Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Әлеуметтік тұрмыстық бағдарлау 7-сынып 1-тоқсанға түгел қысқа мерзімді жоспарлар
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Әлеуметтік тұрмыстық бағдарлау 7-сынып 1-тоқсан 1-сабақ
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлімі: Киім және аяқ киім |
|
||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
Сыныбы:7 |
Оқушының аты-жөні: |
|
|||||
Сабақ тақырыбы |
Киім, аяқ киім және бас киім түрлері |
||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
бас киімді мезгілге және жағдайға қарай таңдай білу; |
||||||
Сабақ мақсаты: |
аяқ киім түрлерін, оның қажеттілігін біледі; бас киімді күту және сақтау ережелерін біледі; бас киім атауларын біледі; бас киімді мезгілге және жағдайға қарай таңдай болады. |
||||||
Сабақтың барысы |
|||||||
Сабақтың кезеңдері |
Педагог іс-әрекеттері |
Оқушы әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
|||
Сабақтың басы |
Сәлемдесу. Психологиялық сәт. Оқушының көңіл-күйін сұрау,көңіл-күйін көтеру. -Бүгінгі сабақтың тақырыбын ашу үшін мын ребусты шешуіміз керек.
М І К И С Б А И М К І Қ А Я І К М И 4 3 1 2 3 2 1 2 4 1 3 3 1 2 3 1 4 2 – Яғни, «Киім, бас киім, аяқ киім түрлері» тақырыбымен танысамыз. Оқушымен «Киім, бас киім, аяқ киім түрлері» туралы әңгімелесу. Киімдерді күтіп кию туралы әңгімелеу. Әр киімді жыл мезгілі ауысуына қарай қолданысы туралы түсіндіру. |
Сәлемдеседі. Сұрақ-жауап алмасу. |
Өзін-өзі бағалау |
Менің Отаным-Қазақстан оқулығы
|
|||
Сабақтың ортасы
|
Оқушыға киім түрлерінен иллюстрация жасау. Маусымға сай киімдерді атаңдар. Күз Қыс Көктем Жаз Плащ тон жемпір көйлек Су етік қолғап плащ футболка Жемпір байпақ су етік майка т.б.
Практикалық жұмыс. Бас киім және аяқ киім тазалау. – Оқушыларға аяқ-киім түрлерін көрсету, атай білу. Жыл мезгілдерінің аяқ киімін айтқызу. Мысалы күзде жаңбырда етік, жазда күн ыстық болғанда киетін аяқ киімді атау, қыста киетін аяқ киім қалай аталады.т.с.с. – Аяқ киімдердің құрамы: тері, резинка, шүберек…….. атау. Жаңа сөздермен жұмыс – щетка не үшінкерек? Киім, аяқ киім тазалауға. Лак, крем аяқ киімге жаңатүр беру үшін, тазалау үшін керек. Майлау, сылаукерек. Аяқ киім күтімі, бауын шешіп, байлауға жаттығулар жасату. Рефлексия: Аяқкиімді не үшін тазалаймыз? Қалай тазалаймыз, немен тазалаймыз. Құралдарын атап бер. |
Оқушы тыңдайды,бақылайды,өз Ойын айтады.
Оқушы хабарлайды. Оқушы: 1. Нашар сезінген кезде міндетті түрде сабақты тоқтату, бұл туралы мұғалімге дереу хабарлау. 2. Мазасы кетсе дереу мұғалімге хабарлау.
Қима пішіннен киім құрастырады. Тазалайтын заттарын атайды. |
Білу Тұрғын үй түрлері. Түсіну Киім түрлерін салыстыра білу. Қолдану 3.Практикалық жұмыс: геометриялық пішіннен үй құрастыра алу,киіз үйдің суретін салу. Анализ Өз жұмысына анализ жасап үйрену. Бағалау 5. Өзінің жұмысын аяқталу үлгісін болжау |
Қарындаш, түрлі-түсті қарындаш,қағаздар.
|
|||
Сабақтың соңы |
Сабақ соңында оқушымен қорытынды рефлекция жүргізу: - Бұл сурет сәтті болды ма? - немен жұмыс істеу қажет? - Қандай түстер қолдандың? -Сен қандай үйде тұрасың? |
Киімдер суретін салады. Жұмысты аяқтау
|
|
стикер |
Әлеуметтік тұрмыстық бағдарлау 7-сынып 1-тоқсан 2-сабақ
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлімі: Киім және аяқ киім |
|
||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
Сыныбы:7 |
Оқушының аты-жөні: |
|
|||||
Сабақ тақырыбы |
Киім, аяқ киім және бас киім түрлері |
||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
бас киімді мезгілге және жағдайға қарай таңдай білу; |
||||||
Сабақ мақсаты: |
аяқ киім түрлерін, оның қажеттілігін біледі; бас киімді күту және сақтау ережелерін біледі; бас киім атауларын біледі; бас киімді мезгілге және жағдайға қарай таңдай болады. |
||||||
Сабақтың барысы |
|||||||
Сабақтың кезеңдері |
Педагог іс-әрекеттері |
Оқушы әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
|||
Сабақтың басы |
Сәлемдесу. Психологиялық сәт. Оқушының көңіл-күйін сұрау,көңіл-күйін көтеру. Сәлемдесу: Сәлемдесейік иіліп Жылы жүзбен жымиып Қызығы мол сабақта Ойнайықта күлейік. Мұғалім киім туралы түсінік береді. Киім –
адамның денесіне киюге арналған бұйым, жасанды жамылғы түрлері.
Киім адамды қоршаған ортаның, табиғаттың түрлі әсерлерінен
қорғайды. Оның тұтыну мәнімен бірге ғұрыптық және белгілі бір
мақсатқа қызмет ететін маңызы бар. Жақсы киінуге ұмтылатын кісіге
жинақылық, тазалық қасиеттер тән болу керек. Үтіктелмеген, дақ
түскен, кей жерлері майланып кеткен киімдерді, жағасы мен жеңі
кірлеп, қыртыстанған жейдені киюге болмайды. Түймелердің дұрыс және
берік қадалуын, киімдегі тесілген, жыртылған жерлерді жамап, тігіп
отыруды ұмытпау қажет. Синтетикалық киімді киюдің кажеті жоқ,
әсіресе жазды күні. Өйткені адам денесінің терлеуіне байланысты тер
киімге сіңбей тері үстінде болып бірнеше жұқпалы ауру тарататыны
микробтардың ұясына айналуы мүмкін. |
Сәлемдеседі. Сұрақ-жауап алмасу. |
Өзін-өзі бағалау |
Менің Отаным-Қазақстан оқулығы
|
|||
Сабақтың ортасы
|
Тест сұрақтары: Қыс мезгілінде киетін киім ?
Жауында киетін киімді ата ?
Бас киімді немен тазалаймыз ?
Аяқ киімді күтуде қандай заттаар қажет ?
Суретпен жұмыс: Киімдердің суреттерін су бояумен бояу,балалардың зейінін сабаққа аудару. Суреттер көрсету.
Сергіту сәті: Бойды бүкпей тік ұста Еркін тұрып тыныста. Жай он қолды оң жаққа, Жай сол қолды сол жаққа. Қолды айналдыр бұлданбай, Екі шеңбер сызғандай. Сәл тынығып байқа да, Он шақты рет қайтала. Рефлексия: Аяқкиімді не үшін тазалаймыз? Қалай тазалаймыз, немен тазалаймыз. Құралдарын атап бер. |
Оқушы тыңдайды,бақылайды,өз Ойын айтады.
Оқушы хабарлайды. Оқушы: 1. Нашар сезінген кезде міндетті түрде сабақты тоқтату, бұл туралы мұғалімге дереу хабарлау. 2. Мазасы кетсе дереу мұғалімге хабарлау.
Қима пішіннен киім құрастырады. Тазалайтын заттарын атайды. |
Білу Тұрғын үй түрлері. Түсіну Киім түрлерін салыстыра білу. Қолдану 3.Практикалық жұмыс: геометриялық пішіннен үй құрастыра алу,киіз үйдің суретін салу. Анализ Өз жұмысына анализ жасап үйрену. Бағалау 5. Өзінің жұмысын аяқталу үлгісін болжау |
Қарындаш, түрлі-түсті қарындаш,қағаздар.
|
|||
Сабақтың соңы |
Сабақ соңында оқушымен қорытынды рефлекция жүргізу: - Бұл сурет сәтті болды ма? - немен жұмыс істеу қажет? - Қандай түстер қолдандың? -Сен қандай үйде тұрасың? |
Киімдер суретін салады. Жұмысты аяқтау
|
|
стикер |
Әлеуметтік тұрмыстық бағдарлау 7-сынып 1-тоқсан 3-сабақ
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлімі: Киім және аяқ киім |
|
||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
Сыныбы:7 |
Оқушының аты-жөні: |
|
|||||
Сабақ тақырыбы |
Киімді, аяқ киімді күту |
||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
заттаңбада берілген шартты белгі бойынша киімді жуудың, кептірудің, үтіктеудің ерекшеліктерін анықтай білу; |
||||||
Сабақ мақсаты: |
киімнің ерекшеліктері мен күтуіне байланысты шартты белгілерді (таңбаны) таңып біледі; кір жуудың, кептірудің, үтіктеудің ерекшеліктерін біледі; заттаңбада берілген шартты белгі бойынша киімді жуудың, кептірудің, үтіктеудің ерекшеліктерін анықтай біледі. |
||||||
Сабақтың барысы |
|||||||
Сабақтың кезеңдері |
Педагог іс-әрекеттері |
Оқушы әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
|||
Сабақтың басы |
Сәлемдесу. Психологиялық сәт. Оқушының көңіл-күйін сұрау,көңіл-күйін көтеру. Киімдер
ассортиментіне қарай үшке бөлінеді Жеңіл киім, Іш киім. Іштен киетін киім денеге жабысып тұрады. Оған басты талап – таза болуы, ылғалды жақсы сіңіруі және еркін жіберуі керек. Күндіз киген іш киіммен түнде ұйықтауға болмайды. Іш киім әдемі, ыңғайлы, мықты болып, қимыл-қозғалысқа кедергі келтірмеуі керек. Іш киім тігуге келесі мата түрлері қолданады:
Жеңіл киім – іш киімнің сыртынан киілетін барлық киімдер (блузкалар, юбкалар, көйлектер, халаттар, көкірекшелер, қамзолдар). Сырт киім – жеңіл киімнің сыртынан киетін барлық киімдер (пальто, плащ, куртка, тондар). – Яғни, «Киім, бас киім, аяқ киім түрлері» тақырыбымен танысамыз. |
Сәлемдеседі. Сұрақ-жауап алмасу. |
Өзін-өзі бағалау |
Менің Отаным-Қазақстан оқулығы
|
|||
Сабақтың ортасы
|
Сергіту сәті: Жданов әдісі бойынша 1.Көзді алақанмен жабу. 2.Көзді жыпылықтату. 3.Төртбұрыш сызу және керісінше – 3 рет 4.Сағат тілі - 3 рет 5.Жылан – 3 рет Функционалдық — мағыналық кесте. (Тәжірибелік карта – Жаңа сөздермен жұмыс – щетка не үшінкерек? Киім, аяқ киім тазалауға. Лак, крем аяқ киімге жаңатүр беру үшін, тазалау үшін керек. Майлау, сылаукерек. Аяқ киім күтімі, бауын шешіп, байлауға жаттығулар жасату. Рефлексия: Аяқкиімді не үшін тазалаймыз? Қалай тазалаймыз, немен тазалаймыз. Құралдарын атап бер. |
Оқушы тыңдайды,бақылайды,өз Ойын айтады.
Оқушы хабарлайды. Оқушы: 1. Нашар сезінген кезде міндетті түрде сабақты тоқтату, бұл туралы мұғалімге дереу хабарлау. 2. Мазасы кетсе дереу мұғалімге хабарлау. Қима пішіннен киім құрастырады. Тазалайтын заттарын атайды. |
Білу Киім түрлері. Түсіну Киім түрлерін салыстыра білу. Қолдану 3.Практикалық жұмыс: геометриялық пішіннен үй құрастыра алу,киіз үйдің суретін салу. Анализ Өз жұмысына анализ жасап үйрену. Бағалау 5. Өзінің жұмысын аяқталу үлгісін болжау |
Қарындаш, түрлі-түсті қарындаш,қағаздар.
|
|||
Сабақтың соңы |
Сабақ соңында оқушымен қорытынды рефлекция жүргізу: - Бұл сурет сәтті болды ма? - немен жұмыс істеу қажет? - Қандай түстер қолдандың? -Сен қандай үйде тұрасың? |
Киімдер суретін салады. Жұмысты аяқтау
|
|
стикер |
Әлеуметтік тұрмыстық бағдарлау 7-сынып 1-тоқсан 4-сабақ
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлімі: Киім және аяқ киім |
|
||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
Сыныбы:7 |
Оқушының аты-жөні: |
|
|||||
Сабақ тақырыбы |
Киімді, аяқ киімді күту |
||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
заттаңбада берілген шартты белгі бойынша киімді жуудың, кептірудің, үтіктеудің ерекшеліктерін анықтай білу; |
||||||
Сабақ мақсаты: |
киімнің ерекшеліктері мен күтуіне байланысты шартты белгілерді (таңбаны) таңып біледі; кір жуудың, кептірудің, үтіктеудің ерекшеліктерін біледі; заттаңбада берілген шартты белгі бойынша киімді жуудың, кептірудің, үтіктеудің ерекшеліктерін анықтай біледі. |
||||||
Сабақтың барысы |
|||||||
Сабақтың кезеңдері |
Педагог іс-әрекеттері |
Оқушы әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
|||
Сабақтың басы |
Сәлемдесу. Психологиялық сәт. Оқушының көңіл-күйін сұрау,көңіл-күйін көтеру. Киімдер
ассортиментіне қарай үшке бөлінеді Жеңіл киім, Іш киім. Іштен киетін киім денеге жабысып тұрады. Оған басты талап – таза болуы, ылғалды жақсы сіңіруі және еркін жіберуі керек. Күндіз киген іш киіммен түнде ұйықтауға болмайды. Іш киім әдемі, ыңғайлы, мықты болып, қимыл-қозғалысқа кедергі келтірмеуі керек. Іш киім тігуге келесі мата түрлері қолданады:
Жеңіл киім – іш киімнің сыртынан киілетін барлық киімдер (блузкалар, юбкалар, көйлектер, халаттар, көкірекшелер, қамзолдар). Сырт киім – жеңіл киімнің сыртынан киетін барлық киімдер (пальто, плащ, куртка, тондар). – Яғни, «Киім, бас киім, аяқ киім түрлері» тақырыбымен танысамыз. |
Сәлемдеседі. Сұрақ-жауап алмасу. |
Өзін-өзі бағалау |
Менің Отаным-Қазақстан оқулығы
|
|||
Сабақтың ортасы
|
Сергіту сәті: Жданов әдісі бойынша 1.Көзді алақанмен жабу. 2.Көзді жыпылықтату. 3.Төртбұрыш сызу және керісінше – 3 рет 4.Сағат тілі - 3 рет 5.Жылан – 3 рет Функционалдық — мағыналық кесте. (Тәжірибелік карта – Жаңа сөздермен жұмыс – щетка не үшінкерек? Киім, аяқ киім тазалауға. Лак, крем аяқ киімге жаңатүр беру үшін, тазалау үшін керек. Майлау, сылаукерек. Аяқ киім күтімі, бауын шешіп, байлауға жаттығулар жасату. Рефлексия: Аяқкиімді не үшін тазалаймыз? Қалай тазалаймыз, немен тазалаймыз. Құралдарын атап бер. |
Оқушы тыңдайды,бақылайды,өз Ойын айтады.
Оқушы хабарлайды. Оқушы: 1. Нашар сезінген кезде міндетті түрде сабақты тоқтату, бұл туралы мұғалімге дереу хабарлау. 2. Мазасы кетсе дереу мұғалімге хабарлау. Қима пішіннен киім құрастырады. Тазалайтын заттарын атайды. |
Білу Киім түрлері. Түсіну Киім түрлерін салыстыра білу. Қолдану 3.Практикалық жұмыс: геометриялық пішіннен үй құрастыра алу,киіз үйдің суретін салу. Анализ Өз жұмысына анализ жасап үйрену. Бағалау 5. Өзінің жұмысын аяқталу үлгісін болжау |
Қарындаш, түрлі-түсті қарындаш,қағаздар.
