Қостанай қаласы әкімдігінің
білім бөлімінің № 17 орта мектебі»
МЕМЛЕКЕТТІК
МЕКЕМЕСІ
ҚАЗАҚ
ӘДЕБИЕТІ
Сабақ
тақырыбы:Абайдың 33,37
қарасөздері.
Пән
мұғалімі: СУЛТАНГАЗИНА Ж.
Ж.
2018о.
ж.
Қысқа
мерзімді сабақ
жоспар
Сабақ
:
|
Мектеп: 17ОМ
|
|
|
|
Пән: қазақ
әдебиеті
|
|
|
|
|
Күні :
14.03
|
Мұғалім: Султангазина
Ж.Ж.
|
|
|
|
Сынып: 10
|
Қатысқан оқушылар
саны:12
|
|
Қатыспағандар:1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Абайдың 33,37
қарасөздері
|
|
|
|
Оқу
мақсаты:
|
Абайдың 33,37 қарасөздерінің
мазмұнын түсіну.мәтіннен негізгі ақпаратты анықтау,құрылымын сақтай
отырып эссе жазу.
|
|
|
|
Сабақ
мақсаты:
|
Оқушылардың
барлығы: Мәтіннен негізгі ақпаратты
,тірек сөздерді анықтай алады.
анықтай
алады.
Оқушылардың
көбісі: Ұсынылған тақырып бойынша
деректер жинап графиктік мәтін құрастыра
алады.
мәтін
құрастырады
Оқушылардың
кейбірі: Құрылымын сақтай отырып эссе
жазады
|
|
|
|
Бағалау
критерийлері:
|
Мәтіннен детальды ақпаратты
анықтайды.
Ұсынылған тақырып бойынша
деректер жинап, графиктік мәтін
құрастырады.
Құрылымын сақтай
отырып эссе жазад
|
|
|
|
Ойлау
деңгейлері
|
Талдау.қолдану
Жинақтау
|
|
|
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар орындай
алады:
Тірек сөздерді,
детальды ақпараттарды қолдана алады.
|
|
|
|
|
Пәнге қатысты
сөздік қор мен терминдер:
|
|
|
|
|
Диалог құруға/
шығарма жазуға арналған пайдалы
тіркестер:
.
|
|
|
|
|
Талқылауға
арналған сұрақтар:
Неліктен қарасөздер
деп атады?
Тақырыптары
қандай?
|
|
|
|
Құндылықтарды
игерту:
|
Адамгершілік,имандылық
,еңбекқорлық
|
|
|
|
Пәнаралық
байланыс:
|
Қвзвқ
тілі
|
|
|
|
АКТ-ны қолдану
дағдылары:
|
Интерактивті тақта,
слайд.
|
|
|
|
Алдыңғы
оқу
|
Қарасөздер туралыне
білесің?
|
|
|
|
|
Жоспар
|
|
|
|
Жоспарланатын
уақыт
|
Жоспар бойынша орындалуы
тиіс іс-әрекеттер
|
|
Бағалау
|
|
Сабақтың
барысы
Сабақтың
ортасы.
Сабақтың
соңы
Рефлексия.
Үйге
тапсырма
|
Қызығушылықты
ояту
-
Сәлемдесу, оқушыларды
түгелдеу.
-
Ширату
жаттығу:”Жүректен жүрекке»ынтымақтастық орта құру бір –біріне жылы
лебіз білдіру.
-
Топқа
бөлу: үлестірмелі кеспе
бойыншатопқа бөлінеді Бүгінгі сабақ мақсатымыз қандай деп
ойлайсыңдар?
Оқушылар қойылған
сұрақтарға жауап беріп, өз ойларымен
бөліседі.
1 топ:
Қарасөздер
2топ:33қарасөзі
3топ:37қарасөзі.
«Миға шабуыл»
әдісі
Абай туралыбілімдерін
еске түсіру. Сұрақ жауап .Слайдпен
жұмыс.
Абай
кім?
Кері
байланыс.
Қалыптастырушы
бағалау.
Абайдың қарасөздері
,олардың тақырыптарытуралы
әңгімелеу.
33,37қарасөздерін
тыңдау ,оқу.
«Ойлан
,жұптас,бөліс» әдісі. Топпен
жұмыс.Әр топқа тапсырма беріледі
.Мәтінмен жұмыс ,тірек сөздерді анықтайды,негізгі ақпаратты
табады,постер құрып ,ортада
қорғайды
3 топқа3 тапсырма
.
1 топ:
қарасөздері
2 топ:
33қарасөзі
3 топ: 37
қарасөзі.
Кері
байланыс.
Қалыптастырушы
бағалау.
Топтар бірін –бірі
бағалайды.
Сергіту
сәті.
-
«Еркін жазба» «Тірек
сызба толтыру» әдісі
Әр топ тапсырма бойынша
эссе жазады. Топта өзара талқылайды ,әр топтан 1 оқушы шығып
оқиды.
Кері
байланыс.
Қалыптастырушы
бағалау.
«Ашық микрофон»
әдісі
Оқушылар бір –біріне
сұрақ қояды. Жапон әдісімен
бағалау.
Оооо-өте
жақсы.
Ммм-жақсы
Үндемеу
орташа
«Бес саусақ»
әдісі
Эссе : «Абай
қарасөзін оқығаннан кейінгі түйген ойым
.»
|
|
|
|
Дескриптор
Білім
алушы
-мәтінді
тыңдайды;
-детальды ақпаратты
анықтайды.
-тест тапсырмасын
орындайды.
ҚБ. «Жапондық бағалау»
әдісі
Дескриптор
-деректер
жинақтайды
-жазылып
алынады;
-графиктік мәтін
құрастырады;+
-топ ішінде
талқылайды;
- өз тұжырымдарымен
бөліседі;
ҚБ. «Бесбармақ»
әдісі
Дескриптор
-детальды ақпараттар
бойынша графиктік мәтін
құрастырады.
ҚБ.«Смайлик»
әдісі
|
«Еліміздегі ең үздік көрікті
жерлер» (youTube)
А3 парағы, түрлі түсті
маркерлер
А3 парағы, түрлі түсті
маркерлер
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Сабақтың
соңы
5
мин
|
РЕФЛЕКСИЯ
Үйге тапсырма
беру. Сабақта алған ақпараттар
бойынша «Таңғажайып, туған жерім менің, Қазақстан» тақырыбы бойынша
эссе немесе ойтолғау жазу.
|
|
Стикер
|
Қосымша
ақпарат
|
Дифференциация –
Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті
жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп
отырсыз?
|
Бағалау –
Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай
тексересіз?
|
Пәнаралық
байланыс
Қауіпсіздік
ережелері
АКТ-мен
байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік
элемент)
|
Дифференциацияны
берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін
уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға
болады.
Дифференциация сабақтың
кез келген бөлімінде
қолданылады.
|
Бұл бөлімді оқушылардың
сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын
әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін
пайдаланыңыз.
|
Сабақ жоспарын құру үшін
сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек
пе?
Берілген тапсырмалардың
қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп
төндіре ме?
Оқушылар сабақ барысында
өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала
ма?
Осы сабақ барысында НЗМ
құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік
бар?
|
Ойлану
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?
Бүгін оқушылар нені үйренді?
Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды?
Дифференциацияны жүзеге асыру
қолымнан келді ме?
Мен жоспарланған уақытымды
ұстандым ба?
Мен жоспарыма қандай
өзгерістер енгіздім және неліктен?
|
Төменде берілген бөлімді
осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ
бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
Жалпы
баға
Сәтті өткен екі нәрсені
атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға
қатысты)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақтың
одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға
қатысты)?
1.
2.
Осы сабақ барысында сынып
немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін
қажет болуы мүмкін қандай ақпарат
алдым?
|
Сабақтың
тақырыбы: Абайдың33,3.7 қара сөздері
Сабақтың
мақсаты:
Білімділік:
Абай қара сөздерінің
тәрбиелік мәнін түсіну, адамгершілік тәрбие берудегі ақынның
философиялық шолуларының маңызын түсінуге үйрету, 33,37 сөзінің
мазмұнын меңгерту.
Оқушы дүниетанымын қалыптастыру,
адамгершілік қасиеттерді оқушы бойына сіңіру, ойшыл көтерген
проблемалар тағылымынан үлгі алып, оқушының азаматтық бейнесін
қалыптастыру.
Оқушыларды өзінше ой қорытуға, ой
түюге баулу, шығармашылық жұмысқа жұмылдыру арқылы
таным-түсініктерін дамыту.
Сабақтың
әдіс-тәсілдері: Сұрақ-жауап, мәтінмен жұмыс, ауызша тіл дамыту,
шығармашылық жұмыс, талдау
І. Ұйымдастыру
кезеңі(слайд)
-
Психологиялық ахуал
«Жүректен жүрекке» оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін
білдіреді
-
Сынып оқушыларының сабаққа
дайындығын, қатысу деңгейін тексеру.
ІІ. «Миға шабуыл»әдісі
(слайд)Оқушылардың сабаққа дайындау ,сабақ тақырыбын
ашу.
- Абай туралы сұрақтарға жауап
беру.
Бүгінгі сабағымызды:
Қара сөзі, қара өлеңі
қарымды,
Толғайды Абай мұңым
менен зарымды.
Абай сынды дана туған
халықтың,
Ұл-қызы да болу керек
дарынды, -
деген өлең жолдары арқылы бастағым
келіп отыр.
Жаңа сабағымызды бастамас бұрын, біз
тек қазақ елі ғана емес, бүкіл дүние жүзі таныған Абай атамыз
туралы не білеміз, соған мыны суреттер мен сандарға сүйене отырып,
шолу жасап кетейік.
( «Ғылым таппай мақтанба», «Әсемпаз
болма әрнеге», «Қансонарда бүркітші шығады аңға», «Жасымда ғылым
бар деп ескермедім», «Жаз», «Күз», «Қараша, желтоқсанмен сол бір
екі ай», «Жазғытұры», «Адамның кейбір кездері», «Құлақтан кіріп
бойды алар»т.б.
( «Желдірме», «Май түні», «Торы
жорға»)
-
Абайдың әндері «Көзімнің
қарасы», «Желсіз түнде жарық ай», «Сегіз аяқ», «Айттым сәлем,
Қаламқас», «Бойы бұлғаң», «Татьянаның хаты», «Қор болды
жаным»
Әлихан Бөкейханов – қоғам қайраткері,
әдебиетші, публицист, экономист, аудармашы. Абайдың ең алғашқы
өлеңдер жинағының басылып шығуына атсалысқан кісі. Абайдың өмірі
мен шығармашылығы жөнінде алғаш зерттеу мақаласын
жазған.
философ
Ақын
1845
-1904
Абай
Күйші
Ю.Лермонтов
«Бородино» (27)
1909ж.
Композитор
ІІІ. Абайдың 33,37 қарасөздері
(слайд)
.
-
Қазақ әдебиеті тарихында
ең алғаш жазба әдебиетінің негізін қалаған Ы.Алтынсарин болса, оны
ары қарай жалғастырған Абай болған. Ыбырай Алтынсарин көркем сөз
әдебиетінің атасы болса, Абайдың қара сөздері ғақлиялық даналық
сөздері болған. Абай өз қара сөздерін 1890-1898 жылдар арасында
жазған. Қара сөздерін жазуды бастағанда Абай 45 жаста болған.
Ақыл-ойы толысып, жасы кемелденген, көрген-білгенін ой елегінен
өткізіп, сараптар жасқа жеткен кезінде қара сөздерін жазуды қолға
алған. Бұған дейін Шығыс ойшылдары Әл-Фараби, Фирдоуси, Бабыр,
Батыс философ, ғалымдары Галилей, Коперник, Спенсер, Дарвин,
Ньютон, Пифагор еңбектермен танысып, үлкен дайындықтан өтіп
келеді.
