Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ахмет Байтұрсынов "Егіннің бастары" 6-сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қарағанды облысы Шет ауданы
Ы.Алтынсарин атындағы мектеп-гимназия базасындағы тірек мектебі
Рашитова Жанна Елеуовна
Қазақ тілі және әдебиеті пәні мұғалімі
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы:
Адамгершілік-асыл қасиет
Мектеп: Ы.Алтынсарин атындағы мектеп-
гимназия базасындағы тірек мектебі
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні: Рашитова Ж.Е.
Сынып: 5 Қазақ әдебиеті
Сабақ
тақырыбы
А.Байтұрсынов «Егіннің бастары»
Осы саба қта
қол жеткізілетін
оқу мақсаттары
(оқу
бағдарламасына
сәйкес)
5Т/Ж3. Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын
ашу
Сабақ мақсаты Барлық оқушылар орындай алады: өлеңдегі кейіпкерлердің түрлі іс-әрекетін
анықтай отырып, кейіпкерлердің портреті арқылы образына мұғалім жетекшілігімен
талдау жасайды.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: мысал өлеңдеріндегі портретті, іс-
әрекетті ашып, кейіпкердің әрекетіне сипаттама береді.
Кейбір оқушылар орындай алады:өлеңнен кейіпкердің портретін, іс-әрекетін
көрсететін жолдарын талдай отырып, пікірлер мен тұжырымды ой айтады
Бағалау
критерийі
Шығармадағы кейіпкер портреті мен іс-әрекетін анықтайды
Әрекет пен портрет негізінде кейіпкердің образына талдау жасайды
Тілдік
мақсаттар
Кейіпкерлердің іс-әрекеті, портреті арқылы образды ашады
Тақырыпқа байланысты сөздер мен сөз тіркестері: портрет, іс-әрекет, қожа,
тәкаппар, шікірею, сұқтану т.б.
Диалог пен жазу үшін қолданылатын тіркестер: сайран ету, көкке қарау, көпке
балау
Құндылықтарға
баулу
Рухани мәдениет құндылығы
Пәнаралық
байланыс
Өзін-өзі тану, жаратылыстану
Тақырып
бойынша
алдыңғы білім
«Сиқырлы доп» әдісі арқылы мысалдың маэмұнын еске түсіреді. Оқушылар
шеңберге шығып, бір-біріне сұрақ қояды.
1. Баласы мен әкесі қайда барды?
2. Бидайлар қандай болып тұр?
3. Олар неге тағзым етіп тұрды?
4. Бала неге таңданды?
5. Ол әкесінен не туралы сұрады?
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың басы
7 минут
Ширату жаттығуы. «Жақсы мінез – жан азығы» адам мінезі туралы ой
бөліседі. Қалташадан қағаз қиындыларын таңдау арқылы Әке, Бала,
Бидай деп топқа бөлінеді.
«Артығын алып таста» әдісі
Бидай, тәкаппарлық, мақтаншақтық, өркөкірек, адамгершілік, менменсу,
өзімшілдік, бала, т.б.
1.Балалар, бұл мінез-құлықтар мысалдағы қай кейіпкерлерге тән деп
ойлайсыңдар?
2.Қай қасиеттерді өз бойыңнан көргің келеді?
3.Қасиеттер не үшін қажет?
Адам бойындағы қасиеттер туралы айтып кету.
Сабақтың мақсаты-өлеңдегі кейіпкерлердің түрлі іс-әрекетін анықтай
отырып, кейіпкерлердің портреті арқылы образын ашу
Сабақтың ортасы «Топтастыру» әдісі
Әр топ топ атауларына байланысты кейіпкерлерге топтастыру
жасау арқылы іс-әрекеті мен образын ашады.
Оң жағына үзінділердің түсіндірмесін өз сөзіңізбен жазыңыз.
Өлең жолдарынан үзінді
(портрет)
Түсіндірме
Мағынасы не? (неге осы
ойды таңдады, ол несімен
маңызды болды?)
