Материалдар / Әнел ақылды

Әнел ақылды

Материал туралы қысқаша түсінік
3.1.2.1 баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздер мен сөз тіркестерінен құралған шағын мәтіндердегі сөйлемдердің мазмұнын түсіну 3.2.2.1 берілген тірек сөздер негізінде сөйлеу (3-4 сөйлем) 3.5.1.2 өз бетінше шағын мәтіннен жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
Авторы:
29 Қазан 2021
553
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Пән: Қазақ тілі

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

2-бөлім Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен

Мектеп: №96 М.Әуезов атындағы ЖОББМ

Мұғалімнің аты-жөні: Альдикова Дурдона Уткуровна Күні: 08.10.2021жыл

Сынып: 3

Тексерілді ________08.10.2021ж

Н.Т.Қатбай

Сабақтақырыбы

Әнел ақылды

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

3.1.2.1 баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздер мен сөз тіркестерінен құралған шағын мәтіндердегі сөйлемдердің мазмұнын түсіну

3.2.2.1 берілген тірек сөздер негізінде сөйлеу (3-4 сөйлем)

3.5.1.2 өз бетінше шағын мәтіннен жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану

Сабақ мақсаттары

Оқушылардың барлығы:

Тыңдаған мәтіннің мазмұнын түсінеді, тақырып бойынша қарапайым сөйлемдер құрастырады, мұғалімнің қолдауымен сөздерді дұрыс байланыстырып жазады

Оқушылардың көпшілігі:

Тыңдаған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді, тірек сөздер негізінде 3-4 сөйлем құрастырып, сөйлейді, өз бетінше септік, жіктік жалғауларын дұрыс қолданады.

Оқушылардың кейбірі:

Тыңдаған мәтіннің негізгі ойын түсінеді, өз пікірін білдіреді, өз бетінше сөйлемдер құрастырады.

Бағалаукритерийлері

- тыңдаған мәтіннің мазмұнын түсінеді;

- тыңдаған мәтіннің мазмұны бойынша 3-4 сөйлем құрастырып, сөйлейді;

- септік, жіктік жалғауларын дұрыс қолданады.

Тілдік мақсат

Әрқашан, сыпайы, шула, бөліс

Септік, жіктік жалғаулары, етістіктің болымсыз формасы

Мен ақылды+мын, мен шула+ма+й+мын

Құндылықтарды дарыту


Кітапқа деген махабатын ояту, оқуға деген әуестігін дамыту,қоғамдық жерде тәртіп сақтауға үйрету, еңбекке баулу

Пәнаралықбайланыстар

Өзін-өзі тану

АКТ қолданудағдылары

Таныстырылым

Бастапқыбілім


ІІ бөлім. « Ол ұқыпты оқушы» № 4 сабақ.

Сабақтыңбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

(5 мин)

«Көңілді шеңбер»

Сабақты амандасу арқылы және көтеріңкі, жақсы көңіл-күймен ұйымдастырылады.

Сәлем бердім халқыма

Сәлем бердім жалпыға

Сәлем беру кіреді

Ата дәстүр салтыма

Оқушылар құрған шеңберде бір-бірімен еркін қарым-қатынас жасап, тақпақ арқылы тілектер айтады.

Қайырлы күн досым

Қайырлы күн болсын

Сәрсенбінің сәті

Сәттілікке толсын!

Біздің алар бағамыз,

Кілең бестік болсын!

ТShape2 Shape1 ақтадан стикерлерге жазылған жақсы және жаман қасиеттерді оқушылар бір-біреуден алып «Жақсыдан үйрен», «Жаманнан жирен» болып топтасады

- Балалар енді тақтамызға қарайықшы, осы ребусты кім шешіп көреді

«Ребус»

Picture 2

О қушылар ребус шешіп сабақтың тақырыбын болжайды.

- Дұрыс, жауабы кітап екен

- Балалар, сендер кітап оқисыңдар ма?

- Кітап оқуды кім жақсы көреді?

- Көп оқыған адам қандай болады деп ойлайсыңдар?

- Балалар «ақылды» болады екен

Сабақ мақсаттарымен оқушыларды таныстырып өту.

(Тақтада оқушылардың тіліне бейімделген оқу мақсаттары жазылады)

- тыңдаған мәтіннің мазмұнын түсіну

- тыңдаған мәтіннің мазмұны бойынша 3-4 сөйлем құрастыру

- жалғауларды дұрыс қолдану















Жaңa caбaққa кiрicпе

(3–7 минут)

















Жаңа сөздерді меңгерту: әрқашан, сыпайы, шула, бөліс.

1. Осы сөздерді синонимдері, суреттері арқылы түсіндіру: әрқашан- үнемі, әрдайым, сыпайы – биязы, шулау – даурығу, бөліс - үлесу

2. Дұрыс айтуға дағдыландыру:

- мұғалім сөздерді мәнерлеп оқиды;

- оқушылар мұғалімнен кейін сөздерді қайталайды, дауыстап оқиды, тізбекпен оқиды;

- дұрыс айтуға дағдыланады: әрқашан – әрғашан, шула – шұула

3. Жаңа сөздерден сөз тіркестерін құрастырады:

Әрқашан кітап оқимын, сыпайы бала, кітапханада шулама, ой бөлісу, ақылды оқушы

4. Сөйлемдер құрастыру.

Мен әрқашан кітап оқимын, Ол сыпайы бала. Кітапханада шулама. Олармен ой бөліседі. Әнел ақылды оқушы

Сыпайы Шула Бөліс

Үлестірмелі қағаздар, кестелер

Caбaқтың oртacы

(8–30минут)





































Сабақтың соңы

5 минут


Грамматикалық қоржын. Оқушылар стикердегі сөздерді жіктеп айтады.

Мысалы,

Мен шулай+мын Жоқ, мен шула+ма+й+мын

Мен бөлісе+мін Жоқ, мен бөліс+пе+й+мін

Мәтінмен жұмыс: Оқушылар мәтінді мұқият оқиды.

Әнел - ақылды оқушы. Ол кітапты көп оқиды. Кітапханаға жиі барады. Ол оқыған кітабы туралы достарына айтады. Олармен ой бөліседі. Мен де достарыммен кітапханада сабаққа дайындаламын. Кітапханада қатты сөйлеуге, шулауға болмайды.

Сұрақтар:

Әнел қандай?

Ол қайда жиі барады?

Ол нені көп оқиды?

Әнел кімдермен ой бөліседі?

Кітапханада не істеуге болмайды?

Жазылым. оқушылар жақша ішіндегі қажетті сөздерді пайдаланып, жазады.

Мен достарыммен кітапханаға (барамын)

Әнел кітапханаға (жиі барады)

Ол кітапты (көп оқиды)

Кітапханада (шулауға болмайды)

Дескриптор:

1. Жаңа сөздерді пайдаланып, сөйлемдер құрастырады;

2. Сұрақтарға жауап береді

3. Мәтіннің мазмұнын қысқаша айтады;

4. Қажетті сөздерді пайдаланып, сөйлемдерді дұрыс құрастырады;

Сергіту сәті

Ал балалар, тұрайық,

Алақанды ұрайық.

Оңға қарай бұрылып,

Солға қарай бұрылып,

Бір отырып, бір тұрып,

Бой сергітіп алайық.

К ері байланыс:




Мұғалімге:

Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы мұғалімдер комментарий айту арқылы бағалайды.

Үй жұмысы:

1. Кітап туралы мақал-мәтел тауып жазып, жаттап келу

(деңгейлеріне қарай).


АКТ





































АКТ




Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушыныңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы


Саралауіріктелгентапсырмалар, нақтыбіроқушыданкүтілетіннәтижелер, оқушығадербесқолдаукөрсету, оқуматериалдары мен ресурстарыноқушыныңжекеқабілеттерінесепке ала отырыпіріктеу (Гарднердіңжиындықзияттеориясы) түріндеболуымүмкін.

Саралаууақыттыұтымдыпайдаланудыесепке ала отырып, сабақтыңкезкелгенкезеңіндеқолданылаалады.

Бұлбөлімдеоқушыныңсабақбарысындаүйренгенінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдеріңіздіжазыңы

Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі