ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ
|
Қазақ әдебиеті 3-бөлім 4-сабақ |
Адамгершілік - асыл қасиет |
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Ахмет Байтұрсынұлы «Егіннің бастары» мысалы. Әке өсиеті |
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Сагидуллаева З.З. |
|||||
|
Сынып: 5 сынып |
Қатысқандар:20 |
Қатыспағандар: жоқ |
||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
(5 Т/Ж3)Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу |
|||||
|
Сабақ мақсаттары (Бағалау критерийі) |
Барлық оқушылар орындай алады: Шығармадағы кейіпкерлерді тірек сөздер арқылы сипаттап анықтайды. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы образын ашады. Кейбір оқушылар орындай алады: кейіпкерлерге өмірде ұқсайтын адамдар кездесетінін зерттейді. |
|||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: |
|||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: егінші, бала, биждай, дәнге толу, бүгілу, кекірею, иілу, қалпы |
||||||
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:
|
||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Әке не себепті бидайды адаммен байланыстырды? «Елде көп бұл бидайдай адам дейді, Тәкәпар халық оны жаман дейді. Қалпы емес тәкаппарлық данышпанның ,Тұтынба бұл мінезі балам дейді», деген әке өсиетінің қазіргі уақытта өзектілігі қаншалықты? |
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тіл және мәдениет (ата-бабаларымыздың ұлы істері) |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет, өзін-өзі тану |
|||||
|
Алдыңғы оқу: |
Әке өсиетін қалай түсінетіндерін анықтау |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Оқу құралдарын дайындау. Айтылым. Берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу. 1 тапсырма. Суретті қолдана отырып, сұрақтарға жауап береді, сабақтың тақырыбын түсінеді. Оқушылар қайда отыр? Олар не істеп отыр? Кітапханаға не үшін келді? Мектепте кітапхана бар ма? Сен соңғы рет қашан кітап алдың? Ол қандай кітап еді? Жаңа сабақ. Мәтіналды жұмыс. Жаңа сөздермен және сөз тіркестерімен танысады. |
Қалыптастырушы бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақ басы |
||||||
|
3 мин |
1-әрекет. Ұжымдық жұмыс: Сыныптың жағымды ахуалын қалыптастыруда «Қошемет білдіру» ойсергегін ұйымдастыру. Оқушылар бір-біріне қошемет сөздер айтады. Түстер арқылы топтасады. |
|
|
|||
|
4 мин |
2-әрекет. Ұжымдық жұмыс: «Еркін микрафон» әдісі бойынша Үлкендердің айтқан өсиет сөзін келешек өмірде ұстану маңызды/маңызды емес? Әке өсиеті дегенді қалай түсінесіңдер? сауалдарына жауап алу |
|
|
|||
|
2 мин |
3-әрекет. Ұжымдық жұмыс: Сабақ тақырыбы мен мақсатын таныстыру. «… қатысты 10 сөзді атаңыз» әдісі бойынша «Егіннің бастары» мысалындағы кейіпкерлерге қатысты 10 сөз айтады. |
Смайлик тарату |
смайлик |
|||
|
Сабақ ортасы |
||||||
|
15 мин |
Бағалау критерийі: Шығармадағы кейіпкерлерді тірек сөздер арқылы сипаттап анықтайды. 4-әрекет.Жұптық жұмыс: Өздері атаған 10 тірек сөздер арқылы мысалдағы бас кейіпкерлерді тауып, сипаттап беру тапсырылады. Дескриптор: -10 сөзді оқып саралайды; - тірек сөздер ақылы кейіпкерді анықтайды; -кейіпкерлерді сипаттап береді. -сипаттама бойынша мысалдан сәйкестендіреді. |
5-әрекет. Ұжымдық жұмыс: Не қиын болды? Не оңай болды? Себебі.... сауалы бойынша өздерін бағалау. |
Тірек сөздер, А3 қағазы, маркер |
|||
|
|
Бағалау критерийі: Шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы образын ашады. 6-әрекет. Топтық жұмыс: «Қабырғадағы рөл» әдісі бойынша сұлбаға кейіпкер туралы білгенін және білгісі келетініншығармадағы іс-әрекеті арқылы жазу тапсырылады. Дескриптор: - Флипчарт парағындағы мысалдағы кейіпкери сұлбасының іш жағына кейіпкер туралы бар білетіндерін жазады; -сұлбаның сыртына не ойлайтындарың, не сұрағылары келетіндігі жайлы жазады; -топтар жұмыстарын алмастырып, кейіпкерлердің образын ашу үшін сұрақтарына жауап алады. - . Дескриптор: -мәтінді түсініп оқиды; - қосымша ақпаратты анықтайды; - түсініксіз сөздерді табады; - тұжырымдамалық карта дайындайды. (не түсінгені туралы тұжырым жасайды)
|
7-әрекет. Ұжымдық жұмыс: «Екі жақсы, бір кеңес» әдісі бойынша бір-бірінің жұмысын бағалайды. |
Оқулық, флипчарт, маркерлер |
|||
|
15 мин |
Бағалау критерийі: кейіпкерлерге өмірде ұқсайтын адамдармен салыстырады. 8-әрекет. Топтық жұмыс: «Қос жазба күнделігі» әдісі бойынша Әке не себепті бидайды адаммен байланыстырды? басын көтеріп тұрған бидай мен басын төмен салбыратып тұрған бидайды адаммен салыстырады. Дескриптор: -екі бидайға ұқсайтын адамдар туралы ойланады; -салыстырып кестеге түсіреді; -жариялайды.
