Сабақ: Абайды оқы,
таңырқа!
|
Мектеп: С.Бердіқұлов атындағы
ОМ
|
Күні: 14.12.2018
ж
|
Мұғалімнің есімі: Реймова
Камшат Ермекбаевна
|
Сынып: 6
«б»
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Абайдың «Жетінші сөзінің»
тақырыбы, идеясы
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты
(мақсаттары) оқу бағдарламасына
сілтеме:
|
Т/Ж. 6.2. Әдеби шығармада
көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы
түсіндіру.
|
Сабақ
мақсаттары:
|
Барлық оқушы: Абайдың «Жетінші
сөзінің» мазмұнын меңгереді.
|
Көпшілігі: Мәтіннің мазмұнын,
негізгі идеясын біледі.
|
Кейбіреуі: Әдеби шығармада
көтерілген
әлеуметтік-қоғамдық
|
мәселені түсінеді, ол туралы
өз ойын дәлелдейді.
|
Бағалау
критерийі:
|
|
Тілдік
мақсат:
|
Оқушылар орындай
алады:
Пәнге қатысты сөздік
қор мен терминдер:
Негізгі идея,
қарасөз, мәтін.
Диалог құруға, мәтін
жазуға арналған пайдалы
тіркестер:
Тәннің құмары,
жанның құмары, сырнай-керней, өрісімізді
ұзарту.
Талқылауға арналған
сұрақтар:
Абайдың қара сөзді
жазудағы мақсаты не?
Абайдың қанша қара сөзі
бар?
|
Құндылықтарға
баулу:
|
Тарихтың, мәдениет пен тілдің
ортақтығы
|
Пәнаралық
байланыс:
|
Қазақ тілі, өзін-өзі
тану
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Презентация көрсетілімі,
бейнеролик
|
Алдыңғы
оқу:
|
Абайдың
шығармашылығы
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар
(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді
жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
7
минут
3
минут
3
минут
|
Өткен сабақты
қайталау мақсатында «Сиқырлы таяқша» әдісі арқылы оқушылар сиқырлы
сандықшадан таяқша таңдап алады. Таяқшада берілген сұрақтарға жауап
береді. Сұрақтар Абайдың өмірі мен шығармашылығынан алынған.
Таяқшада боялған түстер арқылы оқушылар үш топқа
бөлінеді.
«Болжам сурет» әдісі
интербелсенді тақтадан тақырыпқа сай суреттер көрсету арқылы жаңа
сабақ тақырыбын болжатамын.
Ендеше бүгінгі сабақтың тақырыбы «Абайдың
«Жетінші сөзінің» идеясы мен
тақырыбы».
Ал, енді, балалар «Қораптағы сөздер» әдісі
арқылы құтыдан сөздер таңдап алыңыздар. Сол сөздерден бүгінгі
сабағымыздың мақсатына сай келетінін
табайық.
Ендеше бүгінгі сабағымызда қол жеткізетін
мақсатымыз
«Әдеби шығармада
көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы
түсіндіру».
Қара сөзі, қара өлеңі
қарымды, Толғайды Абай мұңым менен
зарымды. Абай сынды дана туған
халықтың, Ұл - қызы да болу керек дарынды,
- деген өлең жолдары арқылы бастағым келіп
отыр.
|
«Сиқырлы таяқша»
әдісі
Болжам сурет»
әдісі
«Қораптағы
сөздер»
әдісі
|
Ортасы
3
минут
7
минут
2
минут
9
минут
2
минут
|
Интербелсенді
тақтадан Абайдың жетінші қара сөзінің бейнеролигін
көрсетемін.
Айтылым.
Топтық жұмыс.
1-тапсырма. Әр топқа жеке тапсырмалар
беріледі.
1-топ. «Семантикалық
карта» әдісі арқылы кестені
толтырады.
Әрекеттер
|
Жанның
тамағы
|
Тәннің
тамағы
|
Кино
көру
|
|
|
Ойнау
|
|
|
Қыдыру
|
|
|
Кітап
оқу
|
|
|
Өзіңді
дамыту
|
|
|
Музыка
тыңдау
|
|
|
Жаңа нәрсені
үйрену
|
|
|
Дәмін
тату
|
|
|
Ұйықтау
|
|
|
Ас
ішу
|
|
|
Дескриптор:
-
Жанның тамағын
анықтайды.
-
Тәннің тамағын
табады.
2-топ. «Екі жақты
күнделік» әдісі арқылы күнделікті
толтырады.
Дескриптор:
-
Мәтіндегі
сөйлемдердің мәнін түсінеді.
3-топ. «Маңызды
аймақ» әдісі арқылы шеңберді
толтырады.
Дескриптор:
-
Мәтіннен маңызды
ақпаратты табады.
-
Оларды маңызына
қарай жіктейді.
ҚБ. «Қалпақ, шапан»
. Өте жақсы, әрі толық жауап берген топқа екеуі де
үлестіріледі.
Жазылым.
Жеке жұмыс.
2-тапсырма. Ақын пікірін қолдап немесе қарсы шығып пікір білдір.
Жұпта талқыла. Ойыңды 4 сөйлем тәсілі арқылы жүйелі
жеткіз.
4 сөйлем тәсілі
бойынша жауап береді, бұл тәсіл оқушының ойын жинақтап, дәлелді
сөйлеуге бағыттайды.
Төрт
сөйлем
1. Пікір. Ақын
көзқарасы туралы пікірін бір сөйлеммен
айтады.
2. Дәлел. Пікірін
бір сөйлеммен дәлелдейді
3. Мысал. Пікірін
өмірмен байланыстырып, мысал
келтіреді.
4. Қорытынды.
Тақырып бойынша қорытынды
шығарады.
Дескриптор:
1.Өз пікірін бір
сөйлеммен дәлелдейді.
2.Пікірін өмірмен
байланыстырып, мысал
келтіреді.
ҚБ.
Мұғалімнің
дескриптормен бағалауы.
|
http://abai.kz/post/6
«Семантикалық карта»
әдісі
«Екі жақты күнделік»
әдісі
«Маңызды аймақ»
әдісі
«Төрт сөйлем»
әдісі
|
Аяқталуы
3
минут
2
минут
|
Рефлексия. «Сиқырлы
таяқша» арқылы бүгінгі сабақта алған әсерімен, білімдерімен
бөліседі.
Мысалы, «Мен бүгінгі
сабақта ...»
Кері байланыс:
Мадақтаушы-бағалаушы кері
байланыс.
Үйге тапсырма:
«Абайдың «жетінші сөзіндегі» көріктеу құралдарын
табу.
|
«Сиқырлы таяқша»
әдісі
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау –
Сізқосымша
көмек көрсетуді
қалай
жоспарлайсыз?
Сізқабілеті
жоғары
оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау –
Оқушылардың
үйренгенін тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Қауіпсіздік және
еңбекті
қорғау
ережелері:
|
Рефлексия
Сабақ /
оқу
мақсаттары
шынайы
ма?
Бүгін оқушылар
не
білді?
Сыныптағы
ахуал
қандайболды?
Мен
жоспарлаған
саралаушаралары
тиімдіболдыма?
Мен
берілген
уақытішінде
Үлгердімбе?
Мен
өзжоспарыма
қандай
түзетулер
енгіздімжәненеліктен?
|
Төмендегі бос
ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің
сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нәрсе
табысты болды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе
сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен
сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|
Директордың оқу ісі
жөніндегі орынбасары:
|