Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«М.О.Әуезов атындағы педагогикалық колледжі» ҚМКҚ

Сабақ жоспары
Қазақ әдебиеті
Тақырыбы: Ақтамберді Сарыұлы
Іс-тәжірибе базасы: № 202 жалпы орта мектебі.
Әдіскер: .........Нурпейсова Е.Б
Пән мұғалімі: ...........Кенесова Л
Машықкер: ..............Шаментай Диана
Сыныбы: 8 «Ә»
Күні: 16.10.2020 ж
Баға____________
2020 жыл
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Ақтамберді Сарыұлы |
Мектеп:№202 ЖОББМ КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:16.10.2020ж |
Машықкердің аты-жөні: Шаментай Диана Ерболатқызы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 «Ә» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ақтамберді Сарыұлы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу (8.А/И4). |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: ХҮІІІ ғасырдағы аса көрнекті жырауы Ақтамберді Сарыұлы туралы білім беру, толғауларын талдау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Оқушылар бір-біріне түсіндіре отырып, образдарды салыстырып, талқылап өз ойын дәлелдей алады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Жырдағы кейіпкерлердің образдарын топтастыра алады, кейіпкер бойындағы қасиеттерден нені үйренгенін, нені өзіне үлгі етуге болатынын өз ойымен айта алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерий |
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Зерттеу, суреттеу, салыстыру, қолдану, талқылау барысында жұппен, топпен диалогқа түсу арқылы пікір алмасып, өз ойын дәлелді жеткізе алады, түйінді ойларын ортаға сала алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Жырау, толғау, жанкештілік, күмбез, күреңді, күдері, төскей, майдан, т.б |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Ақтамберді Сарыұлы кім? Ақтамберді Сарыұлын неге жырау деп атаған? Толғау дегеніміз не? Толғауда қандай әлеуметтік мәселелер көтеріледі? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Ахмет Йассауи |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут
10 мин
|
Сәлемдесу! Оқушыларды түгендеу. «Күн шуағы» психологиялық ахуал. Тақтаға күн ілінеді және оқушылардың алдына оның шуақтары беріледі. Оқушылар шуақтарға бүгінгі күндеріне бір-біріне тілектер жазып тақтаға апарып іледі. Солай күніміз айналаға шуағын шашып тұрады. Осылай бүгінгі күнімізді бір-бірімізге тілек айтумен бастаймыз. Үй тапсырмасын тексеру. «Сұрақ жауап» әдісі арқылы оқушылардың үй тапсырмасын тексеру. Оқушылар дайындап келген сұрақтарын бір-біріне қою арқылы өткен сабақты қаншалықты деңгейде меңгергендерін анықтайды. Жаңа сабақты меңгеру. Қызығушылығын ояту.
Ақтамберді Сарыұлы (1675-1768) Ақтамберді Сарыұлы 1675 жылы Оңтүстік Қазақстанда, Қаратау бойында , ауқатты отбасында дүниеге келеді. Болашақ жырау жамағайын туысы Бердіке деген батырдың қолында өседі. Ақындық талантын тым ерте, 10-11 жасында танытқан Ақтамберді 17 жасынан бастап қазақтардың орта Азия хандықтарымен арадағы соғыстарына қатысады. Өзінің жанкешті ерлігімен, ақыл-айласымен көпке танылады. Талай рет өлім аузынан қалады. Бірде, тіпті, жортуылда қолға түсіп, өлім жазасы орындалар қарсаңында ғана қашып құтылады. 1723 жылы қазақтар ойраттардан ойсырай жеңіліп, бүкіл оңтүстік және шығыс аймақтан айырылған шақта Ақтамберді атақты батыр, Орта жүздің рубасы ақсақалдарының бірі еді. Батыр жырау өзінің белсенді ісімен де, жалынды жырымен де жоңғарға қарсы күресті ұйымдастырушылардың бел ортасында болады, қазақ жасағының алдыңғы сабында шайқасады. Жоңғар мемлекеті біржола талқандалып, жаудан босаған шығыс бетке қайта қонытану кезінде ақтамберді қазақ руларын атамекенге орнықтыру ісінде зор қызмет атқарады. Батыр жырау тоқсан үш жасында, 1768 жылы қайтыс болады. Жыраудың жартылай құлаған күмбезі қазір Шығыс Қазақстан облысы Абай ауданындағы жүрекжота деген төбенің басында тұр. 1-тапсырма. «Домбырадығы сұрақтар» әдісі Аудитория ішінде күй қосылып, бір оқушының қолына домбыра бейнесіндегі конверт беріледі. Күй тоқтағанда домбыра қай оқушыда болса, сол оқушы домбырадағы сұраққа жауап береді. Ақтамберді Сарыұлы қай жылдары өмір сүрген?
