|
Мектеп:Кенен Әзірбаев атындағы жалпы орта мектеп |
|||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: Бейсенов Ғалымжан |
|||||||||
|
Сынып: 8 |
Пәні: қазақ тілі |
Күні: |
|||||||
|
Бөлімі: 2 Адамзаттық құндылықтар және әлем мәдениеті. Фонетика |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Күй құдіреті |
|||||||||
|
СЫНЫП: 8 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
|||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары |
8.3.1.1 тақырып бойынша материал жинақтап, тезистік жоспар құру. 8.4.2.1 Сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр,қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану. |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген мәтінді оқиды, мәтінге байланысты материалдар жинақтайды, сөйлеу ағымына қатысады. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Тақырыпқа қатысты материал жинақтап, тезистік жоспар құрады. Сөйлеу ағымындағы әуен, әуез, тембр,қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолданады. |
||||||||
|
Бағалау критерийі |
Мәтін бойынша материал жинақтайды. Тапсырмалар бойынша тезистік жоспар құрады. Әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолданады. |
||||||||
|
Ойлау деңгейі |
Қолдану |
||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Сұрақтарға жауап береді, мәтіндегі сөздердің мағыналарын түрлеріне қарай ажыратады |
||||||||
|
Пәнге қатысты сөздер мен тіркестер |
|||||||||
|
Күй, Күй құдіреті |
|||||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|||||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: Күй өнерінің құдіреті туралы не білесіңдер? Күй өнерінің ерекшеліктері жайлы не білесіңдер? |
|||||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?Күйшілердің айтуынша... |
|||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Әрбір жеке тұлға,жеке азамат өмірдің мәнін түсініп өзіндік орнын таба білуге баулу. |
||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
әдебиет |
||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Күйдің құдіреті жайлы біледі |
||||||||
|
Сабақтың жоспары |
|||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақ барысы : |
Педагогикалық тәсілдер |
Ресурстар |
||||||
|
Басталуы 7 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу: «Өзіңе тілегенді досыңа тіле» әдісі арқылы бір-біріне тілек айтады. «Мазайка» әдісі арқылы 3 топқа біріктіремін. 1-топ әуез 2-топ тембр 3-топ кідіріс «Қарлы кесек» әдісі арқылы үйге берілген 7- тапсырмадағы «шаңырақ» және «қара шаңырақ» ұғымдарына байланысты оқушыларға бір-біріне сұрақтар қойғыза отырып, үй тапсырмасын сұраймын. |
«Мозайка» әдісі «Қарлы кексек» |
Қағаз киындылары |
||||||
|
Жаңа білім 15 минут |
Сабақты бастамас бұрын бүгінгі тақырыптың оқу мақсаттары және критерийлерімен таныстырамын. Нұрғиса Тілендиевтің «Аққу» күйінен бейнежазба көрсете отырып, оқушыларға бүгінгі сабағымыздың тақырыбын болжатамын. Тапсырмалар 1.тапсырма «Күй аңызы» мәтінінен күйлердің шығу тарихы бойынша материалдар жинақтаңдар. Жинақтаған материалдарыңды «Дара диаграмма» әдісіне салыңдар. 1-топ «Дара диаграмма» әдісі арқылы «Аққу» күйі туралы материалдар жинақтаңдар. 2-топ «Дара диаграмма» әдісі арқылы «Кісен ашқан» күйі туралы материал жинақтаңдар 3-топ «Салқоңыр» күйінің шығу тарихы туралы материал жинақтап, берілген тапсырманы «Дара диаграмма» әдісіне салыңдар 2. тапсырма Жинақтаған материал бойынша берілген тапсырмалардан тезистік жоспар құрыңдар. Дескриптор
ҚБ «Басбармақ» әдісі |
Youtu.be.com Дара диаграмма
«Бас бармақ» әдісі |
Флипчарт, маркерлер АКТ zharar. com poiskm.co |
||||||
|
Ортасы 10 минут |
3. тапсырма «Сауатты оқу» әдісі. Сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктеріне сай «Күй аңызы» шығармасын әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдана отырып оқыңдар. 4.тапсырма Күй өнерінің құдіреті туралы не білесіңдер? деген сұраққа жұптаса отырып диалог құрыңдар. ҚБ Өзін - өзі бағалау, мадақтамалар Дескриптор
|
Жұптық жұмыс «Сауатты оқу» Өзін-өзі бағалау |
poiskm.co |
||||||
|
Аяқталуы сабақты бекіту 8 минут |
Кері байланыс (ауызша) Оқушылар төмендегі сұрақтарға жауап береді. 1. Тезис дегеніміз не? 2. Тезистік жоспарды қалай құрамыз? 3. Тезис құрудың артықшылығы неде? Жазбаша кері байланыс 1.Бас бармақ – өзімді қалай сезіндім? 2.Балаң үйрек – басқаларға көмегім тиді ме? 3.Ортан терек – бүгінгі көңіл күйім қандай болды? 4.шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ұнады ма? 5.Кішкентай бөбек – бүгін не үйрендім? |
«Сұрақ-жауп» әдісі «Бес саусақ» әдісі |
АКТ А4 парағы |
||||||
|
Үй тапсырмасы |
7- тапсырма Тыңдаған күйлеріңнен алған әсерлерің туралы (120-150 сөз) әңгіме жазыңдар. Тақырыбын өздерің қойыңдар. |
|
zharar. com |
||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға жоғарыда көрсетілген сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктеріне сай «Күй аңызы» шығармасын әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдана отырып орындайтын тапсырманы «жұптық жұмыс» әдіс арқылы орындайды деп саралап алдым. |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Әр оқушының жеткен жетістігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дискрипторлар қолданылады. Топтық, жұптық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекеті бақыланады. «Басбармақ», «өзін-өзі бағалау» әдісі, мұғалімнің марапаттаулары бойынша оқу жетістіктері айқындалады. |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланысты. Қауіпсіздік техникасы ережелері |
|||||||
|
|
|
|
|||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
|
||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Адамзаттық құндылықтар және әлем мәдениеті
Адамзаттық құндылықтар және әлем мәдениеті
|
Мектеп:Кенен Әзірбаев атындағы жалпы орта мектеп |
|||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: Бейсенов Ғалымжан |
|||||||||
|
Сынып: 8 |
Пәні: қазақ тілі |
Күні: |
|||||||
|
Бөлімі: 2 Адамзаттық құндылықтар және әлем мәдениеті. Фонетика |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Күй құдіреті |
|||||||||
|
СЫНЫП: 8 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
|||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары |
8.3.1.1 тақырып бойынша материал жинақтап, тезистік жоспар құру. 8.4.2.1 Сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр,қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану. |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген мәтінді оқиды, мәтінге байланысты материалдар жинақтайды, сөйлеу ағымына қатысады. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Тақырыпқа қатысты материал жинақтап, тезистік жоспар құрады. Сөйлеу ағымындағы әуен, әуез, тембр,қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолданады. |
||||||||
|
Бағалау критерийі |
Мәтін бойынша материал жинақтайды. Тапсырмалар бойынша тезистік жоспар құрады. Әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолданады. |
||||||||
|
Ойлау деңгейі |
Қолдану |
||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Сұрақтарға жауап береді, мәтіндегі сөздердің мағыналарын түрлеріне қарай ажыратады |
||||||||
|
Пәнге қатысты сөздер мен тіркестер |
|||||||||
|
Күй, Күй құдіреті |
|||||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|||||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: Күй өнерінің құдіреті туралы не білесіңдер? Күй өнерінің ерекшеліктері жайлы не білесіңдер? |
|||||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?Күйшілердің айтуынша... |
|||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Әрбір жеке тұлға,жеке азамат өмірдің мәнін түсініп өзіндік орнын таба білуге баулу. |
||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
әдебиет |
||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Күйдің құдіреті жайлы біледі |
||||||||
|
Сабақтың жоспары |
|||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақ барысы : |
Педагогикалық тәсілдер |
Ресурстар |
||||||
|
Басталуы 7 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу: «Өзіңе тілегенді досыңа тіле» әдісі арқылы бір-біріне тілек айтады. «Мазайка» әдісі арқылы 3 топқа біріктіремін. 1-топ әуез 2-топ тембр 3-топ кідіріс «Қарлы кесек» әдісі арқылы үйге берілген 7- тапсырмадағы «шаңырақ» және «қара шаңырақ» ұғымдарына байланысты оқушыларға бір-біріне сұрақтар қойғыза отырып, үй тапсырмасын сұраймын. |
«Мозайка» әдісі «Қарлы кексек» |
Қағаз киындылары |
||||||
|
Жаңа білім 15 минут |
Сабақты бастамас бұрын бүгінгі тақырыптың оқу мақсаттары және критерийлерімен таныстырамын. Нұрғиса Тілендиевтің «Аққу» күйінен бейнежазба көрсете отырып, оқушыларға бүгінгі сабағымыздың тақырыбын болжатамын. Тапсырмалар 1.тапсырма «Күй аңызы» мәтінінен күйлердің шығу тарихы бойынша материалдар жинақтаңдар. Жинақтаған материалдарыңды «Дара диаграмма» әдісіне салыңдар. 1-топ «Дара диаграмма» әдісі арқылы «Аққу» күйі туралы материалдар жинақтаңдар. 2-топ «Дара диаграмма» әдісі арқылы «Кісен ашқан» күйі туралы материал жинақтаңдар 3-топ «Салқоңыр» күйінің шығу тарихы туралы материал жинақтап, берілген тапсырманы «Дара диаграмма» әдісіне салыңдар 2. тапсырма Жинақтаған материал бойынша берілген тапсырмалардан тезистік жоспар құрыңдар. Дескриптор
ҚБ «Басбармақ» әдісі |
Youtu.be.com Дара диаграмма
«Бас бармақ» әдісі |
Флипчарт, маркерлер АКТ zharar. com poiskm.co |
||||||
|
Ортасы 10 минут |
3. тапсырма «Сауатты оқу» әдісі. Сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктеріне сай «Күй аңызы» шығармасын әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдана отырып оқыңдар. 4.тапсырма Күй өнерінің құдіреті туралы не білесіңдер? деген сұраққа жұптаса отырып диалог құрыңдар. ҚБ Өзін - өзі бағалау, мадақтамалар Дескриптор
|
Жұптық жұмыс «Сауатты оқу» Өзін-өзі бағалау |
poiskm.co |
||||||
|
Аяқталуы сабақты бекіту 8 минут |
Кері байланыс (ауызша) Оқушылар төмендегі сұрақтарға жауап береді. 1. Тезис дегеніміз не? 2. Тезистік жоспарды қалай құрамыз? 3. Тезис құрудың артықшылығы неде? Жазбаша кері байланыс 1.Бас бармақ – өзімді қалай сезіндім? 2.Балаң үйрек – басқаларға көмегім тиді ме? 3.Ортан терек – бүгінгі көңіл күйім қандай болды? 4.шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ұнады ма? 5.Кішкентай бөбек – бүгін не үйрендім? |
«Сұрақ-жауп» әдісі «Бес саусақ» әдісі |
АКТ А4 парағы |
||||||
|
Үй тапсырмасы |
7- тапсырма Тыңдаған күйлеріңнен алған әсерлерің туралы (120-150 сөз) әңгіме жазыңдар. Тақырыбын өздерің қойыңдар. |
|
zharar. com |
||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға жоғарыда көрсетілген сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктеріне сай «Күй аңызы» шығармасын әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдана отырып орындайтын тапсырманы «жұптық жұмыс» әдіс арқылы орындайды деп саралап алдым. |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Әр оқушының жеткен жетістігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дискрипторлар қолданылады. Топтық, жұптық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекеті бақыланады. «Басбармақ», «өзін-өзі бағалау» әдісі, мұғалімнің марапаттаулары бойынша оқу жетістіктері айқындалады. |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланысты. Қауіпсіздік техникасы ережелері |
|||||||
|
|
|
|
|||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
|
||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||||
шағым қалдыра аласыз













