Сабақ жоспары
Пән: қазақ әдебиеті 10-сынып
|
САБАҚ: А.Құнанбайұлы өмірі мен шығармашылығы |
Мектеп: №27 жалпы орта мектеп |
|
|
Күні: 13.12.2016 |
Мұғалімнің аты - жөні: Қалдыбаева Қ.Ж |
|
|
СЫНЫП:10А |
Қатысқандар:14 |
Қатыспағандар: 0 |
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
А.Құнанбайұлы өмірінен мәлімет алады. «Қансонар»,өлеңінің мазмұнымен танысу,шығарманың негізгі тақырыбы мен идеясын ашу,ақынның өзіндік ішкі әлемін таныту,өлең құрылысына талдау |
|
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: |
|
|
Оқушының өлеңге бүгінгі заман тұрғысынан қарап сөйлеуге ер,өзіндік көзқарасынбілдіре алуға төселдіру |
||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
||
|
Өлеңді мәнерлеп оқи алады,өлең құрылысына талдау жасай алады |
||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: |
||
|
Тақырыпқа байланысты сыни ой айта алады,ғаламтор ақпараттарын пайдалана алады |
||
|
Тілдік мақсат: |
Оқушылар орындай алады: |
|
|
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестер. |
|||
|
Жамбыл шығармалары, аттандыру |
||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі: |
||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
||||
|
1 Абай туралы не білеміз? 2 .А.Құнанбайұлы кім? 3. «Қансонар» өлеңінің негізгі тақырыбы? 4.Абайдың алғашқы ұстазы кім? |
||||
|
Не себепті ...... деп ойлайсыз? |
||||
|
-Не себепті Абай атанды? -Қыс суретін, белгісін қалай жеткізді? -Халықтың күйін неден аңғаруға болады? |
||||
|
Жазылым |
||||
|
Өлең құрылысына талдау жасау,эссе |
||||
|
Алдыңғы оқу: |
Адамның кейбір кездері |
|||
|
Жоспар |
|
|||
|
Жоспарланған уақыт есебі |
Жоспарланған жаттығу түрлері (төмендегі жазбаларды сіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз) |
Ресурстар |
||
|
Басы 5 минут 2 мин
|
Ұ. Психологиялық дайындық,шаттық шеңбері «Көңіл -күйің қандай?» Ж.Ынтымақ,береке, бірлік,татулық сөздерін айта отырып,4 топқа біріктіру Ж.Уй тапсырмасын пысықтау «динамикалық шеңбер»әдісі бойынша |
Оқулық,шеңбердегісұрақтар,
|
||
|
Ортасы 5-30 мин. Бақылау
|
Ұ.Қазақтың ұлы ақыны Абай Құнанбайұлы 1845 жылы 10 тамыз күні Семей өңірінің қазіргі Абай ауданындағы Шыңғыстау бөктерінде дүниеге келген.Абайдың шын аты Ибраһим.Әжесі еркелетіп «Абай»деп атап кеткен.Абайдың ата-тегі,тәрбиеленіп шыққан ортасы Тобықтының шынжыр балақ,шұбар төс ауқатты отбасы болған. Абай және ғылым *Жасымда ғылым бар деп ескермедім *Ғылым таппай мақтанба *Интернатта оқып жүр *Әсемпаз болма әрнеге Абайдың меңгерген тілдері:араб,парсы,шағатай Абай оқыған классиктер: А.С.Пушкин «Онегиннің сөзі», «Татьянаның хаты», «Онегиннің жауабы», «Татьянаның сөзі»;М.Ю.Лермонтов «Теректің сыйы», «Қараңғы түнде тау қалғып»;И.А.Крылов «Шегіртке мен құмырсқа», «Жарлы- бай», «Бақа мен өгіз», «Есек пен бұлбұл» Өлең құрылысына талдау: Идея.Өлеңде сөздің асылы –поэзия екенін,жақсы сөз даналықтың айғағы екенін айтады. Шумақ: Тармақ: Буын: Бунақ: Теңеу-өтірік пен өсекті жүндей сабап. Эпитет-іші алтын ,сырты күміс сөз жақсысын . Метафора-Мал үшін тілін безеп,жанын жалдап. Ж.Сөздікпен жұмыс Аят-құран сөзі Бәйіт-өлең мысал Құтпа-уағыз оқу Бенде-адам Абай үлгі тұтқан шығыс ақындары:Низами,Сағди,Физули,Хафиз жайында топта талқылайды. Абай ғылымды рухани дамудың баспалдағы деп те қараған ,қараңғылыққа жаны күйген Абай құтқарудың жолы ғылым,өнер деп біледі. Т.Абай кім?Кластер жазу |
Оқулық,дидактикалық материалдар Оқулық Түрлі-түсті қағаз,стикер ,смайлик,А4 парақ Тест тапсырмалары
|
||
|
Соңы |
3.Кері байланыс «Не ұнады,не ұнамады,білгім келеді?»
