|
Бөлім: |
Адам жанының құпиясы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Акшалова Индира Бакытовна |
|
Күні: |
14.02.25 жыл |
|
Сыныбы: |
9 «Ә» |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бейімбет Майлиннің «Шұғаның белгісі» хикаятындағы кейіпкерлер әлемі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін талдау. |
|
Сабақтың мақсаты: |
көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін талдайды. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал «Жылы сөз» әдісі
Үй тапсырмасын сұрау Өткен тақырыпты пысықтау «LearningApps» платформасы Бейімбет Майлиннің "Шұғаның белгісі" атты хикаяты бойынша берілген үзінділерді ретімен орналастыра отырып, мазмұнын сұраймын. |
Оқушы партасына жапсырылған «Жылы сөздерді» алып оқиды. 1-топ«Шұға» 2-топ «Әбдірахман» 3-топ. «Есімбек» «LearningApps» платформасы Бейімбет Майлиннің "Шұғаның белгісі" атты хикаяты бойынша берілген үзінділерді ретімен орналастыра отырып, мазмұнын айтады. |
Сабақ барысында әр оқушыға осындай бағалау беріледі. Тапсырма орындаған сайын дескрипторға сәйкес шкаланы жылжытып отырады. Дескриптор: - оқиға ретін біледі; - мазмұнын айтады. Жалпы – 2 балл |
Оқулық, жұмыс дәптерлері
|
|
Жаңа білім 1-тапсырма. 2-тапсырма. Топтық жұмыс |
«Бұл кім?» тапсырмасы «Принтер» әдісі 1. «...Әбдірахманның жайына қараймын ғой. Азын-аулақ мал берсе де үйлесер едік...» деп айтады-мыс деген сөз қашып жүрді. 2. Шұға шын ауруға айналған соң ... жұмсайын деді, бақсы-балгер алдырып ем қылдырып еді, жазылмады, науқасы күннен-күнге үдеп, есін танып сандырақтауға айналған: сандырақтағандағы айтатыны Әбдірахман болды. 3. - Тәуір емеспін, - деді. Көзіме көзі түсіп кетіп, қамыққандай болды... - Тәуір емеспін... Тәуір болуды тілемеймін де...Сәлем, сәлем айт?... - деді. Жылап қоя берді. 4.«... Жүзі құбыла, сөзі кұран Шұғаның, Бір Шұға үшін жанды құрбан қыламын. Кетерімде арманда боп сүйе алмай, Еңіреп жылап «калқам» деді-ау шырағым...» 5.- Сіз білмейтін шығарсыз, жассыз ғой. Уақытында Шұғаның әңгімесін бұл өлкенің баласына шейін біліп болып еді...ой, шіркін, өзі де Шұға десе Шұға еді-ау, - деді. «Бір минуттық ой» әдісі. І топ. Шығармадағы Шұға мен қазіргі заман Шұғасын салыстыр. ІІ топ. Шығармадағы Әбдірахман мен қазіргі Әбдірахманды салыстыр. ІІІ топ. Шығармадағы Есімбек пен қазіргі заман Есімбегін салыстыру. |
Берілген үзінді арқылы қай кейіпкер екендігін анықтайды. 1.Айнабай 2. Есімбай 3.Шұға 4.Әбдірахман 5. Қасым Әр топ шығармадағы кейіпкерлерді өмірмен байланыстыра отырып салыстырады. |
Дескриптор: -үзіндідегі кейіпкерді анықтайды. Жалпы – 1 балл
Дескриптор: -ойларын дәлелді жеткізе алады; -өмірмен байланыстырады. Жалпы – 2 балл |
|
|
Сабақтың ортасы 3-тапсырма. Жұптық жұмыс. 4-тапсырма. |
«Тарсия» әдісі.
Жеке жұмыс . Жазылым Әбдірахман, Шұға, Зәйкүл, Айнабай, Есімбек, Күлзипа сынды кейіпкерлер атынан монолог жазыңыз. |
«Тарсия» Оқушылар 9 ұяшықтан тұратын Тарсия ойынында сұрақ-жауаптарды сәйкестендіреді. Дұрыс жауаппен салыстырып, тиісті баллдарын алады.
Кейіпкер бейнесін ашатын монолог жазады. |
Дескриптор: -шығарма мазмұнын біледі; -сәйскестендіреді. Жалпы – 2 балл
Дескриптор: -кейіпкер бейнесін ашады; -монолог жазады. Жалпы – 2 балл |
Оқулық, жұмыс дәптерлері |
|
Сабақтың соңы Бекіту 5-тапсырма. |
«Socrative» платформасымен жұмыс . |
Ұялы телефон арқылы тест сұрақтарына жауап береді. |
Дескриптор: -кейіпкерлер мен олардың әрекеттерін біледі. Жалпы – 1 балл |
https://b.socrative.com/teacher/#import-quiz/80115514 |
|
|
Үй тапсырмасы «Шұға – ескіліктің құрбаны» тақырыбында эссе жазу (200 сөз). |
|
|
|
|
Бағалау Рефлексия |
«Тұлпар» әдісі «Бағдаршам» әдісі |
Сабақтағы берілген дескрипторлар бойынша топбасшы қорытынды балл шығарады, сол бойынша оқушы қолындағы шкаламен қанша балл алғандығын көрсетеді. «Бағдаршам» әдісі Тақтаға шығып тұрған бағдаршамдарды қолмен барып басады. Яссак Ақботаға тапсырма
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ , Бейімбет Майлиннің " Шұғаның белгісі" хикаятындағы кейіпкерлер әлемі
Ашық сабақ , Бейімбет Майлиннің " Шұғаның белгісі" хикаятындағы кейіпкерлер әлемі
|
Бөлім: |
Адам жанының құпиясы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Акшалова Индира Бакытовна |
|
Күні: |
14.02.25 жыл |
|
Сыныбы: |
9 «Ә» |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бейімбет Майлиннің «Шұғаның белгісі» хикаятындағы кейіпкерлер әлемі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін талдау. |
|
Сабақтың мақсаты: |
көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін талдайды. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал «Жылы сөз» әдісі
Үй тапсырмасын сұрау Өткен тақырыпты пысықтау «LearningApps» платформасы Бейімбет Майлиннің "Шұғаның белгісі" атты хикаяты бойынша берілген үзінділерді ретімен орналастыра отырып, мазмұнын сұраймын. |
Оқушы партасына жапсырылған «Жылы сөздерді» алып оқиды. 1-топ«Шұға» 2-топ «Әбдірахман» 3-топ. «Есімбек» «LearningApps» платформасы Бейімбет Майлиннің "Шұғаның белгісі" атты хикаяты бойынша берілген үзінділерді ретімен орналастыра отырып, мазмұнын айтады. |
Сабақ барысында әр оқушыға осындай бағалау беріледі. Тапсырма орындаған сайын дескрипторға сәйкес шкаланы жылжытып отырады. Дескриптор: - оқиға ретін біледі; - мазмұнын айтады. Жалпы – 2 балл |
Оқулық, жұмыс дәптерлері
|
|
Жаңа білім 1-тапсырма. 2-тапсырма. Топтық жұмыс |
«Бұл кім?» тапсырмасы «Принтер» әдісі 1. «...Әбдірахманның жайына қараймын ғой. Азын-аулақ мал берсе де үйлесер едік...» деп айтады-мыс деген сөз қашып жүрді. 2. Шұға шын ауруға айналған соң ... жұмсайын деді, бақсы-балгер алдырып ем қылдырып еді, жазылмады, науқасы күннен-күнге үдеп, есін танып сандырақтауға айналған: сандырақтағандағы айтатыны Әбдірахман болды. 3. - Тәуір емеспін, - деді. Көзіме көзі түсіп кетіп, қамыққандай болды... - Тәуір емеспін... Тәуір болуды тілемеймін де...Сәлем, сәлем айт?... - деді. Жылап қоя берді. 4.«... Жүзі құбыла, сөзі кұран Шұғаның, Бір Шұға үшін жанды құрбан қыламын. Кетерімде арманда боп сүйе алмай, Еңіреп жылап «калқам» деді-ау шырағым...» 5.- Сіз білмейтін шығарсыз, жассыз ғой. Уақытында Шұғаның әңгімесін бұл өлкенің баласына шейін біліп болып еді...ой, шіркін, өзі де Шұға десе Шұға еді-ау, - деді. «Бір минуттық ой» әдісі. І топ. Шығармадағы Шұға мен қазіргі заман Шұғасын салыстыр. ІІ топ. Шығармадағы Әбдірахман мен қазіргі Әбдірахманды салыстыр. ІІІ топ. Шығармадағы Есімбек пен қазіргі заман Есімбегін салыстыру. |
Берілген үзінді арқылы қай кейіпкер екендігін анықтайды. 1.Айнабай 2. Есімбай 3.Шұға 4.Әбдірахман 5. Қасым Әр топ шығармадағы кейіпкерлерді өмірмен байланыстыра отырып салыстырады. |
Дескриптор: -үзіндідегі кейіпкерді анықтайды. Жалпы – 1 балл
Дескриптор: -ойларын дәлелді жеткізе алады; -өмірмен байланыстырады. Жалпы – 2 балл |
|
|
Сабақтың ортасы 3-тапсырма. Жұптық жұмыс. 4-тапсырма. |
«Тарсия» әдісі.
Жеке жұмыс . Жазылым Әбдірахман, Шұға, Зәйкүл, Айнабай, Есімбек, Күлзипа сынды кейіпкерлер атынан монолог жазыңыз. |
«Тарсия» Оқушылар 9 ұяшықтан тұратын Тарсия ойынында сұрақ-жауаптарды сәйкестендіреді. Дұрыс жауаппен салыстырып, тиісті баллдарын алады.
Кейіпкер бейнесін ашатын монолог жазады. |
Дескриптор: -шығарма мазмұнын біледі; -сәйскестендіреді. Жалпы – 2 балл
Дескриптор: -кейіпкер бейнесін ашады; -монолог жазады. Жалпы – 2 балл |
Оқулық, жұмыс дәптерлері |
|
Сабақтың соңы Бекіту 5-тапсырма. |
«Socrative» платформасымен жұмыс . |
Ұялы телефон арқылы тест сұрақтарына жауап береді. |
Дескриптор: -кейіпкерлер мен олардың әрекеттерін біледі. Жалпы – 1 балл |
https://b.socrative.com/teacher/#import-quiz/80115514 |
|
|
Үй тапсырмасы «Шұға – ескіліктің құрбаны» тақырыбында эссе жазу (200 сөз). |
|
|
|
|
Бағалау Рефлексия |
«Тұлпар» әдісі «Бағдаршам» әдісі |
Сабақтағы берілген дескрипторлар бойынша топбасшы қорытынды балл шығарады, сол бойынша оқушы қолындағы шкаламен қанша балл алғандығын көрсетеді. «Бағдаршам» әдісі Тақтаға шығып тұрған бағдаршамдарды қолмен барып басады. Яссак Ақботаға тапсырма
|
|
|
шағым қалдыра аласыз

















