|
Қысқа мерзімді сабақ жоспары |
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы |
5.3.4. Адамгершілік - асыл қасиет |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ: Қазақ әдебиеті |
Мектеп: С.Лапин атындағы №261 орта мектеп |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 07.03.2018жыл |
Мұғалімнің аты-жөні: Дүйсенбаева Гүлдана Сәбитқызы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: 24 |
Қатыспағандар: 0 |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Cабақтың тақырыбы |
А.Байтұрсынұлы «Егінің бастары» мысалы. Әке өсиеті |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жет-кізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
Т/Ж3. Көркем шығармадағы образ Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Оқушылардың көпшілігі
орындай алады: Кейбір оқушылар орындай алады: - шығармадағы кейіпкерлерді бүгінгі заман адамдарымен салыстырып, ой тұжырымдайды |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
- Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекетін анықтайды; - Әрекет пен портрет негізінде кейіпкердің образына талдау жасайды. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Өлеңді мәнерлеп оқу талаптарына сай нақышына келтіріп оқуды үйренеді. Пәнге қатысты сөздік қор
мен терминдер: Диалог құруға∕шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Жас бала, піскен егін, сорайған қарасы Талқылауға арналған сұрақтар: Бидай арқылы қандай адамның мінезі берілген? Бидай сияқты адамдар өмірде кездесе ме? Бастары дәнге толы бидайлар неге тағзым етіп тұр? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, Өзін-өзі тану |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
«Егіннің бастары» мысалының мазмұнын, тақырыбы мен идеясын, кейіпкерлерін біледі. Әдебиет теориясынан портрет, образ ұғымдары таныс. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
- «Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының
индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу
құндылығын сақтау; |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин
5 мин. 5мин |
І.Ұйымдастырукезеңі - Сәлемдесу - Түгелдеу - Оқушылар назарын сабаққа аудару «Шаттық шеңбері» әдісі арқылы жағымды ахуал туғызу. "Сынық вагон" әдісі арқылы үйтапсырмасын тексеру Оқушыларға реттік нөмір таратылып беріледі. Бірінші нөмірлі оқушы (бірінші вагон) үй тапсырмасының мазмұнын баяндайды. Ол оқушыны кез – келген жерден тоқтатып келесі оқушы (вагон) алдыңғы оқушыны қайталамай жалғастырады. Жауап бере алмаған оқушы "сынық вагон" болып есептеліп, сұрақтар қойып, олардың " жөнделуіне " мүмкіндік беру арқылы кері байланыс жүргізу. Мадақтау сөздері арқылы бағалау. «Мағынаны таны» әдісі арқылы топқа біріктіремін. Адамның бойындағы жақсы қасиетерге байланысты мақал-мәтелдер алынып, қиындылар бойынша топтарға бөлінеді.Әр топ өздеріне қатысты мақал-мәтелдің мағынасын ашып, түсіндіреді. Оқушылардың берген түсініктемелері арқылы сабақ тақырыбын, мақсатын ашамын, тапсырмаларға көпір жасаймын. |
«Сынық вагон» әдісі. Мақал-мәтелдер |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы
15 мин.
Жазбаша кері байланыс
10 мин
|
«Кейіпкер кестесі » әдісі бойынша топтық жұмыс 1-тапсырма Өлеңдегі кейіпкерлерді анықтап портреті мен әрекетін нақтылайтын дәлел келтір. Ой–тұжырым, мазмұнға сәйкес мақал-мәтел жаз. Кестені толтыр.(Әр топқа өз кейіпкерлеріне дескрипторлар таратылып беріледі.)
Дескрипторлар: 1.Өлеңнен кейіпкердің портретін және әрекетін көрсететін жолдарды анықтайды. 2.Өлең мазмұны негізінде өз болжамдарын ұсынады. 3.Ой –тұжырым, мазмұнға сәйкес мақал-мәтел жазады.
«+, -, қызықты» тәсілі арқылы кері байланыс Үлестірмені басқа топтарға сағат тілімен ауыстырамыз.Олар «-, қызықты » тәсілі арқылы кері байланыс жасайды,стикерлерге жазып жапсырады.Әр топ өздерінің үлестірмелі қағаздары келген соң,танысады, пікірлерін оқып береді.
2-тапсырма. «Күн мен бұлт» әдісі. Жұптық жұмыс Жұбыңмен бірігіп, шығарма мазмұнына сай берілген тірек сөздерді пайдалана отырып, әкенің баласын сақтандыратын жағымсыз қасиеттер мен жағымды қасиеттерді сұрыпта. Сұрыпталған сөздердің маңыздысын Күннің жанына, жағымсыз қылықтарды бұлттың жанына жинақта. Тірексөздер: менмен, көкірек, өзімшіл, мақтаншақ, тәкаппар, кішіпейіл, көпшіл, ізетті, қарапайым, ибалы. 1.Жұппен жұмыс жасалады. 2.Топ ішінде талқыланады, үздік деп тапқандарын ауызша орындайды. 3.Кейбір оқушыларға мәтіндегі тармақтармен жазады. Қалыптастырушы бағалау: «Басбармақ» арқылы
|
«Кейіпкер кестесі »
«+,-,қызықты, - » тәсілі
«Күнмен бұлт» әдісі
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы 3 мин Ауызшакерібайланыс |
«Попс» әдісі арқылы сыныптан сабаққа кері байланыс аламын.
Үй тапрамасын беру «Әке өсиеті» тақырыбына ойтолғау жазу |
Үлестірме қағаздар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?
|
Бағалау Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, денсаулық сақтау. АКТ-мен байланыс.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
«Зымыран сұрақтар» әдісі арқылы жаңа тақырыпқа дейін не білгендігін, өткен сабақтан алған білімін қорытындылау үшін сұрақтар қойылып, кері байланыс жүргізіледі. Оқушылардың алдыңғы білімін жинақтауға тиімді тәсіл. «Мағынаны таны» әдісі арқылы топқа біріктіремін. Сабақтың тақырыбын ашуға тиімді тәсіл. «Кейіпкер кестесі » әдісі оқушылардың өз ойларын еркін және жүйелі жеткізу дағдысын қалыптастырады. Бұл топтық жұмыста тиімділігі мол әдіс. «Күн мен бұлт» әдісі арқылы оқушылар тапсырма негізінде ойлануға, ойын жүйелі жеткізе отырып талдау жасауға дағдыланады. |
Топтар бір-бірін дескрипторлар тұсына«+»,қызықты , -белгісіне ашып жаза отырып бағалайды. Жұптар ауызша кері байланыс береді. «Попс» әдісі «Басбармақ» |
АКТ-мен жұмыс барысында қауіпсіздік ережелерін сақтау, жайлы ынтымақтасқан ортаны қамтамасыз ету |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
|
|
1. Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? |
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды. Себебі, мақсатқа сай берілген тапсырмаларды оқушылар белсенді орындап отырды. |
|
2. Бүгін оқушылар не үйренді? |
Сын тұрғысынан ойлауды, өзара болжам мен тұжырым жасауды, дұрыс сөйлеу және қарым-қатынас мәдениетін, бірін-бірі әділ бағалауды үйренді. |
|
3. Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? |
Сабақ берілген уақыт деңгейінде өтті. Белсенді оқу ортасы қалыптасты. Жеке және топпен жұмыс істеу қабілеттері қалыптасты. |
|
4. Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) |
Тақырыпты оқушыға меңгертуге арналған тапсырмалар нақты және жүйелі болды.Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойға тұжырым жасады. |
|
5. Уақытты қалай пайдаландым? |
Уақытты тиімді пайдаландым. Уақыт бөлінісінің тиімділігі сақталды: топтық, жұптық жұмыстар тиімді жүзеге асты. |
|
6. Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
|
|
Қорытынды бағалау |
|
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. «Кейіпкер кестесі» әдісі 2. «Сынық вагон» Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. Тапсырмаларды саралап беру; 2. Қалыптастырушы бағалауды жетілдіру. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1. Оқушылардың тыңдалым дағдыларына бағытталған аудиомәтін түрін жетілдіру; 2. Дәптермен жұмысты көбірек жүргізу. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
А.Байтұрсынұлы «Егінің бастары» мысалы. Әке өсиеті
А.Байтұрсынұлы «Егінің бастары» мысалы. Әке өсиеті
|
Қысқа мерзімді сабақ жоспары |
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы |
5.3.4. Адамгершілік - асыл қасиет |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ: Қазақ әдебиеті |
Мектеп: С.Лапин атындағы №261 орта мектеп |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 07.03.2018жыл |
Мұғалімнің аты-жөні: Дүйсенбаева Гүлдана Сәбитқызы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: 24 |
Қатыспағандар: 0 |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Cабақтың тақырыбы |
А.Байтұрсынұлы «Егінің бастары» мысалы. Әке өсиеті |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жет-кізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
Т/Ж3. Көркем шығармадағы образ Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Оқушылардың көпшілігі
орындай алады: Кейбір оқушылар орындай алады: - шығармадағы кейіпкерлерді бүгінгі заман адамдарымен салыстырып, ой тұжырымдайды |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
- Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекетін анықтайды; - Әрекет пен портрет негізінде кейіпкердің образына талдау жасайды. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Өлеңді мәнерлеп оқу талаптарына сай нақышына келтіріп оқуды үйренеді. Пәнге қатысты сөздік қор
мен терминдер: Диалог құруға∕шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Жас бала, піскен егін, сорайған қарасы Талқылауға арналған сұрақтар: Бидай арқылы қандай адамның мінезі берілген? Бидай сияқты адамдар өмірде кездесе ме? Бастары дәнге толы бидайлар неге тағзым етіп тұр? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, Өзін-өзі тану |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
«Егіннің бастары» мысалының мазмұнын, тақырыбы мен идеясын, кейіпкерлерін біледі. Әдебиет теориясынан портрет, образ ұғымдары таныс. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
- «Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының
индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу
құндылығын сақтау; |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин
5 мин. 5мин |
І.Ұйымдастырукезеңі - Сәлемдесу - Түгелдеу - Оқушылар назарын сабаққа аудару «Шаттық шеңбері» әдісі арқылы жағымды ахуал туғызу. "Сынық вагон" әдісі арқылы үйтапсырмасын тексеру Оқушыларға реттік нөмір таратылып беріледі. Бірінші нөмірлі оқушы (бірінші вагон) үй тапсырмасының мазмұнын баяндайды. Ол оқушыны кез – келген жерден тоқтатып келесі оқушы (вагон) алдыңғы оқушыны қайталамай жалғастырады. Жауап бере алмаған оқушы "сынық вагон" болып есептеліп, сұрақтар қойып, олардың " жөнделуіне " мүмкіндік беру арқылы кері байланыс жүргізу. Мадақтау сөздері арқылы бағалау. «Мағынаны таны» әдісі арқылы топқа біріктіремін. Адамның бойындағы жақсы қасиетерге байланысты мақал-мәтелдер алынып, қиындылар бойынша топтарға бөлінеді.Әр топ өздеріне қатысты мақал-мәтелдің мағынасын ашып, түсіндіреді. Оқушылардың берген түсініктемелері арқылы сабақ тақырыбын, мақсатын ашамын, тапсырмаларға көпір жасаймын. |
«Сынық вагон» әдісі. Мақал-мәтелдер |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы
15 мин.
Жазбаша кері байланыс
10 мин
|
«Кейіпкер кестесі » әдісі бойынша топтық жұмыс 1-тапсырма Өлеңдегі кейіпкерлерді анықтап портреті мен әрекетін нақтылайтын дәлел келтір. Ой–тұжырым, мазмұнға сәйкес мақал-мәтел жаз. Кестені толтыр.(Әр топқа өз кейіпкерлеріне дескрипторлар таратылып беріледі.)
Дескрипторлар: 1.Өлеңнен кейіпкердің портретін және әрекетін көрсететін жолдарды анықтайды. 2.Өлең мазмұны негізінде өз болжамдарын ұсынады. 3.Ой –тұжырым, мазмұнға сәйкес мақал-мәтел жазады.
«+, -, қызықты» тәсілі арқылы кері байланыс Үлестірмені басқа топтарға сағат тілімен ауыстырамыз.Олар «-, қызықты » тәсілі арқылы кері байланыс жасайды,стикерлерге жазып жапсырады.Әр топ өздерінің үлестірмелі қағаздары келген соң,танысады, пікірлерін оқып береді.
2-тапсырма. «Күн мен бұлт» әдісі. Жұптық жұмыс Жұбыңмен бірігіп, шығарма мазмұнына сай берілген тірек сөздерді пайдалана отырып, әкенің баласын сақтандыратын жағымсыз қасиеттер мен жағымды қасиеттерді сұрыпта. Сұрыпталған сөздердің маңыздысын Күннің жанына, жағымсыз қылықтарды бұлттың жанына жинақта. Тірексөздер: менмен, көкірек, өзімшіл, мақтаншақ, тәкаппар, кішіпейіл, көпшіл, ізетті, қарапайым, ибалы. 1.Жұппен жұмыс жасалады. 2.Топ ішінде талқыланады, үздік деп тапқандарын ауызша орындайды. 3.Кейбір оқушыларға мәтіндегі тармақтармен жазады. Қалыптастырушы бағалау: «Басбармақ» арқылы
|
«Кейіпкер кестесі »
«+,-,қызықты, - » тәсілі
«Күнмен бұлт» әдісі
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы 3 мин Ауызшакерібайланыс |
«Попс» әдісі арқылы сыныптан сабаққа кері байланыс аламын.
Үй тапрамасын беру «Әке өсиеті» тақырыбына ойтолғау жазу |
Үлестірме қағаздар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?
|
Бағалау Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, денсаулық сақтау. АКТ-мен байланыс.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
«Зымыран сұрақтар» әдісі арқылы жаңа тақырыпқа дейін не білгендігін, өткен сабақтан алған білімін қорытындылау үшін сұрақтар қойылып, кері байланыс жүргізіледі. Оқушылардың алдыңғы білімін жинақтауға тиімді тәсіл. «Мағынаны таны» әдісі арқылы топқа біріктіремін. Сабақтың тақырыбын ашуға тиімді тәсіл. «Кейіпкер кестесі » әдісі оқушылардың өз ойларын еркін және жүйелі жеткізу дағдысын қалыптастырады. Бұл топтық жұмыста тиімділігі мол әдіс. «Күн мен бұлт» әдісі арқылы оқушылар тапсырма негізінде ойлануға, ойын жүйелі жеткізе отырып талдау жасауға дағдыланады. |
Топтар бір-бірін дескрипторлар тұсына«+»,қызықты , -белгісіне ашып жаза отырып бағалайды. Жұптар ауызша кері байланыс береді. «Попс» әдісі «Басбармақ» |
АКТ-мен жұмыс барысында қауіпсіздік ережелерін сақтау, жайлы ынтымақтасқан ортаны қамтамасыз ету |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
|
|
1. Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? |
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды. Себебі, мақсатқа сай берілген тапсырмаларды оқушылар белсенді орындап отырды. |
|
2. Бүгін оқушылар не үйренді? |
Сын тұрғысынан ойлауды, өзара болжам мен тұжырым жасауды, дұрыс сөйлеу және қарым-қатынас мәдениетін, бірін-бірі әділ бағалауды үйренді. |
|
3. Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? |
Сабақ берілген уақыт деңгейінде өтті. Белсенді оқу ортасы қалыптасты. Жеке және топпен жұмыс істеу қабілеттері қалыптасты. |
|
4. Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) |
Тақырыпты оқушыға меңгертуге арналған тапсырмалар нақты және жүйелі болды.Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойға тұжырым жасады. |
|
5. Уақытты қалай пайдаландым? |
Уақытты тиімді пайдаландым. Уақыт бөлінісінің тиімділігі сақталды: топтық, жұптық жұмыстар тиімді жүзеге асты. |
|
6. Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
|
|
Қорытынды бағалау |
|
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. «Кейіпкер кестесі» әдісі 2. «Сынық вагон» Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. Тапсырмаларды саралап беру; 2. Қалыптастырушы бағалауды жетілдіру. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1. Оқушылардың тыңдалым дағдыларына бағытталған аудиомәтін түрін жетілдіру; 2. Дәптермен жұмысты көбірек жүргізу. |
|
шағым қалдыра аласыз

