|
Стикер,маркер,түрлі-түсті қалам,смайлик |
||
|
|
|
|
||
|
Қосымша мәліметтер |
||||
|
Саралау - оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау - оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс - Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ- мен байланыс. |
||
|
Сабақ барысында оқушының өз ойын еркін жеткізуге жағыдай жасаймын,деңгейлік тапсырмалар беремін. |
Өзін-өзі бағалауды жоспарлаймын,бұл сабағымда Бағалау экранын пайдаландым.Сәтті шықты. |
Бейнежазба пайдаландым,тест тапсырмасын интербелсенді тақтадан орындады. |
||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма (тапсырмалар сәйкес болды ма)? Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.Сабақтың мақсат,міндеті орындалды. өмірі мен шығармашылығын білді. |
|||
|
Қорытынды бағалау: Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты): 1. «Ой толғаныс» әдісі 2. «Өлең құрылысына талдау» Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1.Өзін-өзі бағалау 2.Кері байланыс Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? 1.Жаңа тақырыпқа тиімді әдіс-тәсілдер қолдану. 2.Оқушылар жазған кері байланыстағы ұсыныс пікірлерін басты назарда ұстау
|
||||
Тексерілді П.Бекеева
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Абай Құнанбайұлы өмірі мен шығармашылығы
Абай Құнанбайұлы өмірі мен шығармашылығы
Сабақ жоспары
Пән: қазақ әдебиеті 10-сынып
|
САБАҚ: А.Құнанбайұлы өмірі мен шығармашылығы |
Мектеп: №27 жалпы орта мектеп |
|
|
Күні: 13.12.2016 |
Мұғалімнің аты - жөні: Қалдыбаева Қ.Ж |
|
|
СЫНЫП:10А |
Қатысқандар:14 |
Қатыспағандар: 0 |
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
А.Құнанбайұлы өмірінен мәлімет алады. «Қансонар»,өлеңінің мазмұнымен танысу,шығарманың негізгі тақырыбы мен идеясын ашу,ақынның өзіндік ішкі әлемін таныту,өлең құрылысына талдау |
|
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: |
|
|
Оқушының өлеңге бүгінгі заман тұрғысынан қарап сөйлеуге ер,өзіндік көзқарасынбілдіре алуға төселдіру |
||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
||
|
Өлеңді мәнерлеп оқи алады,өлең құрылысына талдау жасай алады |
||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: |
||
|
Тақырыпқа байланысты сыни ой айта алады,ғаламтор ақпараттарын пайдалана алады |
||
|
Тілдік мақсат: |
Оқушылар орындай алады: |
|
|
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестер. |
|||
|
Жамбыл шығармалары, аттандыру |
||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі: |
||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
||||
|
1 Абай туралы не білеміз? 2 .А.Құнанбайұлы кім? 3. «Қансонар» өлеңінің негізгі тақырыбы? 4.Абайдың алғашқы ұстазы кім? |
||||
|
Не себепті ...... деп ойлайсыз? |
||||
|
-Не себепті Абай атанды? -Қыс суретін, белгісін қалай жеткізді? -Халықтың күйін неден аңғаруға болады? |
||||
|
Жазылым |
||||
|
Өлең құрылысына талдау жасау,эссе |
||||
|
Алдыңғы оқу: |
Адамның кейбір кездері |
|||
|
Жоспар |
|
|||
|
Жоспарланған уақыт есебі |
Жоспарланған жаттығу түрлері (төмендегі жазбаларды сіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз) |
Ресурстар |
||
|
Басы 5 минут 2 мин
|
Ұ. Психологиялық дайындық,шаттық шеңбері «Көңіл -күйің қандай?» Ж.Ынтымақ,береке, бірлік,татулық сөздерін айта отырып,4 топқа біріктіру Ж.Уй тапсырмасын пысықтау «динамикалық шеңбер»әдісі бойынша |
Оқулық,шеңбердегісұрақтар,
|
||
|
Ортасы 5-30 мин. Бақылау
|
Ұ.Қазақтың ұлы ақыны Абай Құнанбайұлы 1845 жылы 10 тамыз күні Семей өңірінің қазіргі Абай ауданындағы Шыңғыстау бөктерінде дүниеге келген.Абайдың шын аты Ибраһим.Әжесі еркелетіп «Абай»деп атап кеткен.Абайдың ата-тегі,тәрбиеленіп шыққан ортасы Тобықтының шынжыр балақ,шұбар төс ауқатты отбасы болған. Абай және ғылым *Жасымда ғылым бар деп ескермедім *Ғылым таппай мақтанба *Интернатта оқып жүр *Әсемпаз болма әрнеге Абайдың меңгерген тілдері:араб,парсы,шағатай Абай оқыған классиктер: А.С.Пушкин «Онегиннің сөзі», «Татьянаның хаты», «Онегиннің жауабы», «Татьянаның сөзі»;М.Ю.Лермонтов «Теректің сыйы», «Қараңғы түнде тау қалғып»;И.А.Крылов «Шегіртке мен құмырсқа», «Жарлы- бай», «Бақа мен өгіз», «Есек пен бұлбұл» Өлең құрылысына талдау: Идея.Өлеңде сөздің асылы –поэзия екенін,жақсы сөз даналықтың айғағы екенін айтады. Шумақ: Тармақ: Буын: Бунақ: Теңеу-өтірік пен өсекті жүндей сабап. Эпитет-іші алтын ,сырты күміс сөз жақсысын . Метафора-Мал үшін тілін безеп,жанын жалдап. Ж.Сөздікпен жұмыс Аят-құран сөзі Бәйіт-өлең мысал Құтпа-уағыз оқу Бенде-адам Абай үлгі тұтқан шығыс ақындары:Низами,Сағди,Физули,Хафиз жайында топта талқылайды. Абай ғылымды рухани дамудың баспалдағы деп те қараған ,қараңғылыққа жаны күйген Абай құтқарудың жолы ғылым,өнер деп біледі. Т.Абай кім?Кластер жазу |
Оқулық,дидактикалық материалдар Оқулық Түрлі-түсті қағаз,стикер ,смайлик,А4 парақ Тест тапсырмалары
|
||
|
Соңы |
3.Кері байланыс «Не ұнады,не ұнамады,білгім келеді?»
|
Стикер,маркер,түрлі-түсті қалам,смайлик |
||
|
|
|
|
||
|
Қосымша мәліметтер |
||||
|
Саралау - оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау - оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс - Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ- мен байланыс. |
||
|
Сабақ барысында оқушының өз ойын еркін жеткізуге жағыдай жасаймын,деңгейлік тапсырмалар беремін. |
Өзін-өзі бағалауды жоспарлаймын,бұл сабағымда Бағалау экранын пайдаландым.Сәтті шықты. |
Бейнежазба пайдаландым,тест тапсырмасын интербелсенді тақтадан орындады. |
||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма (тапсырмалар сәйкес болды ма)? Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.Сабақтың мақсат,міндеті орындалды. өмірі мен шығармашылығын білді. |
|||
|
Қорытынды бағалау: Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты): 1. «Ой толғаныс» әдісі 2. «Өлең құрылысына талдау» Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1.Өзін-өзі бағалау 2.Кері байланыс Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? 1.Жаңа тақырыпқа тиімді әдіс-тәсілдер қолдану. 2.Оқушылар жазған кері байланыстағы ұсыныс пікірлерін басты назарда ұстау
|
||||
Тексерілді П.Бекеева
шағым қалдыра аласыз













