ҚМЖ
Пән: Биология
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны: 8.4В Өсу және даму |
Мектеп: Сәтбаев қаласының «№1 мектеп-гимназиясы» КММ |
|||||
|
Мерзімі: |
Мұғалімнің аты-жөні: Мейірбек А.Ж.
|
|||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақ тақырыбы |
Эмбрионалдық даму кезеңдері: бластула, гаструла, нейрула
|
|||||
|
Оқу мақсаттаы /ұзақ мерзім жоспардан |
8.2.3.1 Эмбрионалдық даму кезеңдерін сипаттау |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
Оқушылардың барлығы: Эмбрионалдық даму кезеңдерін атайды; Оқушылардың көпшілігі: Кезеңдердің түрлерін ажыратады; Оқушылардың кейбірі: Ұрықтың қалыптасуын даму кезеңдерімен байланыстырады. |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
|
|||||
|
Құндылықтарды қалыптастыру |
Құндылық: Жалпыұлттық «Мәңгілік Ел» идеясының құндылықтары /«Болашаққа бағдар: Рухани жаңғыру»
|
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Генетика – тұқымқуалаушылық аурулар; Математика –кезеңдердің сатылары мен сандық бөлшектенуі; Қазақ тілі – тақырыптың мәтінімен жұмыс жасауда. |
|||||
|
Алдынғы білім |
7.4Д Өсу және даму. Ағзалардың жеке даму түсінігі. |
|||||
Сабақ барысы
|
Үақыт/Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті (мақсатқа қалай қол жеткіземін?) |
Оқушының іс-әрекеті/ |
Бағалау (әдіс-тәсілдер/ техника/ стратегия) |
Саралау тәсілдері (қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?/ қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?) |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин 7 мин |
Әдіс: «Көңіл-күй» Мақсат: Әрбір оқушының көңіл-күйлерін анықтап, психологиялық ахуал орнату. Оқушылар шеңберге тұрып: «европалықтар», «жапондықтар» , «африкандықтар» және «италиандықтар» деп бөлінеді. Кейін әрбір қатысушы шеңбер бойымен жүріп, «өз амандасу тәсілімен» барлығымен сәлемдеседі: «италиандықтар» құшақтасады, «жапондықтар» бастарын иеді, «африкандықтар» мұрындарымен, «европалықтар» қолдарын қысады. Әдіс: «Суреттер сөйлейді» Мақсат: Өткенді еске түсіріп, жаңа сабақтың тақырыбын ашу. Оқушыларға интерактивті тақтаны қолданып суреттерді көрсетіп, сұрақтарды қоямын. Сұрақтар:
Әдіс: «Пазл» Мақсаты: оқушыларды топқа бөлу Үш тілде бластула, гаструла, нейрула сөздері беріледі.
|
Отырған орындарынан тұрып, шеңбер құрып, бір-бірлерімен әртүрлі елдердегідей амандасады. Оқушылар суреттерге қарап жұппен өзара ақылдасып, сұрақтарға жауап береді. Сөздерді құрастырып, топқа бөлінеді |
Жарайсың! Керемет! Өте жақсы! М: Өзара бағалау. |
Диалог – мұғалім оқушыларды ойланту үшін және бірнеше жауаптар алу үшін алдын ала дайындалған сұрақтар қояды. |
|
|||||||||||||||||
|
Негізгі бөлім 20 мин |
Әдіс: «Данышпан
үкілер» Мақсаты: Мәтінмен жұмыс істей отыра тақырыпты ашу. Оқушыларға тақырып бойынша ресурстарды таратып беріп, тапсырма орындатамын. Тапсырма №1. Мақсаты: Мәтінмен танысып, жаңа терминдерді білу. Мәтінді оқып таныс терминдерді бір бағанға, таныс емес терминдерді екінші бағанға топтастыр.
Тапсырма №2. Мақсаты; Ұрықтық даму кезеңдерін белгілейді. Суретке қарап бос тор көзді толтырып, сипаттама бер.
Әдіс: «Венн
диаграммасы» Мақсаты: Ұрықтың даму кезеңдерін салыстыра алады. Тапсырма №3. Айырмашылығы мен ұқсастықтарын табыңыздар.
|
Берілген тақырып бойынша мәтінді оқып шығады, тапсырманы орындайды. Суретке қарап, терминдерді енгізіп, түсіндіреді. Топпен «Венн диаграмасын» толытрады. |
Өзара бағалау 1 стикер
Керемет! Өте жақсы! Тамаша! «Дайын үлгі арқылы өзара бағалау» Жақсы! Керемет! Өте жақсы! |
Бағалау – оқушылар үнемі бағаланып отырады. Қарқын – кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді. Тапсырма – құрамына білім деңгейі әртүрлі оқушыларға арналған тапсырмалар кіреді. |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақ соңы 10 мин |
Әдіс: «Қар
көшкіні» Мақсаты: Оқушылар арасында ынтамақтастықты, алға қарай жылжуға, қорытындыны негіздеуге көмектеседі. Оқушыларды шеңберге тұрғызып, оқытушы шеңбер ортасына тұрады. Мұғалім оқушыларға эмбрион, бластула, нейрула, гаструла, онтогенез сөздеріне «Қандай?» деген сұраққа жауап беретін сөздер қосады. Оқушыларға кесте таратып беремін. Бейне материалды ұсынып, кестедегі артық сөздерді алып тастау қажет. Тапсырма №3. Мақсаты: Кестедегі кезеңдерді сипаттайды. Бейне материалға назар аударыңыз. Берілген кестедегі әрбір кезеңдегі 3 сөздерді алып тастаңыз.
Тапсырма №5: Мақсаты: Ұрықтың даму кезеңдерін салыстыруға көмектеседі. Сәйкестендір
Рефлексия. Әдіс: «Сингвейн» Мақсаты: Жаңа тақырыпты қаншалықты меңгергендерін анықтау.
|
Орындарынан тұрып шеңбер құрады. Әрбір сөзге бір сын есімнен қосып отырады. Видеоматериалга назарларына аудара отырып, кестедегі артық сөздерді алып тастайды. Берілген кестені сәйкестендіреді. Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап беріп, сабақты қорытындылайды. |
Топтық бағалау. «Ынталандыру». Жақсы! Жарайсың! Тамаша!
«Бағдаршам» Қызыл – қанағаттанарлық, тапсырмада 4 қатеден көп; Сары – жақсы, тапсырмада 1-2 қате бар; Жасыл – жарайсың, тапсырма толық орындалды. «Дайын үлгі арқылы өзара тексеріс» «Дайын үлгі арқылы өзара тексеріс» «Екі жұлдыз, бір тілек» |
Оқушылар арасында диалог орнайды. Диалог және қолдау көрсету – кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында жан-жақты әрі нақты көмек көрсету болады. Қорытынды – барлық оқушылар бір тапсырманы орындаса да олардың нәтижелері әртүрлі болады. Оқушылармен «Ал сіз қалай ойлайсыз?» деген сұрақ арқылы кері байланыс орнатамын. |
|
|||||||||||||||||
|
Мұғалімнің өткізген сабақ бойынша рефлексиясы |
|
|||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 8-сынып Эмбрионалдық даму кезеңдері: бластула, гаструла, нейрула
Ашық сабақ 8-сынып Эмбрионалдық даму кезеңдері: бластула, гаструла, нейрула
ҚМЖ
Пән: Биология
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны: 8.4В Өсу және даму |
Мектеп: Сәтбаев қаласының «№1 мектеп-гимназиясы» КММ |
|||||
|
Мерзімі: |
Мұғалімнің аты-жөні: Мейірбек А.Ж.
|
|||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақ тақырыбы |
Эмбрионалдық даму кезеңдері: бластула, гаструла, нейрула
|
|||||
|
Оқу мақсаттаы /ұзақ мерзім жоспардан |
8.2.3.1 Эмбрионалдық даму кезеңдерін сипаттау |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
Оқушылардың барлығы: Эмбрионалдық даму кезеңдерін атайды; Оқушылардың көпшілігі: Кезеңдердің түрлерін ажыратады; Оқушылардың кейбірі: Ұрықтың қалыптасуын даму кезеңдерімен байланыстырады. |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
|
|||||
|
Құндылықтарды қалыптастыру |
Құндылық: Жалпыұлттық «Мәңгілік Ел» идеясының құндылықтары /«Болашаққа бағдар: Рухани жаңғыру»
|
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Генетика – тұқымқуалаушылық аурулар; Математика –кезеңдердің сатылары мен сандық бөлшектенуі; Қазақ тілі – тақырыптың мәтінімен жұмыс жасауда. |
|||||
|
Алдынғы білім |
7.4Д Өсу және даму. Ағзалардың жеке даму түсінігі. |
|||||
Сабақ барысы
|
Үақыт/Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті (мақсатқа қалай қол жеткіземін?) |
Оқушының іс-әрекеті/ |
Бағалау (әдіс-тәсілдер/ техника/ стратегия) |
Саралау тәсілдері (қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?/ қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?) |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин 7 мин |
Әдіс: «Көңіл-күй» Мақсат: Әрбір оқушының көңіл-күйлерін анықтап, психологиялық ахуал орнату. Оқушылар шеңберге тұрып: «европалықтар», «жапондықтар» , «африкандықтар» және «италиандықтар» деп бөлінеді. Кейін әрбір қатысушы шеңбер бойымен жүріп, «өз амандасу тәсілімен» барлығымен сәлемдеседі: «италиандықтар» құшақтасады, «жапондықтар» бастарын иеді, «африкандықтар» мұрындарымен, «европалықтар» қолдарын қысады. Әдіс: «Суреттер сөйлейді» Мақсат: Өткенді еске түсіріп, жаңа сабақтың тақырыбын ашу. Оқушыларға интерактивті тақтаны қолданып суреттерді көрсетіп, сұрақтарды қоямын. Сұрақтар:
Әдіс: «Пазл» Мақсаты: оқушыларды топқа бөлу Үш тілде бластула, гаструла, нейрула сөздері беріледі.
|
Отырған орындарынан тұрып, шеңбер құрып, бір-бірлерімен әртүрлі елдердегідей амандасады. Оқушылар суреттерге қарап жұппен өзара ақылдасып, сұрақтарға жауап береді. Сөздерді құрастырып, топқа бөлінеді |
Жарайсың! Керемет! Өте жақсы! М: Өзара бағалау. |
Диалог – мұғалім оқушыларды ойланту үшін және бірнеше жауаптар алу үшін алдын ала дайындалған сұрақтар қояды. |
|
|||||||||||||||||
|
Негізгі бөлім 20 мин |
Әдіс: «Данышпан
үкілер» Мақсаты: Мәтінмен жұмыс істей отыра тақырыпты ашу. Оқушыларға тақырып бойынша ресурстарды таратып беріп, тапсырма орындатамын. Тапсырма №1. Мақсаты: Мәтінмен танысып, жаңа терминдерді білу. Мәтінді оқып таныс терминдерді бір бағанға, таныс емес терминдерді екінші бағанға топтастыр.
Тапсырма №2. Мақсаты; Ұрықтық даму кезеңдерін белгілейді. Суретке қарап бос тор көзді толтырып, сипаттама бер.
Әдіс: «Венн
диаграммасы» Мақсаты: Ұрықтың даму кезеңдерін салыстыра алады. Тапсырма №3. Айырмашылығы мен ұқсастықтарын табыңыздар.
|
Берілген тақырып бойынша мәтінді оқып шығады, тапсырманы орындайды. Суретке қарап, терминдерді енгізіп, түсіндіреді. Топпен «Венн диаграмасын» толытрады. |
Өзара бағалау 1 стикер
Керемет! Өте жақсы! Тамаша! «Дайын үлгі арқылы өзара бағалау» Жақсы! Керемет! Өте жақсы! |
Бағалау – оқушылар үнемі бағаланып отырады. Қарқын – кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді. Тапсырма – құрамына білім деңгейі әртүрлі оқушыларға арналған тапсырмалар кіреді. |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақ соңы 10 мин |
Әдіс: «Қар
көшкіні» Мақсаты: Оқушылар арасында ынтамақтастықты, алға қарай жылжуға, қорытындыны негіздеуге көмектеседі. Оқушыларды шеңберге тұрғызып, оқытушы шеңбер ортасына тұрады. Мұғалім оқушыларға эмбрион, бластула, нейрула, гаструла, онтогенез сөздеріне «Қандай?» деген сұраққа жауап беретін сөздер қосады. Оқушыларға кесте таратып беремін. Бейне материалды ұсынып, кестедегі артық сөздерді алып тастау қажет. Тапсырма №3. Мақсаты: Кестедегі кезеңдерді сипаттайды. Бейне материалға назар аударыңыз. Берілген кестедегі әрбір кезеңдегі 3 сөздерді алып тастаңыз.
Тапсырма №5: Мақсаты: Ұрықтың даму кезеңдерін салыстыруға көмектеседі. Сәйкестендір
Рефлексия. Әдіс: «Сингвейн» Мақсаты: Жаңа тақырыпты қаншалықты меңгергендерін анықтау.
|
Орындарынан тұрып шеңбер құрады. Әрбір сөзге бір сын есімнен қосып отырады. Видеоматериалга назарларына аудара отырып, кестедегі артық сөздерді алып тастайды. Берілген кестені сәйкестендіреді. Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап беріп, сабақты қорытындылайды. |
Топтық бағалау. «Ынталандыру». Жақсы! Жарайсың! Тамаша!
«Бағдаршам» Қызыл – қанағаттанарлық, тапсырмада 4 қатеден көп; Сары – жақсы, тапсырмада 1-2 қате бар; Жасыл – жарайсың, тапсырма толық орындалды. «Дайын үлгі арқылы өзара тексеріс» «Дайын үлгі арқылы өзара тексеріс» «Екі жұлдыз, бір тілек» |
Оқушылар арасында диалог орнайды. Диалог және қолдау көрсету – кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында жан-жақты әрі нақты көмек көрсету болады. Қорытынды – барлық оқушылар бір тапсырманы орындаса да олардың нәтижелері әртүрлі болады. Оқушылармен «Ал сіз қалай ойлайсыз?» деген сұрақ арқылы кері байланыс орнатамын. |
|
|||||||||||||||||
|
Мұғалімнің өткізген сабақ бойынша рефлексиясы |
|
|||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



























