Материалдар / Ашық сабақ. 9-сынып. Абай дана, Абай дара қазақта!
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ. 9-сынып. Абай дана, Абай дара қазақта!

Материал туралы қысқаша түсінік
Абайдың өмірімен шығармашылығын үш тілде дәріптеу
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
05 Қараша 2019
434
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақтың тақырыбы:Ш.Құдайбердіұлы "Еңлік-Кебек" дастаны.

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын негізгі оқу мақсаттары: 8А/И3 Тақырып мазмұнын меңгереді, идеясын ашады. Тақырып негізінде өзара ой тұжырымдайды

Сабақтың мақсаттары: Оқушылардың барлығы орындай алады:Шығарманың тақырыбы мен идеясын түсінеді.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:Шығарманы басқа шығармалармен салыстырып және қосымша ресурстармен жұмыс жасайды.

Оқушылардың кейбіреуі орындай алады: Әдеби шығарманың идеясын өз көзқарасы негізінде жеткізеді, тарихи көркемдік құрдылығын бағалайды.

Бағалау критерийі: Шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы дұрыс анықтайды.

Әдеби шығарма идеясын өз көзқарасы негізінде жеткізеді.

Сабақтың түрі: Пысықтау сабағы

Дискриптор:1.Шығарма идеясын анықтайды.

2.Тақырып бойынша өз ойларын білдіреді.

3.Сыни тұрғыдан ойлау арқылы шығармадағы негізгі ойды анықтайды

Сабақ барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі:Сәлемдесу

ІІ.Топқа бөлу:Топ аттары жазылған қиындылармен.

ІІІ.Психологиялық ахуал қалыптастыру:"Жүректі тазарту"

Оқушыларға ақ парақтар таратылады ,оған дәл қазіргі кездегі толқу, қорқыныш,қолайсыз көңіл-күйді жазуды ұсынады.Жазып болған соң қоқыс жәшігіне тастайды.Осылайша барлық жағымсыз көңіл-күйден арылып, тазарған жүрекпен сабақ басталады.

Үй тапсырмасын сұрау:Ширату. Оқушылар ретімен дастаннан үзінді оқиды,келесі оқушы келген жерінен жалғастырады.

Топтық тапсырмалар:

1. Ш.Құдайбердіұлының өмірі мен шығармашылығы посстер қорғау.

2. "Еңлік-Кебек" дастаны бойынша постер қорғау.

ІІ.тапсырма "Бір жолдық хат "әдісі

"Махаббат-Абырой-Салт -дәстүр" осы үш сөзді мәтінмен байланыстырып өз ойларын білдіреді.

Өз ойларын бір-бір сөйлеммен жазады.

ІІІ.тапсырма.Берілген тақырыптар бойынша сыни хабарлама жазу

І.топ

1."Еңлік-Кебектің "өліміне кім кінәлі деп ойлайсыңдар? Дастан неліктен трагедиямен аяқталды?

2. Дастанның кейіпкерлеріне қандай сұрақтар қояр едіңдер? Автор шешімімен келісесіндер ме?

ІІ.топ

1.Егер автордың орнында болсаңдар шығарманы қалай аяқтаған болар едіңдер?

2.Шәкәрімнің осы поэма арқылы айтпақ ойы қандай?

Сергіту сәті:

Ш.Құдайбердіұлының өздері білетін өлеңдерін жатқа оқу.



ІV.тапсырма "Венн диаграммасы"

1 топ.Қыз Жібек пен Еңлік.

2 топ.Кебек пен Төлеген



Бағалау: Геометриялық фигуралар арқылы.

Кері байланыс : Прямоугольник 1

Үй тапсырмасы: Авторға хат





































Қос ішектің бірін қатты,бірін сәл-пәл кем бұра ,

Нағыз қазақ- қазақ емес,нағыз қазақ -Домбыра!

Қ.Мырза Әлі



Сабақтың тақырыбы:Қазақтың киелі домбырасы

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын негізгі оқу мақсаттары:Киелі домбыраның қадір -қасетін ұғындырып,рухани жаңғырту. Әлемдік аренада Қазақстан атымен пара- пар тұратын қасиетті домбыраның құдіретін дәріптеу.

Сабақтың мақсаттары: Оқушылардың барлығы орындай алады: Тақырып бойынша өз ойларын еркін жеткізеді.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:Қосымша ресурстармен жұмыс жасауда қиналмайды.

Оқушылардың кейбіреуі орындай алады:Тақырып негізінде шығармашылық ізденіс жасайды

Бағалау критерийі: қалыптастырушы

.

