Материалдар / Ашық сабақ : Қан топтары. Қан құю 8 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ : Қан топтары. Қан құю 8 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ: Қан топтары. Қан құю резус-фактор. Резус-конфликт. Сабақтың тақырыбы: Қан топтары. Қан құю. Резус – фактор. Агглютинация. Резус – конфликт.». Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты 8.1.3.7 агглютинация және резус-конфликт механизмдерін түсіндіру Сабақтың мақсаты: Барлық оқушылар үшін: Адамдағы 4 қан топтары туралы түсінік қалыптасады. Көпшілік оқушылар үшін: Агглютинация құбылысын біледі. Кейбір оқушылар үшін: Резус – фактор және Резус – конфликтті ажырата алады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
19 Желтоқсан 2022
441
36 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

М.Әуезов атындағы №96 ЖОББМ

Қысқамерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Қан топтары. Қан құю. Резус – фактор. Агглютинация. Резус –конфликт.


Бөлім:

8.2А Заттардың тасымалдануы

Педагогтің аты-жөні:

Ибишевв Э.Б.

Күні:

25.11.2022 ж.

Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қан топтары. Қан құю. Резус – фактор. Агглютинация. Резус – конфликт.».

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.1.3.7 агглютинация және резус-конфликт механизмдерін түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:

Адамдағы 4 қан топтары туралы түсінік қалыптасады.

Көпшілік оқушылар үшін:

Агглютинация құбылысын біледі.

Кейбір оқушылар үшін:

Резус – фактор және Резус – конфликтті ажырата алады

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту.

Алдыңғы білімді еске түсіру

7 мин.

Ұйымдастыру кезеңі:

(Ұ) «Өз орныңды тап»
Оқушыларды түрлі түсті қаламсап бойынша топқа бөлу:


Топтастыру.


Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру:

Түрлі-түсті қаламсаппен оқушылар 3 топқа бірігеді.

I – Эритроциттер тобы

II – Лейкоциттер тобы

III – Тромбоциттер тобы

Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Түрлі- түсті қаламсап

Қызыл

Жасыл

Көк

Алдыңғы білімді еске түсіру

Өткен тақырыпты еске түсіру: «Сұрақ бізден, жауап сізден»

Бұл әдіс арқылы әр топ бір-біріне сұрақтар қояды.

Дескриптор:
- Сұрақтарға жауап береді; (2 балл)



Жаңа сабаққа кіріспе

5 минут

Ой қозғау.«Кілттік сурет» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын табу.»

Әдісі арқылы,өзара ұжымдық талқылау және пікір алмасу жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.

Бұл әдіс арқылы оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын ашады

Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Керемет!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Суреттер, слайд, интерактив тақта

Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

26 мин.

Бейне сабақты тамашалайық.

Мұғалім бейне сабақты көрсетеді

Оқулықты бейне сабақты тамашалайды, тақырыппен


Бейне сабақ



«Мәтінмен жұмыс»

1-топ. Қан топтары «Кестені толтыр» әдісімен талдау

2-топ. Қан құю «Көршіңе әңгімелеп бер» әдісімен тақырыпты ашу

3-топ. Резус-фактор «Ойлан,бірік,бөліс» әдісі арқылы сабақты меңгеру


Дескриптор: І-топ

-І, ІІ, ІІІ, IV қан тобының құрылысын сипаттады;

( 1 балл)

Дескриптор: ІІ- топ

1-Аглютинация терминдеріне

анықтама береді. Қан құюды түсіндіреді;

(1 балл)

Дескриптор: ІІІ – топ

1- Резус-фактор, резус-конфликт терминіне анықтама береді;

(1 балл)

ДК экраны

8-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері.


Топтық жұмыс

Ситуациялық жағдай.

Класта Ерланның қан тобы I ,Бекзаттың қаны II,Маржанның қан

тобы III,Жансейіттің қан тобы IV. Класта Арман деген бала

ауырып қалды,оның қан тобы -2,оған кімдер қан бере алады?

Дескриптор:

-Оқушылар 2- қан тобына қай қан топтарының донор бола алатының

түсіндіреді; (1 балл)


Слайд

Jamboard”- онлайн тақта
“Кім жүйрік” әдісі арқылы есеп шығару

1. Егер әкесінің қан тобы I топ , ал анасының II-топ гомозиготалы болса, онда баласының қан тобы қандай болады?

ОО х АА


2.Егер әкесінің қан тобы II- топ , ал анасының қан тобы III- топ гетерозиготалы болса, онда баласының қан тобы қан тобы қандай болады?

АО х ВО

3. Егер әкесінің қан тобы III топ , ал анасының II-топ гетерозиготалы болса, онда баласының қан тобы қандай болады?

ВВ х АО

4. Егер әкесінің қан тобы IV- топ , ал анасының қан тобы II- топ гетерозиготалы болса, онда баласының қан тобы қан тобы қандай болады?

АВ х АО

Дескриптор:

1.Қосымша арқылы есептер шығару;

(4 балл)


JAMBOARD онлайн тақта

Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.

«Аяқталмаған сөйлем» әдісі.

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.

Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.

Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді.

Жеке жұмыс: -

1.Бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім.

2.Бүгін сабақта мен өзімді.....үшін мақтар едім.

3.Маған ерекше ұнағаны..... , қызықты болғаны....., ......қиындық тудырды.



Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың!

Жақсы!

Талпын!


Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.


Үйге тапсырма: 94 бет “Синтез”

1.“Қан топтары: бұрын және бүгін” деген тақырыпқа эссе жазыңдар.






Тексерілді:/ / А.Б. Қаратаева











Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!