|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Туған жерім-аялы алтын бесігім |
|||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Жылқайдарова Фариза Махмутқызы |
|||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Алып Ер Тұңға» жыры. Сюжеті, фабуласы. |
|||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.1.1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау; |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтайды. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: кейіпкерлердің іс-әрекетіне өз ойларын білдіреді. Кейбір оқушылар орындай алады: шығарманы өмірмен байланыстыра отырып әңгімелейді. |
|||||||||||||||||||
|
Ойлау деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану |
|||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Негізгі сөздер мен тіркестер: жоқтау, қайғылы жүрек, сұм дүние, ғұмыр, бектер, ерлік, бөрідей ұлу. Талқылауға арналған сұрақтар: 1.«Алып Ер Тұңға» қандай батыр? 2.Алып Ер Тұңға қайтыс болғанда жұрт неге жағасын жыртып жылады? 3.Не себепті Тұңға сөзінің алдына «Алып» сөзі қосылып айтылады деп ойлайсыз? |
|||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. Сын тұрғысынан ойлау, шығарманы көркемдеп айтып үйренеді, мазмұнын өз сөзімен жеткізе білу,топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, ынтымақтастық, елжандылыққа үйрету, білім алуға дайын болу. |
|||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих |
|||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Батырлар жыры туралы түсінік қалыптасқан. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 6 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. 2 минут Мақсаты: әрбір қатысушының сол топтың бір мүшесі екендігін сезінуі, бір-біріне жылылық сыйлау. Нұсқаулық: Көршіңді оң жақтан құшақта, Көршіңді сол жақтан құшақта. Оң жақтағы көршіңе бір жымиып, Сол жақтағы көршіңе бір жымиып, Бүгінгі сабақтың барысы, Біз үлкен отбасы. Топқа бөлу. 2 минут Түрлі-түсті қима қағаздарды тарату арқылы топқа бөлу. Топқа бөлгеннен кейін «Топ ережелерімен танысу» видеролигін көрсетемін. «Ой қозғау». 2 минут Балалар, бүгінгі сабақты бастамас бұрын сіздерге видеоролик көрсетемін. Сол арқылы бүгінгі өтетін шығарманың тақырыбын болжаймыз. Видеоролик «Сен білесің бе?» 1. Сонымен бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болмақ? (Оқушылардың жауабы тыңдалады) Мұғалім мәлімет беріп өтеді. |
https://www.youtube.com/watch?v=GpWp2cljEyk |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 32 минут |
1 – тaпсырмa. ТЖ. 12 минут «Джигсо» әдiсi арқылы берілген мәтiн бөлiктeрiн оқып, топтa тaлқылaп, сосын өзгe топтaрғa бaрып тaлқылaңыз. Дeскрипторлар:
Бағалау Әр топтың топ басшысында «Бағалу парағы» болады. Сол арқылы әр тапсырмаға қатысқан оқушыларды белгілеп отырады.
2-тапсырма 11 мин 1-топ «Хикая картасы» әдісімен ертегі оқиғасын рет-ретімен жүйелі түрде суретін салып, мазмұнын қысқаша баяндайды. Топ жұмыстарын тақтаға шығып,қорытындылайды.
Оқиға мән-жайы,суреті Оқиға мән-жайы,суреті Оқиға мән-жайы,суреті
Оқиға мән-жайы,суреті Оқиға мән-жайы,суреті
Оқиға мән-жайы,суреті
Дескриптор:
Теориялық ұғымды түсіндіру: Мұғалім плакаттарындағы жырдың оқиғасы рет санын ауыстырады. Сұрақ: -Енді нені байқадық? -Егер біз оқиға орнын өзгертсек жырдың мазмұны қалай болады? Сол үшін көркем шығармадағы оқиғаны рет-ретімен айту керек.Көркем шығармада суреттелген оқиғаны рет-ретімен жүйелі баяндау фабула деп аталады. Фабула (лат.Fabula — аңыз, әңгіме, ертегі, мысал) — көркем шығармада суреттелген окиғаны рет-ретімен жүйелеу.
2-топ. ТЖ. «Оқиғa тауы» графикалық органайзер арқылы сюжeт жeлiсi бойыншa сюжeттiң бaстaлуы, бaйлaнысы, шиeлeнiсуi, шaрықтaу шeгi жәнe шeшiмiн нaқты жaзыңыз.
Дeскриптор:
Теориялық ұғымды түсіндіру: Осы «Оқиға тауындағы» бөлімдердің орнын ауыстырсақ,нені байқауға болады? -Жалпы, балалар, жыр неден құралған? -Оқиға. -Яғни,оқиға дегеніміздің(сөзінің) өзінің терминдік атау- бұл сюжет. Көркем шығарма бөлімдерінің орны сақталуы керек. Сюжет (фр.sujet - зат) - өзара жалғасқан оқиғалардың тізбегі, біртұтас желісі. 3-топ.ТЖ. «Фила» әдісі арқылы оқушылар жырдағы көтерілген мәселені анықтап, оны мысалмен дәлелдейді, жырдың идеясын анықтайды, пікірлерін білдіреді.
Дискриптор:
4-топ. ТЖ. «Қабырғадағы рөл» әдісі арқылы кейіпкердің бейнесін салады. Қабырғаның ішіне Алып Ер Тұңға туралы жазады, сыртына жоқтау туралы мәлімет жазады. Дискриптор: - шығармадағы бір кейіпкердің сұлбасын салды; - сұлбаның ішіне кейіпкер туралы білетінін жазды; - сұлбаның сыртына жоқтау туралы қосымша мәліметтерді жазды;
Бағалау Әр топтың топ басшысында «Бағалу парағы» болады. Сол арқылы әр тапсырмаға қатысқан оқушыларды белгілеп отырады.
Сергіту сәті. «Көңілді күн» әні. 2 минут.
3-тапсырма. ЖЖ. 4 мин Ойлан-Жұптас-Бөліс әдісі арқылы жұбыңмен жыр мазмұнын ашатын мақал-мәтелдер жазыңдар. Дискриптор: -Жұбымен жыр мазмұнын ашатын мақал-мәтелдер жазды.
Бағалау Әр топтың топ басшысында «Бағалу парағы» болады. Сол арқылы әр тапсырмаға қатысқан оқушыларды белгілеп отырады.
4-тапсырма. ЖЖ. 3 мин «Әдебиет лотосы» Шығармадағы басты кейіпкер туралы кестені толтыру.
Дескриптор -Шығарманың атауын жазды; -Өзіне ұнаған кейіпкерді жазды; -Кейіпкердің қандай екенін жазды; -Жағымды қасиеттерін жазды;
Бағалау Әр топтың топ басшысында «Бағалу парағы» болады. Сол арқылы әр тапсырмаға қатысқан оқушыларды белгілеп отырады.
Бекіту сұрақтары: 1.«Алып Ер Тұңға» қандай батыр? 2.Алып Ер Тұңға қайтыс болғанда жұрт неге жағасын жыртып жылады? 3.Не себепті Тұңға сөзінің алдына «Алып» сөзі қосылып айтылады деп ойлайсыз? |
А3 форматтағы плакат, маркерлер
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Рефлекция «Блоб ағашы». 2 минут
|
|
||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Алып Ер Тұңға» жыры. Сюжеті, фабуласы.
«Алып Ер Тұңға» жыры. Сюжеті, фабуласы.
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Туған жерім-аялы алтын бесігім |
|||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Жылқайдарова Фариза Махмутқызы |
|||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Алып Ер Тұңға» жыры. Сюжеті, фабуласы. |
|||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.1.1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау; |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтайды. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: кейіпкерлердің іс-әрекетіне өз ойларын білдіреді. Кейбір оқушылар орындай алады: шығарманы өмірмен байланыстыра отырып әңгімелейді. |
|||||||||||||||||||
|
Ойлау деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану |
|||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Негізгі сөздер мен тіркестер: жоқтау, қайғылы жүрек, сұм дүние, ғұмыр, бектер, ерлік, бөрідей ұлу. Талқылауға арналған сұрақтар: 1.«Алып Ер Тұңға» қандай батыр? 2.Алып Ер Тұңға қайтыс болғанда жұрт неге жағасын жыртып жылады? 3.Не себепті Тұңға сөзінің алдына «Алып» сөзі қосылып айтылады деп ойлайсыз? |
|||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. Сын тұрғысынан ойлау, шығарманы көркемдеп айтып үйренеді, мазмұнын өз сөзімен жеткізе білу,топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, ынтымақтастық, елжандылыққа үйрету, білім алуға дайын болу. |
|||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих |
|||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Батырлар жыры туралы түсінік қалыптасқан. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 6 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. 2 минут Мақсаты: әрбір қатысушының сол топтың бір мүшесі екендігін сезінуі, бір-біріне жылылық сыйлау. Нұсқаулық: Көршіңді оң жақтан құшақта, Көршіңді сол жақтан құшақта. Оң жақтағы көршіңе бір жымиып, Сол жақтағы көршіңе бір жымиып, Бүгінгі сабақтың барысы, Біз үлкен отбасы. Топқа бөлу. 2 минут Түрлі-түсті қима қағаздарды тарату арқылы топқа бөлу. Топқа бөлгеннен кейін «Топ ережелерімен танысу» видеролигін көрсетемін. «Ой қозғау». 2 минут Балалар, бүгінгі сабақты бастамас бұрын сіздерге видеоролик көрсетемін. Сол арқылы бүгінгі өтетін шығарманың тақырыбын болжаймыз. Видеоролик «Сен білесің бе?» 1. Сонымен бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болмақ? (Оқушылардың жауабы тыңдалады) Мұғалім мәлімет беріп өтеді. |
https://www.youtube.com/watch?v=GpWp2cljEyk |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 32 минут |
1 – тaпсырмa. ТЖ. 12 минут «Джигсо» әдiсi арқылы берілген мәтiн бөлiктeрiн оқып, топтa тaлқылaп, сосын өзгe топтaрғa бaрып тaлқылaңыз. Дeскрипторлар:
Бағалау Әр топтың топ басшысында «Бағалу парағы» болады. Сол арқылы әр тапсырмаға қатысқан оқушыларды белгілеп отырады.
2-тапсырма 11 мин 1-топ «Хикая картасы» әдісімен ертегі оқиғасын рет-ретімен жүйелі түрде суретін салып, мазмұнын қысқаша баяндайды. Топ жұмыстарын тақтаға шығып,қорытындылайды.
Оқиға мән-жайы,суреті Оқиға мән-жайы,суреті Оқиға мән-жайы,суреті
Оқиға мән-жайы,суреті Оқиға мән-жайы,суреті
Оқиға мән-жайы,суреті
Дескриптор:
Теориялық ұғымды түсіндіру: Мұғалім плакаттарындағы жырдың оқиғасы рет санын ауыстырады. Сұрақ: -Енді нені байқадық? -Егер біз оқиға орнын өзгертсек жырдың мазмұны қалай болады? Сол үшін көркем шығармадағы оқиғаны рет-ретімен айту керек.Көркем шығармада суреттелген оқиғаны рет-ретімен жүйелі баяндау фабула деп аталады. Фабула (лат.Fabula — аңыз, әңгіме, ертегі, мысал) — көркем шығармада суреттелген окиғаны рет-ретімен жүйелеу.
2-топ. ТЖ. «Оқиғa тауы» графикалық органайзер арқылы сюжeт жeлiсi бойыншa сюжeттiң бaстaлуы, бaйлaнысы, шиeлeнiсуi, шaрықтaу шeгi жәнe шeшiмiн нaқты жaзыңыз.
Дeскриптор:
Теориялық ұғымды түсіндіру: Осы «Оқиға тауындағы» бөлімдердің орнын ауыстырсақ,нені байқауға болады? -Жалпы, балалар, жыр неден құралған? -Оқиға. -Яғни,оқиға дегеніміздің(сөзінің) өзінің терминдік атау- бұл сюжет. Көркем шығарма бөлімдерінің орны сақталуы керек. Сюжет (фр.sujet - зат) - өзара жалғасқан оқиғалардың тізбегі, біртұтас желісі. 3-топ.ТЖ. «Фила» әдісі арқылы оқушылар жырдағы көтерілген мәселені анықтап, оны мысалмен дәлелдейді, жырдың идеясын анықтайды, пікірлерін білдіреді.
Дискриптор:
4-топ. ТЖ. «Қабырғадағы рөл» әдісі арқылы кейіпкердің бейнесін салады. Қабырғаның ішіне Алып Ер Тұңға туралы жазады, сыртына жоқтау туралы мәлімет жазады. Дискриптор: - шығармадағы бір кейіпкердің сұлбасын салды; - сұлбаның ішіне кейіпкер туралы білетінін жазды; - сұлбаның сыртына жоқтау туралы қосымша мәліметтерді жазды;
Бағалау Әр топтың топ басшысында «Бағалу парағы» болады. Сол арқылы әр тапсырмаға қатысқан оқушыларды белгілеп отырады.
Сергіту сәті. «Көңілді күн» әні. 2 минут.
3-тапсырма. ЖЖ. 4 мин Ойлан-Жұптас-Бөліс әдісі арқылы жұбыңмен жыр мазмұнын ашатын мақал-мәтелдер жазыңдар. Дискриптор: -Жұбымен жыр мазмұнын ашатын мақал-мәтелдер жазды.
Бағалау Әр топтың топ басшысында «Бағалу парағы» болады. Сол арқылы әр тапсырмаға қатысқан оқушыларды белгілеп отырады.
4-тапсырма. ЖЖ. 3 мин «Әдебиет лотосы» Шығармадағы басты кейіпкер туралы кестені толтыру.
Дескриптор -Шығарманың атауын жазды; -Өзіне ұнаған кейіпкерді жазды; -Кейіпкердің қандай екенін жазды; -Жағымды қасиеттерін жазды;
Бағалау Әр топтың топ басшысында «Бағалу парағы» болады. Сол арқылы әр тапсырмаға қатысқан оқушыларды белгілеп отырады.
Бекіту сұрақтары: 1.«Алып Ер Тұңға» қандай батыр? 2.Алып Ер Тұңға қайтыс болғанда жұрт неге жағасын жыртып жылады? 3.Не себепті Тұңға сөзінің алдына «Алып» сөзі қосылып айтылады деп ойлайсыз? |
А3 форматтағы плакат, маркерлер
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Рефлекция «Блоб ағашы». 2 минут
|
|
||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















