Ашық сабақ "5- бөлім. Табиғат физикасы:"

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ "5- бөлім. Табиғат физикасы:"

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ тақырыбына байланысты оқушылардың қызығушылығын туғызу, сын турғысынан ойлау, топпен озара ынтымақтастықта жумыс жасауға үйрету мақсатында «Суреттер; Не болды?» әдісін қолдандым Суретпен жұмыс 1-топ Сурет арқылы табиғи дыбыс көздерін өздері анықтайды 2-топ суреттегі табиғи дыбыс көздерін дыбысын шығарады 3- топ жасанды дыбыс көздерін ажыратады 4- топ жасанды дыбыс көздеріне өмірмен байланыстырып, мысал келтіреді Критерий: - Табиғи дыбыс көздерін таниды және атайды. - Жасанды дыбыс көздерін таниды және ажыратады -Жасанды дыбыс көздеріне мысал келтіреді және атайды Дескриптор: - табиғи дыбыс көздерін атайды; - жасанды дыбыс көздерін ажыратады; - табиғи дыбыс көздеріне өмірден мысал келтіреді; - жасанды дыбыс көздеріне өмірден мысал келтіреді Топтар бір- бірін смайликтермен бағалайды Сергіту сәті. Сергіту сәтін өткізу арқылы бейне роликтағы дыбыс түрлерін ажырату. «Дыбыстарға
Материалдың қысқаша нұсқасы



Пән: Жаратылыстану

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

5- бөлім. Табиғат физикасы:

3 Дыбыс

Күні:

Сынып:



Мектеп: №57 И.В.Панфилов ЖОМ

Мұғалімнің аты-жөні: Турдибаева Н.А.

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы

Табиғи дыбыс көздері дегеніміз не?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.5.3.2 дыбыстың табиғи және жасанды көздерін ажырату

1.1.2.2. көрсетілген эксперементті түсіндіру


Сабақ мақсаттары

Барлық оқүшылар: дыбыс көздері туралы біледі;

Оқушылардың басым бөлігі: табиғи дыбыс көздерін анықтайды;

Кейбір оқушылар: табиғи және жасанды дыбыс көздерінің адам өміріндегі алатын орнын өмірмен байланыстырады, талқылайды.

Бағалау критерийлері

  • Табиғи дыбыс көздерін таниды және атайды.

  • Жасанды дыбыс көздерін таниды және ажыратады.

  • Дыбыс көздерін суретін бояйды және жұппен өзара талқылайды.

Тілдік мақсаттар


Пәндік лексика және терминология

Дыбыс, дыбыс көзі, табиғи дыбыс көзі

Дыбыс- звук- sound , табиғи дыбыс көзі – естественный звук – natural sound

Диалог үшін ашық сұрақтар

Дыбыс дегеніміз не?

Қандай дыбыстар болады?

Дыбысты ұстай аласызба?

Құндылықтарға баулу


Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау.

-берілген тапсырмаларды орындауда еңбек етудің маңыздылығын ұғынып, шығармашылық қабілетін шыңдай білу; ынтымақтастық: топтық жұмыста өзара ынтымақтастықта жұмыс жасау

Пәнаралық байланыстар

Дүниетану, қазақ тілі, көркем еңбек

Бастапқы білім


Отбасы, балабақшада алған білім

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар


Сабақтың басы

10 мин



3 минут















3 миут























4 минут












Ұйымдастыру кезеңі:

Сыныпта психологиялық ахуал орнату:

- Кәне, балалар, сәлемдесіп алайықшы.

Балалар бір - біріне жылулық сыйлап, шеңбер бойымен жүріп тақпақты хормен айтады.

Бұл жаттығу арқылы сыныпта ынтымақтастық атмосфера қалыптасады.

Табиғат біздің анамыз

Табиғатқа баламыз,

Иіліп сәлем береміз

Біз керемет баламыз.

Топқа біріктіру:

Оқушыларды мозаика құрастыру арқылы 4 топқа бөліп аламын:

1 топ-Әтеш

2 топ-Арыстан

3 топ-Дауылпаз

4 топ-Көлік

«Миға шабуыл»

Сабақты жұмбақ жасырудан бастау, (жаңа сабаққа ену мақсатында)

Естиміз, бірақ көре алмаймыз,

Айтамыз, бірақ жаза алмаймыз. Ол не? - Дыбыс (оқушылар жауабы)

-Ендеше бүгінгі сабағымыз не туралы болмақ?

(оқушылар жауабы)

Иә, дыбыс туралы.



Сабақ мақсатымен таныстыру:

  • сендер бүгін дыбыстың табиғи дыбыстар туралы білесіңдер.

  • табиғи дыбыс көздермен танысасыңдар.



















суреттер
































Сабақ ортасы

25 минут



Айтылым және тыңдалым















































































Сергіту сәті

5мин




















АЙТЫЛЫМ ЖӘНЕ ТЫҢДАЛЫМ

Топтық жұмыс. Сараланған тапсырма.

Сабақ тақырыбына байланысты оқушылардың қызығушылығын туғызу, сын турғысынан ойлау, топпен озара ынтымақтастықта жумыс жасауға үйрету мақсатында

«Суреттер; Не болды?» әдісін қолдандым

Суретпен жұмыс

1-топ Сурет арқылы табиғи дыбыс көздерін өздері анықтайды

2-топ суреттегі табиғи дыбыс көздерін дыбысын шығарады

3- топ жасанды дыбыс көздерін ажыратады

4- топ жасанды дыбыс көздеріне өмірмен байланыстырып, мысал келтіреді





Критерий:

- Табиғи дыбыс көздерін таниды және атайды.