Жалғыз –ақ бір бидай тұр көкке қарап
Бейне бір жалғыз өзін көпке балап
Бұл бидай көтеріп тұр басын көкке
Қарайды шікірейіп өзге көпке
Дескрипторлар
- өлеңнен кейіпкердің портретін және әрекетін көрсететін жолдарды
анықтайды;
- анықталған портрет пен әрекеттер негізінде кейіпкер образын ашады.
Деңгейлік тапсырмалар
1-тапсырма «Дайындалған әңгіме» әдісі бойынша мақал-мәтелдің
мағынасын ашып, мысалмен байланыстыр.
1.Бидайдың кеудесін көтергені-
Дақылының жоқтығы.
Жігіттің кеудесін көтергені-
Ақылының жоқтығы.
2.Жақсымын деп мақтанба, халық айтпай,
Батырмын деп мақтанба, барып қайтпай.
3. Тәкаппардың семірткен малы,
Ойнақтап жүріп қасқырға кезігеді.
Әке Бала
Бидай
2- тапсырма
Әке мен бала диалогы
Мысалды рөлге бөліп оқу (әке, бала, автор) оқулықпен жұмыс.
«Атаулар туралы үш сұрақ» әдісі арқылы талқыла
Атаулар Сұрақтар Себебі
Бидай Баланың көзі қайда түсті?
Көк Жалғыз бидай қайда қарап
тұр?
Тәкаппарлық Әкесі бидай мен адам
арасындағы қандай
әрекеттерді
байланыстырады?
3-тапсырма
«Фишбоун» әдісі
Проблема
ҚБ «Жауап парақтары» арқылы оқушының өзін-өзі бағалауы.
+,- белгісімен бағалайды
Кері байланыс
Сабақтың соңы «1 минут» әдісі
Оқушылар кезек бойынша 1 минут ішінде адам бойында болу керек
жақсы қасиеттерді тоқтаусыз, қайталаусыз айтады.
Ойды аяқта...
1. Бүгін мен білдім...
2. Мен үйрендім...
3. Қолымнан келеді....
4. Қиындық тудырды...
Қосымша
ақпарат
Қазақстан картасынан елімізде бидай өсірілетін өңірлер көрсетіледі
Саралау:
1.«Дайындалған әңгіме»
әдісі бойынша ма қал-
мәтелдің мағынасын ашады;
1.Мәтінді ме ңгерту
мақсатында
рөлге бөліп оқытып,«Атаулар
туралы үш сұрақ» әдісі
арқылы талқылап, себебін
түсіндіру арқылы өз ойларын
дәлелдейді;
3. «Фишбоун» әдісі арқылы
негізгі басты м әселені
анықтайды, қорытынды
жасайды
Бағалау әдісі
ҚБ
Жауап парағы арқылы өзін-өзі бағалау
Денсаулық және
қауіпсіздік
техникасын
сақтау
Себептері: өзін жоғары бағалау,
Қорытынды:
Мыс:Бидайдың
кеудесін
көтергені-
дақылының
жоқтығы
Неге бидай
дәнсіз қалды?
менсінбеу, өзгемен санаспау
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал
Қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген
уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен
өз жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім және неліктен?
1. Сабақ мақсаттары жүзеге асты.
2.Оқушылар де ңгейлік тапсырмаларды
пайдаланып, шығармадағы кейіпкерлер портреті
мен іс –әрекеті арқылы образын ашу
жоспарланды.
3. Жағымды атмосфера.
4. Саралау жүзеге асырылды.
5. Уақыт сақталды.
6.Жоспарланған сабағыма сәйкес тренер мен
бақылаушы тарапынан ұсыныстар ұсынылды
Жалпы баға
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру
және оқытуға қатысты)?
1. «Атаулар туралы үш сұрақ»;
2. «Фишбоун» әдісі.
Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне
ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға
қатысты)?
1. Саралау тапсырмалары;
2. Қалыптастырушы бағалау