Ашық сабақ 6 сынып "Шыңғысхан"

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ 6 сынып "Шыңғысхан"

Материал туралы қысқаша түсінік
Шыңғысхан тақырыбы 6.3.2.5 - ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастардың ерекшеліктерін анықтау оқу мақсатына негізделіп құрылған. Шыңғысханның ел билеуі, тұлға ретінде сипатталуы, шапқыншылықтар туралы ақпарат беретін сабақ жоспары тарихы пәні мұғалімдерінің 6 сыныптың Қазақстан және дүниежүзі тариы пәніне қолдануға болады.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Дүниежүзі тарихы, 6 сынып.

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп: 62 гимназия

Моңғолдар

Мұғалімнің аты-жөні: Укибаева Э

Сынып: 6 «Г»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы

Шыңғысхан



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.3.2.5 - ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастардың ерекшеліктерін анықтау

Сабақ мақсаттары

Шыңғысханның ата-тегін, жаулаушылық жорықтарын, саяси құрылымын, «Яса» заңдар жинағы туралы білу.

Бағалау критерийлері






  • Шыңғысхан

  • Жаулап алушыдық жорықтар

  • Саяси құрылымы

  • «Яса» заңдар жинағы

Тарихи концепт (фокус)

себеп және салдар

Тілдік мақсаттар


Тілдік құзіретті дамыту:

Тыңдалым: ауызша пікірлерді тыңдау.

Оқылым: мәтіндік мәліметпен жұмыс.

Жазылым: жазба жұмыстарын орындау.

Айтылым: барлық сыныппен жұпта/топта ұжымдық талқылау, сондай-ақ сұрақтарға жауап беру кезінде.

Пәнге тән лексика мен терминология: Моңғолдар, Шыңғыс хан, Нойондар- моңғол ақсүйектері

Ұлыс- мемлекет

«Ясы», «Жасақ» - Шыңғыс ханның заңдар жинағы

Кұрылтай – көшпелі ақсүйектер жиналысы

Ұлы хан- ең жоғарғы әмірші

«Ясы» монғолша- жасақ, құқық, салық

Құндылықтарды дарыту




Жеке , жұптық/топтық жұмыстарды және бағалауды ұйымдастыру арқылы ынтымақтастық, сыйластық пен академиялық шындықты дамыту

Пәнаралық байланыстар


АКТ қолдану дағдылары

Осы сабақта интербелсенді тақта және сабақ тақырыбы бойынша презентация пайдаланылады.

Бастапқы білім


Өткенді пысықтау


Сабақ барысы



Сабақ элементтері, уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

(мұғалімнің және оқушылардың іс әрекеті)

Ресурстар



Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі

0-2

1. Сәлемдесу

2. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

  • 1топ Ұлы хан

  • 2 топ Құрылтай

  • 3 топ Бектер

*4 топ Жасақ

«Бір сөзбен» стратегиясы

«Қуаныш, жақсылық, шабыт, Рахаттану, Тыныштық, Сенімділік, төзімділік» осы сөздерді пайдаланып өзінің көңіл күйін білдіру.


Оқу құралдары





Сабақ тақырыбын, мақсаттар және бағалау критерийлерін анықтау

2-5

БЫМ/Б


Оқушыларға қызығушылықты оятушы материалды көрсету.

Оқушылардың назарына тұлғалар көрсетілген (Шыңғыс хан.)

Біз бүгінгі сабағымызда не туралы сөз қозғамақпыз, қалай ойлайсыңдар?

«Бейнетаспа» көру. Сол бойынша бүгін сабақты тақырыбын білу.

Презентация





Сабақтың ортасы







Жұптық жұмыс түрі


Зерттеу жұмысы









Жеке жұмыс













































Жұп бойынша ауыстырып бірін бірі тексеру.





Мұғалім 1,2,3,4,5,6, сандарды санату.

Джигсо” әдісі Жеке жұмыс

Сандар бойынша тапсырма беру. Мәтінді бөліп беру.

  • 1 Монғол тайпасының аумағы және Темужін.

  • 2 Ұлы хан болуы және мемлекеттің аумағы

  • 3 Шыңғысханның жаулап алушылық жорықтары.

  • 4 Шыңғысханның жаулап алушылық жорықтары

  • 5 Моңғол мемлекетінің саяси құрылымы

  • 6 «Яса» («Жасақ»)

  • Жеке оқиды, тек біріншілер жиналып талқылайды, екіншілер, үшіншілер, төртіншілер, бесіншілер, алтыншылар жиналып талқылайды. Әр кім өз орына келіп білгендерін бөліседі.

Дескрипторлар:

Берілген тақрыпты оқи отырып , бір –бірін тыңдап, әсерлерін бөліседі









Мен саған, сен маған (сұрақ-жауап)

  • 1. Манғол тайпалары Х-ХІІғ. Қай жерлерді мекендеді?

  • 2. Монғолдар шаруашылығы

  • 3. Темужінннің ата-тегі

  • 4. Қай жылы Темужінді “Шыңғысхан ” деген атпен ұлы хан етіп сайлайды

  • 5. Қай ғасырда Ұлы монғол империясн құрды.

  • 6. Шыңғысхан құрған Ұлы монғол мемлекетінің аумағы

  • 7. 1207ж..........

  • 8.1215ж..........

  • 9.1218ж........

  • 10. 1221ж..........

  • 11. 1227ж...........

  • 12. Хан ордасы---

  • 13. Ең жоғарғы әміршісі..........

  • 14. Құрылтай.......

  • 15. “Яса” монғолша-------

  • 16. Яса заңдар жинағы неше бөлімдерден тұрады..........

  • 17. Ясы заңдары бойынша...................

Жауабы

  • 1. Манғол тайпалары Х-ХІІғ. Қай жерлерді мекендеді?

  • 2. Монғолдар шаруашылығы

  • 3. Темужінннің ата-тегі

  • 4. Қай жылы Темужінді “Шыңғысхан ” деген атпен ұлы хан етіп сайлайды

  • 5. Қай ғасырда Ұлы монғол империясн құрды.

  • 6. Шыңғысхан құрған Ұлы монғол мемлекетінің аумағы

  • 7. 1207ж..........

  • 8.1215ж..........

  • 9.1218ж........

  • 10. 1221ж..........

  • 11. 1227ж...........

  • 12. Хан ордасы---

  • 13. Ең жоғарғы әміршісі..........

  • 14. Құрылтай.......

  • 15. “Яса” монғолша-------

  • 16. Яса заңдар жинағы неше бөлімдерден тұрады..........

  • 17. Ясы заңдары бойынша...................



Тұлғаны сипаттау «Шыңғысханға автапартрет»



Шыңғысхан------- қайратты, өжет, қайсар, саясаткер......

























Сабақтың соңы





















Үйге тапсырма




Сабақтың соңы


Рефлексия.

Аяқталмаған сөйлемдер” әдісі

  • Мен бүгін білдім ....................................

  • Менің бүгін қолымнан келді............................

  • Мен келесі сабақта білгім келеді....................

  • Менім көңіл- күйім...................





«Тұлғаға хат»

Жарайсыңдар !




Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


1.Кейбірі: Жеке жұмыс /ҚБТ/

Факт немесе пікір стратегиясы арқылы белгілі бір фактіні талдайды, өз пікірімен бөліседі. Факт-Шығысханның жүргізген заңдары туралы.

2.Көпшілігі:

«Джиксо» әдісі арқылы тақырыпты ашу,кескін картасында жұмыс жасағанда, дифференциялау жүргізіледі, қабілеті жоғары оқушылар өз түсіктерін жылдам анықтайды

3.Барлығы :

Бейне баянды көріп Шығысхан туралы түсініктерін қалыптастыру,.

Келесі оқу мақсаттары үшін қалыптастырушы бағалау:

6.3.2.5 - ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастардың ерекшеліктерін анықтау

Жақын арадағы даму аймағын (ЖАДА) анықтайтын ой қозғау кезеңінде диагностикалық бағалау ұйымдастыру.

Мағынаны тану кезеңінде оқушылар критерийлерге сәйкес бағаланады, олар себептерін аталған сипаттамаларға сәйкес жіктеуге мүмкіндік алады.

«Мен саған , саған мен» сұрақ- жауап жұмысы арқылы оқушылар жеке жұмыс жасалды. Бүгінгі сабақта не білгенін білуге болады.

Оқушылар топтық жұмыс кезінде сыныпта жүрген кезде қауіпсіздік шараларын сақтау. Интербелсенді тақта 10 минут шамасында жұмыс жасайды. АКТ дұрыс пайдалану, сергіту сәтін жасау

Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалымен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін Жұптасып жұмыс істеу кезінде қабілетті оқушылар әлсіз оқушыларға қолдау көрсетіп, әлсіз оқушыны мұғалім де қолдайды. Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кезкелген кезеңінде қолдануға болады.

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдерді жазыңыз.



1.«Бір сөзбен» стратегиясы арқылы оқушылардың көңіл күйін анықтау.



  1. «Бейнетаспа» көру әдісі арқылы ой қозғау сәтін жасайды

  2. Джигсо” әдісі оқушылар Дерек жұмыс арқылы талдау жасайды

3.Мен саған, сен маған (сұрақ-жауап) бүгінгі сабақтан не білгендерін білу.

