Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: 2
«Кинематика негіздері
»
|
Мектеп: Есіл
ауданы
«Ақтас негізгі мектебі»
КММ
|
Күні:
|
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Омарова Айгерим
Мардановна
|
Сынып:
|
7
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Әртүрлі
механикалық қозғалыстардың графиктері
|
Оқу
мақсаты
|
7.2.1.7 Бірқалыпты қозғалған
дененің орын ауыстыруының уақытқа
тәуелділік графигінен
жылдамдығын анықтау:
|
Сабақ
мақсаттары
|
|
Ойлау
деңгейлері
|
Білу, түсіну,
қолдану
|
Бағалау
критерийлері
|
орын ауыстыруын
анықтайды.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Тақырыпқа байланысты терминдер
мен сөзтіркестерді диалог жүргізу үшін,
сұрақтарға жауап беру
қолданады: қозғалыс, жылдамдық, координат
жүйе.
|
Құндылықтар
|
Ұлттық қауіпсіздік және
еліміздің бүкіл әлемдік, өңірлік
мәселелерді
шешуге жаһандық тұрғыдан
қатысуы қазіргі кезде транспорттың
жылдамдығының артуына
байланысты оқыс оқиғаларды шешуге
жаһандық
тұрғыдан қатысуына
баулу
|
Пәнаралық
байланыс
|
Математика (тура
пропорционалдық графигін сызу әдісін
біледі)
|
Алдынғы
білім
|
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы (12
минут)
|
(1
минут)
|
Екі жартышарлар
әдісі арқылы оқушылардың
зейінін
шоғырландыру
-
Кеңістікте екі қолмен
шексіздікті сызу:
Оң қолмен горизонталь
жазықтықта
Сол қолмен вертикаль
жазықтықта
-
Оң қолың ашық алақаныңмен
басыңа жақындату
Сол қолыңды алдыңа бас
бармағыңды жоғары көтеріп, алдыңа созу, кезектестіріп
қайталау
|
|
(5
минут)
|
Өткен тақырыпты
қайталау
Жалпы сыныптық
жұмыс
«Сәйкестендір» әдісі арқылы оқушылардың
өткен
тақырыпқа байланысты білімдері
тексеріледі:
«механикалық қозғалыс», «орын
ауыстыру», «жол»,
«координат салу жүйесі»,
«қозғалыс теңдеуі»
терминдермен олардың
анықтамалары жазылған кеспе
қағаздарын
сәйкестендіреді
|
Кеспе
қағаздар
|
|
(1
минут)
|
Өз-өзін
бағалау
«Қатені
тап» Слайдта көрсетілген дайын
кестемен
салыстырып, оқушы өзінің
қателерін табады,
қорытынды
жасайды
|
Слайд
|
(5
минут)
|
«Ойлар ағыны»
әдісі мұғалім сұрақтар қою
арқылы
оқушыларды жаңа сабақтың
тақырыбы мен мақсаттарын
тұжырымдауға
жетелейді.
-
Қозғалыс теңдеуіндегі екі
айнымалысы арысындағы тәуелділік түрі
қандай?
-
Бұл тәуелділіктің графигі
қандай фигура?
-
Жылдамдықтың өзгеруіне
байланысты график қалай өзгереді?
-
Ендеше сабақтың тақырыбы
қандай болады?
-
Бұл сабақта нені үйренуіміз
керек?
|
|
Сабақтың ортасы (26
минут)
|
Жұптарға
бөлу
(1
минут)
|
Сандар бойынша оқушыларды
жұптарға бөлу
|
Парақтар
|
(12
минут)
|
3.Берілген график бойынша
тапсырмаларды «жұппен» орындау
Суретте бірқалыпты қозғалған
автобустың қозғалыс графигі көрсетілген. Сұрақтарға жазбаша түрде
жауап беріп, көліктің қозғалысын
сипаттаңдар:
А) Автобус қанша уақыт
координата осі бағытында қозғалды?
В) Қанша уақыт тоқтап
тұрды?
С) Ол қанша уақыт координата
осі бағытына қарсы бағытта қозғалды?
Д) Оның аялдамаға келгенде
координатасы қандай болды?
S
(м)
t
(мин)
|
Қозғалыс графигі салынған А4
парақ қағаздар
|
(3
минут)
|
«Ойлан-Жұптас-Бөліс»
әдісі бойынша жұптар
жұмыстарымен алмасып толықтырады, ескертулер жазады, қателерін
түзетеді, ауызша сипаттама береді.
|
|
|
(10
минут)
|
Жекелей
жұмыс.
График бойынша тапсырманы
орында
Әр оқушыға тапсырма
беріледі.
График бойынша дененің алғашқы
10 с-тағы қозғалысын анықтаңыз. Оның келесі 20 с-тағы айырмашылығы
қандай? Дененің алғашқы 50 с-та жүрген жолын
анықтаңыз.
А деңгейлі
тапсырма:
Критерий
|
Дескрипторлар
|
Дененің орын
ауыстыруының уақытқа тәуелділігінің графигін
түсінеді
|
1. Графиктен уақытттың
10с-тағы, 20 с-ғы, 50 с-ғы мәндерін
табады.
|
2. Графиктен орын
ауыстырудың шамаларын анықтайды
|
|
Кеспе
қағаздар
|
В деңгейлі
тапсырма:
Критерий
|
Дескрипторлар
|
Дененің орын
ауыстыруының уақытқа тәуелділігінің графигін
түсінеді
|
1. Графиктен уақытттың
10с-тағы, 20 с-ғы, 50 с-ғы мәндерін
табады.
|
2. Графиктен орын
ауыстырудың шамаларын анықтайды
|
3.
Бірқалыпты қозғалған дененің
орын ауыстыруының уақытқа тәуелділік графигінен жылдамдығын
табады:
|
|
|
С деңгейлі
тапсырма:Екі дененің қозғалысы
х1
=5t,
х2=150-10t теңдеулерімен
берілген. Олардың кездесетін жері мен уақытын аналитикалық және
графиктік тәсілін анықтайды.
Критерий
|
Дескрипторлар
|
Дененің орын
ауыстыруының уақытқа тәуелділігінің графигін
түсінеді
|
1. Денелердің кездесу
орынын анықтайды.
|
2.Екі дененің қозғалыс
графигін салады
|
3. График бойнша
денелердің кездесу орны мен уақытын
анықтайды.
|
|
|
Сабақтың
соны
|
«Рефлексивті
нысана» парағына сабақ
соңындағы
3 табыс критерий бойынша өз
деңгейлерін белгілейді. Сабақтағы іс-әрекетіне, біліміне талдау
жасайды.
|
|
(2
минут)
|
Рефлексия
«Бір сөйлемдік қорытынды»
әдісі бойынша сабақты қорыту мақсатындағы
кері байланыс: мұғалім оқушылардан ең ұнағаны және ұнамағын
сұрайды, сабақ бойынша оқушылар ұсыныстарын жинайды, игерген
білімді әрі қарай тереңдетуге бағыттайды.
|
|
Саралау
|
Бағалау
|
Денсаулық
сақтау
|
Оқушыларды қалыптастырушы
бағалау арқылы әр деңгейлі оқушыға жеке-жеке қолдау
көрсетемін.
1.Сен бүгін өте жақсы білім
көрсеттің.
2.Сен жақсы жұмыс істедің,
бірақ саған тағы да кейбір сұрақтарды қайталау
керек.
|
«Қатені
тап»
«Рефлексивті
нысана»- стратегиялар арқылы
өз-өздерін бағалайды
|
Екі жартышарлы
әдіс – оқушылардың зейінін
шоғырландыру
|