Бөлімі:
|
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Төреқұлова Г.Р
|
Күні:
|
|
Сыныбы: 11 А
Ә
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Еріксіз электромагниттік тербелістер. Айнымалы
ток
|
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
|
11.4.3.2 - физикалық шамаларды (период, жиілік,
кернеу, ток күші мен элерктр қозғаушы күшінің максималды және
әсерлік мәндері) қолданып, айнымалы токты
сипаттау;
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық оқушылар
істей алады: айнымалы тоқты сипаттай
алады;
Көптеген оқушылар істей
алады: айнымалы тоқты сипаттайтын
шамаларды біледі;
Кейбір оқушылар істей
алады: айнымалы тоқ генератордың
жұмыс істеу принципін түсінеді;
|
Бағалау критерийлері
|
-айнымалы тоқты сипаттайтын шамаларды
біледі.
- айнымалы тоқты сипаттай
алады;
-
генератор моделін қолданылуын
біледі;
|
Құндылықтарға баулу
|
Есеп мазмұны бойынша ортақ
шешім қабылдау, топта айтылған пікірдің дұрыстығын дәлелдеу
үшін тез ой
қорытуда ынтымақтастық құндылығы
қалыптасады.
|
Сабақ кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
3
мин.
«Өткенге шолу»
5
мин
|
Ұйымдастыру
кезеңі Амандасу және
түгелдеу
-Сыныпта ынтымақтастық атмосфера
қалыптастыру
-Оқушылардың көңілін сабаққа аудару, құралдарын
тексеру
-Оқу мақсаттарымен таныстыру және бағалау
критерийлерін айту
-Сабақтың тақырыбын таныстыру
1.Үй тапсырмасын
тексеру
2. өткен
тақырыптар бойынша сұрақтар қою
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбымен, мақсатымен
танысады.
Берілген сұрақтарға жауап
береді.
|
Дискриптор:
Айнымалы тоқ генераторын
біледі.
Жалпы балл-1
|
Презентация
|
Сабақтың ортасы
6
мин
|
Білім дағдысы:
Түсіну
(D)
Тақырыпты толық түсіну мақсатында видеолар
көрсету
|
Жаңа сабақты түсінеді .
Видеоматериал бойынша сұрақтар
қояды
|
|
ДЭ
https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/ehlektrodinamika/ai-nymaly-tok/lesson/ai-nymaly-tok-generator
https://www.youtube.com/watch?v=7kIhqlZok8c
|
Жеке жұмыс
«Кім жүйрік» әдісі
10
мин.
|
1-тапсырма (f)
Білім дағдысы:
Қолдану
«кім жүйрік» әдісі арқылы есеп
шығарады.
1.Конденсатор жиілігі стандартты айнымалы токтың
220 В болатын кернеу көзіне қосылған. Егер тізбектегі ток күші 2,5
А болса, конденсатор сыйымдылығы қандай?
36
мкФ
2. Тербеліс контуры
сыйымдылығы 100 пФ конденсатордан және индуктивтік катушкадан
тұрады. Оның астарларындағы заряд тербелісінің түрі
q=2*10-9
cos
106
πt.
-
ток күшінің тербеліс теңдеуін жазыңдар
- кернеудің тербеліс теңдеуін
жазыңдар
-
зарядтың амплитудалық мәні
-
ток күшінің және кернеудің амплитудалық мәні
-
катушканың индуктивтілігін табыңдар
|
Оқушылар өткен тақырыппен байланыстыра отырып
есеп шығарады.
|
Дескриптор:
-
-
ток күшінің тербеліс теңдеуін жазады
-
кернеудің тербеліс теңдеуін жазады
-
зарядтың амплитудалық мәнін біледі
-
ток күшінің және кернеудің амплитудалық мәнін
анықтайды
-
катушканың индуктивтілігін табады
Жалпы-4
|
ДК
экраны
Презентация
|
Жұптық жұмыс
«тест» әдісі
18
мин
|
2-тапсырма (f)
Білім дағдысы:
Қолдану
«тест» әдісі
1.Кернеудің амплитудасын өзгертпей , кернеудің
тербелісі жиілігін 2есе арттырса конденсатордағы токтың тербеліс
амплитудасы қалай өзгереді?
1) өзгермейді; 2) 4 есе кемиді; 3) 4 есе артады;
4) 2 есе артады; 5) 2 есе артады.
2.Тербелмелі контурдағы
конденсатор зарядының тербеліс теңдеуі
q=10-2соs20t (Кл). Зарядтың тербеліс
амплитудасы неге тең?
1) 20Кл; 2) 20t Кл; 3) соs20t
Кл; 4) 10-Кл; 5) 1-4 жауаптары дұрыс
емес.
3.Тербелмелі контур катушкасының индуктивтілігін
4 есе арттырса, еркін электр тербелісінің периоды қаншаға
өгереді?
1)өзгермейді; 2) 2 есе кемиді; 3) 4 есе кемиді;
4) 4 есе артады; 5) 2 есе артады.
4.Төменде көрсетілген графиктің қайсысы, актив
кедергінің жиілікке тәуелді графигі ?
|
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп білімін
толықтырады .
|
Дескриптор:
-
Тербелмелі контурдағы тербелісті
сипаттайды
Жалпы балл -5
|
ДК
экраны
Жұмыс парағы
ДМ
|
Сабақтың соңы.
Рефлексия
3
мин
|
Рефлексия.
Нәтижені талдау
Үйге
тапсырма: шығармашылық тапсырма 31
б
|
Нәтижені талдайды.
|
|
ДК
экраны
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар
қоясыз?
|
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып
тапсырмаларды деңгейлеп дайындадым және оқушылардың жеке
қабылеттеріне қарай теориялық білімді меңгеруге сұрақтар, тест
тапсырмаларын дайындадым.
Сабақтың кез-келген кезеңінде уақытты ұтымды
пайдалануды есепке алдым.
|
-айнымалы тоқты сипаттайтын шамаларды
біледі.
- айнымалы тоқты сипаттай
алады;
-
генератор моделін қолданылуын
біледі;
|
Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі еске
салынады.
|
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту
туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.
1:
2:
Сабақты жақсартуға не
жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз.
1:
2:
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені
анықтадым?
Келесі сабақтарда неге назар аудару
керек?
1:
2:
|