8.3В
Қозғалыс
|
Мектеп: №14 орта
мектеп
|
Күні: 01.02.2019
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Жарылқасын Гауһар
|
Сынып: 8 а
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Адам қаңқасының құрылысы.
(жаңа тақырыпты меңгерту)
|
Осы сабақ арқылы жүзеге
асырылатын оқу мақсаттары
|
8.1.6.1 тірек – қимыл жүйесінің қызметтерін
сипаттау
8.1.6.2 адам
қаңқасының құрылысы мен қызметін сипаттау
|
Сабақтың мақсаттары
|
|
Бағалау критерийлері
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
Кілт
сөз бен суретті сәйкестендіріп, мағынасын ашады.
Қаңқаның құрылысы мен қызметін ауызша сипаттай
алады.
Тірек –қимыл жүйес інің қызметі мен маңызын ауызша жазбаша
сипаттай алады.
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Сүйек, бұлшық ет, тарамыс, сіңір қаңқа, бас сүйек, жақ,
бұғана, жауырын, қабырға, төс, омыртқа, шынтақ сүйегі, жамбас,
сегізкөз, құйымшақ, білек сүйек, алақан сүйегі, ортан жілік),
асықты жілік, шыбық сүйек, жіліншік сүйегі, толарсақ табан, башпай
сүйектері
Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер
топтамасы:
Сүйектер ........қамтамасыз етеді. …
Сүйектер … қорғау
…
тірек
…
тіреу
Қаңқаның ... бөлімі болады.
Иық белдеуіне...жатады.
Жамбас белдеуіне...жатады.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқу тапсырмасын орындау кезде қоғамдық өмірге дайын болу,
өзін бақылауда ұстай білу, бәсекеге қабілетті бола білу
құндылықтары дамытылады.
Жазбаша жұмыстар арқылы академиялық шыншылдық, нақтылық,
өзін өзі реттей білу құндылықтары дамытылады.
Ауызша жұмыстар арқылы ойды реттей білу, сенімділік,
дәлелдерді қолдана білу құндылықтары дамытылады.
Моделдеу арқылы креативтілік, жаңашылдық, тапқырлық, таңдау
жасай білу, ризашылық білдіру, ынтымақтастықта бола білу,
бейімділік құндылықтары дамытылады.
Таныстырылым кезінде өзіне деген сенімділіқ, талдау жасау,
ойды жинақтау, идеяларды үйлестіру тыңдаушылармен байланыс орнату
құндылықтары дамытылады.
Жеке жұмыс кезінде өзіне деген сенімділік, өзін-өзі көрсету
құндылықтары дамытылады.
Топтық немесе жұптық жұмыс
кезінде ортақ іс артқаруда ынтымақтастықта бола білу, жаһандық
азаматтық, өз оқуына жауапкершілікпен қарау, сынға алу, ортақ
пайдалану құндылықтары дамытылады.
|
Пәнаралық байланыс
|
Адам қаңқасындағы сүйектердің
орналасу бұрыштары, қозғалу бағыттары туралы қарастырылғанда физика
пәнімен байланыс орнатылады.
|
Алдыңғы білім
|
6-сыныпта «Жаратылыстану» курсынан оқушылар адамның сүйектерінің
бөлімдерін және қозғалысты басқаратын бұлшықеттердің ролін,
қозғалыстың тірі ағзаларға ортақ қасиет екенін,
7-сыныптан омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың қозғалыс
мүшелерін, қозғалыстың жануарлар мен
өсімдіктер үшін маңызын біледі.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақ қезеңдері
|
Жоспарланған
іс-әрекеттер
|
Оқыту көздері мен ресурстар
|
Сабақтың
басы
|
0-4 мин
|
-
Амандасу, оқушыларды
түгендеу
-
«Таңда да таста»
әдісімен үй тапсырмасын
сұрау
-
Адам қаңқасын
көрсетіп, кім қанша сүйекті атай алады деп сүйектерді ататып,
қаңқаның маңызы неде, бұл қандай мүшелер жүйесіне жатады деп
талқылау жүргізу арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсаттары
ашылады.
|
1 –
2 слайдтар
1-қосымша
|
Сабақтың
ортасы
|
4-10 мин
|
-
Оқушыларды түрлі
түсті қағаздар арқылы 4 топқа
бөлу:
|
2 -
қосымша
|
11-27 мин
|
-
Оқушылар топ бойынша
адам қаңқасының үлгісінде қаңқа бөлімдері мен оларға жататын
сүйектерді атап көрсетеді.
-
Латынша атауын
атайды.
-
Топтар өздеріне
берілген тапсырманы
қорғайды.
-
Қарсылас топтар
сұрақтарын қойып бір-бірін
бағалайды.
-
Сергіту сәті:
Сүйектерге байланысты ырымдарды
сұраймын.
-
Сүйектердің
аурулары: остеохондроз және ревматоидты артрит жайлы бейнежазба
көрсету, анықтама беру.
-
Сүйектің сынуы ашық
сыну және жабық сыну жайлы айту, алғашқы көмек көрсетуді
үйрету
|
3-қосымша
3-14
слайдтар
4-5
қосымша
|
27-36 мин
|
Қорытындылау:
-
Сүйектің атқаратын
қызметі қандай?
-
Ересек адамда сүйек
саны қанша?
-
Сүйек тірі дене
мүшесі болып санала ма?
-
Сүйек құрамында
қандай элементтер бар?
-
Омыртқа жотасының
қызметін қандай?
|
|
Сабақтың
соңы
|
37-40 мин
|
Кері байланыс
1.5-жолды өлең әдісі:
1.
Кім? Не? Зат есім бір сөз
2.
Қандай? Сын есім екі сөз
3.
Не істеді? Етістік үш сөз
4.
Сөйлем
5.
Алғашқы сөздің синонимі
|
15
слайд
|
Қосымша
ақпарат
|
Дифференциалды оқыту
– Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай міндеттер қоюды
жоспарлайсыз?
|
Кейбір оқушыларға сүйектерді жалпақ, түтіктәрізді, қысқа
сүйектер деп топтастыру тапсырмасын беруге болады.
Кейбір оқушылар қима қағаздардағы сүйектің ағылшынша
атауларын жаттап, сүйектерді ағылшын тілінде атап бере
алады.
Адам қаңқасынан сүйектерді жарысып атау тапсырмасын
орындатуға болады.
Кейбір оқушылар адам қаңқасы
туралы қосымша ақпараттар оқып өз білімдерін
тереңдетеді.
|
Бағалау –
оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай
тексересіз?
|
Ауызша жазбаша
жауаптары арқылы
Жасаған қаңқа моделінде
сүйектер мен қаңқа бөлімдерін атап көрсетулері
арқылы
Қалыптастырушы бағалау
тапсырмаларын орындау арқылы
|
Денсаулықты сақтау және
қауіпсіздік ережелері
|
Сабақ барысында биология
кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау.
|