ҚМЖ
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 9 сынып "Адам генетикасын зерттеу әдістері"
Ашық сабақ 9 сынып "Адам генетикасын зерттеу әдістері"
ҚМЖ
|
Ұзақ мерзімді жоспардың Мектеп: №28 жоббм тарауы:9. Пәні:биология Күні: Мұғалімнің аты-жөні:Нурманкулова Улбике Еримбетовна Сынып: 9 «А» Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Адам генетикасы. Тұқымқуалаушылықты зерттеу әдістері. |
|||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
9.2.4.9 -адам генетикасын зерттеудің негізгі әдістерін сипаттау |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Биологиялық термин сөздердің мағынасын ажырата алады
|
|||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел» қоғамымыздағы ұлттық бірлік,бейбітшілік пен келісім құндылығы бойынша оқушыларды ынтымақтастыққа,еңбекке, шығармашылыққа баулу. |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
биология |
|||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жыныс генетикасы. Гемофилия және дальтонизм |
|||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут
5 минут |
Сәлемдесу Репост: Біз мақсатқа жетеміз!!! «Табыс критерий» әдісі бойынша үй тапсырмасын сұрау
Оқушылар табыс критерийі бойынша жауап береді. «Күнбағыс» әдісін үнемі сабақтың өн бойында қолдану.Оқушыларда тыңдалым дағдысын қалыптастыру.
Жаңа сабақ тақырыбы мен мақсаты тақтада көрсетіледі.
Адам генетикасы. Тұқымқуалаушылықты зерттеу әдістері туралы қысқаша ақпарат беріледі. (Слайд) Медициналық генетика-адам потологиясындағы генетикалық факторлардың рөлін зерттейтін жалпы генетика ғылымының маңызды бөлімі болып саналады.Тұқым қуалаушылық басқа тірі ағзалар сияқты,адамдарға тән қасиет.Адамдардың көптеген белгілері Г.Мендель заңдарына сәйкес тұқым қуалайды,оларды мендельденуші белгілер деп атайды.Қазіргі кезде адамдардың 12000-нан астам тұқым қуалайтын аурулары анықталған,олардың ішінде:тері аурулары-250;көз аурулары-200 астам;жүйке аурулары,ішкі мүшелер аурулары т.с.с.Адамдардың тұқым қуалаушылығын зерттейтін генетика ғылымының саласын медициналық генетика деп атайды.Адамдарда тұқым қуалайтын түрлі аурулардың түрлі себептерін,ерекшеліктерін анықтау.Адам генетикасын зерттеу әдістері:цитогенетикалық әдіс,популяциялық әдіс,егіздік әдіс,биохимиялық әдіс,генеалогиялық әдіс т.б Генеалогиялық әдіс деп шежірені талдау әдісі.Ата тегіндегі туыстар туралы деректерді жинақтауға негізделген.Цитогенетикалық әдіс микроскоп арқылы хромосоманы анықтау.Егіздік әдіс біржұмыртқалы және екі жұмыртқалы егіздерді анықтау.Иммуногенетикалық әдіс иммундық жүйенің тұқым қуалауын анықтау.Биологиялық әдіс биохимия арқылы анықтау.Популяциялық әдіс генофонд құрылымын анықтайды.
|
АКТ (видеоролик)
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут
10 минут
5 минут
Сабақтың соңы |
1- тапсырма «Борт журналы» әдісі (жеке,жұптық жұмыс)
Тыңдалым дағдысын қалыптастыруда оқушылар тақырып бойынша жеке өз ойларын жазып,жұппен бір-біріне оқып,бөлісіп,мұғалімге қасындағы жұбының жұмысын баяндап береді. ҚБ.(мадақтау арқылы бағалау жүргізу.Жарайсың.!Керемет.!Жақсы.!) Дескриптор - Тұқымқуалаушылықты зерттеу әдістерін ажыратады -Адам генетикасының маңызын анықтайды Рефлексия 1.Генетика? 2.Егіздік әдіс? 3.Популяциялық әдіс?
2-тапсырма INSERT кестесі
ҚБ.(мадақтау арқылы бағалау жүргізу.Жарайсың.!Керемет.!Жақсы.!) Дескриптор -тақырыпқа байланысты дәлелдер арқылы өз білімдерін жүйелейді
Рефлексия 1.Цитогенетикалық әдіс? 2. Генеалогиялық әдіс? 3.Биологиялық әдіс? Сабақтың сәтті/сәтсіз кезеңдері және қиындық тудырған сәттері айтылып,оны жақсарту жолдары ұсынылады. |
|
||||||||||||
|
|
Үйге тапсырма: §41 178-бет |
|||||||||||||
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















