«Приозерное орта мектебі»
КММ

Тақырыбы:

Қазақ тілі.
8-сынып.
Дайындаған:
Жармұхамбетова А.Ж.

2015 жыл
8 сынып. Қазақ
тілі.
Сабақтың
тақырыбы: Қазақ
дастарқаны
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік. Мәтінді түсініп оқып, сұрақтар
бойынша әңгімелеуге; қазақтың ұлттық тағамдары, оның түрлерін
біліп, салт-дәстүр бойынша сәлемдесу, әңгімелесу жоралғылары
бойынша сөйлесе білуге үйрету. Есімшені қайталап, тапсырмаларды
орындау.
2.Дамытушылық. Білімін, сөздік қорын,
ой-өрісін, танымдық қабілетін дамыту. Ауызекі сөйлеу дағдысын
қалыптастыру. Сауаттылығын
жетілдіру.
3.Тәрбиелік. Қазақтың салт-дәстүрлерін
құрметтеп, кішіпейілділікке, мейірімділікке, бауырмашылдыққа,
қонақжайлылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың
әдісі: коммуникативтік, сөздік
жұмыс, суретпен жұмыс, сұрақ-жауап, ассоциация, деңгейлік жұмыс,
тест.
Қолданылған
технология: сыни тұрғыдан ойлау,
деңгейлеп оқыту, модульдік, ақпараттандыру
технологиялары.
Сабақтың
көрнекілігі:
үлестірме
парақшалар.
Сабақтың
типі: аралас
сабақ
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
1.1.Сәлемдесу.
1.2.Кезекшімен сұхбат,
1.3. Оқушыларды түгендеу.
1.4. Сабаққа дайындықты тексеру.
ІІ. Үй тапсырмасын
тексеру. Менің сүйікті
асым
1.Есімше дегеніміз не?
2. Есімше орыс тіліне қалай
аударылады?
2. Оның неше шағы бар? Мысал
келтіріңдер.
ІІІ. Жаңа
сабақ. Қазақтың
дастарқаны.
1.«Жасырын сурет» ойыны бойынша ұяшықтардағы
нөмірлерді айтып, сұрақтарға жауап береді. Сұраққа жауап берген
сайын сурет ашылады.
1.Таңғы асқа не жейсің?
2.Сүйікті асың не?
3. Наурыз мейрамында қандай тағам
дайындалады?
4.Қандай сусындарды білесіңдер?
5. Сенің мектебіңнің асханасы
нешінші қабатта орналасқан?
6. Қазақтың қандай ұлттық тағамдарын
білесің?
Сонымен, қазақ дастарқаны суреті ашылады. Яғни,
бұл - бүгінгі сабақтың тақырыбы.
2.Сөздік жұмыс.
Бекер
айтпаған – не зря
говорится
Ерекше мән
берген – особое внимание
уделял
Ежелгі дәстүр
бойынша – по древней
традиции
Жаңа сөздермен бірнеше сөйлемдер
құрастыру.
Қазақ дастарқанында әрқашанда бата берілетіндігі
айтылады.
Оқулықтың 98-бетіндегі батаға тоқталып
өтіледі.
Отбасыңыз мерекелі
болсын!
Дастарқаныңыз берекелі
болсын!
2. Суретпен жұмыс.
- Суретте не көріп тұрсыңдар?
- Қазақ дастарқанында не бар?
- Ұлттық тағамдар қандай түрлерге
бөлінеді?
( тақтада ет, сүт, нан
тағамдары көрсетіледі)
3.Мәтінді тізбектей оқып,
аудару. 96-бет.
ІY. Бекіту.
. Деңгейлік
жұмыс.
1-деңгей.
-
Тапсырма. Мәтіннен есімшелерді
табыңдар.
2.Сызбаны
пайдаланып, бесбармақты әзірлеу үшін қандай тағамдар керек екенін
айтып беріңдер.
2-деңгей.
1. Берілген сөз тіркестерімен сөйлем
құраңдар.
-
Берілген сын есімдер мен зат есімдерді мағынасына
қарай тіркестіріп жазыңдар.
Сын
есімдер: салқын, ыстық, дәмді,
тәтті, қышқыл, ащы , қою.
Зат
есімдер: палау, самса, шырын, тамақ,
шай, торт, айран, сүт
3-деңгей.
Бесбармақ пісіру туралы ййтып беру
Y.
Қорытынды. Жаңа сабақ бойынша сұрақтар
қойып, білімін бекіту.
1. Пармен
жұмыс (рецепті
анықтау)
2. Топпен
жұмыс: Сен мұны қазақша айта
аласың. Жағдаяттық ойын.
1-топқа: Аспазшылар (сүт тағамы қалай
дайындалады)
2-топқа: Сатушылыр (сүт тағамдарын
қалай сатасыңдар)
3-топқа: Технологтар (сут тағамдары
адамға пайдалы ма?)
-
Карточкалар (сұрақтарға жауап беру)
YІ.
Бағалау. Үй тапсырмасы, жаңа сабақ және
деңгейлік тапсырмалар бойынша оқушылардың білімін
бағалау.
YІІ. Үйге
тапсырма: Қазақтың
дастарқаны.