|
Мектеп: |
А.Тайманов атындағы №34 мектеп- гимназиясы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Уразова Ақжарқын Кабдоловна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қазақ әдебиеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім атауы |
Абайды оқы, таңырқа! |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Абай Құнанбайұлы. «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Т/Ж.6.1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру А/И. 6.2.1.1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушы орындай алады: «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңінің мазмұнын біледі. Сұрақтарға жауап бере алады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Өлеңдегі көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіре алады, өлеңдегі жағымды, жағымсыз қасиеттерді салыстыра алады Оқушылардың кейбіреулері орындай алады: Шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасай алады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Абай Құнанбайұлының «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңіндегі көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру, поэзиялық шығармадағы белгілі бір эпизотты анықтау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай
алады: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор
мен терминдер: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға / шығарма
жазуға арналған пайдалы
тіркестер: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Абай үшін өлең жазу нені білдіреді ? 2. Ақын қандай мақсатпен өлең жазады? 3.Ақын сөзін қандай адам ұғады? 4.Ақын өлеңі кімге арналған? 5. «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңінің идеясы? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ишара: мадақтау, қошеметтеу, жылы шырай таныту. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
«Сәлемдеме жіберіңіз» әдісі арқылы Абай Құнанбайұлының өмірі мен шығармашылығына қатысты сұрақтар қойылады: 1. Ақынның қандай өлеңдерін білесің? 2. Ақын өлеңдерінде жастарға қандай өсиет айтылған? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
Мәңгілік Ел ұлттық идеясы.Өмір бойы білім алу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, музыка, Қазақстан тарихы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі (1 минут) Оқушылармен амандасу. Сыныпты түгендеу. Ширату. «Мен қандаймын?» тренингі.. (2 мин) «Бір қадам артқа» Сұрақ- жауап 1.А.Құнанбаев қай жылы дүниеге келді? 2. Абайдың балалық шағы туралы не білесіздер? 3.Бала Абай кімдердің өлең-жырларын тыңдап өскен? 4. Ақынның қандай өлеңдерін білесің? 5.Ақын өлеңдерінде жастарға қандай өсиет айтылған? ҚБ Мұғалімнің мадақтау сөздері: Жарайсыңдар! Өте жақсы, т.с.с. Ойқозғау: Аудиотаспаға назар аударайық. 1.Өлеңнің аты,авторы кім? 2.Осы өлеңнен қандай ой түйдініздер? |
Интербелсенді тақта
https://www.youtube.com/watch?v=twqMRDPuT0w |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері айтылады. «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңін мәнерлеп оқып танысу
Жазушының
тілі (өлең құрылысына, әдеби
теориясына талдау)
1-
тапсырма. «Үш жақты
күнделік»
Дескриптор: 2.Ақынның ойын жеткізеді 3.Өз ойын еркін айтады. ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» Ия, жауаптарыңызға рахмет. Сіздердің ойларыңызды қорытындылап өтейін. Абайдың «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін өлеңі» 1884 жылы жазылды. Бұл кезде Абайдың ұлы, әрі шәкірті Ақылбай 23 жаста, ақынның өнерге бет бұрған кезі екен. Абай Ақылбайдың кейбір өлең жолдарын сынға алған екен. Ғалым М.Әуезов Абай осы өлеңінде ақын шәкірттеріне айтқан әдеби сыны бар екендігін айтады. Яғни, бұл өлеңін Абай өзі тәрбиелеген шәкірттеріне арнаған.. Мұны ақындық жайында өзгеше мәні бар өлең деп ұғынуымыз керек. 2- тапсырма. Абай Құнанбайұлы өлеңнің 2-шумағын қара сөзге айналдырып жаз. Бұл жолдарда қандай адамды сынайды? Неліктен?
Түзу кел,
қисық-қыңыр, қырын келмей, Дескриптор: 1.Өлеңнің 2-шумағын қара сөзге айналдырып жазады. 2.Жақсы мен жаман қасиеттердің аражігін ажыратады. ҚБ «+,-, қызықты » әдісі Бұл үзінді туралы не айтасыздар? Керемет Барлық пікірлер құнды. Оның өсиеті - күле тыңдаған парықсыздарға сөзіңді қор қылма! «Қызшыл», «қызықшыл» әуейілерге жолама! Арсыздық пен ақылсыздықтан аулақ бол! 3-тапсырма . «Аяқталмаған сөйлемдер» аяқталмаған сөйлемдерді аяқтау ұсынылады. 1. Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін... 2. Өлеңдегі сәнқой, даңғой ... 3. Көкірегі сезімді, тілі орамды жастар... Бағалау дескрипторлары: 1. шығарма композициясындағы эпизодтың маңызын түсіндіреді. Қ.Б. - «Смайликтар арқылы бағалау» - Ия, дұрыс айтасыздар. Бұл үзіндіні жазғанда автор қандай мақсатты көздеді деп ойлайсыздар? Жауаптарыңыға рахмет. Оны ақын өз айналасындағы «өлеңі бар, өнерлі інілерінің» кейбір шығармаларын оқығаннан кейін, соларға жөн-жоба керсетіп, сын ескертпелер жасау ниетімен тудырған. Ақын өлең сөзді кімге арнауды, кімге айтуды ескертеді: тасырға айтпай, «көңіл көзі ашық, кекірегі сөзімді», сергек те талаптыларға айтуды қалайды. Өздік жұмыс: "Еркін жазу" « Абай өлеңдерінен өз бойларыңа қандай жақсы қасиеттерді сіңірдіңдер? ________________________________________________________________________________________ Дескриптор: 1.Өз бойындағы жақсы қасиеттерді жазады. Балалар, орындаған тапсырмаларыңды электронды поштаға немесе «WhatsApp» мобильді қосымшасына жіберіңдер |
6 сынып. Қазақ әдебиеті оқулығы. Алматы"Атамұра.
«+ - «+» - жұмыстың күшті жағы «-» - қиын жағы
Т
Жақсы! -
қанағат
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
( 8
мин) Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Мектеп: А.Тайманов атындағы №34
мектеп- гимназиясы Мұғалімнің
аты-жөні: Уразова Ақжарқын
Кабдоловна Сынып: 6 Қазақ
әдебиеті Бөлім
атауы Абайды оқы,
таңырқа! Сабақтың
тақырыбы:
Абай
Құнанбайұлы. «Мен жазбаймын өлеңді ермек
үшін" өлеңі Осы сабақ арқылы жүзеге
асатын оқу мақсаттары
Т/Ж.6.1.2.1 әдеби
шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы
түсіндіру А/И. 6.2.1.1 шығарма
композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме
жасау; Сабақ
мақсаттары
Барлық оқушы
орындай алады:
«Мен жазбаймын
өлеңді ермек үшін" өлеңінің мазмұнын біледі. Сұрақтарға
жауап бере алады.
Оқушылардың
көпшілігі орындай алады:
Өлеңдегі көтерілген
әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіре алады,
өлеңдегі жағымды, жағымсыз қасиеттерді салыстыра
алады
Оқушылардың
кейбіреулері орындай алады: Шығарма композициясындағы
белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасай
алады; Бағалау
критерийлері Абай
Құнанбайұлының «Мен жазбаймын өлеңді ермек
үшін" өлеңіндегі көтерілген
әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру, поэзиялық
шығармадағы белгілі бір эпизотты
анықтау; Тілдік
мақсат Оқушылар орындай
алады: Пәнге қатысты сөздік қор
мен терминдер: Диалог құруға / шығарма
жазуға арналған пайдалы
тіркестер:
Талқылауға
арналған сұрақтар:
1.Абай үшін өлең
жазу нені білдіреді ?
2. Ақын қандай
мақсатпен өлең жазады?
3.Ақын сөзін қандай
адам ұғады?
4.Ақын өлеңі кімге
арналған? 5. «Мен жазбаймын өлеңді ермек
үшін» өлеңінің идеясы? Ишара: мадақтау, қошеметтеу, жылы
шырай таныту. Алдыңғы
оқу:
«Сәлемдеме жіберіңіз» әдісі арқылы Абай
Құнанбайұлының өмірі мен шығармашылығына қатысты сұрақтар
қойылады:
1. Ақынның қандай өлеңдерін
білесің? 2. Ақын өлеңдерінде
жастарға қандай өсиет айтылған? Құндылықтарға
баулу: Мәңгілік Ел ұлттық идеясы.Өмір
бойы білім алу. Пәнаралық
байланыс Қазақ тілі, музыка, Қазақстан
тарихы. Жоспарланған
уақыт Жоспарланған жаттығу
түрлері Ресурстар
Сабақтың
басы
Ұйымдастыру кезеңі
(1 минут)
Оқушылармен
амандасу.
Сыныпты
түгендеу.
Ширату. «Мен қандаймын?»
тренингі.. (2
мин) «Бір қадам артқа» Сұрақ-
жауап
1.А.Құнанбаев қай
жылы дүниеге келді?
2.
Абайдың балалық шағы туралы не
білесіздер?
3.Бала Абай кімдердің өлең-жырларын тыңдап
өскен?
4. Ақынның қандай
өлеңдерін білесің?
5.Ақын өлеңдерінде
жастарға қандай өсиет
айтылған?
ҚБ Мұғалімнің
мадақтау сөздері:
Жарайсыңдар! Өте
жақсы, т.с.с.
Ойқозғау:
Аудиотаспаға назар
аударайық.
1.Өлеңнің аты,авторы
кім? 2.Осы өлеңнен қандай ой
түйдініздер?
Интербелсенді
тақта
https://www.youtube.com/watch?v=twqMRDPuT0w
Сабақтың
ортасы Сабақтың тақырыбы, мақсаты,
бағалау критерийлері
айтылады.
«Мен жазбаймын
өлеңді ермек үшін» өлеңін мәнерлеп оқып
танысу
Жазушының
тілі (өлең құрылысына, әдеби
теориясына талдау)
1-
тапсырма. «Үш жақты
күнделік» Өлеңнің идеясы қандай?
Өлеңнен мысал Ақын қандай ой
салды?
Қандай ой
түйдіңіз?
Дескриптор:
2.Ақынның ойын
жеткізеді
3.Өз ойын еркін
айтады.
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір
тілек»
Ия, жауаптарыңызға
рахмет. Сіздердің ойларыңызды қорытындылап
өтейін.
Абайдың «Мен жазбаймын өлеңді
ермек үшін өлеңі» 1884 жылы жазылды. Бұл кезде Абайдың ұлы, әрі
шәкірті Ақылбай 23 жаста, ақынның өнерге бет бұрған кезі екен. Абай
Ақылбайдың кейбір өлең жолдарын сынға алған екен. Ғалым М.Әуезов
Абай осы өлеңінде ақын шәкірттеріне айтқан әдеби сыны бар екендігін
айтады. Яғни, бұл өлеңін Абай өзі тәрбиелеген шәкірттеріне
арнаған.. Мұны ақындық жайында өзгеше мәні бар өлең
деп ұғынуымыз
керек.
2-
тапсырма. Абай Құнанбайұлы өлеңнің
2-шумағын қара сөзге айналдырып жаз. Бұл жолдарда қандай адамды
сынайды? Неліктен?
Түзу кел,
қисық-қыңыр, қырын келмей,
Дескриптор:
1.Өлеңнің 2-шумағын қара сөзге айналдырып
жазады.
2.Жақсы мен жаман
қасиеттердің аражігін
ажыратады.
ҚБ «+,-, қызықты »
әдісі
Бұл үзінді туралы не
айтасыздар? Керемет Барлық пікірлер құнды.
Оның өсиеті - күле тыңдаған парықсыздарға
сөзіңді қор қылма! «Қызшыл», «қызықшыл» әуейілерге жолама! Арсыздық
пен ақылсыздықтан аулақ
бол!
3-тапсырма .
«Аяқталмаған сөйлемдер» аяқталмаған сөйлемдерді
аяқтау ұсынылады.
1. Мен жазбаймын өлеңді
ермек үшін...
2. Өлеңдегі сәнқой, даңғой
...
3. Көкірегі сезімді, тілі
орамды жастар...
Бағалау
дескрипторлары:
1. шығарма композициясындағы эпизодтың маңызын
түсіндіреді.
Қ.Б. - «Смайликтар арқылы
бағалау» -
Ия, дұрыс
айтасыздар. Бұл үзіндіні жазғанда автор
қандай мақсатты көздеді деп
ойлайсыздар?
Жауаптарыңыға
рахмет.
Оны ақын өз айналасындағы «өлеңі бар, өнерлі
інілерінің» кейбір шығармаларын оқығаннан кейін, соларға жөн-жоба
керсетіп, сын ескертпелер жасау ниетімен
тудырған.
Ақын өлең сөзді кімге арнауды,
кімге айтуды ескертеді: тасырға айтпай, «көңіл көзі ашық, кекірегі
сөзімді», сергек те талаптыларға айтуды
қалайды.
Өздік жұмыс:
"Еркін жазу"
« Абай өлеңдерінен
өз бойларыңа қандай жақсы қасиеттерді
сіңірдіңдер?
________________________________________________________________________________________
Дескриптор:
1.Өз бойындағы
жақсы қасиеттерді
жазады.
Балалар,
орындаған тапсырмаларыңды электронды поштаға немесе «WhatsApp»
мобильді қосымшасына
жіберіңдер
6 сынып. Қазақ
әдебиеті оқулығы.
Алматы"Атамұра.
«+ -
«+» - жұмыстың күшті жағы
«-» - қиын жағы
- қызықты жағы
Т
Жақсы!
-
қанағат
Сабақтың
соңы
( 8
мин) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