Дискриптор: Тақырып бойынша қорытынды пікір білдіре алады

Ойларын дәлелді түрде тұжырымдайды.

Сабақ барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі:Сәлемдесу

ІІ.Психологиялық ахуал қалыптастыру: "Ыстық алақан " әдісі

ІІІ.Топқа бөлу:Топ аттары жазылған қиындылармен.

1топ .Үрмелі аспаптар: сыбызғы,саз сырнай,ысқырауық,керней.

2топ.Шертпелі-ішекті аспаптар;жетіген, домбыра,адырна,шертер,ортеке.

Үй тапсырмасын сұрау:"Қазақтың ұлттық аспаптары" Мәлімет жинап келу

Жаңа сабақ: Видио ролик көрсету.

Топтық тапсырмалар:

Оқулықпен жұмыс: Мәтінді оқып, домбыра туралы пікірлеріңді класстер арқылы қорғаңдар.

ІІ.тапсырма

"Домбыра -қазақтың ұлттық аспабы " тақырыбында

1 топ.Эссе жазу

2 топ.Өлең жазу

1 топ. І.Жансүгіровтың"Домбыра "өлеңі.

2 топ.Қ.Мырза Әлі "Домбыра" өлеңі

ІІІ.тапсырма.

"Қазақтың қазақтығын көрсетатін- домбыры "тақырыбында "Төрт сөйлем" әдісі бойынша спикерлік сайыс. Иә немесе Жоқ

Пікір

Дәлел

Мысал

Қорытынды жазады

ІV.тапсырма Күй тыңдау

"Бір жолдық хат"әдісімен "Күй-тәңірдің күмбірі"тақырыбында ойтолғау жазу.

Бағалау: Смайликтер арқылы.Ең жоғарғы ұпай 3 ұпай

Кері байланыс :"Сандық,қоқыс шелегі,еттартқыш" әдісі

Үй тапсырмасы:Қазіргі қазақ күйшілерінен кімдерді білесіңдер?Олардың орындайтын күйлері және орындаушылық шеберліктері туралы сипаттама мәтін жазыңдар.













































Үрмелі

аспаптар







сыбызғы, саз сырнай



ысқырауық ,керней.



жетіген, домбыра,



адырна, шертер,



ортеке











Шертпелі- ішекті аспаптар









"Қазақтың қазақтығын көрсетатін- домбыры "тақырыбында "Төрт сөйлем" әдісі бойынша талқылау . Иә

Пікір

Дәлел

Мысал

Қорытынды жазады





"Қазақтың қазақтығын көрсетатін- домбыры "тақырыбында "Төрт сөйлем" әдісі бойынша талқылау . Жоқ

Пікір

Дәлел

Мысал

Қорытынды жазады











Жарайсың!


Бәрі де қателеседі,


түзету үшін шаршама!


Ақылды іс болды!


Керемет  шешім!


Ойлы   шешім! 



Жұмыстарыңның ішіндегі жақсысы осы!  


Сен дұрыс жолда келе жатсың!


Мен саған сенемін,


тырыс тағы да!


Сен тапқыр, зерексің!


Бүгін кешегіге қарағанда жақсысың!



Мен сенімен мақтанамын!


Жақсы, осы бағыттан тайма!


Қолыңнан келетініне сен!


Бүгін  сен  бізді қуанттың!


Әлі де тырысу керек!



Сен өте көп нәрсені жасай аласың!


Сен жылдам  дамып келе жатырсың!


Жасай алатыныңа сенгенмін!


Дұрыс  жасадың!


Енді  кішкене тырыссаң,   табысты оқушы боласың!



Мен сенің табыстарыңа қуанамын!


Осылайша жалғастыра бер!




Сенің мүмкіндігің жоғары, ешуақытта ерінбе!


Тамаша,
құттықтаймын!


Табысқа жетудің тағы бір қадамын көрсеттің!



Сенсіз  біз табысқа жете алмаймыз!


Бәрі де қателеседі,
түзету үшін шаршама!




Сенің білімің үшін ду қол шапалақ!


Ең   үздік  жұмыс!




Ұяңдық пен қорқынышты жеңіп шық!

Бүгінгі тақырыпта сен жаңылмадың! Ойлы!


Сен дұрыс жолда келе жатсың!


Сен   тіпті данышпансың!


Жақсы жұмыс жасадың!


Білмесең үйренуге ұялма!

Сені қайта-қайта тыңдай бергім келеді!


Жақсы, осы бағыттан тайма!


Сенен бәрі үлгі алу керек, жақсы!
Жаман емес!


Күннен күнге жақсарып келе жатсың!

Дамуыңа үлес қосқан, ата-анаңа рахмет!


Өз қатеңді іздеуден шаршама!


Алақай! Бірінші биікті алдың!


Мынадай жұмысты мен де жасай алмас едім, жарайсың!


Дұрыс айтпай қалам деп ешқашан қорықпа!

Осыны  қалай үйренгеніңді айтып берші басқаларға!


Төзімділікпен әлі де үйрен!


Сенің жұмысыңды көрмеге қоюға бола мА?


Сен бәрінен жақсы жұмыс жасадың!


Еңбегің бүгін жемісті болды!

Ең бастысы –өзіңе ризасын ба? Не жетіспейді?


Данышпандар да қателеседі! Бәрі жақсы!


Мен таң қалып тұрмын, қандай керемет!


Мәссаған, бұл ерекше жұмыс!


Алақай!  Ойдағы жетістігіңе тағы да жеттің!

Басқаларға үйретуің ұтымды болды!


Жұмысыңның бағыты дұрыс келе жатыр!


Сенің жұмысыңа ризамын!


   Фантастика! , Маған ұнады!


Бүгін сені   тани алмадым!

Үйренгенің  өзіңе жақсы, үйреткенің қоғамға тиімді!


Жұмысыңның барысы дұрыс!


Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!


Жарадың, бәрімізді жеңдің!


Керемет, тағы да бір шыңға шықтың!



Отправлено со смартфона Samsung Galaxy.







Сабақтың тақырыбы:Абай -дана,Абай- дара, қазақта!

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын негізгі оқу мақсаттары: Тақырып мазмұнын меңгереді, тақырып туралы тұжырымдамасын үш тілде жеткізеді, идеясын ашады. Тақырыпқа креативті түрде жанасады.

Сабақтың мақсаттары: Оқушылардың барлығы орындай алады: А.Құнанбаевтің өмірі мен шығармашылығы жайлы меңгереді

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:Абайдың шығармаларын салыстырып және қосымша ресурстармен жұмыс жасайды.

Оқушылардың кейбіреуі орындай алады: Әдеби шығарманың идеясын өз көзқарасы негізінде жеткізеді, тарихи көркемдік құндылығын бағалайды.

Сабақтың түрі: Пысықтау сабағы

Сабақ барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі:Сәлемдесу

ІІ.Топқа бөлу:Геометриялық фигуралар арқылы.

ІІІ.Психологиялық ахуал қалыптастыру:"Ширату " Абай кім? тақырыбында төрт жолды өлең құрастыру.

Үй тапсырмасын сұрау: А.Құнанбаевтың өмірі мен шығармашылығы жайлы үш тілде мәлімет беру.

І.топ . Ағылшын тілінде

ІІ.топ.Орыс тілінде

ІІІ.топ.Қазақ тілінде



Видио ролик тамашалау

Топтық тапсырмалар:

1. Постер қорғау:

1.Абай-ақын

2.Абай-философ

3.Абай-аудармашы

2."Миға шабуыл "әдісі

Әр топқа үш тілде сұрақтар беріледі,топ мүшелері берілген сұрақтарға қазақ,орыс және ағылшын тілдерінде жауап береді.

І.топ сұрақтары:

1.Абай өзінің "Ескедір" поэмасында не жайлы айтқысы келді?

2.О чем говарится в словах назедание Абая?

3.The novelly of care for Kazakh poetry? (Абайдың қазақ поэзиясына ендірген жаңалығы)

ІІ. топ сұрақтары:

1.Құнанбай не мақсатпен Абайды медрессеге берді?

2. О чем говарится в первом слове назедание Абая?

3.Abai was a poet in his age? (Абай өзін ақын ретінде неше жасында мойындайды? )

ІІІ. топ сұрақтары:

1.Абайдың қандай күйлері бар?

2.Основное идея стихатворение "Сегіз аяқ"

3.What works of English scietist have widened their outlook? (Ағылшынның қай ғалымының еңбектері Абай дүниетанымын кеңейтті?)



Сергіту сәті : Абай өлеңдерін жатқа оқу.

3.Шығармашылық жұмыс.



Абай -дана,Абай- дара, қазақта! тақырыбында шығармашылық жұмыс.



Қорытындылау: Күннің шұғылаларына Абай туралы үйренгенін жазады













Бағалау:Тиісті бағасын қою

Үй тапсырмасы :Абайға хат.



Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!