыбын таныстыру.

-Бүгінгі жаңа сабақ оқу мақсаттарымен таныстырамын.

-Назарын шоғырландыру



Ой қозғау. Суреттен не көріп тұрсыңдар?


Бүгінгі сабақпен қандай байланысы бар?

Оқушылар өз пікірлерін айтады.

Ой түрткі сұрақтар:


  1. тапсырма.


Масғұт” поэмасынан оқи отырып, қандай ой түйдіңіздер? Сұрақтарға жауап беріңіздер. Назарын шоғырландыру сұрақтары:

1. Поэманың бас кейіпкері кім? Ол қандай қасиетімен ерекшеленеді?

2. Абай “Масғұт” поэмасы қандай шығарманың желісімен жазды?

Оған не түрткі болды?

3. Поэмада қандай мәселе сөз болады?

4. Поэманың идеясы қандай?

5. Кейіпкердің қызыл жемісті таңдауынан қандай ой түйдіңіздер?

6. Поэмада өлмейтін, мәңгі жасайтын жалғыз жан кім?


Дескриптор

1-тапсырма бойынша:

-Поэманың идеясын айта алады.

-Сұрақтарға жауап бере алады.


сұрақтарға жауап беріп, өз ойларын ортаға салады.





















1-тапсырма.


Сұрақтарға жауап береді,



Сабақ

тың орта

сы:


2-тапсырма





  1. тапсырма.

Жеке оқушыларға беріледі, қағазбен таратылып.


Кейіпкер сыры” әдісі бойынша поэмадағы басты кейіпкер Масғұтқа мінездеме беріп, іс-әрекетін даралап айтыңыз.

1. Масғұттың бойындағы жақсы мен жаман қасиеттерін атаңыз.

2. Масғұттың ақ және сары жемістен бас тарту себебін айтыңыз.

3. Масғұттың қызыл жемісті таңдаудағы себебі.

4.Масғұттың іс-әрекетіне қатысты және хан мен Масғұттың әрекетіне қандай баға берер едіңдер? (өз пікірлеріңіз)

5.Поэиадағы Масғұт пен Ақын Абайдың болмыстарында ұқсастық барма?



5-тапсырма. “Жағдаяттық тапсырма”

1. Поэманың негізгі идеясында ақын атап көрсеткендей, ер адамның жанындағы жолдасы, ақылшы,жанашыры әйел болатынын

Масғұттың қызыл жегенінен көреміз. Осы оқиғаны өз ойларыңмен ары қарай жалғастырыңдар. Поэманы өздерің қалай аяқтар едіңдер? Өз ойларыңды айтып беріңдер?


2.Бір күні сендерге де Қыдыр ата кезігіп, ақыл, байлық, әйел үшеуінің біреуін таңдауыңызды сұраса, сіз қайсын таңдар едіңіз?


2-тапсырма бойынша:

-Поэманың мазмұнын түсінеді.

- Сюжеттік- композициялық құрлымын өз бетінше талдай алады.

-Поэмадағы маңызды оқиғаларды анықтайды.








-3-тапсырма бойынша: жеке оқушымен жұмыс.

















4-тапсырма бойынша:

-Басты кейіпкердің бойындағы қасиеттерге мінездеме бере алады.










5-тапсырма бойынша:

-Жағдаяттан шыға алады.


кері байла

ныс беру арқы

лы баға

лаймын





Оқу

лық, жұмыс дәптерлері

Сабақ

тың соңы:

6-тапсырма

«3 НЕЛІКТЕН» стратегиясы

1. Неліктен Абай бала тәрбиесіне қатты көңіл бөлген? 

2. Неліктен Абай ғылым, білімді уағыздаған өлеңдер жазды? 

3. Неліктен Абайдың «Масғұт» помасында әйелді қоғамның ерлерге мүшесі деп тану, оның әлеуметтік өмірдегі орнын бағалау жағына көбірек көңіл бөлінген?


Қорытындылау




Сұрақтарға жауап береді.










Керібайланыс:

Өз пікірлерін білдіреді













ауызша кері байла

ныс


.

Оқу тапсырмасы:

Поэманың зерттелу тарихы туралы ізденіп, оқып келу.









Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
15.10.2021
9817
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі