Сабақ:Қазақ әдебиеті
| Мектеп: Быхин атындағы жалпы орта білім беретін мектеп» КММ
|
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Ысқақова Перизат Рахымбайқызы |
Сынып:5 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы: | «Асанқайғының жерге айтқан сыны» аңызы. Сөз тапқанға қолқа жоқ |
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау (5.А/И3) |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: |
| Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеулерді біледі |
| Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
| Тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының мағынасын анықтай алады |
| Кейбір оқушылар орындай алады: |
| Шығармада тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарын нақты таба алады
|
Критерий | Шығармадағы теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылыстарын анықтай аладыТілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының мағынасын ашып көрсете алады. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: |
| Шығармадағы көркемдегіш құралдарды таба алады, мағынасын аша алады. |
| Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: |
| Бозторғай жұмыртқалайтын қоныс, желмая, Шыңғырлау, Қарсақбай аймағы, шүйгін, топырағы майлы, |
| Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:Жер екенсің, көрген кезде, деген екен |
| Талқылауға арналған сұрақтар: |
| Аңызға бейнеленген жер-су атаулары қалай суреттелген?Асанқайғының тапқырлығы неде көрінеді?Аңызда эпитеттер бар ма? Теңеулердің бірінен бірі ерекшелігі қандай?Ауыспалы мағынадағы сөздер тобы бар ма? |
| Не себепті Асанқайғы айтқан сипаттаулары ел аузында әлі күнге жатталып жүр деп ойлайсыз? |
Алдыңғы оқу: | Асанқайғының Жерұйықты іздеудегі тапқырлықтарымен танысып келу |
Жоспар |
|
Жоспарланған жаттығу түрлері |
| Ресурстар |
Басы | СәлемдесуПсихологиялық дайындықТопқа бөлу 4 топТапқырларШешендерЖүйрікерДанышпандарҮй тапсырмасын пысықтау «Суретті сұрақ»Дала данышпаны кім? (Асан суреті)«Баянға жаймай қой семірмес» сөзінің мәні неде? (ҚОЙ)«Жетісудың ағашының әр бұтағы жеміс екен, шаруаға жақсы қоныс екен» деген сөзі қаншалықты шындыққа жанасады деп ойлайсың? (жемісікөп алма ағашы)Қарсақбай аймағын көргенде не деді? (тұз суреті)Асанқайғы қай жерде дүние салды? (Ұлытау аймағы)Қай аймаққа қонып кетті? (жылқы Шыңғырлау өлкесі)Мал баққан шаруаға жақсы жер деген пікірін қай аймаққа айтты? (мал бағу)Асан қайсы аймақты өзіне жайлау етті? (Баянауыл)
| ҚиындыларСмайлик
АКТПрезентация |
Ортасы | «Тапқырлыққа талап»әдісі арқылы тапсырмаларды көркемдегіш құралдар арқылы орындау(суреттерді көрсете отырып, топтың тапқырлығын тану мақсатында тапсырмалар беру)Оңтүстік өлкесінің мол сулы, жаз жайылымын, таулы аймағын көргенде:Сарыарқа өңірін кең жайылған көргенде;Арал аймағының арнасы тасыған теңізін көргенде:Ақтаудың ақ шағылы мен тылсымы бөлек тау-тасын көргенде: «Оқиға бейнесі» әдісі Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының мағынасын табу
| Флипчарт, маркер, смайлик, оқулық
Маркер, флипчарт, стикер |
Соңы | Дескриптор-шығармадағы тілдік бейнелеу құралдарын анықтай алады;-тілдік суреттеу құралдарының мағынасын аша аладыКері байланыс «Сабақтан түйгенім» әдісі арқылы жүзеге асадыБүгін білдім...Мені қызықтырғаны...Қиындық туғызғаны......тапсырманы орындадым.Мен өзімді ...сезіндім.Менің қолымнан келеді...Мен ... қолданып көремін. Бүгінгінің Асанқайғысы кім деп ойлайсыңдар?Асанқайғының сол кездегі айтқан пікірлері қаншалықты шындықпен дәл тұстас келді?Сабақ барысында білген сөздіктерді жазыңыз.Бүгінгі сабақтағы негізгі 3 тірек сөзді жазыңыз.Сабақ барысында туындаған бір сұрақ жазыңызҮй тапсырмасын беру
| Бағалау парақшасы
Кері байланыс парақшасы |