|
Бөлім атауы: Астана-мәдениет пен өнер ордасы. |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 16.11.2022 |
Мұғалімнің аты-жөні: Каримова А.Н |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6-сынып |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Астана-бейбітшілік қаласы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.3.1. ауызекі сөйлеу этикеттері мен көркем сөйлеудің құрылымдық және жанрлық ерекшеліктерін ажырату. 6.4.3.1 неологизм, термин, диалект сөз, кәсіби сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: жанрлық ерекшеліктерін ажырата алады, неологизм, термин, диалект сөз, кәсіби сөздердің қолданыс аясын ажырата біледі; Көптеген оқушылар: құрылымдық ерекшеліктерін түсіндіріп бере алады, неологизм, термин, диалект сөз, кәсіби сөздердің қолданыс аясын ажырата біледі; Кейбір оқушылар: ауызекі сөйлеу мен көркем сөйлеу стилінің ерекшелігін түсіндіріп бере алады, неологизм, термин, диалект сөз, кәсіби сөздердің қолданыс аясын ажырата біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критеийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
"Бәйтерек" монументі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, сабаққа дайындық. Оқушыларды суреттер бойынша топқа бөлу (Астананың зәулім ғимараттары) арқылы топтастыру. 1-топ «Ханшатыр» 2-топ «Бәйтерек» 3-топ «Думан»
«Кім жылдам?» әдісі арқылы өткен сабақты еске түсіру. 1. «Бәйтерек» монументінің авторы кім? 2. Бәйтеректің биіктігі? 3. Неше бөліктен тұрады? Астананың сәулетті ғимараттары туралы мәлімет жинаңдар.
Сабақтың мақсаттары мен бағалау критетийлерімен танысу. |
Оқушылар жаңа тақырыпты анықтайды. Бейнеролик көріп, мәлімет жинақтйды |
ҚБ «Түстер»
|
https://youtu.be/uXA_3N6oUF4 |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану
1-мәтін
1. Екі мәтіндегі ортақ ойды анықтаңдар. 2. «Еуропа», «Азия», «жаһандық» сөздерінің мәтіндегі мағынасын ашыңдар Дескриптор:
ҚБ
3-тапсырма. «Артық болмас білгенің» айдарын әлем елдерінің астаналары туралы қызықты деректермен толықтырыңдар.
4-тапсырма. Өздерің жазған қызықты деректерге термин және кәсіби сөздерді қатыстырыңдар. Дескриптор:
ҚБ
|
Мәтіндерді оқыңдар. Қолданылған тілдік құралдары арқылы стилін анықтайды
Өлеңді тыңдап, ой тұжырымдайды.
Мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді. •Екі мәтінді салыстырады; •Құрылымын анықтайды; •Мәтіндердің стилін анықтайды; •Тілдік ерекшелігін анықтап, түсіндіреді.
•Артық болмас білгенің» айдарын әлем елдерінің астаналары туралы қызықты деректермен толықтырады; •қызықты деректерге термин және кәсіби сөздерді қатыстырады.
|
Стикер
ҚБ «Түстер»
|
(«Алматы ақшамы» газетінен)
(Бауыржан Жақып)
(wikipedia.org/wiki) |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс. «Бес саусақ» тәсілі арқылы рефлексия алынады. Оқушылар параққа қолдарын бастырып салады, саусақтарға төмендегі сұрақтарға жауап беріп жазады.
Бүгінгі сабақта басты мәселе не болды ?
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

















