Материалдар / Асанқайғы «Асанқайғының жерге айтқан сыны» аңызы 5-сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Асанқайғы «Асанқайғының жерге айтқан сыны» аңызы 5-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Пән мұғалімдеріне, жас мамандарға ҚМЖ-ды жасау
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
12 Маусым 2020
409
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Page 1

Қысқа мерзімді жоспар
Қазақ әдебиеті
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: Таза, мінсіз
асыл сөз
Мектеп: Ы.Алтынсарин атындағы мектеп-
гимназиясы

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Рашитова Жанна
Елеуовна

Сынып: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар

Сабақтың тақырыбы Асанқайғы «Асанқайғының жерге айтқан сыны» аңызы
Осы сабақ арқылы
жүзеге асатын оқу
мақсаттары
5.Т/Ж2. Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау

Сабақтың
мақсаттары
Барлық оқушылар орындай алады: мұғалімніңкөмегімен шығарманың
тақырыбы мен идеясын анықтайды.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: әңгіменің тақырыбын өз
бетінше анықтап, идеясын өз көзқарасы негізінде ұсынады.
Кейбір оқушылар орындай алады: тақырыпты өз бетінше дұрыс
анықтайды, идеяға қатысты құнды пікір білдіреді
Бағалау
критерийлері
Салыстыру арқылы шығарманың тақырыбы мен идеясына талдау жасайды
Тілдік мақсаттары Оқушылар орындай алады: тақырып пен идеяны түсіндіреді. Аңыздағы
айтылған сындарды елді мекендердің қазіргі ерекшеліктерімен
салыстырады.
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:желмая, шұрайлы,жерұйық,
Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:жиһан,
қой үстіне бозторғай жұмыртқалады, шүйгін, жапан түз, сөздердің
мағынасын ашып жазу
Құндылықтарға
баулу
Зайырлы қоғам және жоғары руханият
Пәнаралық
байланыс
Жаратылыстану, қазақ тілі, тарих
Алдыңғы білім
5 мин
«Қобыланды батыр» жырына байланысты «20 сұрақ –иә,жоқ деген жауап»
Оқушыларға өткен сабақ бойынша сұрақтар қою.
1.Батырлар жыры ауыз әдебиетіне жатады. /иә/
2.Қобыландының жары Құртқа. / иә /
3.Қобыландының аты Байшұбар. /жоқ/, т.с.с
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар
Сабақтың басы
10 мин
Сыныппен жұмыс
Ширату жаттығуы «Соңғы сөз - сөйлемнің басы»
Сабақтың мақсаты айтылады. Әдеби шығарманың тақырыбы
мен идеясын анықтау




Сабақтың ортасы
25 мин
«Тізбектей оқыту» әдісі. Аңызды тізбектеп оқиды.
«Әңгіме жүргізудің Сократтық тәсілі» Шығарма
бойыншаоқушыларға сұрақтар беріледі.
1.Әулиеата жақтағы Жуалы жеріне қандай баға берді?
2.Жырау Маңғыстауға қандай баға берді?
3.Аспараға не деді?
4.Қарсақпай аймағына келгенде не айты?
5. Шыңғырлау өзенін көргенде не деген екен?








Page 2

Деңгейлік тапсырмалар
1.Мұғалімнің көмегімен шығармадағы шұрайлы қоныстарды
анықтап, кестеде берілген сипаттамалардың дұрыс-бұрысын
тап.
1 Маңғыстау Жері семіз, жері шүйгін, қары мол,
топырағы май.

2 Жетісу Шаруаға жақсы қоныс,
3 Жуалы Түбінде мал баққан шаруаға оңды
жер

4 Қарсақпай Айналасы жапан түз, тауының асты
жез, жұрты ашықпас.

2.Әңгіменің тақырыбын өз бетінше анықтап, идеясын өз
көзқарасы негізінде ұсынады.Асанқайғының сын айтқан
жерлерін топтастыр.
3. Аңыз мазмұны бойынша тірек сызбалар құрастырып,
картадан көрсет, әр жердің ерекшелігі туралы әңгімеле.

Дескриптор:
- Шығарманың тақырыбы мен идеясынанықтайды.
- Әңгіменің идеясын өз көзқарасы негізінде ұсынып, сын
айтқан жерлерді топтастырады.
- Тақырыпты өз бетінше дұрыс анықтайды, идеяға қатысты
құнды пікірін білдіреді.
ҚБ.«Өзін-өзі бағалау» әдісі

Кесте


Сабақтың соңы
5 мин
«Миыңның суретін сал» әдісі. Оқушылар сабақты
қорытындылауға қатысты меңгерген білімдерін сөздермен
толтырады
Қосымша ақпарат

Өз халқы үшін жиһан кезіп, жерұйық іздеген Асанқайғыныңартында «Ел
айрылған», «Асанқайғы», «Желмаяның желісі», «Зар» сияқты санаулы
күйлері кейінгі ұрпаққа жеткен


Page 3






Саралау:
Деңгейлік тапсырма
I. деңгей шығарманың
тақырыбы мен
идеясын анықтайды.
II. деңгей әңгіменің
идеясын өз көзқарасы
негізінде ұсынып, сын
айтқан жерлерді
топтастырады.
III. деңгей тақырыпты
өз бетінше дұрыс
анықтайды, идеяға
қатысты құнды пікірін
білдіреді
Бағалау әдісі
Сабақтың басында «Соңғы сөз-сөйлемнің басы» әдісі
Сабақтың ортасы «Тізбектей оқыту» әдісі. «Әңгіме жүргізудің Сократтық
тәсілі» әдісі
Сабақтың соңы «Өзін-өзібағалау» әдісі
Ықшамсабақ
бойынша рефлексия
1.Сабақ мақсаттары
немесе оқу мақсаттары
шынайы, қол жетімді
болды ма?
2.Барлық оқушылар
оқу мақсатына қол
жеткізді ме?
3.Егер оқушылар оқу
мақсатына жетпеген
болса, неліктен деп
ойлайсыз?
4.Сабақта саралау
дұрыс жұргізілді ме?
5.Сабақ кезеңдерінде
уақытты тиімді
пайдаландыңыз ба?
6.Сабақ жоспарынан
ауытқулар болды ма
және неліктен?
1. Сабақ мақсаттары мен оқу мақсаттары шынайы болды.
2. Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді.
3. Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, сабақта тиімді әдіс-
тәсілдерді түрлендіріп қолдану жүйелі болмақ.
4. Сабақта саралау дұрыс жүргізілді. Себебі, деңгейлік тапсырмаларды
сабақ мақсатына сай қолдандым.
5. Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландым.
6. Сабақ жоспарынан ауытқулар болған жоқ
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:ширату жаттығуы.
2:деңгейлік тапсырмалар.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:оқыту мен оқуға қатысты әдіс-тәсілдерді тиімді қолдану.
2:Белсенді оқу әдістерін жүйелі қолдану


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!