Материалдар / Ашық сабақ. 5-сынып Жай бөлшек. Жай бөлшектерді оқу және жазу
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ. 5-сынып Жай бөлшек. Жай бөлшектерді оқу және жазу

Материал туралы қысқаша түсінік
Жай бөлшек туралы түсінік. Жай бөлшектерді оқу және жаза білу
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Желтоқсан 2017
2336
5 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар



Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 5.2А

Мектеп: №215


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Абдикаримова Гаухар


Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы

Жай бөлшек. Жай бөлшектерді оқу және жазу



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.1.9

Жай бөлшек ұғымын меңгеру;


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Жай бөлшек, үлес, бөлшектің алым, бөлшектің бөлімін таниды,

Бөліндіні бөлшек түрінде және бөлшекті бөлінді түрінде жаза алады.

Оқушылардың басым бөлігі:

Екі натурал санның бөліндісін жай бөлшек түрінде жаза біледі,

Кейбір оқушылар:

Натурал санды жай бөлшек түрінде, екі натурал санның бөліндісін жай бөлшек түрінде жазу ережелері бойынша қорытынды жасайды.

Бағалау

критерийлері

1.Жай бөлшектерді оқиды ,жазады.

2. Натурал санды жай бөлшек түрінде жаза алады.

3. Екі натурал санның бөліндісін жай бөлшек түрінде жазады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Жай бөлшекті алымын және бөлімін нұсқай отырып оқи алады,

Жай бөлшек ұғымын оқып-үйренеді.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Үлес,жай бөлшек,бөлшектің алымы мен бөлімі, бөлшек сызығы,

жартысы,ширегі.

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

-Жай бөлшектің бөлімі..., ал алымы ... білдіреді.

Құндылықтарға

баулу

Сын тұрғысынан ойлау арқылы топтық жұмыс,жұптық жұмыс арқылы диалогты өрбіту, өзара сыйластық,ынтымақтастық,жауапкершілікті сезіну, Тарихтың ,мәдениет пен тілдің біртұтастығы 6 құндылық

Пәнаралық

байланыс

География, қазақ тілі

Алдыңғы оқу


1.Екi натурал санның ең кiшi ортақ еселiгiн анықтайды

2. а және в сандары өзара жай сандар.а саны в санына бөлінсе,онда осы сандардың ең кіші ортақ еселігі мен ең үлкен ортақ бөлгішін таба алады


Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар





Сәлемдесу. Сабақ мақсатын түсіндіремін.

«Жылы лебіз» Мақсаты: Психлогиялық ахуалды жақсарту

Көңіл күйлерін көтеру мақсатында бір-бірімен қол ұстасып, бір-біріне жақсы тілек тілейді.

Топқа бөлу. «Мозайка» әдісі арқылы топтастыру.

І- топ «Алғырлар» тобы

ІІ-топ «Ойшылдар» тобы

ІІІ- топ «Ғалымдар» тобы


«Ой қозғау» әдісі. Әр топқа әртүрлі дұрыс және дұрыс емес тапсырмалар мен сұрақтар беріледі. Оқушылар жеке-жеке берілген тапсырманы оқып дұрыс емес тапсырманың қатесін тауып өз ойын тобында талқылап жауабын береді.

1.Екі жұп сан өзара жай сандар бола алмайды

2.Жұп және тақ сандар әрқашан өзара жай сандар болады.

3.Әртүрлі жай сандар өзара да жай сандар болып табылады

4.Екі құрама сан өзара жай сандар болмайды.

5.Тізбектес екі натурал сан әрқашан өзара жай сандар болады деген тұжырымдар дұрыс па?

2.1) а және в сандары өзара жай сандар,

2) а саны в санына бөлінсе, онда осы сандардың ең кіші ортақ еселігі мен ең үлкен ортақ бөлгіші неге тең?


1. «0й - ойдан шығады, ойламаса - қайдан

шығады»

Сөзжұмбақты шешейік.

Р. ЕҮОБ (25; 5; 15) = 5

А . ЕҮОБ (18, 30 ) =6

Д .ЕҮОБ (7, 14)= 7

Қ . ЕҮОБ (11 , 22) = 11

О. ЕҮОБ (12, 8)= 4

Ө. ЕКОЕ(3, 9) = 9


6

11

4

5

7

9

Л

Б

Е

К

Ш

Ө







АКТ



Формулалар қимасы











Флипчарт, маркер





Акт

Смайликтер













АКТ




Сабақтың ортасы


30 мин


Топпен жұмыс:

Үш топқа тапсырмалар беріледі.

Суретте тік төртбұрыш неше бөлікке бөлінген?



Тiктөртбұрыштың қанша бөлiгi күңгiрт түспен боялған?

Бұл тiктөртбұрыштың қанша бөлігін құрайды?

Қалай жазып көрсетер едіңдер?

Оқушылар топта талқылап, пікірлерін айтады.


-Олай болса балалар,біз бүгін жай бөлшек ұғымымен танысамыз.

Әр бөлiк тiктөртбұрыштың тоғыздан бiр бөлiгiн құрайды

Тоғыз бөлiктiң төртеуi күңгiрт түспен боялған. Бұл тiктөртбұрыштың тоғыздан төрт бөлiгiн құрайды.

Оны былай жазады:

Түсіндіріңдер: Жұптық жұмыс

және бөлшектерi ненi бiлдiредi? Өздерің білетін

7 жай бөлшек жазып, оқылуын көрсетіңдер?


Дұрыс сөйлеп үйреніңдер

Жай бөлшектердiң оқылуы:

-тоғыздан бiр, — тоғыздан екi,

тоғыздан үш, — тоғыздан төрт.

mn түрiндегi санды (мұндағы m — натурал сан немесе нөл, n — натурал сан) жай бөлшек деп атайды.

«Жеті жұрттың тілін біл,жеті түрлі білім біл» (термин сөздермен таныстыру, қазақша,орысша,ағылшынша)

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Бөлшек

дробъ

Fraction,

Бөлу-

деление

division

Елбасымыздың үш тілділік саясаты туралы айтып өту

Оқулықпен жұмыс: Әр топқа Оқулықтан есептер беріледі.№260-№269

Әрбір топтың мүшелері есепті тақтада орындап шығарылу жолдарын түсіндіреді.

Өзара бағалау: «2 жұлдыз 1 тілек»

Сергіту сәті: Қимыл-қозғалыс арқылы

Тарихи мәлімет:

Жай бөлшектерді белгілеу VIII ғасырда Үндістанда қабылданған. Бөлшектің алымы мен бөлімін бөліп тұратын бөлшек сызығын грек математиктері Александриялық Герон және Диофант пайдаланды. Кейінірек араб ғалымы әл-Хассари, Италия м атематигі Лизанский еңбектерінде кездесті.Ұзақ уақыт бойы бөлшектерді сандар деп атамаған.


Бұларды “сынық сызықтар” деп атаған. Тек XVIII ғасырда ғана бөлшектерді сан ретінде қабылдай бастады. Бұған ағылшын ғалымы Ньютонның 1707жылы жарық көрген “Жалпыға бірдей математика” атты кітабы ықпал жасады

Деңгейлік тапсырма:

Купе

1) Бөлiмi 9; 2) алымы 13; 3) алымдары бiрдей; 4) бөлiмдерi бiрдей; 5) бөлiмi алымынан 4-ке артық; 6) бөлiмi алымынан 2 есе артық; 7) алымы бөлiмiнен 5-ке кем; 8) алымы бөлiмiнен 3 есе кем болатын төрт жай бөлшектi жаз

Плацкарт

Қабырғалары 2 см және 6 см болатын тiктөртбұрыш-

ты дәптерге салыңдар. Осы тiктөртбұрыштың:


1) және бөлігін боя

Жалпы

1) 2 : 17; 2) 6 : 19; 3) 22 : 25;

4) 31 : 100; 5) 72 : 113; 6) 324 : 1001;

7) 500 : 501; 8) 721 : 999; 9) 853 : 2201 бөлiндiсiн жай бөлшек түрiнде жазыңдар. Оқушылар тапсырманы жеке орындайды және өзін – өзі бағалайды












Флипчарт,

маркер




















































Пойыз суреттері, билет,

үлестірме карточкалар









Сабақтың

соңы

7 мин


  1. Лездік тест

Жауап парақтарын сағат тілімен алмастырып, бір-бірін бағалау. Ол үшін дұрыс жауаптарды тақтаға шығарып қою.

Тапсырма (жеке жұмыс)

1) Бөлiмi 9; 2) алымы 13; 3) алымдары бiрдей; 4) бөлiмдерi бiрдей; 5) бөлiмi алымынан 4-ке артық; 6) бөлiмi алымынан 2 есе артық; 7) алымы бөлiмiнен 5-ке кем, 8) алымы бөлiмiнен 3 есе кем болатын төрт жай бөлшектi жазыңдар

Дескриптор арқылы қалыптастырушы бағалау

1.Жай бөлшектерді оқи алады ,жаза алады

2. Екі натурал санның бөліндісін жай бөлшек түрінде жазады,есептер шығарады

Кері байланыс:

Біз үшін жаңалық болған қандай мәлімет?

Өз ойларын допты пайдаланып, негіздемеге сүйеніп дәлелдейді



Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

1.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау көрсету жүзеге асырылады.

2. Барлық оқушыларға

жай бөлшек,бөлшектің алымын, бөлшектің бөлімін танып білуге тапсырмалар беріледі.

Бөліндіні бөлшек түрінде және бөлшекті бөлінді түрінде жаза алады.

Сынып оқушыларының басым бөлігіне

екі натурал санның бөліндісін жай бөлшек түрінде жаза білу ұсынылса,

кейбір оқушыларға натурал санды жай бөлшек түрінде, екі натурал санның бөліндісін жай бөлшек түрінде жазу ережелері бойынша қорытынды жасайды.


1.Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі.

2.Топтық жұмыс арқылы оқушылар-

дың бірлескен әрекетін бақылау,

өзара бағалау 2 жұлдыз 1 ұсыныс арқылы жетістік-

терін айқындау

3.Кері байланыс

4.Дайын үлгі жауап

5.Әр оқушының ОМ жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану.

Денсаулық сақтау технологиялары.

1.Сергіту жаттығулары

2.Қауіпсіздік техникасы ережелері

3.Топ ережесі


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?











Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!