Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Адам қаңқасының құрылысын сипаттау
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар
Білім беру ұйымының атауы: |
«Абылай хан атындағы №4 орта мектеп» КММ |
||
Бөлім: |
8.3В Қозғалыс |
||
Мұғалімнің аты-жөні: |
А Бектурганова |
||
Күні: |
23.01.2022ж |
||
Сынып: 8 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Адам қаңқасының құрылысы Тірек-қимыл жүйесінің маңызы мен қызметі. |
||
Оқу бағдарламасы на сай оқыту мақсаттары |
8.1.6.1 Адам қаңқасының құрылысын сипаттау; Тірек-қимыл жүйесінің қызметін сипаттау |
||
Сабақтың мақсаты |
Тірек-қимыл жүйесінің маңызы мен қызметін сипаттайды. Қаңқа бөлімдері мен құрылысын сипаттайды . ЕБҚ: (көру қабілеті төмен) Тірек-қимыл жүйесінің маңызын көрсету арқылы қаңқаның құрылысын сипаттайды. |
||
Ойлау деңгейі |
Білу,түсіну,қолдану |
Сабақтың барысы
Сабақ тың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы 5 мин Жаңа сабаққа кіріспе 10-мин |
Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу. "Уақыт шеңбері"әдісі арқылы оқушылардың өткен тақырыптармен байланыстырып,бейне жазбамен танстыру. Артынан сұрақ-жауап арқылы Жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. |
Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді,тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады,содай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігін артады. Содан кейін Оқушылар берілген қиындылар арқылы топтарға бірігеді. 3 топқа бөлінеді І-топ "Қаңқа бөлімдері" ІІ-топ"Сүйектің байламы" ІІІ-топ"Қозғалыс" Оқушылар жалпылама төмендегі сұрақтар және жауаптар түрлері беріледі.Әр оқушы өз ойымен бөліседі. 1.Терінің ең негізгі қызметтерінің бірі? 2.Терінің ең көп тараған аурулар түрлерін атаңдар? 3. Тірек-қимыл жүйесіне не жатады? 4. Тірек-қимыл жүйесінің қызметін атаңдар? 5. Сүйектің құрылысын атаңдар? Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы,мұғаліммен бірге сабақтың тақырыбы мен мақсатын шады. |
Кері байланыс беріледі Тамаша! Жарайсың! Осы жауапты күткен едім! |
Таныстырылым Презентация Видео |
||
Сабақтың ортасы 7- мин |
"Кейс-стади"әдісі. Оқушылар проблемалық тапсырманы топтық жұмыс арқылы өз ойларын талқылайды. |
Проблемалық сұрақтар:Адам өте баяуда,өте шапшаңда қозғалыс жасай алады.,бұл қалай жүреді? Қаңқа бөлімдері,сүйек қалай өзара байланысып,қозғалыс жасайды,соны түсіндіруіміз қажет. Оқушылар интерактивті тақтадан видео үзіндісін көру арқылы баяу және шапшаң қозғалысты анықтайды. Топ мүшелері (Қаңқа бөлімдерінің,сүйектің жұмыс істеуі,орналасу ретін түсіну ) І топқа-қызыл маркер ІІ топқа-Жасыл маркер ІІІ топқа көк түсті маркерлер беріледі. Оқушылар орындаған тапсырмаларын топпен ауыстырады. |
1-тапсырманың дескрипторлары: -Адамның шапшаң және баяу қозғалысын анықтау. Топтар бірін-бірі бағалайды. Қосарлары болса ,өз түстерінің маркерлерімен ақпарат қосады." Өзіміз үшін алғанымыз, сіздерге қосарымыз" |
Түрлі түсті маркерлер А4 қағазы №1 cурет Видео |
||
6-мин |
"Пазл" әдісі Қиқынды суреттерді толықтыру.Дұрыс сөйлемді табу арқылы жұптық тапсырманы сипаттайды.Өз ойларымен бөліседі. |
Дұрыс сөйлемді табыңдар.(практикада қолдану) Оқушылар сурет қиқындыларын дұрыс орналастырып,сұрақтарға жауап береді. 1.Аяқ белдеуі сегізкөзден және оған қозғалмай бірігіп кеткен екі жамбас сүйегінен тұрады. 2.Алақан,толарсақ және табан сүйектері табанды құрайды. 3.Балтыр қол қаңқасына жатпайды. 4.Жамбастығ шоңданай,шат және мықын сүйектері түтікті сүйектерге жатады. 5.Төс сүйегіне 10 жұп қабырға бекиді. |
"Қолдау көрсету" Мұғалім-оқушы |
8-сынып оқулығы бойынша мәтінен алынып отыр. 129бет №2 cурет |
||
7-мин |
"Суреттер сөйлейді"әдісі ЕБҚ .Суреттерді анықтау арқылы аяқ қолдың қаңқасының құрылыстарын дұрыс орналасуын сипаттайды. |
Оқушылар суреттердегі аяқ қол қаңқасын анықтап,шашыраған құрылысын орналастырады. -жауырын -бұғана -шат -шыбық сүйек -шонданай -асықты жілік -шеміршек -иық белдеуі -тоқпан жілік -мықын |
"Екі жұлдыз,бір тілек" оқушы-оқушы |
№3 сурет |
||
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатына оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын түсіндіреді. Үйге тапсырма: Адам қаңқасының құрылысының моделін жасау. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды |
Мұғалім оқушылардан «Жапондық ой қорыту» әдісі арқылы Яғни«Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, ббасқа көз қарасым бар», «Менің сұрағым бар». |
1-тапсырма
Проблемалық сұрақтар:Адам өте баяуда,өте шапшаңда қозғалыс жасай алады,бұл қалай жүреді? Қаңқа бөлімдері,сүйек қалай өзара байланысып,қозғалыс жасайды?
№1 cурет
2-тапсырма
Дұрыс сөйлемді табыңдар.(практикада қолдану)
Оқушылар сурет қиқындыларын дұрыс орналастырып,сұрақтарға жауап береді.
1.Аяқ белдеуі сегізкөзден және оған қозғалмай бірігіп кеткен екі жамбас сүйегінен тұрады.
2.Алақан,толарсақ және табан сүйектері табанды құрайды.
3.Балтыр қол қаңқасына жатпайды.
4.Жамбастығ шоңданай,шат және мықын сүйектері түтікті сүйектерге жатады.
5.Төс сүйегіне 10 жұп қабырға бекиді.
№2 cурет
3-тапсырма
О қушылар суреттердегі аяқ қол қаңқасын анықтап,шашыраған құрылысын орналастырады.
-жауырын
-бұғана
-шат
-шыбық сүйек
-шонданай
-асықты жілік
-шеміршек
-иық белдеуі
-тоқпан жілік
-мықын №3 cурет