Материалдар / Ашық сабақ: Абылай хан

Ашық сабақ: Абылай хан

Материал туралы қысқаша түсінік
Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, сұрақтарға жауап береді, оқылым стратегияларын қолданады: комментарий жасау, іріктеп оқу
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Желтоқсан 2020
353
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:Тарихи тұлғалар. Лексика

Орал қаласы әкімдігі білім беру бөлімінің «Мектептен тыс жұмыс орталығы»

Күні: 02.12.2020

Мұғалімнің аты-жөні: Нәсіпқали Ақтолқын

Сынып:6


Қатысқандар:



Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:


Абылай хан



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)


6.1.3.1. тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, сұрақтарға жауап беру.

6.2.6.1. оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу.

Сабақмақсаттары


Мәтін мазмұнын түсінеді;

Мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді;

Оқылым стратегияларын қолданады.

Бағалаукритерийі





-мәтін мазмұнын түсінеді;

-көтерілген мәселені анықтайды;

-сұрақтарға жауап береді;

-оқылым стратегияларын қолданады.

Тілдік мақсаттар





Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Хан, тақ, жекпе-жек, хандық, жырау.


Талқылауға арналған сұрақтар:

Абылай хан тарихи тұлға ретінде ұлт көшбасшысы болуға лайық деп ойлайсыңдар ма?

Пәнаралық байланыс


Тарих, әдебиет


Алдыңғы оқу:


1.Абылай хан туралы не білесіңдер?

2. Абылай ханның ерекше жаратылысы туралы қандай ойларың бар?


Жоспар

Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері:

Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы:










































































Сабақтың ортасы



































































Сабақтың соңы

Ұйымдастыру кезеңі

Амандасу, оқушыларды түгендеу.





Мәтінді тыңдай отырып, кім екенін анықтау арқылы жаңа тақырыпты ашады.

XVIII ғасырдағы Қазақ хандығы билеушілерінің бірі. Шығыстың жеті тілін білген. Домбыраны жақсы тартқан. Жауырыны қақпақтай, дене күші зор еді. Сөзге шебер әрі тапқыр еді. Сөзіне берік, алғыр ойлы, адал әрі әділдігімен көзге түскен, шешендігімен, қазақтардың ежелден келе жатқан әдет заңдарын, шежіресін өте жақсы білетіндігімен ерекшеленетін ең беделді әрі адал тарихи тұлға.


Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты мен бағалау критерийлері жарияланады.


1-тапсырма

А деңгейі


«Төрт сөйлем» тәсілі арқылы оқушылар өздерінің түсінгенін, қарастырылған мәселелер бойынша жұмыс жасау деңгейлерін бағалайды.

  1. Пікір

( Абылайдың бойында қасиеті бар)

Мәтін бойынша туындаған өзіндік пікірін бір сөйлеммен білдіреді.

  1. Дәлел

(Өзі ұйықтап жатқанда, үсті жап-жарық боп тұрады)

Келтірілген өзіндік пікірді бір сөйлеммен дәлелдеп шығады.

  1. Мысал

( Жерге отырмайды, ештеңе таппаса, киімін астына төсеп отырады)

Келтірілген өзіндік пікірді негіздеп кету мақсатында бір сөйлеммен мысал жазады.

  1. Қорытынды

( Абылай - төре тұқымынан шыққан, ел басқару қабілеті жоғары хан)

Өзіндік пікірді нақты пысықтау үшін қорытынды бір сөйлеммен келтіреді.


Дескриптор:

- пікірін бір сөйлеммен білдіреді

- пікірін дәлелдейді

- пікірге мысал келтіреді

-қорытынды сөйлем жазады



В деңгейі

SWOT-Абылай ханның ішкі және сыртқы саясаты

Күшті жақтары


Әлсіз жақтары

Қауіп-қатер


Мүмкіндіктері

С деңгейі

Абылай хан туралы берілген деректерді талдап, қорытынды жасаңдар.

Ш.Уәлиханов

«Қазақтардың аңыз әңгімелерінде Абылай айрықша қасиеті бар киелі, керемет құдірет иесі болып саналады. Ешбір ханның Абылайдай шексіз билікке қолы жеткен жоқ».

Ә.Бөкейхан

«Абылай! деп ұран тастау тіпті Сібір казак-орыстарында да бар. Олардың біреуі өзінің ұлын 1904-1905 жылдардағы орыс-жапон соғысына аттандырып тұрып, оған бата ретінде: «Абылай! Абылай!» деп атой сал... «Абылай деп шабуыл жаса!» дегенін көрдім».

И.Крафт

«Ол қалыптасқан нақты жағдайларға қарай бірде Ресейге, бірде Қытайға, енді бірде Жоңғарияға шын берілген болып көріне білді, ал шын мәнінде ешкімге де бас иген жоқ».

Сенің пікірің


Абылай ханның күйлері және дарынды күйші екендігінен мәлімет алады, ақпарат жинайды)

Абылай ханның күйлерінде ел қамы мен халық тағдыры жөнінде толғанған ойлы сезім белең алып жатады. абылай ханның күйлері: «Ақ толқын», «Бұлан жігіт», «Дүние қалды», «Жетім торы», «Қайран елім»,т.б


«Аяқталмаған ой» әдісі

Абылай – Қазақ хандығының аса көрнекті саяси және мемлекет қайраткері. Себебі.....

Абылайдың қазақ жерлерін біріктіру жолындағы күресін ....... түсінемін.

Абылайдың ішкі және сыртқы саясатына көзқарасым..........



Кері байланыс.

Бүгінгі сабақта

Мен .... үйрендім.

Маған... қызықты болды.

Маған ... қиын болды.









Қосымша ақпарат









Суреттер

































«Төрт сөйлем»



























Кестемен жұмыс




















770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