Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы
Тараз қаласының білім бөлімінің Әлихан Бөкейханов атындағы №1 гимназиясы» КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді жоспар
Әл-Фарабидің "Қашықтасың туған жер"
|
Бөлім: |
Қазақстандағы көрікті жерлер. Лексикография |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Мұсабекова М.Д. |
|
|
Күні: |
30.09.2021 |
|
|
Сынып: 6 «А», «Ә», «Б», «Ғ» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Әл-Фарабидің "Қашықтасың туған жер" |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.1.1. әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау. |
|
|
|
|
|
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Әл-Фарабидің өмір жолы туралы мағұлмат алу, өлеңнің жанрлық ерекшелігін түсіну; Көпшілігі: шығарманың фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау; Кейбір оқушылар: шығарманың фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау, шығарма идеясын талқылап, өзіндік пікір айту. |
|
|
Бағалау критерийлері |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: «Жылы сөздер» әдісі арқылы оқушылар шаттық шеңберін құрып, бір-біріне жақсы тілек, жылы лебіздерін білдіреді. Осы күнге сәттілік тілейді.
І. Қызығушылықты ояту. «Тірі кітап» әдісі. Оқушыларға тірек сөз көрсетіледі. Осы тірек сөзге байланысты мәліметті оқулықтан тауып, өз бетінше оқып, қорғайды.
Инфографиканы пайдалана отырып, тақырыпты болжаңыз.
«Тұлғаны таны» әдісі. Тұлғаның суреті көрсетіледі. Оқушылар тұлға туралы білетін ақпараттарын ортаға салады.
Сол арқылы сабақтың тақырыбы ашылады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады. Оқушыларға тірек сөз көрсетіледі. Осы тірек сөзге байланысты мәліметті оқулықтан тауып, өз бетінше оқып, қорғайды. Тұлғаның суреті көрсетіледі. Оқушылар тұлға туралы білетін ақпараттарын ортаға салады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
ҚБ «Түстер»
|
6-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
ІІ. Мағынаны тану. Оқушыларға Әл- Фараби туралы қызықты деректер көрсетіледі. https://www.youtube.com/watch?v=WrzBRVdQ0OU
Оқушылар Әл-Фарабидің "Қашықтасың туған жер" өлеңімен танысады. 1-тапсырма. 1-топ. Өлеңде көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтап, идеясын түсіндіріңдер.
Дескриптор:
ҚБ
2-тапсырма. Бұл оқушылар тобы өлеңнің тақырыбы мен идеясын анықтайды.
ҚБ 3-тапсырма. 1-топ. Өлең жолдарындағы «шаршадым, шаңыт жол» сөздеріне назар аударып, шығарманың идеясын түсіндіріңдер. 2-топ. Туған жерден жырақта жүрген ақынның сағынышын сипаттап, дәптерге жазыңдар. 3-топ. Ақынның адамгершілік қасиетін ашатын үзінділерін тауып оқып, мағынасын өз ойларыңмен жеткізіңдер. Дескриптор:
ҚБ Бекіту. ЖЖ ПОПС формуласы. Менің ойымша ... Себебі, мен оны былай түсіндіремін... Оны былай дәлелдеймін... Осыған байланысты мен осындай қорытындыға келдім... |
Оқушыларға Әл- Фараби туралы қызықты деректер көрсетіледі.
Әл-Фараби туралы мәлімет алады.
Бағалы дерекпен танысады.
Оқушылар Әл-Фарабидің "Қашықтасың туған жер" өлеңімен танысады. Өлеңде көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтап, идеясын түсіндіріңдер.
Бұл оқушылар тобы өлеңнің тақырыбы мен идеясын анықтайды.
Өлең жолдарындағы «шаршадым, шаңыт жол» сөздеріне назар аударып, шығарманың идеясын түсіндіріңдер. Туған жерден жырақта жүрген ақынның сағынышын сипаттап, дәптерге жазыңдар.
ПОПС формуласы әдісімен сабақты қорытындылайды. |
ҚБ «Түстер»
ҚБ «Түстер»
ҚБ «Түстер»
|
https://www.youtube.com/watch?v=WrzBRVdQ0OU 6-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы
Оқулықпен жұмыс
А3 парағы,оқулық, маркер
Стикер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй жұмысы |
Өлеңді жаттау |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақта саралау тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер қоямын? |
Оқушылардың материалды қаншалықты игергенін қалай бағалаймын? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ/ оқыту
мақсаттары шынш Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жамбыл облысы
әкімдігінің білім басқармасы
Тараз қаласының білім
бөлімінің Әлихан Бөкейханов атындағы №1 гимназиясы»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді
жоспар Әл-Фарабидің "Қашықтасың
туған жер" Бөлім: Қазақстандағы көрікті жерлер.
Лексикография Педагогтің
аты-жөні Мұсабекова М.Д. Күні: 30.09.2021 Сынып: 6 «А», «Ә», «Б»,
«Ғ» Қатысушылар саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың тақырыбы Әл-Фарабидің "Қашықтасың туған
жер" Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары 6.1.1.1. әдеби шығарманың жанрын, фабуласын,
сюжетін анықтау.
Сабақтың
мақсаттары Барлық
оқушылар: Әл-Фарабидің өмір жолы туралы
мағұлмат алу, өлеңнің жанрлық ерекшелігін
түсіну; Көпшілігі: шығарманың фабуласы мен
сюжеттік дамуын сипаттау; Кейбір
оқушылар: шығарманың фабуласы мен
сюжеттік дамуын сипаттау, шығарма идеясын талқылап, өзіндік пікір
айту. Бағалау
критерийлері шығарманың фабуласы мен
сюжеттік дамуын сипаттайды; шығарма идеясын талқылап,
өзіндік пікір айтады.
Сабақтың
барысы
Сабақтың кезеңі/
уақыт
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар Сабақтың басы
І. Ұйымдастыру
кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал
қалыптастыру:
«Жылы сөздер» әдісі
арқылы оқушылар шаттық шеңберін құрып, бір-біріне жақсы тілек, жылы
лебіздерін білдіреді. Осы күнге сәттілік
тілейді.
І. Қызығушылықты ояту.
«Тірі кітап» әдісі. Оқушыларға тірек сөз
көрсетіледі. Осы тірек сөзге байланысты мәліметті оқулықтан тауып,
өз бетінше оқып,
қорғайды.
Инфографиканы пайдалана
отырып, тақырыпты
болжаңыз. «Тұлғаны таны»
әдісі. Тұлғаның суреті көрсетіледі.
Оқушылар тұлға туралы білетін ақпараттарын ортаға
салады. Сол арқылы сабақтың тақырыбы
ашылады. Сабақтың тақырыбы мен
мақсаты
айқындалады.
Оқушылар назарын сабаққа
аудару. Оқушылар жағымды ахуал
қалыптастырады.
Оқушыларға тірек сөз
көрсетіледі. Осы тірек сөзге байланысты мәліметті оқулықтан тауып,
өз бетінше оқып,
қорғайды. Тұлғаның суреті көрсетіледі.
Оқушылар тұлға туралы білетін ақпараттарын ортаға салады. Сабақтың
тақырыбы мен мақсаты
айқындалады.
ҚБ
«Түстер»
6-сынып
Қазақ әдебиеті
оқулығы Сабақтың
ортасы
ІІ. Мағынаны
тану. Оқушыларға Әл- Фараби туралы қызықты деректер
көрсетіледі.
https://www.youtube.com/watch?v=WrzBRVdQ0OU
Оқушылар
Әл-Фарабидің "Қашықтасың туған жер" өлеңімен
танысады.
1-тапсырма.
1-топ. Өлеңде көтерілген
әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтап, идеясын
түсіндіріңдер. Өлеңде көтерілген
қоғамдық-әлеуметтік мәселелер Мысалдар
Дескриптор:
Өлеңде көтерілген
қоғамдық-әлеуметтік мәселелерді
талдайды;
Ойын мысалдар арқылы
дәлелдейді;
ҚБ
2-тапсырма. Бұл оқушылар тобы өлеңнің
тақырыбы мен идеясын
анықтайды. Өлеңнің
мазмұны Көтерілген
мәселелер
Өлеңнің мазмұнын
түсіндіреді;
Көтерілген
мәселелерді анықтайды.
ҚБ
3-тапсырма.
1-топ. Өлең
жолдарындағы «шаршадым, шаңыт
жол» сөздеріне назар аударып,
шығарманың идеясын
түсіндіріңдер.
2-топ. Туған жерден жырақта жүрген
ақынның сағынышын сипаттап, дәптерге
жазыңдар.
3-топ. Ақынның адамгершілік қасиетін
ашатын үзінділерін тауып оқып, мағынасын өз ойларыңмен
жеткізіңдер.
Дескриптор:
шығарманың идеясын
түсіндіреді;
туған жерден жырақта
жүрген ақынның сағынышын
сипаттайды;
Ақынның адамгершілік
қасиетін ашатын үзінділерін
табады;
мағынасын өз
ойларыңмен жеткізеді.
ҚБ
Бекіту.
ЖЖ ПОПС
формуласы.
Менің ойымша
...
Себебі, мен оны
былай түсіндіремін...
Оны былай
дәлелдеймін...
Осыған байланысты
мен осындай қорытындыға
келдім...
Оқушыларға Әл-
Фараби туралы қызықты деректер
көрсетіледі.
Әл-Фараби туралы
мәлімет алады.
Бағалы дерекпен
танысады.
Оқушылар
Әл-Фарабидің "Қашықтасың туған жер" өлеңімен
танысады.
Өлеңде көтерілген
әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтап, идеясын
түсіндіріңдер.
Бұл оқушылар тобы
өлеңнің тақырыбы мен идеясын
анықтайды.
Өлең жолдарындағы
«шаршадым, шаңыт жол» сөздеріне назар аударып, шығарманың идеясын
түсіндіріңдер.
Туған жерден жырақта
жүрген ақынның сағынышын сипаттап, дәптерге
жазыңдар.
ПОПС формуласы
әдісімен сабақты
қорытындылайды.
ҚБ
«Түстер»
ҚБ
«Түстер»
ҚБ
«Түстер»
https://www.youtube.com/watch?v=WrzBRVdQ0OU
6-сынып
Қазақ әдебиеті
оқулығы
Оқулықпен
жұмыс
А3 парағы,оқулық,
маркер
Стикер
Сабақтың
соңы
Кері
байланыс
Үй
жұмысы
Өлеңді
жаттау
Сабақта саралау
тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті
оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер
қоямын?
Оқушылардың
материалды қаншалықты игергенін қалай
бағалаймын?
Денсаулық пен
қауіпсіздік техникасын
сақтау
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ/ оқыту
мақсаттары шынш | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||






















