|
Қазақ тілі Сынып: 5 |
Күні: 21.12.18ж |
|
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Абай Құнанбаев кім? |
|
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.2.5.1 (А5)-берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу 5.5.1.5 (ТБ1) - болымды, болымсыз етістіктерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану. |
|
|||||
|
Сабақ мақсаты |
Абай өмірін біледі,«Ғылым таппай мақтанба» өлеңін мәнерлеп оқып, мазмұнын түсінеді,көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтайды
Болымды, болымсыз етістіктерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолданады
Болымды, болымсыз етістіктердің жасалу жолдарын айта алады |
|
|||||
|
Бағалау критерийі |
|
|
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор: Кітап қорында, ең ірі, қолға беріледі, мәдени ескерткіш, қорғауында, пайда болған, мемлекет қайраткерлері Талқылауға арналған сұрақтар:
|
|
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтары 3.Зайырлы қоғам және жоғары руханият Біздің еліміз әлемдік қауымдастықта рухани әлем мен келісімнің оң үлгісі ретінде қабылданады. Мемлекеттік және қоғамдық өмірдің зайырлы сипаты экономикадағы өрлеудің, білім беру, денсаулық сақтау және мәдениеттің ұлттық жүйесін табысты дамытудың ең маңызды шарты. |
|
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, әдебиет |
|
|||||
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар бұған дейін суреттер, тірек сөздер арқылы тақырыпты болжауға дағдыланған, қажетті тіркестерді пайдаланып, мәтін құрастыра алады |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
|
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурс тар |
ҚБ |
||||
|
Сабақ-тың басы – 8 мин.
Сабақтың ортасы 28 мин |
Психологиялық ахуал туғызу: Үлкен шеңберге тұрайық, Қол ұстасып, кәне біз. Достасайық бәріміз, Қандай жақсы дос болу! (бір-бірімен амандасып,құшақтасады)
Қызығушылықты ояту. Оқушылардың жауабын тыңдау. Сабақтың тақырыбына болжам жасайды. Топқа бөлу. «Адасқан сөздер» әдісі Оқушыларға қима қағаздар беріледі. Бұл қима қағаздарда кітапқа қатысты мақал-мәтел берілген. Оқушылар қима қағаздағы мақал-мәтелдің жалғасын дұрыс табу арқылы үш топқа бірігеді. Мақал-мәтелдер:. /«Кітап – білім бұлағы», «Кітап – алтын қазына», «Кітап – таусылмайтын байлық»/. Ж. Алдыңғы білімді еске түсіру Сұрақтар:
Үй тапсырмасын тексеру: Кітап – бағалы сыйлық Кері байланыс парақшаларын талдау «Ой қозғау».әдісі Кім кітап оқиды? Кітапты қайдан аласыңдар? Біздің мектепте қанша кітапхана бар? Олар қайда орналасқан? Балалар, бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай? Бүгінгі сабақтың тақырыбы «Ірі кітапханалар».
Сөздікпен жұмыс Мұғалім тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады,аудармасын айтады. Оқушыларға қайталатады. Аумағы – Қолжазба - рукопись Сирек кездесетін – редко встречается Жуық – около (ТЖ.) 1 – тапсырма. «Ой дөңгелек» әдісі. Аудио таспадан «Әлемдегі ең ірі кітапханалар» туралы мәтінді тыңдау арқылы көтерілген мәселені болжайды. І топ. Тыңдалған мәтіннен негізгі ойды айтады және әңгімелейді. ІІ топ. Аудио мәтінді ескере отырып постер жасайды ІІІ топ. Тірек сөздерді тауып, диалог құрастырады. Дескриптор: 1. Мәтінге сай негізгі ойды анықтайды 2. Постер құрастырады және тірек сөздерді тауып, пікір алмасады. Ж.Ж. 2- тапсырма. «Үштік сұхбат» әдісі Берілген сөздер болымсыз етістік тудыратын – ған/,-ген, қан / - кен жұрнақтары мен «емес» көмекше етістігін пайдаланып,болымсыз етістікке айналдырып жазады. Дескриптор: Болымсыз етістіктің жұрнақтарын дұрыс қоя алады. |
|
|
||||
|
Сабақ-тың соңы 7 мин Саралау тапсыр-масы |
Сабақты бекіту: «Сиқырлы орындық» (үстелдердің артында сұрақтары бар стикерлер жапсырылған) АВС деңгейлі Дескриптор: -Сұрақтарға жауап бере алады; -Жауаптарын дәлелдей біледі; -Шынайы өмірмен байланыстыра алады |
|
|
||||
|
|
Үй тапсырмасы: 9 - тапсырма . 126 бет |
|
|
||||
|
Кері байланыс: Білемін. Білдім. Білгім келеді. |
|
||||||
|
Саралау:
тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау;
Болымды, болымсыз етістіктерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану.
