Бекітілді:_______________
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
___ «Қ.Сәтбаев атындағы орта мектеп-лицей»_ҚММ____
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Баққожа Мұқай. «Өмірзая» романындағы кейіпкерлер бейнесі
|
Бөлім: |
2-бөлім. Заман шындығы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
14.11.2024 |
|
Сыныбы: 11 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Баққожа Мұқай. «Өмірзая» романындағы кейіпкерлер бейнесі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету; 11.2.4.1 әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсетеді; Әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс жазады; |
|
|
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 2 минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. ә) Топтастыру. Қай кейіпкердің сөзі? 1. Өмір деген жеңілістер мен жеңістердің жиынтығы сияқты... 2.Біздің ғұмыр құлдықпен өтті. Өмір -зая... Өмірімзая...... 3.Кеңес үкіметінің жауларына кешірім жоқ |
Мұғалімнің таратқан парақшалары арқылы жауабын тапқан оқушы өз тобына барып отырады. І-топ: Аяған ІІ-топ: Ес қария ІІІ топ: Мақсұт Топтың ережесі:
|
Мақсаты: Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. Жылдам топтасқан оқушыларға жалауша беріліп, ынталандырылады. |
Оқулық 11 класс «Атамұра» баспасы
|
||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 3 минут |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Сұрақтар: 1. Шығармаға қандай тарихи оқиға арқау болған? 2. Роман неге "Өмірзая" деп аталған? 3. Автордың негізгі ойы қандай? |
Берілген сұрақтарға жауап береді. Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді; -өз ойын білдіреді; ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан топ оқушыларына жалаушалар таратылады. Дескриптор балына сай жалаушалар таратылады. |
https://tilda.kz/page/?pageid=58176079&projectid=5186164 |
||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу.
Тыңдалым. 2 минут Айтылым 7 минут |
Видеомәтін ұсынылады. Мәтіндегі кейіпкерлерді теріп жазады. І топ: Шығармадағы кейіпкерлерді теріп жазу, даралау, топтастыру. ІІ топ: Шығарма кейіпкерлерін тарихи тұлғамен байланыстыру, өз ойын дәлелдеу. ІІІ топ: Мәтін мазмұнын пайдаланып, кейіпкерге мінездеме беру. |
Видеомәтінді тыңдайды. Кейіпкерлер бейнесін түртіп алады. Әр топ өздеріне берілген тапсырмаларды орындайды. |
Дескриптор: (3 балл) -кейіпкерлерді теріп жазады, даралайды, топтастырады; -кейіпкерлер бейнесін тарихи тұлғамен байланыстырады; -кейіпкерге мінездеме береді; Дескриптор балына сай жалаушалар таратылады. |
https://www.youtube.com/watch?v=h8LZZ5t-VfQ |
||
|
Оқылым. Айтылым 10 минут |
Кейіпкер бейнесін ашу, даралауға арналған кесте беріледі. І топ Аяған: өмірі, ізденісі, ұстанымы, тұлғалық қасиеті ІІ топ Ес қария: өмірлік тәжірибесі, даналығы, ішкі жан дүниесі, ұлт пен болашаққа көзқарасы ІІІ топ Мақсұт: қызметі, ұстанымы, тұлғалық қасиеті, өмірдегі орны |
Кейіпкерлер бейнесін даралап, бейнесін ашу мақсатында берілген кестедегі тірек сөздерді қолдана отырып кестені толтырады. Әр қасиетін шығармадан мысал келтіре отырып ауызша түсіндіреді. |
Дескриптор: (6 балл) -кейіпкер бейнесін тірек сөздермен байланыстырады; -шығарма үзіндісі арқылы өз ойын дәлелдейді; Дескриптор балына сай жалаушалар таратылады. |
Оқулық 11 класс «Атамұра» баспасы |
||
|
5 минут |
Шығарма құндылығын анықтау мақсатында кейіпкер сөздері беріледі. Оқушылар қоғамның кемшіл тұстарын анықтап, сыни ойын білдіреді. |
Кейіпкер сөздерінен құндылықтарды анықтайды. |
Дескриптор: (3 балл) -кейіпкер сөзі арқылы шығармадағы құндылықты анықтайды; |
|
||
|
Жазылым 8 минут |
Кесте бойынша жазылым тапсырмасын ұсынады. Клишалар: «Мен өлімнен қорықпаймын», «Кембағалдың көз жасына қанбаған сұм заман», «Жетесі жоқ жетім жұрт», «Өле-өлгенше алдымнан шыға беретін ұяттан қорқамын» Осы сөйлемдерді қатыстырып жазба жұмысын орындау тапсырылады. |
«РАФТ» әдісі бойынша кейіркеге арнап жазба жұмысын орындайды. Өз ойын бүгінгі өмір шындығымен байланыстырады.
|
Дескриптор: -тақырыпты ашады; 4б -бүгінгі өмірмен байланыстырады;2б -кейіпкер сөздерін қолданады;2б -өз ойын білдіреді, дәлелдейді;2б Жалпы- 10балл Дескриптор балына сай жалаушалар таратылады. |
Кесте№1 (қосымша) |
||
|
Кері байланыс 1 минут |
«Ментиметр» платформасының сілтемесін ұсынады. |
Кері байланыстарын «Ең белсенді оқушы» номинациясы арқылы бағалайды. |
Падлет тақтасындағы кері байланыс жұлдызшамен бағаланады. Және барлық топтың сабақта жинаған жалаушалары есептеліп, топ бағаланады. |
https://www.mentimeter.com/app/presentation/n/alhu24fiun9e5ft9wd8o4sh9yo3b6tdy/edit?question=97i9hx4cyfue |
||
|
Рефлексия. Сабақтың соңы Ой толғаныс. 2 минут |
«Падлет» платформасы арқылы сілтеме ұсынылады. |
«Кейіпкер бейнесіндегі қандай қасиетті бойыма сіңіре алдым?» деген сұраққа жауап жазады. |
Кері байланыс 5 балдық көлемде жұлдызшалар арқылы «Падлет тақтасында» рефлексия жасалады. Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. |
https://padlet.com/abdikalikovass/11-8rmfauf1aatw9ce9 |
||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||
|
«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Даралау». Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды. |
«Мадақтау сөз» әдісі. 1-10 баллдық жүйе бойынша бағаланады. |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. |
||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2:
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 11 класс Қазақ әдебиеті Б.Мұқай "Өмірзая"
Ашық сабақ 11 класс Қазақ әдебиеті Б.Мұқай "Өмірзая"
Бекітілді:_______________
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
___ «Қ.Сәтбаев атындағы орта мектеп-лицей»_ҚММ____
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Баққожа Мұқай. «Өмірзая» романындағы кейіпкерлер бейнесі
|
Бөлім: |
2-бөлім. Заман шындығы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
14.11.2024 |
|
Сыныбы: 11 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Баққожа Мұқай. «Өмірзая» романындағы кейіпкерлер бейнесі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету; 11.2.4.1 әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсетеді; Әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс жазады; |
|
|
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 2 минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. ә) Топтастыру. Қай кейіпкердің сөзі? 1. Өмір деген жеңілістер мен жеңістердің жиынтығы сияқты... 2.Біздің ғұмыр құлдықпен өтті. Өмір -зая... Өмірімзая...... 3.Кеңес үкіметінің жауларына кешірім жоқ |
Мұғалімнің таратқан парақшалары арқылы жауабын тапқан оқушы өз тобына барып отырады. І-топ: Аяған ІІ-топ: Ес қария ІІІ топ: Мақсұт Топтың ережесі:
|
Мақсаты: Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. Жылдам топтасқан оқушыларға жалауша беріліп, ынталандырылады. |
Оқулық 11 класс «Атамұра» баспасы
|
||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 3 минут |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Сұрақтар: 1. Шығармаға қандай тарихи оқиға арқау болған? 2. Роман неге "Өмірзая" деп аталған? 3. Автордың негізгі ойы қандай? |
Берілген сұрақтарға жауап береді. Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді; -өз ойын білдіреді; ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан топ оқушыларына жалаушалар таратылады. Дескриптор балына сай жалаушалар таратылады. |
https://tilda.kz/page/?pageid=58176079&projectid=5186164 |
||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу.
Тыңдалым. 2 минут Айтылым 7 минут |
Видеомәтін ұсынылады. Мәтіндегі кейіпкерлерді теріп жазады. І топ: Шығармадағы кейіпкерлерді теріп жазу, даралау, топтастыру. ІІ топ: Шығарма кейіпкерлерін тарихи тұлғамен байланыстыру, өз ойын дәлелдеу. ІІІ топ: Мәтін мазмұнын пайдаланып, кейіпкерге мінездеме беру. |
Видеомәтінді тыңдайды. Кейіпкерлер бейнесін түртіп алады. Әр топ өздеріне берілген тапсырмаларды орындайды. |
Дескриптор: (3 балл) -кейіпкерлерді теріп жазады, даралайды, топтастырады; -кейіпкерлер бейнесін тарихи тұлғамен байланыстырады; -кейіпкерге мінездеме береді; Дескриптор балына сай жалаушалар таратылады. |
https://www.youtube.com/watch?v=h8LZZ5t-VfQ |
||
|
Оқылым. Айтылым 10 минут |
Кейіпкер бейнесін ашу, даралауға арналған кесте беріледі. І топ Аяған: өмірі, ізденісі, ұстанымы, тұлғалық қасиеті ІІ топ Ес қария: өмірлік тәжірибесі, даналығы, ішкі жан дүниесі, ұлт пен болашаққа көзқарасы ІІІ топ Мақсұт: қызметі, ұстанымы, тұлғалық қасиеті, өмірдегі орны |
Кейіпкерлер бейнесін даралап, бейнесін ашу мақсатында берілген кестедегі тірек сөздерді қолдана отырып кестені толтырады. Әр қасиетін шығармадан мысал келтіре отырып ауызша түсіндіреді. |
Дескриптор: (6 балл) -кейіпкер бейнесін тірек сөздермен байланыстырады; -шығарма үзіндісі арқылы өз ойын дәлелдейді; Дескриптор балына сай жалаушалар таратылады. |
Оқулық 11 класс «Атамұра» баспасы |
||
|
5 минут |
Шығарма құндылығын анықтау мақсатында кейіпкер сөздері беріледі. Оқушылар қоғамның кемшіл тұстарын анықтап, сыни ойын білдіреді. |
Кейіпкер сөздерінен құндылықтарды анықтайды. |
Дескриптор: (3 балл) -кейіпкер сөзі арқылы шығармадағы құндылықты анықтайды; |
|
||
|
Жазылым 8 минут |
Кесте бойынша жазылым тапсырмасын ұсынады. Клишалар: «Мен өлімнен қорықпаймын», «Кембағалдың көз жасына қанбаған сұм заман», «Жетесі жоқ жетім жұрт», «Өле-өлгенше алдымнан шыға беретін ұяттан қорқамын» Осы сөйлемдерді қатыстырып жазба жұмысын орындау тапсырылады. |
«РАФТ» әдісі бойынша кейіркеге арнап жазба жұмысын орындайды. Өз ойын бүгінгі өмір шындығымен байланыстырады.
|
Дескриптор: -тақырыпты ашады; 4б -бүгінгі өмірмен байланыстырады;2б -кейіпкер сөздерін қолданады;2б -өз ойын білдіреді, дәлелдейді;2б Жалпы- 10балл Дескриптор балына сай жалаушалар таратылады. |
Кесте№1 (қосымша) |
||
|
Кері байланыс 1 минут |
«Ментиметр» платформасының сілтемесін ұсынады. |
Кері байланыстарын «Ең белсенді оқушы» номинациясы арқылы бағалайды. |
Падлет тақтасындағы кері байланыс жұлдызшамен бағаланады. Және барлық топтың сабақта жинаған жалаушалары есептеліп, топ бағаланады. |
https://www.mentimeter.com/app/presentation/n/alhu24fiun9e5ft9wd8o4sh9yo3b6tdy/edit?question=97i9hx4cyfue |
||
|
Рефлексия. Сабақтың соңы Ой толғаныс. 2 минут |
«Падлет» платформасы арқылы сілтеме ұсынылады. |
«Кейіпкер бейнесіндегі қандай қасиетті бойыма сіңіре алдым?» деген сұраққа жауап жазады. |
Кері байланыс 5 балдық көлемде жұлдызшалар арқылы «Падлет тақтасында» рефлексия жасалады. Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. |
https://padlet.com/abdikalikovass/11-8rmfauf1aatw9ce9 |
||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||
|
«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Даралау». Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды. |
«Мадақтау сөз» әдісі. 1-10 баллдық жүйе бойынша бағаланады. |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. |
||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2:
|
||||||
шағым қалдыра аласыз













