Адамның сырт келбеті мен мінезі

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Адамның сырт келбеті мен мінезі

Материал туралы қысқаша түсінік
8 орыс сынып мұғалімдеріне қазақ тілінен
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді сабақ жоспары


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп:

8-бөлім. Адамның сырт келбеті мен мінезі

Күні: Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып: 5
Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы: Сыртқы келбет пен тазалық

Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына
сілтеме):

5Т\А 6.Коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогке даярлықсыз қатысу, өз пікірін білдіру.

Сабақтың мақсаты


Барлығы: Коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогке даярлықсыз қатыса отырып, өз пікірін білдіреді.

Көпшілігі: Тақырыпқа сай оқшау сөздерді орынды қолданып, диалогке түседі, көтерілген мәселені талқылайды.

Кейбірі: Тақырып бойынша сырт келбет пен тазалық туралы көтерілген мәселені талқылап, ой тұжырымдайды.

Бағалау критерийі





1. Мәтіннен қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді табады.

2.Қыстырма, қаратпа, одағай сөздердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын ажыратады.

3. Қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді диалогте еркін қолданып, пікірін ашық білдіреді.

Тілдік мақсаттар



Құндылықтарға баулу


Адами құндылықтарды дәріптей отырып,сұлулыққа, тазалыққа баулу.

Пəнаралық байланыс:


Өзін –өзі тану. 5 сынып. «Адам мінезімен танылады» тақырыбымен байланысты.

Алдыңғы білім:


Қыстырма, одағай, қаратпа сөздер туралы жалпы түсінігі бар.

Сабақ барысы

Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар


Сабақтың басы

4 минут



12 минут

Сәлемдесу.

Психологиялық жағымды ахуал:

«Тізбектер» әдісі арқылы білім алушылар шеңберге тұрып, бүгінгі тақырыпқа байланысты сыныптасының бір –бір жағымды сырт келбеті немесе тазалығы туралы айту,көңілді атмосфера қалыптастыру. (баяу әуен ойналады).

Сабақтың тақырыбын жариялап, мақсаты мен бағалау критерийлерін оқушылармен бірге анықтау.

Топқа бөлу; «Көңілді шар» әдісі

Шардан түскен қима қағаздар арқылы топқа бөлемін. Қима қағаздар астында топтың атаулары жазылған. Әр оқушы қима қағаздар арқылы топқа бөлініп отырады.

1.топ- «Жан сұлулығы»

2.топ-«Ақыл »

3.топ-«Тазалық»

Оқушылар «Ой қозғау» әдісі бойынша адамның көңіл күйіне байланысты :1-топ одағай, 2-топ қаратпа, 3-топ қыстырма сөздерден 10 сөз жазып, дауыс ырғағына сай және бет әлпет мимикасы арқылы көрсетеді.

Қ.Б. «Бас бармақ» әдіcі


«Тізбектер» әдісі








«Көңілді шар» әдісі

қима қағаздар


«Ой қозғау» әдісі





«Бас бармақ» әдіcі

СShape2 Shape5 Shape1 Shape4 Shape3 Shape6

Одағай

1.Үтір арқылы жазылады. 2.Сөйлем мүшесі болмайды


абақтың ортасы

24 минут



Shape7


ТShape9 Shape8 .1-тапсырма:Тыңдалым.

Үнтаспадан « Қожанасыр» туралы аудиомәтін тыңдатылады.

МShape10 Shape11 әтіннен қыстырма,қаратпа,одағай сөздерді тауып, тірек сызбалармен көрсет.(Постер қорғау.)


Shape12 Shape13

Shape18 Shape15 Shape17 Shape14 Shape16

Shape20 Shape19

Shape21

Shape23 Shape22

Shape24

Бағалау критерийі

1.Қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді мәтіннен табу.

Дескриптор:

- Одағай,қыстырма,қаратпа сөздерді мәтіннен табады.

- Одағай,қыстырма,қаратпа сөздерді нақты ажыратады.

Қ.Б. «Көңіл-күй смайликтері» әдісі арқылы бағалау.


Ж2-тапсырма.Мәтіндегі қыстырма, қаратпа, одағай сөздердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсіндіріп, салыстырыңдар.



«Венн диаграмасы»

Бағалау критерийі

Қыстырма, қаратпа, одағай сөздердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын ажыратып, өз пікіріңмен салыстырып айт.

Дескриптор

- Қыстырма,қаратпа,одағай сөздердің айырмашылықтары мен ұқсастықтарын табады.

- Айырмашылықтары мен ұқсастықтарын салыстырады.

ҚБ: «Бір сөйлеммен түйіндеу» әдісі арқылы оқушылар тыңдалым материалы бойынша білімдерін бір сөйлеммен түсіндіреді. «От шашу» әдісі

ЖЖ 3- тапсырма. Қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогке еркін қатысып, өз пікіріңді ашық білдір.

