|
Күні: |
||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Бөлім:8 |
Дұрыс тамақтану,гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар. |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ас-адамның арқауы |
|||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
7.2.5.1 О / Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру 7.4.4.4 ӘТН Одағай түрлерін ажырата білу,қолдану
|
|||||||
|
Сабақ мақсаты |
*Оқылым мәтіні бойынша проблемалық сұрақтар құрастыра алады. *Одағай түрлерін ажырата алады,қолданады. |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
- мәтіннің мазмұны бойынша проблемалық сұрақтар құрастырады.. -Одағай түрлерін мәтіннің ішінен тауып, ажырата алады. -Бір-бірінің жұмысын редакциялайды. |
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Негізгі сөздер мен тіркестер: ас-адамның арқауы, көкөніс, пайдалы тағамдар, ұлттық тағамдар |
|||||||
|
Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:
жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Сүт тағамдары, дәстүрлі дастархан, дәнді дақылдар |
||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Бірлік, достық, тұтастық |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Биология |
|||||||
|
Алдыңғы оқу |
«Мәңгілік Ел» құндылықтары. Ас-адамның арқауы |
|||||||
|
Жоспар |
||||||||
|
Уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
ҚБ |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы |
||||||||
|
2мин |
Психологиялық ахуалды қалыптастыру. «Досыма тілек» әдісі. Бұл әдіс арқылы оқушылар жағымды әуенмен шаттық шеңбер бойымен айнала отырып досына деген жылы лебізін,тілегін білдіреді. Топқа бөлу Оқушылар қағаз қиындыларында жазылған сөздерден мақал-мәтелдерді құрастырады.Әр партаның үстінде сол мақалға қатысты суреттер тұрады.Құрастырылған мақалы арқылы топқа бөлінеді. 1-топ: Таңертеңгі асты тастама, Кешкі асқа қарама. 2-топ:Қызды кім айттырмайды, Қымызды кім ішпейді. 3-топ: Ас атасы-нан. |
«Досыма тілек» әдісі.
«Мозайка» әдісі |
1-топ Бешбармақ 2-топ Қымыз 3-топ Бауырсақ |
|||||
|
3 мин |
«Кофе таяқшалары» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру. *Дұрыс тамақтану дегенді қалай түсінесің? *Сен дұрыс тамақтанасың ба? *Дұрыс тамақтанудың денсаулыққа тигізетін пайдасы? *Мал етінен жасалатын қандай тағамдарды білесің? *Қазақ халқының сүт тағамдары жайлы не білесің? *Бау-бақша өнімдері жайлы не айтасың? |
«Кофе таяқшалары» әдісі Берілген сұраққа нақты жауап беру |
|
|||||
|
5 мин |
Оқылым алды: Ұжымдық жұмыс. «Галереяда ой шарлау» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын анықтаңдар.Сыныптың қабырғаларына асқа қатысты мақалдар,жұмбақтар,суреттер ілінеді. *Ас атасы-нан *Ас тұрған жерде ауру тұрмайды. *Ат-
адамның
қанаты, *Арпа, бидай ас
екен, *Бауыр шырын, бас
тәтті, Үсті тас, асты
тас, Әрі сусын, әрі дәрі
,
Қабырғаға ілінген суреттер,мақал-мәтелдер ,жұмбақтар арқылы сабақ тақырыбын айқындату, сабақтың мақсатымен таныстыру. |
«Галереяда ой шарлау» әдісі |
|
|||||
|
Сабақ ортасы |
||||||||
|
10 мин |
Оқылым барысы: Бағалау критерийі: *Оқылған мәтіннің мазмұнын баяндап береді; *Мәтін мазмұны бойынша проблемалық сұрақтар құрастырады; *Мәтін мазмұны бойынша одағай сөздерді қатыстыра отырып сөйлемдер құрастырады. Топтық жұмыс. «60-60-60» әдісі. «Ас-адамның арқауы» тақырыбында мәтін беріледі. 60 секунд ішінде оқылған мәтіннің 1-топ мазмұнын баяндайды,2-топ мазмұны бойынша проблемалық сұрақтар құрастырады,3-топ одағайды қатыстыра отырып сөйлемдер құрастырады. Саралау тапсырма: «Диалог және қолдау» әдісі арқылы кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында жан-жақты көмек қажет болады. Сондықтан оқылым мәтінінен тірек сөздерді табуға тапсырма беремін. Дескриптор: -мәтін мазмұнын баяндайды; -мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастырады; -одағай сөздерді қатыстырып сөйлемдер құрастырады. |
«60-60-60» әдісі Проблемалық сұрақтар құрастырады.
«Смайликтер» әдісі арқылы бір-біріне кері байланыс береді.
|
|
|||||
|
10 мин |
Оқылымнан кейін: Бағалау критерийі: *Әдіс бойынша жазба жұмысын орындайды; *Тақырыбын талқылайды. Жұптық жұмыс . «РАФТ»әдісі. Р-рөл А-аудитория Ф-форма Т-тақырып Бұл әдіс арқылы асқа қатысты белгілі тақырыпта әр түрлі формада жазба жұмысын орындайды. Саралау тапсырмалары: « Қолдау» әдісі арқылы көмек қажет ететін оқушыларға хаттың үлгісін ұсынамын. Дескриптор: *Әдіс бойынша жазба жұмысын орындайды; *Тақырыбын талқылайды. |
«Қолдау» әдісі бойынша осы тапсырма негізінде оқушыларға Тамаша! Жақсы! Сенің қолыңнан бәрі келеді! деген қолдау сөздер айтылады.
|
|
|||||
|
3 мин |
Сергіту сәті. «Кім тапқыр?» әдісі. Бұл әдіс арқылы шатасқан әріптердің ішінен лексикалық мағынасы бар сөздер құрастырады. |
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|||||
|
4 мин |
Жеке жұмыс. «ПОПС» формуласы арқылы оқушылар ойын түйіндейді. *Пікір (Менің ойымша...) *Дәлел (Себебі,....) *Мысал (Мысалы,...) *Қорытынды (Қорыта айтқанда,...) Дескриптор: *Тақырыпқа қатысты пікірін білдіреді; *Дәлелдер келтіреді; *Мысал келтіреді және қорытындылайды. |
|
|
|||||
|
Сабақтың соңы |
||||||||
|
|
|
|
||||||
|
3 мин |
Рефлексия «Білім қоржыны» әдісі арқылы оқушылар бүгінгі сабаққа кері байланыс береді. *Бүгінгі сабақта көп нәрсені үйрендім *Сабақта қиындықтар туындады *Сабақта еш нәрсе түсінбедім Үйге тапсырма: 8-тапсырма «Қазақтың ұлттық сусындары» тақырыбы бойынша одағай сөздерді қатыстырып,шығарма жаз. |
|
|
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ас-адамның арқауы
Ас-адамның арқауы
|
Күні: |
||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Бөлім:8 |
Дұрыс тамақтану,гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар. |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ас-адамның арқауы |
|||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
7.2.5.1 О / Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру 7.4.4.4 ӘТН Одағай түрлерін ажырата білу,қолдану
|
|||||||
|
Сабақ мақсаты |
*Оқылым мәтіні бойынша проблемалық сұрақтар құрастыра алады. *Одағай түрлерін ажырата алады,қолданады. |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
- мәтіннің мазмұны бойынша проблемалық сұрақтар құрастырады.. -Одағай түрлерін мәтіннің ішінен тауып, ажырата алады. -Бір-бірінің жұмысын редакциялайды. |
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Негізгі сөздер мен тіркестер: ас-адамның арқауы, көкөніс, пайдалы тағамдар, ұлттық тағамдар |
|||||||
|
Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:
жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Сүт тағамдары, дәстүрлі дастархан, дәнді дақылдар |
||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Бірлік, достық, тұтастық |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Биология |
|||||||
|
Алдыңғы оқу |
«Мәңгілік Ел» құндылықтары. Ас-адамның арқауы |
|||||||
|
Жоспар |
||||||||
|
Уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
ҚБ |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы |
||||||||
|
2мин |
Психологиялық ахуалды қалыптастыру. «Досыма тілек» әдісі. Бұл әдіс арқылы оқушылар жағымды әуенмен шаттық шеңбер бойымен айнала отырып досына деген жылы лебізін,тілегін білдіреді. Топқа бөлу Оқушылар қағаз қиындыларында жазылған сөздерден мақал-мәтелдерді құрастырады.Әр партаның үстінде сол мақалға қатысты суреттер тұрады.Құрастырылған мақалы арқылы топқа бөлінеді. 1-топ: Таңертеңгі асты тастама, Кешкі асқа қарама. 2-топ:Қызды кім айттырмайды, Қымызды кім ішпейді. 3-топ: Ас атасы-нан. |
«Досыма тілек» әдісі.
«Мозайка» әдісі |
1-топ Бешбармақ 2-топ Қымыз 3-топ Бауырсақ |
|||||
|
3 мин |
«Кофе таяқшалары» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру. *Дұрыс тамақтану дегенді қалай түсінесің? *Сен дұрыс тамақтанасың ба? *Дұрыс тамақтанудың денсаулыққа тигізетін пайдасы? *Мал етінен жасалатын қандай тағамдарды білесің? *Қазақ халқының сүт тағамдары жайлы не білесің? *Бау-бақша өнімдері жайлы не айтасың? |
«Кофе таяқшалары» әдісі Берілген сұраққа нақты жауап беру |
|
|||||
|
5 мин |
Оқылым алды: Ұжымдық жұмыс. «Галереяда ой шарлау» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын анықтаңдар.Сыныптың қабырғаларына асқа қатысты мақалдар,жұмбақтар,суреттер ілінеді. *Ас атасы-нан *Ас тұрған жерде ауру тұрмайды. *Ат-
адамның
қанаты, *Арпа, бидай ас
екен, *Бауыр шырын, бас
тәтті, Үсті тас, асты
тас, Әрі сусын, әрі дәрі
,
Қабырғаға ілінген суреттер,мақал-мәтелдер ,жұмбақтар арқылы сабақ тақырыбын айқындату, сабақтың мақсатымен таныстыру. |
«Галереяда ой шарлау» әдісі |
|
|||||
|
Сабақ ортасы |
||||||||
|
10 мин |
Оқылым барысы: Бағалау критерийі: *Оқылған мәтіннің мазмұнын баяндап береді; *Мәтін мазмұны бойынша проблемалық сұрақтар құрастырады; *Мәтін мазмұны бойынша одағай сөздерді қатыстыра отырып сөйлемдер құрастырады. Топтық жұмыс. «60-60-60» әдісі. «Ас-адамның арқауы» тақырыбында мәтін беріледі. 60 секунд ішінде оқылған мәтіннің 1-топ мазмұнын баяндайды,2-топ мазмұны бойынша проблемалық сұрақтар құрастырады,3-топ одағайды қатыстыра отырып сөйлемдер құрастырады. Саралау тапсырма: «Диалог және қолдау» әдісі арқылы кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында жан-жақты көмек қажет болады. Сондықтан оқылым мәтінінен тірек сөздерді табуға тапсырма беремін. Дескриптор: -мәтін мазмұнын баяндайды; -мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастырады; -одағай сөздерді қатыстырып сөйлемдер құрастырады. |
«60-60-60» әдісі Проблемалық сұрақтар құрастырады.
«Смайликтер» әдісі арқылы бір-біріне кері байланыс береді.
|
|
|||||
|
10 мин |
Оқылымнан кейін: Бағалау критерийі: *Әдіс бойынша жазба жұмысын орындайды; *Тақырыбын талқылайды. Жұптық жұмыс . «РАФТ»әдісі. Р-рөл А-аудитория Ф-форма Т-тақырып Бұл әдіс арқылы асқа қатысты белгілі тақырыпта әр түрлі формада жазба жұмысын орындайды. Саралау тапсырмалары: « Қолдау» әдісі арқылы көмек қажет ететін оқушыларға хаттың үлгісін ұсынамын. Дескриптор: *Әдіс бойынша жазба жұмысын орындайды; *Тақырыбын талқылайды. |
«Қолдау» әдісі бойынша осы тапсырма негізінде оқушыларға Тамаша! Жақсы! Сенің қолыңнан бәрі келеді! деген қолдау сөздер айтылады.
|
|
|||||
|
3 мин |
Сергіту сәті. «Кім тапқыр?» әдісі. Бұл әдіс арқылы шатасқан әріптердің ішінен лексикалық мағынасы бар сөздер құрастырады. |
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|||||
|
4 мин |
Жеке жұмыс. «ПОПС» формуласы арқылы оқушылар ойын түйіндейді. *Пікір (Менің ойымша...) *Дәлел (Себебі,....) *Мысал (Мысалы,...) *Қорытынды (Қорыта айтқанда,...) Дескриптор: *Тақырыпқа қатысты пікірін білдіреді; *Дәлелдер келтіреді; *Мысал келтіреді және қорытындылайды. |
|
|
|||||
|
Сабақтың соңы |
||||||||
|
|
|
|
||||||
|
3 мин |
Рефлексия «Білім қоржыны» әдісі арқылы оқушылар бүгінгі сабаққа кері байланыс береді. *Бүгінгі сабақта көп нәрсені үйрендім *Сабақта қиындықтар туындады *Сабақта еш нәрсе түсінбедім Үйге тапсырма: 8-тапсырма «Қазақтың ұлттық сусындары» тақырыбы бойынша одағай сөздерді қатыстырып,шығарма жаз. |
|
|
|||||
шағым қалдыра аласыз

