Болымды, болымсыз етістіктердің жасалу жолдарын айта алу |
«Бағдаршам» әдісі «Бас бармақ» әдісі «Смайлик» әдісі |
Топта жұмыс жасау ережелерін сақтайды |
|||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен 2 нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақта не нәрсеге назар аудару керек? |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Абай Құнанбайев
Абай Құнанбайев
|
Қазақ тілі Сынып: 5 |
Күні: 21.12.18ж |
|
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Абай Құнанбаев кім? |
|
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.2.5.1 (А5)-берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу 5.5.1.5 (ТБ1) - болымды, болымсыз етістіктерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану. |
|
|||||
|
Сабақ мақсаты |
Абай өмірін біледі,«Ғылым таппай мақтанба» өлеңін мәнерлеп оқып, мазмұнын түсінеді,көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтайды
Болымды, болымсыз етістіктерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолданады
Болымды, болымсыз етістіктердің жасалу жолдарын айта алады |
|
|||||
|
Бағалау критерийі |
|
|
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор: Кітап қорында, ең ірі, қолға беріледі, мәдени ескерткіш, қорғауында, пайда болған, мемлекет қайраткерлері Талқылауға арналған сұрақтар:
|
|
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтары 3.Зайырлы қоғам және жоғары руханият Біздің еліміз әлемдік қауымдастықта рухани әлем мен келісімнің оң үлгісі ретінде қабылданады. Мемлекеттік және қоғамдық өмірдің зайырлы сипаты экономикадағы өрлеудің, білім беру, денсаулық сақтау және мәдениеттің ұлттық жүйесін табысты дамытудың ең маңызды шарты. |
|
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, әдебиет |
|
|||||
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар бұған дейін суреттер, тірек сөздер арқылы тақырыпты болжауға дағдыланған, қажетті тіркестерді пайдаланып, мәтін құрастыра алады |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
|
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурс тар |
ҚБ |
||||
|
Сабақ-тың басы – 8 мин.
Сабақтың ортасы 28 мин |
Психологиялық ахуал туғызу: Үлкен шеңберге тұрайық, Қол ұстасып, кәне біз. Достасайық бәріміз, Қандай жақсы дос болу! (бір-бірімен амандасып,құшақтасады)
Қызығушылықты ояту. Оқушылардың жауабын тыңдау. Сабақтың тақырыбына болжам жасайды. Топқа бөлу. «Адасқан сөздер» әдісі Оқушыларға қима қағаздар беріледі. Бұл қима қағаздарда кітапқа қатысты мақал-мәтел берілген. Оқушылар қима қағаздағы мақал-мәтелдің жалғасын дұрыс табу арқылы үш топқа бірігеді. Мақал-мәтелдер:. /«Кітап – білім бұлағы», «Кітап – алтын қазына», «Кітап – таусылмайтын байлық»/. Ж. Алдыңғы білімді еске түсіру Сұрақтар:
Үй тапсырмасын тексеру: Кітап – бағалы сыйлық Кері байланыс парақшаларын талдау «Ой қозғау».әдісі Кім кітап оқиды? Кітапты қайдан аласыңдар? Біздің мектепте қанша кітапхана бар? Олар қайда орналасқан? Балалар, бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай? Бүгінгі сабақтың тақырыбы «Ірі кітапханалар».
Сөздікпен жұмыс Мұғалім тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады,аудармасын айтады. Оқушыларға қайталатады. Аумағы – Қолжазба - рукопись Сирек кездесетін – редко встречается Жуық – около (ТЖ.) 1 – тапсырма. «Ой дөңгелек» әдісі. Аудио таспадан «Әлемдегі ең ірі кітапханалар» туралы мәтінді тыңдау арқылы көтерілген мәселені болжайды. І топ. Тыңдалған мәтіннен негізгі ойды айтады және әңгімелейді. ІІ топ. Аудио мәтінді ескере отырып постер жасайды ІІІ топ. Тірек сөздерді тауып, диалог құрастырады. Дескриптор: 1. Мәтінге сай негізгі ойды анықтайды 2. Постер құрастырады және тірек сөздерді тауып, пікір алмасады. Ж.Ж. 2- тапсырма. «Үштік сұхбат» әдісі Берілген сөздер болымсыз етістік тудыратын – ған/,-ген, қан / - кен жұрнақтары мен «емес» көмекше етістігін пайдаланып,болымсыз етістікке айналдырып жазады. Дескриптор: Болымсыз етістіктің жұрнақтарын дұрыс қоя алады. |
|
|
||||
|
Сабақ-тың соңы 7 мин Саралау тапсыр-масы |
Сабақты бекіту: «Сиқырлы орындық» (үстелдердің артында сұрақтары бар стикерлер жапсырылған) АВС деңгейлі Дескриптор: -Сұрақтарға жауап бере алады; -Жауаптарын дәлелдей біледі; -Шынайы өмірмен байланыстыра алады |
|
|
||||
|
|
Үй тапсырмасы: 9 - тапсырма . 126 бет |
|
|
||||
|
Кері байланыс: Білемін. Білдім. Білгім келеді. |
|
||||||
|
Саралау:
тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау;
Болымды, болымсыз етістіктерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану.
Болымды, болымсыз етістіктердің жасалу жолдарын айта алу |
«Бағдаршам» әдісі «Бас бармақ» әдісі «Смайлик» әдісі |
Топта жұмыс жасау ережелерін сақтайды |
|||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен 2 нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақта не нәрсеге назар аудару керек? |
|||||||
шағым қалдыра аласыз