|
9-әрекет. Топтық жұмыс: Келісемін/келіспеймін әдісі бойынша пікірталасады. |
Оқулық А3 қағазы, маркерлер |
|||
|
Сабақ соңы |
||||||
|
|
10-әрекет. «Шеңбер уақыты» шеңберде «Елде көп бұл бидайдай адам дейді, Тәкәпар халық оны жаман дейді. Қалпы емес тәкаппарлық данышпанның ,Тұтынба бұл мінезі балам дейді», деген әке өсиетінің қазіргі уақытта өзектілігі қаншалықты? сұрағына «оқушылар жауап беруде белгіленген затты ұстап тұрып ойын білдіреді. |
11- әрекет. Жеке жұмыс: «Таңдау» әдісі бойынша кері байланыс орнату. Бес пікір жазылған парақ беріледі. 1. Маған сабақ қызықты, қызықсыз болды деп ойлаймын. 2. Мен сабақта: көп нәрсені үйрендім, үйренгенім аз болды. 3. Мен басқаларды мұқият, зейінсіз тыңдадым. 4. Мен пікірсайыстарға жиі, сирек қатыстым 5. Мен сабақтағы өз |
|
|||
. 


жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ахмет Байтұрсынұлы «Егіннің бастары» мысалы. Әке өсиеті
Ахмет Байтұрсынұлы «Егіннің бастары» мысалы. Әке өсиеті
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ
|
Қазақ әдебиеті 3-бөлім 4-сабақ |
Адамгершілік - асыл қасиет |
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Ахмет Байтұрсынұлы «Егіннің бастары» мысалы. Әке өсиеті |
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Сагидуллаева З.З. |
|||||
|
Сынып: 5 сынып |
Қатысқандар:20 |
Қатыспағандар: жоқ |
||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
(5 Т/Ж3)Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу |
|||||
|
Сабақ мақсаттары (Бағалау критерийі) |
Барлық оқушылар орындай алады: Шығармадағы кейіпкерлерді тірек сөздер арқылы сипаттап анықтайды. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы образын ашады. Кейбір оқушылар орындай алады: кейіпкерлерге өмірде ұқсайтын адамдар кездесетінін зерттейді. |
|||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: |
|||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: егінші, бала, биждай, дәнге толу, бүгілу, кекірею, иілу, қалпы |
||||||
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:
|
||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Әке не себепті бидайды адаммен байланыстырды? «Елде көп бұл бидайдай адам дейді, Тәкәпар халық оны жаман дейді. Қалпы емес тәкаппарлық данышпанның ,Тұтынба бұл мінезі балам дейді», деген әке өсиетінің қазіргі уақытта өзектілігі қаншалықты? |
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тіл және мәдениет (ата-бабаларымыздың ұлы істері) |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет, өзін-өзі тану |
|||||
|
Алдыңғы оқу: |
Әке өсиетін қалай түсінетіндерін анықтау |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Оқу құралдарын дайындау. Айтылым. Берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу. 1 тапсырма. Суретті қолдана отырып, сұрақтарға жауап береді, сабақтың тақырыбын түсінеді. Оқушылар қайда отыр? Олар не істеп отыр? Кітапханаға не үшін келді? Мектепте кітапхана бар ма? Сен соңғы рет қашан кітап алдың? Ол қандай кітап еді? Жаңа сабақ. Мәтіналды жұмыс. Жаңа сөздермен және сөз тіркестерімен танысады. |
Қалыптастырушы бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақ басы |
||||||
|
3 мин |