2-тапырма. Ақын өмірі мен шығармашылығын жинақтап ассоцация құру. Дескриптор:
Әдебиетімізде толғау жанры жыраулар поэзиясында кездеседі. Толғау жанры қазақ, қарақалпақ, ноғай халықтарының ауызша поэзиясында кең тараған. Толғау тарихы жыраулық поэзияға тікелей қатысты. Толғаудың жанр ретінде қалыптасуы аталған халықтар әлі бөлініп үлгермеген ХІІІ–ХІV ғасырларға сәйкес. ХV–ХІХ ғасырлардағы қазақ поэзиясында ерекше өркендеп, өзінің жоғары даму сатысына жетті. Көрнекті өкілдері – Қазтуған, Доспамбет, Шалкиіз, Ақтамберді, Бұқар, Дулат, Махамбет т.б. Толғауда қоғамдағы жағдайлар, өмір, жақсылық, жамандық, адам тіршілігі т.б. ақыл өсиет, насихат түрінде жырланады. Толғау ауызша дамып, біздің заманымызға ауызша жетті. Толғауда терең азаматтық әуен, ірі қоғамдық, әлеуметтік, саяси философиялық тақырып ерекше орын алады. Негізгі бейнелеу тәсілі – дидактика. Толғауларға ұқсас шығармаларды башқұрттар «қобайыр», қырғыздар «санатна сыятырлар», құмықтар «ойлу йырлар» деп атайды. |
«Күн шуағы» психологиялық ахуал
«Сұрақ жауап» әдісі
Жыраудың өмірі мен шығармашылығы туралы ақпараттар ілінеді.
«Домбырадағы сұрақтар» әдісі Домбыра бейнесіндегі конверт, түрлі қима қағаздар
Ассоцация құру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин. 15 мин 10 мин 5 мин |
3-тапсырма. Толғаумен жұмыс. Оқушылар толғауды тізбектеп оқиды. Күлдір-күлдір кісінетіп Күлдір-күлдір кісінетіп, Күреңді мінер ме екеміз? Күдеріден бау тағып, Ақ кіреуке киер ме екеміз?! Өзенге бие байлатып, Төскейге орда орнатып, Төрткілден ошақ қаздырып, Төбел биге сойғызып, Төменде бидің кеңесін, Бірз де құрар ме екеміз?! Құлаты тауға қол салып, Садақтың оғын мол салып, Бетпақтың он бір шөлінен Төтелеп жүріп жол салып, Қолды бір бастар ма екеміз?! Сұрақтар:
4-тапсырма Оқулықпен жұмыс Оқулық бойынша 3 қатарға парақтар таратылады. Әр қатар өздеріне берілген сұрақтарға толық жауап береді. 1-қатар 1. Ақтамберді толғауларының басты тақырыбы не? 2. Ойраттармен арадағы соғыс туралы не айтылған? 2-қатар 3. Ақын жігіттің жігіттігі туралы не айтқан еді? 4. Ақынның жылқы малының қадір-қасиеті туралы айтқандары 3-қатар 5. “Күмбір-күмбір кісінетіп” толғауы не туралы? 6. “Балаларыма өсиет” өлеңі туралы не білесің? Дескриптор:
5-тапсырма Толғаудан жыраудың мақсатын, ойын, мұңын қара сөзбен қайта жазу. Дескриптор
6-тапсырма «Ақын арманы -...» эссе жазу. Дескриптор: Сөйлемдерді дұрыс қолдана алады; Ойын жүйелі жеткізе алады; 7-тапсырма «Классер» әдісі арқылы тақтаға стикерлерге жауап жазып іледі. «Ақын арманы қандай еді?»
Өз алдына ел қылсам.»
Желілеп бие байласам»
Қыраң жерге қырық шатыр тігіп Қонағымды жайласам!..»
Көркемін көрген сүйінсе...»
Күреске салар ма екенбіз?!»
Күреске салар ма екенбіз?!»
Дескриптор:
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Шаментай Диана ЕрболатқызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Ақтамберді Сарыұлы
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Ақтамберді СарыұлыМатериал туралы қысқаша түсінік
машықкерлер мен мұғалімдерге
Материалдың қысқаша нұсқасы Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі «М.О.Әуезов атындағы педагогикалық колледжі» ҚМКҚ
Сабақ жоспары Қазақ әдебиеті Тақырыбы: Ақтамберді Сарыұлы Іс-тәжірибе базасы: № 202 жалпы орта мектебі. Әдіскер: .........Нурпейсова Е.Б Пән мұғалімі: ...........Кенесова Л Машықкер: ..............Шаментай Диана Сыныбы: 8 «Ә» Күні: 16.10.2020 ж Баға____________
2020 жыл Қысқа мерзімді сабақ жоспары
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