|
|||
Сабақтың соңы |
Сабақ соңында оқушымен қорытынды рефлекция жүргізу: - Бұл сурет сәтті болды ма? - немен жұмыс істеу қажет? - Қандай түстер қолдандың? -Сен қандай үйде тұрасың? |
Киімдер суретін салады. Жұмысты аяқтау
|
|
стикер |
Әлеуметтік тұрмыстық бағдарлау 7-сынып 1-тоқсан 5-сабақ Қысқа мерзімді жоспар
Бөлімі: Тұрғын үй
|
|
||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||
Сыныбы:7 |
Оқушының аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Тұрғын үй түрлері |
||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
|
||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты: |
Тақырып бойынша тұрғын үй түрлерін бағдарлай , тұрғын және қосалқы үй-жайларды ажыратып, олардың мақсатын және мазмұнын айқындауды білу; туралы түсінік беру. |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||
сабақтың кезеңдері |
Педагог іс-әрекеттері |
Оқушы әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
Сабақтың басы |
Сәлемдесу. Психологиялық сәт. Оқушының көңіл-күйін сұрау,көңіл-күйін көтеру. Жұмбақ шешу
Бір нәрсе өзі берік, іші
қуыс, Шешуі: киіз үй Оқушымен киіз үй туралы әңгімелесу. Киіз үйдің құрылысы, ерекшелігі туралы әңгімелеу. Киіз үй жабдығы, бұйымдардың қолданысы туралы түсіндіру. |
Сәлемдеседі. Сұрақ-жауап алмасу. |
Өзін-өзі бағалау |
Менің Отаным-Қазақстан оқулығы
|
|||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
|
Оқушыға тұғын үй түрлерінен иллюстрация жасау.Көп қабатты үйлерді көрсету.Өзінің қандай үйде тұратынын сұрау?
Үй жиhаздарын атап көрсету,қай жерде тұрғанын,не үшін қолданатынын сұрау. Қима қағаз тарату,геометриялық фигуралардан үй құрастыруға нұсқаулық беру. Сергітту сәтті. Бір саусағым тіптіде, Ұстай алсам жіптіде. Екі саусақ бірікті, Мата қолға ілікті. Үш саусағым орамды, Жіпті тұйіп орады. Өнерлі екен он саусақ, Сурет салсақ, үй салсақ, Түрткі сұрақтар: 1. Қазақ халқының ежелден келе жатқан баспанасы 2. Киіз үйдің қандай ерекшеліктерін білесіңдер? 3. Киіз үй неше бөліктен тұрады? 4. Ағаш бөліктеріне не жатады? 5. Киіз бөліктеріне не жатады? 6. Бау-құрларына не жатады?
|
Оқушы тыңдайды,бақылайды,өз Ойын айтады.
Оқушы хабарлайды. Оқушы: 1. Нашар сезінген кезде міндетті түрде сабақты тоқтату, бұл туралы мұғалімге дереу хабарлау. 2. Мазасы кетсе дереу мұғалімге хабарлау.
Қима пішіннен үй құрастырады. Бөлме заттарын атайды. |
Білу Тұрғын үй түрлері. Түсіну Тұрғын үй,пәтер,киіз үй түрлерін салыстыра білу. Қолдану 3.Практикалық жұмыс: геометриялық пішіннен үй құрастыра алу,киіз үйдің суретін салу. Анализ Өз жұмысына анализ жасап үйрену. Бағалау 5. Өзінің жұмысын аяқталу үлгісін болжау |
Қарындаш, түрлі-түсті қарындаш,қағаздар.
|
|||||||||||||||||||
Сабақтың соңы |
Сабақ соңында оқушымен қорытынды рефлекция жүргізу: - Бұл сурет сәтті болды ма? - немен жұмыс істеу қажет? - Қандай түстер қолдандың? -Сен қандай үйде тұрасың? |
Киіз үйдің суретін салады. Жұмысты аяқтау
|
|
стикер |
Әлеуметтік тұрмыстық бағдарлау 7-сынып 1-тоқсан 6-сабақ Қысқа мерзімді жоспар
Бөлімі: Тұрғын үй
|
|
||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
Сыныбы:7 |
Оқушының аты-жөні: |
|
|||||
Сабақ тақырыбы |
Тұрғын үй түрлері |
||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.2.киіз үй құрылысының ерекшеліктерін білу (дөңгелек, тез жиналады, жеңіл, жылы, тасымалдауға ыңғайлы);
|
||||||
Сабақ мақсаты: |
киіз үй құрылысының ерекшеліктерін біледі (дөңгелек, тез жиналады, жеңіл, жылы, тасымалдауға ыңғайлы); жатын бөлме, жатын бөлме жиһаздарын біледі. |
||||||
Сабақтың барысы |
|||||||
сабақтың кезеңдері |
Педагог іс-әрекеттері |
Оқушы әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
|||
Сабақтың басы |
Сәлемдесу. Психологиялық сәт. Оқушының көңіл-күйін сұрау,көңіл-күйін көтеру. Пәтер- адамға және оның денсаулық жайына әсер ететін қуатты фактор. Тұрғын үй іші ортасының сапасына мына жайлар әсер етеді: Сырттағы ауа; Толық жанбаған газ өнімдері Тағам дайындау процесінде пайда болатын заттар; Жиһаз, кітаптар, киімдерден бөлінетін заттар; Тұрмыс химиясы; Темекі түтінінен бөлінетін заттар; Орынжайды санитарлық нормаларының (адамдар санының) сақталуы және т.б. Сондықтан да пәтер жөндеу және өңдеуге арналған материалдар таңдау кезінде, денсаулыққа зиян келмес үшін мұқият болу керек: кір жуу құралдарын абайлап қолдану, санитарлық және гигиеналық ережелерді сақтау қажет.
Киіз үй жабдықтарын атау, бояу |
Сәлемдеседі. Сұрақ-жауап алмасу. |
Өзін-өзі бағалау |
Менің Отаным-Қазақстан оқулығы
|
|||
Сабақтың ортасы
|
Сөздік жұмыс
көп
қабатты үй мен коттедждің айырмашылығын әңгімелету. – Көк қабатты
тұрғын үйде пәтерлер көп. Әр пәтерде жеке – жеке отбасылар тұрады.
Олардың ауласы – бәріне ортақ бір аула. Ал коттеджде бір ғана
отбасы мүшелері тұрады.
Жұмбақ шешу
Ұрса
жаны шықпайды, Шешуі: киіз үй |
Оқушы тыңдайды,бақылайды,өз Ойын айтады.
Оқушы хабарлайды. Оқушы: 1. Нашар сезінген кезде міндетті түрде сабақты тоқтату, бұл туралы мұғалімге дереу хабарлау. 2. Мазасы кетсе дереу мұғалімге хабарлау.
Қима пішіннен үй құрастырады. Бөлме заттарын атайды. |
Білу Тұрғын үй түрлері. Түсіну Тұрғын үй,пәтер,киіз үй түрлерін салыстыра білу. Қолдану 3.Практикалық жұмыс: геометриялық пішіннен үй құрастыра алу,киіз үйдің суретін салу. Анализ Өз жұмысына анализ жасап үйрену. Бағалау 5. Өзінің жұмысын аяқталу үлгісін болжау |
Қарындаш, түрлі-түсті қарындаш,қағаздар.
|
|||
Сабақтың соңы |
Сабақ соңында оқушымен қорытынды рефлекция жүргізу: - Бұл сурет сәтті болды ма? - немен жұмыс істеу қажет? - Қандай түстер қолдандың? -Сен қандай үйде тұрасың? |
Киіз үйдің суретін салады. Жұмысты аяқтау
|
|
стикер |
Әлеуметтік тұрмыстық бағдарлау 7-сынып 1-тоқсан 7-сабақ
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлімі: Тұрғын үй
|
Мектеп: |
||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
Сынып:7 |
Оқушының аты-жөні: |
|
|||||
Сабақ тақырыбы |
Тұрғын үйді жинау. |
||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
тұрғын үй- жайды мезгілдік жинай білу; |
||||||
Сабақ мақсаты: |
Пәтерді, үйді күнделікті, апталық, маусымдық тазалау жұмыстарын білу. терезелерді жуа біледі,терезедегі перделерді күте біледі, тұрғын үй- жайды мезгілдік жинай біледі. |
||||||
Сабақтың барысы |
|||||||
Сабақтың кезеңдері |
Педагог іс-әрекеттері |
Оқушы әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
|||
Сабақтың басы |
Сәлемдесу. Психологиялық сәт. Оқушының көңіл-күйін сұрау,көңіл-күйін көтеру. Оқушымен үй, бөлме ,тазалық туралы әңгімелесу. Үйдің құрылысы,ішкі жиhаздары туралы, оның орналасуы әңгімелеу. Үй жабдығы, бұйымдардың қолданысы туралы түсіндіру. |
Сәлемдеседі. Сұрақ-жауап алмасу. |
Өзін-өзі бағалау |
Түрлі суреттер
|
|||
Сабақтың ортасы
|
Оқушыға бөлмені жинау әдісін ретімен айту,жинауға қандай құралдар керектігін айту, түсіндіру. БҮҮ
стратегиясы: |
Оқушы тыңдайды,бақылайды,өз Ойын айтады.
Оқушы бөлме заттарын атайды.Бөлмені жинау әдістеріне технологиялық карта құрастыруға тырысады.
Бөлмені жинау құралдарын топтастырады. |
Білу Тұрғын үйді тазалау түрлері. Түсіну Тұрғын үйді жинау әдістерін білу. Қолдану 3.Практикалық жұмыс: Бөлмені жинау технологиялық картасын әзірлеу,қажетті құралдарды топтастыру. Анализ Өз жұмысына анализ жасап үйрену. Бағалау 5. Өзінің жұмысын аяқталу үлгісін болжау . |
Қарындаш, дәптер,қаламсап.
|
|||
Сабақтың соңы |
Сабақ соңында оқушымен қорытынды рефлекция жүргізу: - Сен бүгін нені білдің? - Үйді жинаудың қандай кезеңдері бар? - Үйді жинау кезінде біз қандай заттарды қолданамыз? |
Оқушы сұрақтарға жауап беруге тырысады.
|
|
стикер |
Әлеуметтік тұрмыстық бағдарлау 7-сынып 1-тоқсан 8-сабақ
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлімі: Тұрғын үй
|
Мектеп: |
||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
Сынып:7 |
Оқушының аты-жөні: |
|
|||||
Сабақ тақырыбы |
Тұрғын үйді жинау. |
||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
тұрғын үй- жайды мезгілдік жинай білу;
|
||||||
Сабақ мақсаты: |
Пәтерді, үйді күнделікті, апталық, маусымдық тазалау жұмыстарын білу. терезелерді жуа біледі,терезедегі перделерді күте біледі, тұрғын үй- жайды мезгілдік жинай біледі. |
||||||
Сабақтың барысы |
|||||||
Сабақтың кезеңдері |
Педагог іс-әрекеттері |
Оқушы әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
|||
Сабақтың басы |
Сәлемдесу. Психологиялық сәт. Оқушының көңіл-күйін сұрау,көңіл-күйін көтеру. Жұмбақ шешу 1.Төрт қарны
бар, «ҮЙ» 2.Қазша қанатын
жаяды, «КИІЗ ҮЙ» |
Сәлемдеседі. Сұрақ-жауап алмасу. |
Өзін-өзі бағалау |
Түрлі суреттер
|
|||
Сабақтың ортасы
|
Үй жиhаздарын атап көрсету,қай жерде тұрғанын,не үшін қолданатынын сұрау.Үйді жинау кезеңдеріне технологиялық карта құрастыруға нұсқаулық беру. Оқушыға бөлмені жинау әдісін ретімен айту,жинауға қандай құралдар керектігін айту, түсіндіру. Үйді жинауға кеңестер: - Үйді үнемі жинауды әдетке айнадырмаңыз. Орнына бөлмені шашпауға тырысыңыз; - Бірінші кезекте өзге заттарды үстіне қою үшін төсектің үстін жинап қойыңыз; - Жеңіл киініңіз; - Хош иіс сыйлайтын құралдарды көбірек пайдаланыңыз; - Қанша уақытта жинап бітуіңіз керектігін алдын ала жоспарлаңыз; - Таза бөлме күйзелістен арылтып, өзге істермен айналысуға шабыт сыйлайды; - Бұдан кейін алған заттарыңызды орнына қойып отырыңыз. Ал сіз бөлмеңізді қалай жинайсыз?Суретті бояп, әңгіме құрастыру. |
Оқушы тыңдайды,бақылайды,өз Ойын айтады.
Оқушы бөлме заттарын атайды.Бөлмені жинау әдістеріне технологиялық карта құрастыруға тырысады.
Бөлмені жинау құралдарын топтастырады. |
Білу Тұрғын үйді тазалау түрлері. Түсіну Тұрғын үйді жинау әдістерін білу. Қолдану 3.Практикалық жұмыс: Бөлмені жинау технологиялық картасын әзірлеу,қажетті құралдарды топтастыру. Анализ Өз жұмысына анализ жасап үйрену. Бағалау 5. Өзінің жұмысын аяқталу үлгісін болжау . |
Қарындаш, дәптер,қаламсап.
|
|||
Сабақтың соңы |
Сабақ соңында оқушымен қорытынды рефлекция жүргізу: - Сен бүгін нені білдің? - Үйді жинаудың қандай кезеңдері бар? - Үйді жинау кезінде біз қандай заттарды қолданамыз? |
Оқушы сұрақтарға жауап беруге тырысады.
|
|
стикер |