1-әрекет. Ұжымдық жұмыс: Сыныптың жағымды ахуалын қалыптастыруда «Қошемет білдіру» ойсергегін ұйымдастыру. Оқушылар бір-біріне қошемет сөздер айтады. Түстер арқылы топтасады. |
|
|
|||
|
4 мин |
2-әрекет. Ұжымдық жұмыс: «Еркін микрафон» әдісі бойынша Үлкендердің айтқан өсиет сөзін келешек өмірде ұстану маңызды/маңызды емес? Әке өсиеті дегенді қалай түсінесіңдер? сауалдарына жауап алу |
|
|
|||
|
2 мин |
3-әрекет. Ұжымдық жұмыс: Сабақ тақырыбы мен мақсатын таныстыру. «… қатысты 10 сөзді атаңыз» әдісі бойынша «Егіннің бастары» мысалындағы кейіпкерлерге қатысты 10 сөз айтады. |
Смайлик тарату |
смайлик |
|||
|
Сабақ ортасы |
||||||
|
15 мин |
Бағалау критерийі: Шығармадағы кейіпкерлерді тірек сөздер арқылы сипаттап анықтайды. 4-әрекет.Жұптық жұмыс: Өздері атаған 10 тірек сөздер арқылы мысалдағы бас кейіпкерлерді тауып, сипаттап беру тапсырылады. Дескриптор: -10 сөзді оқып саралайды; - тірек сөздер ақылы кейіпкерді анықтайды; -кейіпкерлерді сипаттап береді. -сипаттама бойынша мысалдан сәйкестендіреді. |
5-әрекет. Ұжымдық жұмыс: Не қиын болды? Не оңай болды? Себебі.... сауалы бойынша өздерін бағалау. |
Тірек сөздер, А3 қағазы, маркер |
|||
|
|
Бағалау критерийі: Шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы образын ашады. 6-әрекет. Топтық жұмыс: «Қабырғадағы рөл» әдісі бойынша сұлбаға кейіпкер туралы білгенін және білгісі келетініншығармадағы іс-әрекеті арқылы жазу тапсырылады. Дескриптор: - Флипчарт парағындағы мысалдағы кейіпкери сұлбасының іш жағына кейіпкер туралы бар білетіндерін жазады; -сұлбаның сыртына не ойлайтындарың, не сұрағылары келетіндігі жайлы жазады; -топтар жұмыстарын алмастырып, кейіпкерлердің образын ашу үшін сұрақтарына жауап алады. - . Дескриптор: -мәтінді түсініп оқиды; - қосымша ақпаратты анықтайды; - түсініксіз сөздерді табады; - тұжырымдамалық карта дайындайды. (не түсінгені туралы тұжырым жасайды)
|
7-әрекет. Ұжымдық жұмыс: «Екі жақсы, бір кеңес» әдісі бойынша бір-бірінің жұмысын бағалайды. |
Оқулық, флипчарт, маркерлер |
|||
|
15 мин |
Бағалау критерийі: кейіпкерлерге өмірде ұқсайтын адамдармен салыстырады. 8-әрекет. Топтық жұмыс: «Қос жазба күнделігі» әдісі бойынша Әке не себепті бидайды адаммен байланыстырды? басын көтеріп тұрған бидай мен басын төмен салбыратып тұрған бидайды адаммен салыстырады. Дескриптор: -екі бидайға ұқсайтын адамдар туралы ойланады; -салыстырып кестеге түсіреді; -жариялайды.
|
9-әрекет. Топтық жұмыс: Келісемін/келіспеймін әдісі бойынша пікірталасады. |
Оқулық А3 қағазы, маркерлер |
|||
|
Сабақ соңы |
||||||
|
|
10-әрекет. «Шеңбер уақыты» шеңберде «Елде көп бұл бидайдай адам дейді, Тәкәпар халық оны жаман дейді. Қалпы емес тәкаппарлық данышпанның ,Тұтынба бұл мінезі балам дейді», деген әке өсиетінің қазіргі уақытта өзектілігі қаншалықты? сұрағына «оқушылар жауап беруде белгіленген затты ұстап тұрып ойын білдіреді. |
11- әрекет. Жеке жұмыс: «Таңдау» әдісі бойынша кері байланыс орнату. Бес пікір жазылған парақ беріледі. 1. Маған сабақ қызықты, қызықсыз болды деп ойлаймын. 2. Мен сабақта: көп нәрсені үйрендім, үйренгенім аз болды. 3. Мен басқаларды мұқият, зейінсіз тыңдадым. 4. Мен пікірсайыстарға жиі, сирек қатыстым 5. Мен сабақтағы өз |
|
|||
. 


шағым қалдыра аласыз