4. Рефлексия.

Аяқталмаған сөйлемдер” әдісі бүгінгі сабақтан алған әсерлері.



Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болдыма?

Барлық оқушылароқу мақсатына қол жеткіздіме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды.

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді.

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдалануды әліде жетілдіру керек.


Жалпы бағалау


Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1: Оқушылардың тапсырмаларды қызығушықпен орындауы

.«Бір сөзбен» стратегиясы , “Джигсо” әдісі, “Аяқталмаған сөйлемдер” әдісі


2:Эмоция берілуі ( оқушылардың тұлғаға ерекше көңіл бөлуі)

Джигсо” әдісі


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1: Оқушыларда жылдамдық болса


2:Бұл тақырыпқа тағыда сағат берілсе себебі 1 сағат берілген.


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары


Дарынды оқушылардың өз деңгейінде тапсырмаларды орындауы

Үлгерімі төмен оқушылардың әлі де болса сабаққа белсенділікпен қатыспауы

Уақттың жетіспеуі































































































Мен саған, сен маған (сұрақ-жауап)

  • 1. Манғол тайпалары Х-ХІІғ. Қай жерлерді мекендеді?

  • 2. Монғолдар шаруашылығы

  • 3. Темужінннің ата-тегі

  • 4. Қай жылы Темужінді “Шыңғысхан ” деген атпен ұлы хан етіп сайлайды

  • 5. Қай ғасырда Ұлы монғол империясн құрды.

  • 6. Шыңғысхан құрған Ұлы монғол мемлекетінің аумағы

  • 7. 1207ж..........

  • 8.1215ж..........

  • 9.1218ж........

  • 10. 1221ж..........

  • 11. 1227ж...........

  • 12. Хан ордасы---

  • 13. Ең жоғарғы әміршісі..........

  • 14. Құрылтай.......

  • 15. “Яса” монғолша-------

  • 16. Яса заңдар жинағы неше бөлімдерден тұрады..........

  • 17. Ясы заңдары бойынша...................


Мен саған, сен маған (сұрақ-жауап)

  • 1. Манғол тайпалары Х-ХІІғ. Қай жерлерді мекендеді?

  • 2. Монғолдар шаруашылығы

  • 3. Темужінннің ата-тегі

  • 4. Қай жылы Темужінді “Шыңғысхан ” деген атпен ұлы хан етіп сайлайды

  • 5. Қай ғасырда Ұлы монғол империясн құрды.

  • 6. Шыңғысхан құрған Ұлы монғол мемлекетінің аумағы

  • 7. 1207ж..........

  • 8.1215ж..........

  • 9.1218ж........

  • 10. 1221ж..........

  • 11. 1227ж...........

  • 12. Хан ордасы---

  • 13. Ең жоғарғы әміршісі..........

  • 14. Құрылтай.......

  • 15. “Яса” монғолша-------

  • 16. Яса заңдар жинағы неше бөлімдерден тұрады..........

  • 17. Ясы заңдары бойынша...................




Рефлексия.

  • Аяқталмаған сөйлемдер” әдісі

Мен бүгін білдім ....................................



  • Менің бүгін қолымнан келді............................



  • Мен келесі сабақта білгім келеді....................




  • Менім көңіл- күйім...................


Рефлексия.

  • Аяқталмаған сөйлемдер” әдісі

Мен бүгін білдім ....................................



  • Менің бүгін қолымнан келді............................



  • Мен келесі сабақта білгім келеді....................




  • Менім көңіл- күйім...................


Рефлексия.

  • Аяқталмаған сөйлемдер” әдісі

Мен бүгін білдім ....................................



  • Менің бүгін қолымнан келді............................



  • Мен келесі сабақта білгім келеді....................




  • Менім көңіл- күйім...................


Рефлексия.

  • Аяқталмаған сөйлемдер” әдісі

Мен бүгін білдім ....................................



  • Менің бүгін қолымнан келді............................



  • Мен келесі сабақта білгім келеді....................




  • Менім көңіл- күйім...................


Рефлексия.

  • Аяқталмаған сөйлемдер” әдісі

Мен бүгін білдім ....................................



  • Менің бүгін қолымнан келді............................



  • Мен келесі сабақта білгім келеді....................




  • Менім көңіл- күйім...................


Рефлексия.

  • Аяқталмаған сөйлемдер” әдісі

Мен бүгін білдім ....................................



  • Менің бүгін қолымнан келді............................



  • Мен келесі сабақта білгім келеді....................




  • Менім көңіл- күйім...................


























Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
09.02.2019
2046
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі