Бөлім: «Таза, мінсіз асыл
сөз»
|
Мектеп:.9жббм Пәні: қазақ
әдебиеті
|
Күні:15.10
|
Мұғалімнің аты-жөні:
ХХ
|
Сынып: 5
|
Қатысқандар саны: Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Аңыз
әңгімелер
|
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары
|
5.1.2.1 Әдеби шығарманың тақырыбы мен
идеясын анықтау.
5.2.2.1 эпикалық шығармадағы автор бейнесін
анықтау;
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық
оқушылар: Аңыз әңгімелер және олардың
түрлерімен танысу, шығармалардағы көтерілген мәселелерді
анықтау;
Көпшілігі: Аңыз әңгімелер және олардың
түрлерін, тақырыбы мен идеясын
анықтау;
Кейбір
оқушылар: Аңыз әңгімелер және олардың
түрлерін салыстыра талдау, әдеби
шығарманың тақырыбы мен
идеясын анықтау, автор бейнесін
анықтау.
|
Бағалау
критерийі
|
-
әдеби шығарманың
тақырыбы мен идеясын
анықтайды;
-
Аңыз әңгімелер және
олардың түрлерін
салыстырады;
-
автор бейнесін
анықтайды.
|
Ойлау дағдыларының
деңгейі
|
Білу,
түсіну
|
Құндылықтарға
баулу
|
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы
(6-құндылық)
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар орындай
алады: Аңыз әңгімелердің тақырыбы мен
идеясын анықтайды,
аңыз әңгімелер және олардың
түрлерін салыстырады, автор бейнесін
анықтайды.
Пәнге қатысты
сөздік қор мен терминдер: аңыз әңгіме, тарихи шындық,
топонимикалық аңыздар, ғашықтар луралы
аңыздар;
Диалог құруға/
шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:
Талқылауға
арналған сұрақтар: Неліктен аңыз әңгімелер халық
ауыз әдебиетінің бір түріне
жатады?
Аңыз әңгімелердің тарихи,
топонимикалық, батырлар туралы немесе ғашықтық аңыздар деп аталу
себебі неде?
|
Пәнаралық
байланыс
|
Тарих, қазақ тілі, өнер
пәндерінен алған білімдерін еркін
қолданады
|
Алдыңғы
білім
|
Аңыз туралы бастауышта алған
білімін қолданады.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың кезеңі/
уақыт
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру:
«Жүректен жүрекке» арқылы
оқушылар бір-бірінің көздеріне қарап тұрып, жылы сөздерін
айтады.
І. Қызығушылықты
ояту.

Аңыз әңгімелер дегеніміз
не?..
«Бір минут..»әдісі арқылы
сұраймын. Бір оқушы аңыз әңгімелер туралы, оның түрлері туралы
білетінін айтады. Бір сөзді қайталағанына, кідіріске немесе
жіберген қателігіне байланысты тоқтатып, тізгінді келесі оқушы әрі
қарай жалғастырады. Бұл 1 минут ішінде
болады.
(оқушылар жауабы
тыңдалады).
Миға
шабуыл.
Bilimland. «Аңыз әңгімелер»
бейнежазбасы
көрсетіледі.
Сабақтың тақырыбы мен
мақсаты
айқындалады.
|
Оқушылар назарын сабаққа
аудару. Бір оқушы аңыз әңгімелер
туралы, оның түрлері туралы білетінін айтады. Бір сөзді
қайталағанына, кідіріске немесе жіберген қателігіне байланысты
тоқтатып, тізгінді келесі оқушы әрі қарай жалғастырады. Бұл 1 минут
ішінде болады.
|
ҚБ
ҚБ

|
5-сынып
Қазақ әдебиеті
оқулығы
|
Сабақтың
ортасы
|
ІІ. Мағынаны
тану. 

Оқушылар ПАЗЛ әдісі арқылы аңыз әңгімелер туралы мәлімет
алады.

Тапсырма. «Сұрақтар көшкіні» Жұптық
жұмыс.
Оқушылар
аңыз әңгімелер туралы мәлімет алған
соң
«Сұрақтар көшкіні» кестесі
бойынша нақты аргументтерді жазып
түсіндіреді.

Дескриптор:
ҚБ
Тапсырма.
Топтық жұмыс . «Галереяға
саяхат».
1
топ. Аңызға тән ерекшелік туралы
класстер құрыңдар. Тақырыбы мен идеясын
анықтаңдар.

2
топ. Аңыз әңгімелер мен
ертегілерді салыстырыңдар, айырмашылығы мен ұқсастықтарын
көрсетіңдер.

3 топ. Аңыз
әңгімелердің түрлері туралы айтып
беріңдер.

Дескриптор:
-
Аңызға тән ерекшелік
туралы кластар құрырады.
-
Аңыз әңгімелер мен
ертегілерді салыстырады, айырмашылығы мен ұқсастықтарын
көрсетеді.
-
Аңыз әңгімелердің
түрлері туралы айтып береді.
ҚБ
«Ортадағы қаламсап»
әдісімен әр топ өз жұмыстарын
қорғайды.
|
Оқушылар аңыз
әңгімелер туралы оқулықтан мәліметтер алады. «Пазл» әдісімен
оқиды.
Оқушылар аңыз
әңгімелер туралы мәлімет алған
соң
«Сұрақтар көшкіні»
кестесі бойынша нақты аргументтерді жазып
түсіндіреді.
Аңызға тән ерекшелік
туралы класстер құрыңдар. Тақырыбы мен идеясын
анықтаңдар.
Аңыз әңгімелер мен
ертегілерді салыстырыңдар, айырмашылығы мен ұқсастықтарын
көрсетіңдер.
Аңыз әңгімелердің
түрлері туралы айтып
беріңдер.
«Ортадағы қаламсап» әдісімен
әр топ өз жұмыстарын
қорғайды.
|
ҚБ

ҚБ
ҚБ
|
Аңыз
әңгімелер
5-сынып қазақ
әдебиеті
|
Сабақтың
соңы
2
минут
|
Рефлексия.
Бүгінгі тақырып бойынша қандай
ой түйдім?
|
|
Үй
жұмысы
|
Аңыз әңгімелер туралы қызықты
мәліметтер табыңдар.
|
|
Сабақта саралау
тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті
оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер
қоямын?
|
Оқушылардың материалды
қаншалықты игергенін қалай
бағалаймын?
|
Денсаулық пен қауіпсіздік
техникасын сақтау
|
|
|
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ/ оқыту
мақсаттары шыншыл ма?
Барлық оқушылар ОМ
жетті ме?
Егер жоқ болса,
неге?
Сабақтағы саралау
дұрыс өтті ме?
Сабақтағы кезеңдер сақталды
ма? Жоспардан тыс не жасалды? Неге?
|
|
Жалпы бағалау
Қандай екі аспект жақсы өтті? (оқыту
мен білім беру туралы ойланыңыз)
1:
2:
Сабақты жақсартуға не себеп болатын
еді? (оқыту мен білім беру туралы
ойланыңыз)
1:
2:
Сабақ барысында сыныптың жетістігі
туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда
неге назар аудару қажет?
|