- Жасанды дыбыс көздерін таниды және ажыратады

-Жасанды дыбыс көздеріне мысал келтіреді және атайды

Дескриптор:

- табиғи дыбыс көздерін атайды;

- жасанды дыбыс көздерін ажыратады;

- табиғи дыбыс көздеріне өмірден мысал келтіреді;

- жасанды дыбыс көздеріне өмірден мысал келтіреді

Топтар бір- бірін смайликтермен бағалайды

Сергіту сәті.

Сергіту сәтін өткізу арқылы бейне роликтағы дыбыс түрлерін ажырату.

«Дыбыстарға еліктеу» ойынын өткіземін

Мақсаты: дыбыс түрлерін ажырату

Бейнеролик көру арқылы оқушылар табиғи дыбыс пен жасанды дыбыс түрлерін ажыратады , дыбысын шығарады

« «Басбармақ» әдісі арқылы оқушілар бірін-бірі бағалайды.



Ұжымдық жұмыс:

«Ғылымы- зерттеу дағдылары»

Тыңдалым, жазылым

«Топ серуен» әдісі

Оқушыларды мектеп айналасына алып шығу. Олар өздері естіген табиғи дыбыс көздерін жазып алады. Бір дыбысты екі рет қайталап жазбау керектігі айтылады. Сыныпқа келіп талқылау жүргізіледі

Тәжірибе жүргізіңіз:

1. Далаға шығып, айналаңызға құлақ түріңіз.

2. Естілген барлық дыбыстарды есте сақтаңыз

3. Оларды кестеге жіктеп жазыңыз.



Мақсаты: Табиғи дыбыс көздерін басқа дыбыстардан ажырата алу. Зерттеу, практикалық жұмыс жасау дағдыларын дамыту.







Табиғи дыбыстар


Жасанды дыбыстар









Критерий:

Жасанды дыбыс көздерін таниды және ажыратады.

Дескриптор: Білім алушы

- топсеруен барысында эксперимент жүргізеді;

- айналадағы естілген дыбыстарды есте сақтайды

- кестеге табиғи және жасанды дыбыстарды ажыратып жазады.



(ҚБ) Бір- бірін тыңдау арқылы өзара бағалайды

Топтар бір- бірін смайликтермен бағалайды



Бұл дыбыстардың неге табиғи дыбыс көзі екенін сұрау.

Тапсырма. жұптық жұмыс (сараланған тапсырма) «Серіктесті оқыту» әдісін қолдану. Бұл әдісте оқушылар берілген тапсырмаларды орындауда оқушы бір-біріне үйретуді көздейді. Қолдауды қажет ететін оқушылар суретті бояйды,Қабілеті жоғары деңгейдегі оқушылардан үйреніп,сабаққа болған қызығушылықтарын дамытады.

Дәптермен жұмыс

Табиғи дыбыс көздерінің суретін боя































(ҚБ)Дәптерлерін ауыстыру арқылы жұпта бағаланады

«Басбармақ» әдісі арқылы оқушілар бірін-бірі бағалайды.





Интербелсенді тақтадан дыбыс көздерінің суреттері көрсетіледі



























































Топтар бір- бірін смайликтермен бағалайды







Интерактівті тақтадан бейнерөлік көрсетіледі













































Топтар бір- бірін смайликтермен бағалайды









































Дәптер, қарындаштар





Сабақтың соңы

5 мин







Кері байланыс

«Крестиктер-нөлдіктер» әдісі арқылы сабақ қорытындылау.

Іс-әрекет барысында шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, ақпаратты талдау және өңдеу жұмыстары жүргізіледі.

Әр топтан екі оқушыдан қатысады.

1. 1-ші команда (нөлдіктер) кестеден сан таңдайды.

2. Мұғалім сол нөмірдегі сұрақты оқиды.

3. Жауап дұрыс болған жағдайда, 1-ші команда сол квадратқа крестик қояды.

4. Жауап дұрыс болмаған жағдайда, 2-ші команда (крестиктер) сұраққа жауап беруге және сол квадратқа крестик қоюға мүмкіндік алады.

Сұрақ;

1.Дыбыс дегеніміз не ?

2.Қандай дыбыстар болады?

3.Айналамызда қандай табиғи дыбыс көздері бар?

4.Қандай табиғи дыбыс көздері бар?...т.с.с.





Рефлексия





















































Кеме суреттері

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Барлық оқүшылар: дыбыс көздері туралы біледі;

Оқушылардың басым бөлігі: табиғи дыбыс көздерін анықтайды;

Кейбір оқушылар: табиғи және жасанды дыбыс көздерінің адам өміріндегі алатын орнын өмірмен байланыстырады, талқылайды

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

«Бас бармақ» әдісі арқылы оқушілар бірін-бірі бағалайды.



ҚБ) Бір- бірін тыңдау арқылы өзара бағалайды

Топтар бір- бірін смайликтермен бағалайды



Өзара бағалау және мұғалімнің бақылауы арқылы бағаланады

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Серуенге шығу кезіндегі қауіпсіздік









Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
09.06.2018
379
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі