Ашық сабақ 9-сынып "Ш.Уәлиханов-әдебиеттанушы, ғалым,зерттеуші" қазақ әдебиеті

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ 9-сынып "Ш.Уәлиханов-әдебиеттанушы, ғалым,зерттеуші" қазақ әдебиеті

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл материалда 9-сыныпқа арналған қазақ әдебиеті пәнінен ашық сабақ үлгісі көрсетілген. Түрлі әдістер, ойын түрлері жас мамандарға әдістемелік көмек болады
Материалдың қысқаша нұсқасы



Бөлім:

Тарихи шындық пен көркемдік шешім

Күні/сынып


Сабақтың тақырыбы:

Ш.Уәлиханов – әдебиеттанушы, ғалым, зерттеуші

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

9.2.2. 1 - автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау

Сабақ мақсаты:

Автордың бейнесі арқылы идеялық-стилистикалық тұтастырушы рөлін ашу

Бағалау критерийлері

1.Автордың өмірі мен шығармашылығына тоқталу;

2.Автор бейнесін ашу;

3.Идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау

Сабақ барысы

Сабақ кезеңі/уақыт

Педагог әрекеті

Оқушы әрекеті

Бағалау

Ресурс

Сабақтың басы

1.Психологиялық тренинг

«Сәлемдесу»

-Сәлем,достым! (қол беру)

-Қал қалай? (иық қағу)

-Сені көрдім (қол жаяды)

-Бәрі жақсы болды (құшақтасу)

Бұқар жырау дүниеде не өлмейді деп кетіп еді?

Бағалау парағы түсіндіріледі

2.Өткен тақырыпты пысықтау сұрақтары:

1)Махамбет Өтемісұлын ақын, қоғам қайраткері, батыр, шешен адам ретінде танимыз. Сонымен бірге Махамбеттің біз білетін тағы қандай өнері бар?

2)Махамбет ақынның өлеңдерінде троптың қандай түрі көп кездеседі?

3)Исатай-Махамбет бастаған көтерілістің шығу себебі неде?

4) «Мен,мен,мен едім» өлеңінде қайталаудың қай түрі көп кездеседі?

5) Мен-ақсұңқар құстың сойымын...троптың қай түрі?

6)Біз бір енеден бір едік,

Бір енеден екі едік.

Екеуміз жүргенде,

Бір-бірімізге ес едік-ұйқастың қай түрі?

7) Махамбет өлеңдерінде ұйқастың қай түрі көп кездеседі?

8)Махамбет халыққа жау санаған Жәңгір ханның атында қаламызда жоғары оқу орны, Бөкей Орда ауданында мұражай бар. Оның себебі неде?

9) Онымыз атқа мінгенде,Жер қайысқан қол едік... метонимияны тап?

10)Махамбеттің күйлерін орындауға Баймағамбет сұлтан неліктен тыйым салған?

11) А.Никольская Махамбеттің қанша өлеңін аударды?

«Болжау» әдісі. Шарты: оқушыларға Шоқанның портреті, суреттер көрсетіледі. Сұрақ: мына суреттерді Шоқанмен қалай байланыстырар едіңдер?

Сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері...

Мақсатты нақтылап түсіндіру:

Идея дегеніміз не? Автор ойы

Стиль дегеніміз не? Сөз саптауы

Біз бүгін сіздермен бірге Шоқанның айтқысы келген ойын стилімен тұтастықта қарастыратын боламыз.

Тірек сөздер:

Ғалым,саяхат,ел билеуші,суретші,коллекция,жазбалар








Жақсының аты өлмейді, Ғалымның хаты өлмейді


Сұрақтарға жауап береді


























Ойларымен бөліседі



Сұрақтарға жауап береді

Бағалау парағы арқылы бағалайды






Дескриптор:

Сұрақтарға жауап береді

1 балл






А деңгейлі оқушыларға тест тапсырмалары беріледі






















суреттер


Сабақтың ортасы

І. Әр оқушының алдына жаңа тақырыпты бөліп ресурстармен қосып тастау:

1.Ш.Уәлихановтың өмірі

Білім жолында

Шоқан-зерттеуші

Тапсырма: 1 қарапайым сұрақ құрастыр

2. Шоқан-саяхатшы

Жетісу сапары

Қашқарияға сапары

Тапсырма: 1 анықтауыш сұрақ құрастыр

3.Шоқан-әдебиетші-ғалым

Шоқан-суретші

Тапсырма: Оқығаннан түсінгеніңді 1құрмалас сөйлеммен жеткіз


ІІ. Бекіту мақсатында «Әдеби бинго» ойыны. Шарты: Оқушыларға әдеби лото таратылады. Қорапшадағы сұрақты суырады. Жауабы кімде болса, сол оқушы «Бинго» деп айқайлайды.


ІІІ. «Биопоэма» әдісі. Шарты: А4 қағазына бір сөйлем жазып, оқушыға беру. Оқушы сол сөйлемді жалғастырады, мұғалім шапалақтаған кезде, келесі оқушы сол ойды жалғастыру керек, сөйтіп бір шағын поэма шығады.


ІҮ. Сұрақ: Шоқан Уәлихановтың еңбектерін қазақтан шыққан тұңғыш ғалым ретінде бүгінгі таңда жастарға үлгі етуіміз керек- деген пікірмен келісесің бе?

«Төрт сөйлем» әдісі арқылы жауап жазу


4.Қорытынды.

Шоқан кім?

Ол өз шығармалары мен еңбектері арқылы не айтқысы келді?

Қай стильде жазған?

Құндылық дегенді қалай түсінесің?

Шоқан жинақтаған еңбектер ұлттық құндылыққа жата ма?

Сабақ мақсатына жетті.


1.Түсініп оқиды

2.Қарапайым сұрақ құрастырады;

3.Анықтауыш сұрақ құрастырады;

4.Өз ойын 1 сөйлеммен жазады









Сұрақтарға жауап береді







Ойды аяқтап жазады








«Төрт сөйлем» әдісі бойынша пікір жазады










Қорытындылайды

Дескриптор:

Өзіне берген ресурспен танысады;

2 сұрақ құрастырады;

Түсінгенін жазады

3 балл











Дескриптор:

Сұраққа жауап береді

1 балл





Дескриптор:

Ойды жалғастырады

1 балл






Дескриптор:

Пікір жазады;

Дәлел жазады;

Мысал келтіреді;

Қорытындылайды

4 балл






Қосымша мәліметтер


















«Әдеби бинго»
















«Төрт сөйлем»

Пікір:

Дәлел:

Мысал:

Қорытынды:












Сабақтың соңы

Рефлексия

3факт

2көзқарас

1тұжырым

Бағалау

Үйге тапсырма: Оқыған материалды пысықтау.


Барлығы 10 балл




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
26.12.2023
217
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі