Материалдар / "Анасын сағынған бала"
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

"Анасын сағынған бала"

Материал туралы қысқаша түсінік
Т.Нұрмағанбетовтың әңгімесі арқылы баланың Сержан атты кішкентай баланың анасын сағынуы туралы. Отбасы құндылықтары ,қазіргі заманның келбеті баланың анаға деген сағынышы мен арманының орындалмауы.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Мамыр 2022
646
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Қысқа мерзімді сабақ жоспары


Ұзақ мерзімді жоспар тарауы

5.4.1. Отбасы құндылықтары

Сабақ: Қазақ әдебиеті

Мектеп:№

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың

тақырыбы

Тынымбай Нұрмағанбетов «Анасын сағынған бала». Танысу

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

5.Т/Ж2. Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау

Сабақтың мақсаттары

Оқушылардың барлығы орындай алады:

  • Әңгіме мазмұнын түсінеді, сұрақтарға жауап береді;

  • Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын ажыратады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

  • Шығарманың тақырыбы мен идеясы бойынша өз ойларын мысалдармен дәлелдейді.

  • Шығарма мазмұны бойынша құрылысына талдап, жоспар құра алады, сюжеттік желісі бойынша оқиғаны баяндайды.

Кейбір оқушылар орындай алады:

  • Топтық жұмыстарда белсенділік таныта алады;

  • Әңгіме идеясы туралы үзінділерді пайдалана отырып, дәлелдер келтіреді, проблемалық тақырып бойынша өз ойын ортаға сала алады.

Бағалау критерийлері

1.Шығарманың тақырыбы мен идеясын ажыратады.

2. Шығарманы композициялық құрылысына талдайды;

3. Шығарма мазмұны бойынша жоспар құрады;

4. Сюжеттік желісі бойынша баяндайды;

5. Проблемалық мәселе туралы ойланып, өз ойын ортаға салады;

6.Әдеби шығарманың идеясын өз көзқарасы негізінде тұжырымдайды.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Сүйкімді бала, сағыныш, балмұздақ, футболка, уәде, пойыз, ата.

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

Тал түс, күннің қызуы, керілген жүзім сабақтары, жаңадан өсіп келе жатқан, майда шаштары, күмілжу


Талқылауға арналған сұрақтар:

Сіз неліктен ана мен бала әрдайым бірге болу керек екенін айта аласыз ба?

Әңгіменің «Анасын сағынған бала » деп аталғаның айта аласың ба?

Сержанның сыры неде?

Алдыңғы оқу

Отбасы құндылықтары туралы біледі.

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі, Өзін-өзі тану

Құндылықтарға баулу

-«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығын сақтау;

-еңбекқорлыққа, адамгершілікке баулу;

-сын тұрғысынан ойлау;

    • - ұлттық құндылықтарымызды ұлықтау;





Жоспар


Жоспарланған уақыт

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Қалыптастырушы бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


2 мин





8 минут







1.Ұйымдастыру кезеңі

1. Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындығын тексеру.

2. Сыныпта ынтымақтасқан оқу ортасын құру, үй тапсырмасын тексеру және топқа біріктіру.

«Сандықшадағы сұрақтар» тәсілі арқылы оқушыларға әр түрлі түсті қима қағаздарға әңгіме мазмұнына қатысты сұрақтар таратамын. «Ата», «Ана», «Бала», «Отбасы» сөздері арқылы

І топ «Ата»

ІІ топ «Ана»

ІІІ топ «Бала»

ІV топ «Отбасы»

4 топқа бірігеді.




Оқушылар түрлі түсті қима қағаздардағы сұрақтарға жауап береді



Қолдарына түскен қима қағаз түстеріне қарай 4 топқа бөлінеді.




ҚБ: «Ауызша мадақтау»





Түрлі түсті қима қағаздар

Сабақтың ортасы



7 минут














8 минут



















5 минут















5 мин









Сабақтың соңы

3 мин









2 минут


1-тапсырма. Топтық жұмыс.

1-топ. Шығармада қозғалған басты тақырып пен идеяны атаңыз.





2-топ. Шығарманың композициялық құрылысын талда.




3-топ. Шығармаға жай жоспар құр.







4-топ. «Суреттер сөйлейді» тәсілі арқылы оқиға сюжетін баяндайды.






2-тапсырма. «Шығармада көтерілген мәселе бүгінгі таңда өзекті ме, осы заманда бар ма?» өз ойларыңды ортаға салыңыздар.

«ПОПС» формуласы:

1. Менің ойымша.........

2. Біріншіден.........

3. Екіншіден.... т.б

4. Қорытындылай келе.............

бойынша шығарманы талдау арқылы түйінді ойларын ортаға салады.



Кері байланыс: «Табыс сатысы»









Үйге тапсырма:

  1. Әңгімені толығымен қайталап оқу

  2. Шығармадағы кейіпкерлерді теріп жазып келу

  3. «Сержанның анасына хат» ( оқушылар атынан хат жазу).


Сабақты қорытындылау Мұғалім сабақты қорытындылап, оқушылардың сабаққа белсенділігін, баға береді.





1-топ.

Дескриптор:

1. Тақырыбы мен идеясын анықтайды;

2. Сынып алдында қорғайды.


2-топ.

Дескриптор:

1. Шығарманы комп. құр. талдайды;

2. Сынып алдында қорғайды.

3-топ.

Дескриптор:

1. Шығарма мазмұнына сай жай жоспар құрады;

2. Сынып алдында көшбасшы қорғайды.


4-топ.

Дескриптор:

1. берілген суреттерге қарап, оқиға сюжетін еске түсіреді;

2. Сынып алдында көшбасшы баяндайды.




Дескриптор:

1. Берілген мәселені «ПОПС» формуласына салып, ой түйіндерін жазады;

2. Сынып алдында 1 оқушы оқиды.














Оқушылар «Табыс сатысына» қолдарындағы смайликтерді жапсырып, өз білімдерін бағалайды.







Үй тапсырмасын күнделікке жазып алады.













Қ.Б: Өзара бағалау «Бағдаршам көзі» (топтар бірін-бірі тыңдайды, бағалайды)






















770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!