Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: №9 орта мектепХІХ ғасыр әдебиетіКүні: 13.11.17ж. Мұғалімнің аты-жөні: Молдажан К.С.
Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы: | Абай Құнанбайұлы «Өлең-сөздің патшасы, сөз сарасы» |
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар біледі: халқымыздың біртуар перзенті Абай өмірін, шығармашылығын танып, біледі |
| Оқушылардың көпшілігі орындай алады: білім мен ғылымға баулып, жаман мен жақсының не екенін түсіндіретін шығармаларын ажырата алады, жатқа біледі |
| Кейбір оқушылар орындай алады: бірегей тұлғаның өнегелі де өсиетті, сөз маржандарына сатылай кешенді талдау жүргізе алады |
Бағалау критерииі | - халқымыздың біртуар перзенті Абай өмірін, шығармашылығын танып, біледі - білім мен ғылымға баулып, жаман мен жақсының не екенін түсіндіретін шығармаларын ажырата алады, жатқа біледі- Абай өлеңдеріне сатылай кешенді талдау жүргізеді |
Пәнаралық байланыс: | Тарих |
Құндылыққа баулу: | «Мәңгілік Ел» идеясының жеті құндылығының біріншісі.Тәуелсіз елдің мемлекеттік тілінің мәртебелі де тұрақты болып, өрістеп, дамуына үлес қосу-міндет. |
Алдыңғы оқу: | Ахмет Байтұрсыновтың «Қазақтың бас ақыны» мақаласын оқып келу |
Сабақтың барысы: |
Жоспарлан ған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы5 мин.
| Оқушылармен амандасу;топқа бөлу: ақын өлеңдерінің қиындыларды құрастыру арқылы үш топқа бөлу | Түрлі түсті қағаздар |
Сабақтыңортасы30 мин.
| «Өлең – сөздің патшасы, сөз сарасы» өлеңін тыңдайдытоп (ақын өмірін, шығармашылық жолы) «Дара диаграмма»
2- топ Ақынның шығармашылық жолы? «Уақыт тізбегі» әдістері 3-топ («Өлең-сөздің патшасы, сөз сарасы») өлеңін талдау «Торлы диаграмма»Дескриптор:-кестені толтырады;-қосымша ақпараттармен салыстырады-ойын жеткізе отырып, жұмыстарын қорғайды.«Бесбармақ» әдісі арқылы бағалаймын
Жұппен жұмыс«Өлең – сөздің патшасы, сөз сарасы» Педагогика ғылымының кандидаты Нұрша Оразақынованың «Сатылай кешенді талдау технологиясы «бойынша өлеңді талдау.1. Авторы. 2. Тақырып..3. Жанр түрі. 4. Идеясы. 5. Шумақ. 6. Тармақ. 7. Бунақ. 8. Буын. 9. Теңеу – Эпиттет – Метафора – (өлең 15 шумақтан, әр шумағы 4 тармақтан, әр тармағы 3 бунақты, 11 буынды қара өлең (а, а, ә, а) ұйқасына жазылған өлең.)
Дескриптор:-ойын жеткізе отырып, ойын жеткізе отырып өлең жолдарын түсіндіреді, талдайды
«Жұлдызшамен» бағалаймынСөздік Аят (арабша) — құран сөзіХадис (арабша) — Мұхаммед пайғамбардың сөзіБәйіт (арабша) — өлең сымал — өлең секілдіҚұтпа (арабша) — уағыз оқу, сөйлеу мағынасындаМүнәжәт (арабша) — Аллаға жалбарыну, мақтау сөз айтуДискриптор:-сөздікті жазады;-мағыналарын түсінеді«Бағдаршаммен» бағалаймын
«Бағдаршаммен» бағалаймын | АКТ
Плакат
Плакат,маркер
АКТ |
Сабақтың соңы5 мин.
| 4-тапсырма. Дескриптор:-кестені толтырады;-Оқиғаларды егжей-тегжейлі баяндайды;-Сендірерлік дәлел жасайды
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалауКері байланыс: «Шығу билеті»Оқушылар сабақ кезінде меңгерген білімдерін білдіретін сөздермен толтырады.Елбасымыз Нұрсұлтан Әбішұлы Абай туралы былай деген екен:«..... Менің балаларыма, ертеңгі ұрпағыма Абайдан артық, Абайдан ұлы, Абайдан киелі ұғым болмауға тиіс»Бағалау
|
|
Саралау оқушыға мейілінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? | Бағалау оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
Абай Құнанбайұлы өмірі, шығармашылығыБарынша қолдау көрсету:-берілген жаттығулардан баяндауыштарды сұрақ қою арқылы табадыОрташа қолдау:- берілген жаттығулардан баяндауыштардың қай сөз табынан екенін табады.Қолдау көрсету аз:- берілген жаттығулардан баяндауыштардың құрамына қарай түрін ажыратады. | Оқушылар топта бір-бірлерін басбармақ арқылы бағалайды.«өте жақсы», «жарайсың», «белсенді бол», «қысылма» деген жұлдызшамен, бағдаршам әдісімен бағалау.Мадақ сөздер. | Қазақ әдебиетіАКТ-мен 3 мин байланыс болады |
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |