Тараз қаласы
Ю. Гагартн атындағы №29 орта мектебі
Бастауыш сынып мұғалімі
Килыбаева Жулдыз Копеновна
Пәні: әдебиеттік оқу ( 2 сынып)
Сабақтың тақырыбы: Жеті қазынаның бірі (ел аузынан)
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға ертегінің тақырыптық идеясын ашуға
мүмкіндік беру. Жеті қазынаны ұғындыра білу.
Салт-дәстүрді білуге, үй жануарларына қамқор болуға тәрбиелеу.
Сабақтың міндеттері:
-
ертегінің мазмұныны меңгереді;
-
білімді игеру қажеттілігін түсінеді;
-
пікір алмасады, өз пікірін ашық айтады;
-
сыни ойлап, ойларын салыстырады, ой қорытады;
-
жеке, топтық жұмыс нәтижесін көрсетеді;
-
өзін-өзі бағалай біледі;
Күтілетін нәтиже: Ертегі туралы мәлімет алып, үнін түсінеді. Шығармашылық жұмыспен
айналысуға төселеді және дағдыланады.Өз бетінше білім алуға қол жеткізеді.
Әдіс-тәсілдер: СТО стратегиялары, топпен жұмыс,
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, дүниетану, математика
Көрнекі-құралдар: интербелсенді тақта, постер,стикер, маркерлер, түрлі-түсті
қағаз, қайшы, желім, слайд, үлестірме қима-қағаздар, бағалау парақтары.
Бағалау: Өзін-өзі (ӨӨБ)
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
І кезең: Ұйымдастыру кезеңі |
Екі көзің не үшін керек? Топқа бөлу: Геометриялық фигураларды тарату арқылы 4 топқа бөлу.
|
Оқушылар мұғаліммен қосылып қимылмен тақпақты айтады Ұқсас фигуралар бірігеді. |
|
ІІ кезең: Үй тапсырмасын сұрау
|
Слайд №3. Сұрақ-жауап. - Үйге қандай тапсырма берілді? - Авторы кім? Ол туралы не білеміз? - Алғашқы мүшел жастағы бала нешеде? - Екінші мүшелдегі балаға ата-анасы, елі қандай үміт артады? «Туған күнді тойлау» атты жазып келген шығармаларын оқыту.
|
Әр топтан бір оқушы оқиды. |
|
ІІІ кезең: Қызығушылығын ояту |
Ертегі дегеніміз не? Ертегінің қандай түрлерін білеміз? Киелі сандарды білеміз бе? Үш би, үш жүз, үш бәйтерек, үш жұрт т.б. Жеті қазына, жеті жұт, жеті жоқ , жеті жетім т.б. |
Оқушылар жалпылама жауап береді. Үш, жеті, тоғыз . |
|
ІҮ кезең: Мағынаны тану |
Слайд № 4. Тапсырмалар:
Мәтінмен жұмыс:
(аластату, қол үзу. Дәптермен жұмыс: «Ит-жеті қазынаның бірі» деген қанатты сөзді атау және жазу. |
Постермен жұмыс жасайды. Бір оқушы қорғайды. |
|
Сергіту сәті |
Иiлiп оңға бiр, иiлiп, солға бiр. Жаттығу жасаймын. Оң аяқ, сол аяқ, оң аяқ , сол аяқ Жаттығу оңай-ақ. |
Оқушылар денелерін жатықтырады |
|
Ү кезең: Ой толғаныс |
Слайд №5. «Алты қалпақ» ойлау әдісі
Ит туралы мақал-мәтел айту. |
Әр топтан топ басшысы шығады
|
|
ҮІ кезең Қорыту |
Слайд №6. Сұрақ-жауап:
не туралы білдік?
|
Оқушылар жалпылама жауап береді. |
|
ҮІІ кезең Үй тапсырмасы |
Мәтінді түсініп оқу, мазмұндау.
Үй
жануарларының біріне ертегі құрастырып жазып
келу. |
Күнделіктеріне жазады |
|
ҮІІІ кезең Бағалау. Өзін-өзі бағалау |
«Баспалдақ» әдісі. Баспалдақ текшесіне өзін орналастыру. Топты және жеке оқушыны геометриялық фигуралар арқылы бағалау. |
Оқушыларға таратылған стикерге өзін бейнелеу. |
|
Рефлексия: |
«Ұнады-ұнамады» тақтасына смайликтер арқылы кері байланыс орнату
|
Тақтаға смайликтерді жапсыру |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әдебиеттік оқыту 2 - сыныпта өтілген "Жеті қазынаның бірі" тақырыбындағы ашық сабақ жоспары
Әдебиеттік оқыту 2 - сыныпта өтілген "Жеті қазынаның бірі" тақырыбындағы ашық сабақ жоспары
Тараз қаласы
Ю. Гагартн атындағы №29 орта мектебі
Бастауыш сынып мұғалімі
Килыбаева Жулдыз Копеновна
Пәні: әдебиеттік оқу ( 2 сынып)
Сабақтың тақырыбы: Жеті қазынаның бірі (ел аузынан)
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға ертегінің тақырыптық идеясын ашуға
мүмкіндік беру. Жеті қазынаны ұғындыра білу.
Салт-дәстүрді білуге, үй жануарларына қамқор болуға тәрбиелеу.
Сабақтың міндеттері:
-
ертегінің мазмұныны меңгереді;
-
білімді игеру қажеттілігін түсінеді;
-
пікір алмасады, өз пікірін ашық айтады;
-
сыни ойлап, ойларын салыстырады, ой қорытады;
-
жеке, топтық жұмыс нәтижесін көрсетеді;
-
өзін-өзі бағалай біледі;
Күтілетін нәтиже: Ертегі туралы мәлімет алып, үнін түсінеді. Шығармашылық жұмыспен
айналысуға төселеді және дағдыланады.Өз бетінше білім алуға қол жеткізеді.
Әдіс-тәсілдер: СТО стратегиялары, топпен жұмыс,
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, дүниетану, математика
Көрнекі-құралдар: интербелсенді тақта, постер,стикер, маркерлер, түрлі-түсті
қағаз, қайшы, желім, слайд, үлестірме қима-қағаздар, бағалау парақтары.
Бағалау: Өзін-өзі (ӨӨБ)
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
І кезең: Ұйымдастыру кезеңі |
Екі көзің не үшін керек? Топқа бөлу: Геометриялық фигураларды тарату арқылы 4 топқа бөлу.
|
Оқушылар мұғаліммен қосылып қимылмен тақпақты айтады Ұқсас фигуралар бірігеді. |
|
ІІ кезең: Үй тапсырмасын сұрау
|
Слайд №3. Сұрақ-жауап. - Үйге қандай тапсырма берілді? - Авторы кім? Ол туралы не білеміз? - Алғашқы мүшел жастағы бала нешеде? - Екінші мүшелдегі балаға ата-анасы, елі қандай үміт артады? «Туған күнді тойлау» атты жазып келген шығармаларын оқыту.
|
Әр топтан бір оқушы оқиды. |
|
ІІІ кезең: Қызығушылығын ояту |
Ертегі дегеніміз не? Ертегінің қандай түрлерін білеміз? Киелі сандарды білеміз бе? Үш би, үш жүз, үш бәйтерек, үш жұрт т.б. Жеті қазына, жеті жұт, жеті жоқ , жеті жетім т.б. |
Оқушылар жалпылама жауап береді. Үш, жеті, тоғыз . |
|
ІҮ кезең: Мағынаны тану |
Слайд № 4. Тапсырмалар:
Мәтінмен жұмыс:
(аластату, қол үзу. Дәптермен жұмыс: «Ит-жеті қазынаның бірі» деген қанатты сөзді атау және жазу. |
Постермен жұмыс жасайды. Бір оқушы қорғайды. |
|
Сергіту сәті |
Иiлiп оңға бiр, иiлiп, солға бiр. Жаттығу жасаймын. Оң аяқ, сол аяқ, оң аяқ , сол аяқ Жаттығу оңай-ақ. |
Оқушылар денелерін жатықтырады |
|
Ү кезең: Ой толғаныс |
Слайд №5. «Алты қалпақ» ойлау әдісі
Ит туралы мақал-мәтел айту. |
Әр топтан топ басшысы шығады
|
|
ҮІ кезең Қорыту |
Слайд №6. Сұрақ-жауап:
не туралы білдік?
|
Оқушылар жалпылама жауап береді. |
|
ҮІІ кезең Үй тапсырмасы |
Мәтінді түсініп оқу, мазмұндау.
Үй
жануарларының біріне ертегі құрастырып жазып
келу. |
Күнделіктеріне жазады |
|
ҮІІІ кезең Бағалау. Өзін-өзі бағалау |
«Баспалдақ» әдісі. Баспалдақ текшесіне өзін орналастыру. Топты және жеке оқушыны геометриялық фигуралар арқылы бағалау. |
Оқушыларға таратылған стикерге өзін бейнелеу. |
|
Рефлексия: |
«Ұнады-ұнамады» тақтасына смайликтер арқылы кері байланыс орнату
|
Тақтаға смайликтерді жапсыру |
шағым қалдыра аласыз