«Пікірталас әткеншегі/ Ішкі және сыртқы шеңбер» әдісі арқылы білім алушылар бір-біріне қарама – қарсы екі шеңбер жасап тұрып, пікірталас құрады. Пікірталас сұрақтары ауысып отырады.

Сұрақтар:

  1. Адамның мінезі маңызды ма,әлде киімі ме, немесе сырт келбеті ме?

  2. Сырт келбет пен жан тазалығы үйлесімді болу үшін не істеу керек?

  3. Тән тазалығы мен ар тазалығының ұқсастығы мен айырмашылығы неде?

  4. Сырт келбет пен киім арқылы адамның шынайы мінезін білуге бола ма?

Сендірерлік дәлел:

Менің ойымша,...

Мынаны естен шығармау қажет...

.... қарамастан

Яғни,...

.... деген тұжырымға келемін.

Дескриптор:

  • Қыстырма,қаратпа,одағай сөздерді қолданып, көзқарасын білдіреді.

-Нақты деректер келтіріп, ойын дәлелдейді.

ҚБ: Геометриялық фигуралар арқылы бағалау

Shape27 Shape26 Shape25 Shape29 Shape28



Shape30

Оқулық 132 бет

Флипчарттар, түрлі түсті маркерлер

. «Көңіл-күй смайликтері» әдісі

Shape31




«Венн диаграмасы









«Бір сөйлеммен түйіндеу» әдісі


«От шашу» әдісі




«Пікірталас әткеншегі/ Ішкі және сыртқы шеңбер» әдісі













өShape32 те жақсы


Shape33

жақсы

Shape34


толықтыр







Сабақтың соңы



4 минут


Кері байланыс.

Сабақ мақсаты еске түсіріліп қорытындыланады.

Жалпы сабақ «ҚҚҚ» кестесі бойынша

Рефлексия алынады.


Қызық


Құнды


Қиын




Саралау – Сіз қандай тəсілмен
көбірек қолдау көрсетпексіз?
1-тапсырма

1. Қолдау көрсету аз.

Өздері орындауын қадағалаймын.

2. Орташа көмек қажет ететін оқушыға:

Қарапайым мысалдар келтіру арқылы ықпал етемін.

3. Көбірек көмек қажет ететін оқушы үшін:

Қаратпа, қыстырма,одағайды табу барысында ережелерін еске түсіру үшін оқулықпен жұмыс жасауды ұсынамын.

2-тапсырма

1. Қолдау көрсету аз.

Қаратпа,одағай,қыстырма сөздердің ұқсатықтарын және айырмашылығын салыстыруда үлгі көрсетемін.

2. Орташа көмек қажет ететін оқушыға

Суреттер арқылы айырмашылықтарын түсіндіру.

3. Көбірек көмек қажет ететін оқушы үшін:

Қыстырма, қаратпа немесе одағай сөздердің біріне сөйлем құрастырады.

3-тапсырма:

1. Қолдау көрсету аз.

Пікір-талас бойынша нұсқаулық ұсынамын.

2. Орташа көмек қажет ететін оқушыға

«Пікірталас әткеншегі»

Барынша қолдауда пікірлерді дамыту үшін қосымша жетекші сұрақтар қоямын.

3. Көбірек көмек қажет ететін оқушы үшін:

Шынайы өмірге байланысты адамның мінез – құлқына, сыртқы келбетіне, тазалыққа байланысты мысалдар келтіремін. Осылардың біріне таңдау жасап, өз ойын ашық білдіреді.

















Бағалау – Сіз
оқушылардың
материалды игеру
деңгейін қалай тексеруді
жоспарлап отырсыз?


Қалыптастырушы бағалау түрлері :

«Тізбектер» әдісі

«Бір сөйлеммен түйіндеу әдісі»

«Көңілді смайликтер» әдісі

«Көңілді шар» әдісі

«Бас бармақ» әдісі

«Ой қозғау » әдісі


«Пікірталас әткеншегі/ Ішкі және сыртқы шеңбер» әдісі. 7-күн, 3-сабақ.Үлестірме материалы






































Денсаулық жəне
қауіпсіздік техникасын
сақтау


Білім алушылардың партада дұрыс отыруын қадағалап, дене мүшелерінің дұрыс қалыптасуына назар аударамын.

Сонымен қатар, постер жасау барысында қайшы, сызғыш, желім, маркерлерді қолданғанда абай болуын қадағалаймын.
































Shape35







Қаратпа сөз 1.Үтір арқылы жазылады. 2.Сөйлем мүшесі болмайды..





1.Үтір арқылы жазылады





Сабақ бойынша
рефлексия


Жалпы бағалау
Сабақта еңжақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1.

2.


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері / қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге
назар аудару қажет?












Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
12.12.2018
1090
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі