|
Білім беру ұйымының атауы |
№41 Кенен Әзірбаев атындағы орта мектеп |
|
|
Пәні: |
Геометрия |
|
|
Бөлім: |
Үшбұрыштар |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Конкаева Г.З. |
|
|
Күні: |
14.12.2023 |
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Теңбүйірлі үшбұрыш, оның қасиеттері және белгілері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.1.1.23 теңбүйірлі үшбұрыштың белгілері мен қасиеттерін қолдану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың барлығы: теңбүйірлі үшбұрыштың белгілері мен қасиеттерін қолданады; Оқушылардың басым бөлігі: теңбүйірлі үшбұрыштың элементтерін пайдалана отырып, кескіндейді; Оқушылардың кейбірі: теңбүйірлі үшбұрыштың белгілері мен қасиеттерін қолданып дәлелдеуге берілген күрделі есептерді шығарады; |
|
|
Бағалау критерийі |
|
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі: |
Қолдану |
|
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 5 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу; 2. Оқушыларды түгендеу; Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады. Сабақ барысында қолданылатын әдіс-тәсілдер мен бағалау түрлері айтылады. |
|
|
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, интербелсенді тақта |
||||||
|
«Сұрақ-жауап» 3 минут |
Пысықтау сұрақтары:
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
Қолпаштау арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды. |
Интербелсенді тақта |
||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 7 минут
|
Жаңа сабаққа кіріспе Жаңа сабаққа кіріспес бұрын теңбүйірлі үшбұрыштар өмірде кездесетіні туралы айтамын. Теңбүйірлі үшбұрыштар – өмірде. Теңбүйірлі үшбұрыштарды қоршаған ортада қай жерлерде кездестіреміз? Толықтыру мақсатында интербелсенді тақтада суреттер көрсетіледі және түсінік беріледі.
Екі қабырғасы тең үшбұрышты тең бүйірлі үшбұрыш деп атайды. Тең қабырғаларын үшбұрыштың бүйір қабырғалары деп, ал үшінші қабырғасын оның табаны деп атайды. Теорема 1: Теңбүйірлі үшбұрыштың табанындағы бұрыштары тең болады Теорема 2. Егер үшбұрыштың екі бұрышы тең болса, онда ол үшбұрыш теңбүйірлі үшбұрыш болады. Теорема 3. Тең бүйірлі үшбұрыштың төбесінен табанына жүргізілген биссектрисасы оның әрі медианасы, әрі биіктігі болады. Видеоролик көрсетіледі: https://bilimland.kz/kk/subject/geometriya/7-synyp/tengbujirli-ushburyshtyng-belgileri-men-qasietteri |
Оқушылардың жауаптары тыңдалады. Оқушылар видеороликтегі керек мағлұматтарды жазып алады. |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
https://bilimland.kz/kk/subject/geometriya/7-synyp/tengbujirli-ushburyshtyng-belgileri-men-qasietteri
|
||||||
|
1-тапсырма 8 минут |
Топтық жұмыс.«Ойлан, бірік, бөліс» әдісі Мақсаты: берілген тапсырманы топ ішінде талқылайды жәнеынтымақтастық, бірін –бірі тыңдау дағдылары қалыптасады. Берілген суреттер бойынша тапсырмаларды орындайды. Тікбұрышты, теңқабырғалы, теңбүйірлі үшбұрыштарды таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді. 1-топ:
2-топ:
3-топ:
Дескриптор:Білім алушы
|
|
Смайлик арқылы оқушылар топ ішінде сағат тілінің бағытымен өзара бағалайды. |
Интербелсенді тақта, 7-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
||||||
|
2-тапсырма Жеке жұмыс
|
«Қобдишадағы тапсырмалар» әдісі. Оқушыларға қобдишадағы тапсырмалар таратылады.
1. Теңбүйірлі
үшбұрыштың төбесіндегі бұрышы
Дескриптор:Білім алушы
2.
Табаны
Декриптор:Білім алушы
3. Дескриптор:Білім алушы
|
|
Дұрыс жауабы интербелсенді тақтада көрсетіледі. «Көршіңді тексер» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. |
Интербелсенді тақта |
||||||
|
3 тапсырма 7 минут
|
Жұптық жұмыс. «Жұптар тізбегі» әдісі. Функционалдық сауаттылыққа бағытталған тапсырма.
Желкені теңбүйірлі үшбұрыш тәріздес кеме берілген. Биіктігі 6 метр, ал табаны 4 метрге тең желкен жасауға қанша м2 мата қажет?
Дескриптор: Білім алушы
|
Тапсырма сипаттамасы:
Бағалау объектісі – нақты есептеулер. |
Дескриптор арқылы бағаланады. |
Интербелсенді тақта |
||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия 5 минут
|
Рефлексия.
Үй тапсырмасы: Теңбүйірлі үшбұрыштың периметрі 2,5 м, ал табаны 1,3 м. Осы үшбұрыштың бүйір қабырғасын табыңдар.
Дескриптор: Білім алушы
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ
Ашық сабақ
|
Білім беру ұйымының атауы |
№41 Кенен Әзірбаев атындағы орта мектеп |
|
|
Пәні: |
Геометрия |
|
|
Бөлім: |
Үшбұрыштар |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Конкаева Г.З. |
|
|
Күні: |
14.12.2023 |
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Теңбүйірлі үшбұрыш, оның қасиеттері және белгілері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.1.1.23 теңбүйірлі үшбұрыштың белгілері мен қасиеттерін қолдану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың барлығы: теңбүйірлі үшбұрыштың белгілері мен қасиеттерін қолданады; Оқушылардың басым бөлігі: теңбүйірлі үшбұрыштың элементтерін пайдалана отырып, кескіндейді; Оқушылардың кейбірі: теңбүйірлі үшбұрыштың белгілері мен қасиеттерін қолданып дәлелдеуге берілген күрделі есептерді шығарады; |
|
|
Бағалау критерийі |
|
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі: |
Қолдану |
|
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 5 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу; 2. Оқушыларды түгендеу; Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады. Сабақ барысында қолданылатын әдіс-тәсілдер мен бағалау түрлері айтылады. |
|
|
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, интербелсенді тақта |
||||||
|
«Сұрақ-жауап» 3 минут |
Пысықтау сұрақтары:
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
Қолпаштау арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды. |
Интербелсенді тақта |
||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 7 минут
|
Жаңа сабаққа кіріспе Жаңа сабаққа кіріспес бұрын теңбүйірлі үшбұрыштар өмірде кездесетіні туралы айтамын. Теңбүйірлі үшбұрыштар – өмірде. Теңбүйірлі үшбұрыштарды қоршаған ортада қай жерлерде кездестіреміз? Толықтыру мақсатында интербелсенді тақтада суреттер көрсетіледі және түсінік беріледі.
Екі қабырғасы тең үшбұрышты тең бүйірлі үшбұрыш деп атайды. Тең қабырғаларын үшбұрыштың бүйір қабырғалары деп, ал үшінші қабырғасын оның табаны деп атайды. Теорема 1: Теңбүйірлі үшбұрыштың табанындағы бұрыштары тең болады Теорема 2. Егер үшбұрыштың екі бұрышы тең болса, онда ол үшбұрыш теңбүйірлі үшбұрыш болады. Теорема 3. Тең бүйірлі үшбұрыштың төбесінен табанына жүргізілген биссектрисасы оның әрі медианасы, әрі биіктігі болады. Видеоролик көрсетіледі: https://bilimland.kz/kk/subject/geometriya/7-synyp/tengbujirli-ushburyshtyng-belgileri-men-qasietteri |
Оқушылардың жауаптары тыңдалады. Оқушылар видеороликтегі керек мағлұматтарды жазып алады. |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
https://bilimland.kz/kk/subject/geometriya/7-synyp/tengbujirli-ushburyshtyng-belgileri-men-qasietteri
|
||||||
|
1-тапсырма 8 минут |
Топтық жұмыс.«Ойлан, бірік, бөліс» әдісі Мақсаты: берілген тапсырманы топ ішінде талқылайды жәнеынтымақтастық, бірін –бірі тыңдау дағдылары қалыптасады. Берілген суреттер бойынша тапсырмаларды орындайды. Тікбұрышты, теңқабырғалы, теңбүйірлі үшбұрыштарды таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді. 1-топ:
2-топ:
3-топ:
Дескриптор:Білім алушы
|
|
Смайлик арқылы оқушылар топ ішінде сағат тілінің бағытымен өзара бағалайды. |
Интербелсенді тақта, 7-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
||||||
|
2-тапсырма Жеке жұмыс
|
«Қобдишадағы тапсырмалар» әдісі. Оқушыларға қобдишадағы тапсырмалар таратылады.
1. Теңбүйірлі
үшбұрыштың төбесіндегі бұрышы
Дескриптор:Білім алушы
2.
Табаны
Декриптор:Білім алушы
3. Дескриптор:Білім алушы
|
|
Дұрыс жауабы интербелсенді тақтада көрсетіледі. «Көршіңді тексер» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. |
Интербелсенді тақта |
||||||
|
3 тапсырма 7 минут
|
Жұптық жұмыс. «Жұптар тізбегі» әдісі. Функционалдық сауаттылыққа бағытталған тапсырма.
Желкені теңбүйірлі үшбұрыш тәріздес кеме берілген. Биіктігі 6 метр, ал табаны 4 метрге тең желкен жасауға қанша м2 мата қажет?
Дескриптор: Білім алушы
|
Тапсырма сипаттамасы:
Бағалау объектісі – нақты есептеулер. |
Дескриптор арқылы бағаланады. |
Интербелсенді тақта |
||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия 5 минут
|
Рефлексия.
Үй тапсырмасы: Теңбүйірлі үшбұрыштың периметрі 2,5 м, ал табаны 1,3 м. Осы үшбұрыштың бүйір қабырғасын табыңдар.
Дескриптор: Білім алушы
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
|
|
шағым қалдыра аласыз






























