Материалдар / «Алтын адам» археологиялық олжасы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

«Алтын адам» археологиялық олжасы

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын анықтайды,«Алтын адам» жәдігерін өнер туындысы ретінде сипаттайды
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
20 Желтоқсан 2022
366
16 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Қазақстан тарихы

Бөлім:

Сақтар

Педагогтің аты-жөні:

Ахметова В

Күні:

20.12.22ж

Сынып: 5АӘБ

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

«Алтын адам» археологиялық олжасы.

Зерттеу сұрағы: Есік обасынан табылған «Алтын адам» кім болды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.2.2.4 Есік обасынан табылған «Алтын адам» археологиялық олжасының ерекшеліктерін анықтау

Сабақтың мақсаты

Қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын анықтайды,«Алтын адам» жәдігерін өнер туындысы ретінде сипаттайды

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Қызығушылықты ояту кезеңі

Білім алушыларүш топқа бөлініп отырады.

«Бинго» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбы ашылады.Сонымен қатар,интерактивті тақтада көрсетілген суреттер қыйындасын жинау арқылы білім алушылардың қызығушылықтары оянады.

СУРЕТТЕР ЖИНАҒЫМЕН ЖҰМЫС:


1.Суреттерде не көріп отырсыздар?
2.Не ерекше болды?
3.
Осы жәдігерлер туралы не білесіздер?
4. Тақырыпты болжап көріңіз....

Болжамдарын негіздейді.

Оқушылар сабақтың тақырыбы, мақсаты және дескрипторлармен танысады.

Білім алушылар өз ойларын ортаға салады.





Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу




Оқушылар кемінде маңызды деген 6 немесе 4 маңызды ақпаратымен тақырыпты анықтайды

ҚБ

Оқушылар жауабына бірден ауызша кері байланыс беріледі.


Тақырып

тық суреттер

"Алтын адам" туралы мәлімет

https://youtube.com/watch?v=hUFhM3KFaXg&feature=share

Жаңа білім




«Алтын адам» жаңа тақырыбы бойынша бейнефильм көрсетіледі.Қысқаша мағлұмат беріледі.

Зерттеу сұрағы: Зерттеу сұрағы: Есік обасынан табылған «Алтын адам» кім болды




Ойын «XXI ғ- Көшбасшысы»

1.К.А. Ақышев  нешінші жылдары Алтын адамды  тапты?

   ә)1969-1970               

2.Алтын адам қай жерден табылды?

      ә)Алматы  обл.                    

3.Алтын адамб.з.б. нешеғасырөмірсүрген?

а)4-5ғ                                                  

4.Алтын адамныңкиімінешегежуықалтынменбезендірілген?

   ә)4000                                

5.Алтын адамның бас киімінеше см шамасында?

   ә)70                                

6.Оның үстіндегікиіміқандайстиліндежасалған?

    б)аңстилінде

7.Алтын адамныңмойнындағыәшекейдіңекіұшынданенің басы бейнеленген?

 б)барыс

8.Алтын адамныңтұлғасықайжердеорнатылды?

а)Алматы                                              

9.Әшекейлері қандайбейнелердібереді?

а)барыс,арқар,бұлан,таутеке      

10.Ол қайдәуірденсақталғансақжауынгері?

  ә)темірдәуірі                      

Зерттеу және талдау: «Түсін,талда,жеткіз» әдісі .Мәтінмен жұмыс.

Білім алушыларға мәтін таратып беріңіз. Мұғалім білім алушыларды аралап, қолдау-көмек береді.



1-тапсырма «Сен маған-мен саған» әдісі

Мәтін бойынша қамтылатын мәліметтер

Қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын,Есік қорғанынан табылған «Алтын адамның» зерттелуі туралымәліметтер қамтылады.



Жеке жұмыс «Ойлан-тап»

Төменде берілген мәтінді пайдаланып сұрақтарға жауап беріңіз.

А рхеолог-ғалым Кемел Ақышев Қазақстанды әйгілі етті. Ол 1969 жылы Жетісу аймағында сақ тайпаларынан қалған өте танымал ескерткішті ашты.



Бұл қай ескерткіш?





Археологиялық ескерткіштен табылған олжаларды атаңыз.











Дескриптор:

Көрсетілген сандарды таңдайды;

Таңдаған сұрақтарға ауызша жауап береді;






























Дескриптор:

-Деректермен жұмыс жасап, археологтардың жаңалықтары туралы мәлімет жинап, кестені толтырады.








Дескриптор:

-Деректермен жұмыс жасап, археологтардың жаңалықтары туралы мәлімет жинап, кестені толтырады.



Дескриптор:

-Кемел Ақышев ашқан археологиялық ескерткіштерін атайды;

-археологиялық ескерткіштен табылған олжаларды атайды




























ҚБ Оқушылар жауаптарын «бас бармақ» әдісі бойынша бағалайды және мұғалім ауызша кері байланысын беріп отырады





ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


Тарихи тағылым

http://gazeta-ko.clan.su/news/tarikhi_taylym_azastanda_ansha_altyn_adam_bar/2009-10-01-154


Сақтар туралы мәтінмен жұмыс




Сақтар мадениеті (мәтін)

http://e-history.kz/kz/scorm/course/147


К.А. Акишев «Курган Иссык, Искусство саков Казахстана». Москва, Искусство, 1978 ж.

Бекіту






Сабақты қорытындылау

  1. Ата-жұртымыз – «Алтын адамдар» мекені» деген пікірмен келісесіз бе?

  2. Алтын адамқай жерден табылды және оны кім тапты?

3 Алтын адам жайлы қандай мағлұмат алдық?


Үйге тапсырма

«Сақ тайпасының тарихы» атты

150 сөзден құралған эссе жазып келу.


Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!