-
Өзінің қара сөзді жазуды
қолға алғандағы мақсатын Абай бірінші қара сөзінде атап
көрсетеді:
«Ақыры ойладым: осы ойыма келген
нәрселерді қағазға жаза берейін, ақ қағаз бен қара сияны ермек
қылайын, кімде-кім ішінен керекті сөз тапса, жазып алсын, я оқысын,
керегі жоқ десе, өз сөзім өзімдікі дедім де, ақыры осыған байладым,
енді мұнан басқа ешбір жұмысым жоқ».
Абайдың қара сөздерінің саны 46. Бірақ
біз 46-ншы қазақтардың шығу тарихы жайлы жазылған
«Біраз сөз
қазақтардың түбі қайдан шыққандығы
туралы» деген қара сөзін өз алдына жеке тарихи шығарма, очерк
ретінде қарастырып жүрміз.
Абай қара сөздері - өмір тәжірибесінен
туған ой толғамының қорытындысы.
Қара сөздері тақырып жағынан алғанда
ақынның өлеңдерімен астасып жатады. Абай адал еңбек ету, егін салу,
саудамен айналысу, өнер үйрену, білім-ғылымды игеру, қоғамдағы әр
түрлі топтардың қылып жүрген харекеті, мінез-құлқы, адамгершілік,
имандылық секілді, бірталай мәселелерді қара сөздерінде кеңінен
толғайды, үлкен көрегендікпен көптеген құнды пікірлер
түйеді.
Абай қара сөздері тақырып жағынан
бірнеше топқа бөлуге болады:
Қазақ мақалдары:
5, 6, 37, 39
Еңбек:
2, 4, 25, 42
Қазақтардың
мінез-құлқы:
4,10, 12, 15, 22, 24,
35,38
Надандық,
жалқаулық
т.б. сынау:
3, 6, 8, 11, 18
Ар-ұят,
адамгершілік:
5, 9, 11, 18, 24, 40
Ғылым,
білім, өнер:
25, 32, 33,
Дүниенің
тылсым
сырларын тану:
7, 19, 31, 38, 43
Абайдың
қара сөздері
Бұған дейін біз «Отыз бірінші» қара
сөзімен танысқан болатынбыз. Қане, кім есімізге салып
жібереді?
(«Отызүшінші» қара сөзін оқушыға
айтқызу)
4. «Ойлан ,жұптас, бөліс»
әдісі
Топпен жұмыс
3-нұсқа
р/с
|
Қазақ мақалдары
|
Сенің
сының
|
1
|
Ұялған сыбағасынан құр
қалар
|
|
2
|
Жаман көрген досыңа
Жаман көрген малың бер
Көре-көре
күйінсін.
|
|
3
|
Тойған үйге тоғыз
бар.
|
|
Абай қара сөздерінің бізге, кейінгі
ұрпаққа берері көп екені, тәрбиелік, үлгі аларлық насихат сөздерге
толы екеніне көзіміз жетті.
Эсе жазу
«Абай қара сөзін оқығаннан кейінгі
түйген ойым» немесе
Абай атаға
хат
Ү. Қорытынды:
Абай – ұлы ақын, ғалым, философ,
көркем әдебиеттің темірқазығы.
Абай насихаты – ынтымақшыл, арлы,
адал, еңбекқор, иманды, талапты, үлкен жүректі кісі болу. Абай
«Жиырма тоғызыншы» қара сөзі арқылы кез-келген нәрсені сол қалпында
қабылдай бермей, сын көзбен қарауға, өзіңе керекті нәрсені танып,
талғап ала білуге шақырады.
Абайдың өз сөзімен
айтсақ:
Терең ойдың түбінде теңізі
бар,
Тесіле көп қараса, көңіл
ұғар.
ҮІ. Бағалау
ҮІІ. Үйге
тапсырма:
Абайдың «Жиырма тоғызыншы» қара сөзін
оқу
Бесінші қара сөзінің мазмұнымен
танысып, талдау жасап келу