|
Бөлім: |
ІІІ. Адамгершілік – асыл қасиет |
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
Күні:20.01.2022 |
|
|
Сынып:5А №34 |
Қатысушылар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ахмет Байтұрсынұлы «Егіннің бастары» мысалы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.4.1 көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді
мәнерлеп оқу, жатқа айту; |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың барлығы:
көркем
шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқиды,
жатқа айтады. Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра
суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді
табады. Оқушылардың кейбірі: Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табады. |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Баға-лау |
Ресурс-тар |
||||||||||||
|
Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Ынтымақ-тастық атмосферасын қалыптастыру. «Миға шабуыл» Үй тапсырмасын сұрау 1.Ахмет Байтұрсынұлы кім? 2.Ахмет Байтұрсынұлы қай жерде, қашан дүниеге келді? 3.Ақын кімнің мысал өлеңдерін аударған? 4. Мысалдар жинағы қалай аталады? 5.Ақынның мысал өлеңдерінің тақырыптары қандай? Түсіндірме сөздік Тағзым ету-қызмет көрсету. Қайран калу-таңғалу. Шекірейіп қарау-менсінбеу. Төмен бүгілу-еңкею. Сорайған қарасына-бойына. Тәкаппар-өркөкірек. Тұтынба-еліктеме. Балау-тең көру,бірдей санау. Сайран етіп-қыдырып. Көкке қарап-жоғары,төбеге қарап. Теңгермейді-менсінбеу. |
Сабаққа назарын аударады. Үй тапсырмасына жауап береді. Сұрақтаға талдау жасайды. |
2 |
СD11 |
||||||||||||
|
Ортасы |
Тыңдалым. «Тізбектеп оқу» әдісі. Оқиға қай жерде болып жатыр? шығармада қандай кейіпкерлер кездесті? Әкенің баланы егін басына алып келу себебі не деп ойлайсыңдар? Дескрипторы: Мәнерлеп оқиды; Өз ойларын жүйелі жеткізеді.
Айтылым. «Нақты сұрақ, тұщымды жауап» әдісі 1-сұрақ. Баласы мен әкесі қайда барды? 2-сұрақ: Бидайлар қандай боп тұр, бала неге таңданды? 3-сұрақ: Бала әкесінен не туралы сұрады? 4-сұрақ: Әкесі дәнсіз бидайдың мәнін қалай түсіндірді? 5. Әкесі баласына қандай ақыл айтты? 6-сұрақ: Бидай қандай? Бидай сияқты адамдар өмірде кездесе ме? Дескрипторы: Шығарма сюжетін біледі; Сұрақтарға нақты жауап береді 3-тапсырма. «Қосжазба күнделігі» әдісі. Дескриптор - Шығармадан қарама-қарсы суреттеуді табады; - Кейіпкерлерге сипаттама береді. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Өлеңді құрылысына талдаңдар. Автор:А.Байтұрсынов Шығарманың аты: Егіннің бастары Тақырыбы:Адамгершілік Идеясы:Кішіпейілділікке, инабаттылыққа тәрбиелеу. Шумақ саны:9 Тармақ саны:әр шумақ 4 тармақтан. Бунақ саны:3 Буын саны:11-12 Ұйқас түрі:қара өлең Әдеби – теориялық терминдер:риторикалық сұрақ, қайталау, (эпифора), аллитерация, синоним, антоним. Дескрипторы: Тақырыбы мен идеясын анықтайды; Өлеңді құрылысына талдайды; Әдеби – теориялық терминдерді біледі. 1-қатар
2-қатар
3-қатар.
|
2
3
3 |
|
||||||||||||
|
Соңы |
Қорытындылау. «Бидайдың кеудесін көтергені - дақылы жоқтығы». «Жігіттің кеудесін көтергені - ақылының жоқтығы» дегендей әрдайым жаман мінездерден аулақ болып, жақсы қасиетке құштар болайық. Кері байланыс Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті; Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет. Үйге: Мысалдан үзінді жаттау. |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
А.Байтұрсынов. "Егіннің бастары"
А.Байтұрсынов. "Егіннің бастары"
|
Бөлім: |
ІІІ. Адамгершілік – асыл қасиет |
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
Күні:20.01.2022 |
|
|
Сынып:5А №34 |
Қатысушылар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ахмет Байтұрсынұлы «Егіннің бастары» мысалы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.4.1 көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді
мәнерлеп оқу, жатқа айту; |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың барлығы:
көркем
шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқиды,
жатқа айтады. Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра
суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді
табады. Оқушылардың кейбірі: Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табады. |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Баға-лау |
Ресурс-тар |
||||||||||||
|
Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Ынтымақ-тастық атмосферасын қалыптастыру. «Миға шабуыл» Үй тапсырмасын сұрау 1.Ахмет Байтұрсынұлы кім? 2.Ахмет Байтұрсынұлы қай жерде, қашан дүниеге келді? 3.Ақын кімнің мысал өлеңдерін аударған? 4. Мысалдар жинағы қалай аталады? 5.Ақынның мысал өлеңдерінің тақырыптары қандай? Түсіндірме сөздік Тағзым ету-қызмет көрсету. Қайран калу-таңғалу. Шекірейіп қарау-менсінбеу. Төмен бүгілу-еңкею. Сорайған қарасына-бойына. Тәкаппар-өркөкірек. Тұтынба-еліктеме. Балау-тең көру,бірдей санау. Сайран етіп-қыдырып. Көкке қарап-жоғары,төбеге қарап. Теңгермейді-менсінбеу. |
Сабаққа назарын аударады. Үй тапсырмасына жауап береді. Сұрақтаға талдау жасайды. |
2 |
СD11 |
||||||||||||
|
Ортасы |
Тыңдалым. «Тізбектеп оқу» әдісі. Оқиға қай жерде болып жатыр? шығармада қандай кейіпкерлер кездесті? Әкенің баланы егін басына алып келу себебі не деп ойлайсыңдар? Дескрипторы: Мәнерлеп оқиды; Өз ойларын жүйелі жеткізеді.
Айтылым. «Нақты сұрақ, тұщымды жауап» әдісі 1-сұрақ. Баласы мен әкесі қайда барды? 2-сұрақ: Бидайлар қандай боп тұр, бала неге таңданды? 3-сұрақ: Бала әкесінен не туралы сұрады? 4-сұрақ: Әкесі дәнсіз бидайдың мәнін қалай түсіндірді? 5. Әкесі баласына қандай ақыл айтты? 6-сұрақ: Бидай қандай? Бидай сияқты адамдар өмірде кездесе ме? Дескрипторы: Шығарма сюжетін біледі; Сұрақтарға нақты жауап береді 3-тапсырма. «Қосжазба күнделігі» әдісі. Дескриптор - Шығармадан қарама-қарсы суреттеуді табады; - Кейіпкерлерге сипаттама береді. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Өлеңді құрылысына талдаңдар. Автор:А.Байтұрсынов Шығарманың аты: Егіннің бастары Тақырыбы:Адамгершілік Идеясы:Кішіпейілділікке, инабаттылыққа тәрбиелеу. Шумақ саны:9 Тармақ саны:әр шумақ 4 тармақтан. Бунақ саны:3 Буын саны:11-12 Ұйқас түрі:қара өлең Әдеби – теориялық терминдер:риторикалық сұрақ, қайталау, (эпифора), аллитерация, синоним, антоним. Дескрипторы: Тақырыбы мен идеясын анықтайды; Өлеңді құрылысына талдайды; Әдеби – теориялық терминдерді біледі. 1-қатар
2-қатар
3-қатар.
|
2
3
3 |
|
||||||||||||
|
Соңы |
Қорытындылау. «Бидайдың кеудесін көтергені - дақылы жоқтығы». «Жігіттің кеудесін көтергені - ақылының жоқтығы» дегендей әрдайым жаман мінездерден аулақ болып, жақсы қасиетке құштар болайық. Кері байланыс Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті; Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет. Үйге: Мысалдан үзінді жаттау. |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз













