
Сабақ: Қазақ
тілі
Мектеп: Мұнайлы ауданы №6 орта мектеп
Күні Мұғалімнің аты – жөні: Эстурганова Айша Шалхаровна
Сынып: 6 «ж» Қатысқандар:
Қатыспағандар: 0
Сабақтың
тақырыбы
Тарихи тұлғалар. Абылай хан
Осы сабақ
арқылы жүзеге
асатын
мақсаттары
Т.А.6.1.5.1 - тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты
сұрақтарға жауап беру, мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен
байланыстыру.
Сабақ
мақсаттары
Барлық оқушылар орындай алады: тыңдалған мәтін мазмұнын
түсінеді
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: мәтін мазмұны
бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап береді
Кейбір оқушылар орындай алады: мәтіндегі ақпаратты шынайы
өмірмен байланыстырады
Тілдік мақсаттар
Оқушылар орындай алады:
Тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға
жауап береді, мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен
байланыстырады.
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
Хан, тымақ, шапан, қалмақ, әмірші, тақ
Диалог құруға, шығарма жазуға арналған пайдалы
тіркестер: менің ойымша.., себебі...., ....деп ойлаймын, қорыта
айтар болсам
Талқылауға арналған сұрақтар:
- Абылай хан туралы не білесіңдер?
- Әбілмансұр қай жылдарда жетім қалады?
- Әбілмәмбет хан өлген соң,таққа кім отырды?
- Абылай ханға «Сабалақ» деп ат қойған кім?
- Әбілмансұр жекпе-жекке шығып, қай батырды өлтіреді?
Алдыңғы оқу Астана - мәдениет пен өнер ордасы
Ойлау
дағдыларының
деңгейлері
Білу, түсіну, қолдану
Бағалау
критерийлері
- Мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап
береді;
- Мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстырады
Құндылықтар
Тарихтың мәдениет пен тілдің біртұтастығы
Пәнаралық
байланыс
Әдебиет, тарих, география
Жоспар
Жоспарланған
уақыт
Жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар

Басы
Ширату жаттығуы
«Әріптестер» жаттығуы
Әр оқушыға өткен сабақ және жаңа
тақырып бойынша не жауабы бар, не
сұрағы бар қағаз беріледі. Оқушылар
сынып ішінде жүріп, сәйкес келетін
сұрақ пен жауапты іздейді және
сабақ тақырыбын анықтайды.
Сұрақтар:
- Астана қаласының бұрынғы атауы?
(Ақмола)
- Астананың символы? (Бәйтерек)
- Астана қаласында Абылай ханның
құрметіне ненің атауы берілген? Ол
қалай аталады? (көше, Абылай хан
даңғылы)
Дескриптор:
- Сұрақ пен жауапты сәйкестендіре
алады;
- Сабақ тақырыбын анықтайды
Қалыптастырушы бағалау
(оқушының жауабына қарай ауызша:
(Жарайсың, нақты жауап бердің,
жақсы, жауапты толықтыр)
Ортасы
Венн диаграммасы
Тыңдалым: Абылай хан туралы
бейнежазба көрсетіледі
1-тапсырма
«Ара ұясы» техникасы
Жұптық жұмыс: оқушылар тыңдаған
мәтін бойынша пікір алмасады,
мәтін бойынша жалпы және нақты
сұрақтар дайындайды. Содан кейін
жұптар бір-біріне кезектесіп сұрақ
қояды, жауап береді.
Дескриптор:
- Мәтін мазмұнын түсінеді;
- Мәтін мазмұны бойынша жалпы
және нақты сұрақтар
құрастырады;
- Сұрақтарға нақты жауап береді.
Қалыптастырушы бағалау:
Ауызша ( Жарайсың, сұраққа толық
жауап бердің, сұрағың дұрыс )
Оқушылар бір-бірін графикалық
түрде бағалайды (смайлик)
https://youtu.be/3sTInQaqogo
Оқытудағы жаңа әдіс-
тәсілдер , 2 бет

2-тапсырма: Берілген мәтінді
шынайы өмірмен байланыстыру
үшін
1-топ: «Венн диаграммасы» әдісі
арқылы ұлы тұлғалар Абылай хан
мен Н. Назарбаевтың бейнесін
салыстырады.
- Абылай хан мен Н. Назарбаев
кім?
- Абылай хан мен Н. Назарбаев
қазақ халқы үшін еткен еңбегі?
- Абылай хан мен Н.
Назарбаевтың тарихтан алар
орны?
2-топ:
«Қабырғадағы рөл»
Оқушылар тыңдалған мәтін
бойынша кейіпкердің сұлбасын
салады, сұлбаның ішіне мәтіннің
ішіндегі кездескен фактілерді, іс-
әрекеттерді тізіп жазады. Дайын
жұмыстарын қабырғаға іліп қойып
түсіндіреді.
3- топ:
«Фактілер мен пікірлер»
Оқушылар Абылай хан мен Н.
Назарбаев туралы шынайы өмірде
болған фактілер мен пікірлерге
сүйеніп пікір айтылады.
4-топ:
«Мозаика»
Бөлшектелген суретті құрастырады.
Бөлшектелген суретті құрастырып,
Абылай хан туралы қосымша
ақпаратқа ие болады.
Дескриптор:
- Ұлы тұлғалардың бейнесін
салыстырады
Оқытудағы жаңа әдіс-
тәсілдер 27 бет
«НЗМ» ДББҰ ПШО
Мәтінмен жұмыстың тиімді
тәсілдері 13 бет
«НЗМ» ДББҰ ПШО
Мәтінмен жұмыстың тиімді
тәсілдері 18 бет
Абылай хан Н. Назарбаев

- Кейіпкердің сұлбасын салып,
мәтіннен фактілерді, іс-әрекеттерді
тізіп жазады.
- Мәтіннен шынайы өмірде болған
фактілер мен пікірлерге сүйеніп
пікір айтады.
- Бөлшектелген суретті
құрастырады. Суретте жасырылған
қосымша ақпаратқа ие болады.
Қалыптастырушы бағалау
Ауызша (оқушы жауабына қарай
«Жарайсың», «Өте тамаша жауап»,
«Сенің жауабың ұтымды»,
«Фактілеріңді дұрыс келтіргенсің»
Соңы
Рефлексия
«Хабарлама»
Оқушылар бүгінгі сабақтан не
үйренгенін мәтіндік хабарлама
арқылы парақшаға жазып,конвертке
салып кетеді.
Үйге тапсырма
Құрамында көнерген сөздері бар
мақал-мәтелдер мен өлең жолдарын
тауып жазады.
Үлестірме материалдар
3-үлестірме материал
18- күн, 267 бет
Қосымша ақпарат

Саралау-оқушыға
мейлінше қолдау
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға
тапсырманы қалай
түрлендіресіз?
Оқу мақсатын
саралап аламын. Оқу
мақсатына жету
үшін тапсырмаларды
саралап аламын.
Тапсырмаларды
оқушының жас
ерекшілігін,
қажеттілігін,
деңгейін ескере
отырып
дайындаймын.
Оқушыларға бірдей
тапсырма ұсынамын,
тапсырманы
орындау барысында
оқушы деңгейі
анықталады.
Оқушылар
жаттығулар арқылы
берілген
жаттығуларды
орындау барысында
тыңдалған мәтін
мазмұны бойынша
жалпы және нақты
сұрақтарға жауап
береді, мәтіндегі
ақпаратты шынайы
өмірмен
байланыстырады,
мәтіндегі
кейіпкердің
сұлбасын салып,
фактілер мен
пікірлер айтады.
Тапсырмаларды
төмен деңгейдегі
оқушылар мәтін
бойынша сұрақ
құрастыра алады.
Орта деңгейдегі
оқушылар мәтін
мазмұны бойынша
сурет салып, жалпы
Бағалау- оқушы
білімін тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
Бағалау
қалыптастырушы
түрінде жүргізіледі.
Оқушылардың
жауабына қарай
ауызша (жетекші
сұрақтарға жауап
бердіңіздер,
жарайсыңдар,
ойыңды нақтыла,
ойлан, т.б)
жүргізіледі,
оқушылардың бірін-
бірі бағалау
графикалық түрде
жүргізіледі.
Пәнаралық байланыс- Денсаулық және
қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс.
Құндылықтар мен байланыс (тәрбие
элементі).
Оқуды жақсарту үшін сабақ тарих, әдебиет
пәнімен байланыстырылады. «Тарихтың
мәдениет пен тілдің біртұтастығы»
құндылықтары негізінде тарихи
құндылықтарды құрметтеуге бағытталатын
тапсырмалар беріледі. АКТ-мен
байланыста бейнежазба көрсетемін.

және нақты
сұрақтарға жауап
бере алады. Жоғары
деңгейдегі
оқушылар
тыңдалған мәтіндегі
ақпаратты шынайы
өмірмен
байланыстырады,
фактілер келтіреді.
Рефлексия
Сабақ мақсаттары/
оқу мақсаттары
қолжетімді ма?
Оқушылар бүгін не
үйренді?
Бүгінгі сабақтың мақсаты- тыңдалған мәтін мазмұны бойынша
жалпы және нақты сұрақтарға жауап беру, мәтіндегі ақпаратты
шынайы өмірмен байланыстыра білуді үйренді. Бұл мақсат
қолжетімді болды.
Оқушылар бүгінгі сабақта мақсатқа сай тыңдалған мәтіннің
мазмұнын түсініп, нақты сұрақтарға жауап беріп, мәтіндегі

Сабақтағы ахуал
қандай болды?
Жоспарланған
саралау жақсы іске
асты ма?
Уақыт есебінен
ауытқу болды ма?
Жоспарыма қандай
өзгеріс енгізілді?
ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыра алды.
Сабақ жоғары деңгейде өтті. Бүгін оқушылар сабаққа белсене
қатысып, өз ойларын еркін жеткізді.
Жоспарланған саралау- оқушылар деңгейіне сәйкес болды.
Уақытты тиімді пайдаландым. Барлық тапсырмалар орындалды.
Жоспарыма өзгеріс енгізген жоқпын.
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқытуды да, оқуға қатысты)?
1. «Венн диаграммасы» әдісі арқылы екі тұлғаны салыстыра отырып, ортақ тұжырым
жасайды.
2. «Қабырғадағы рөл» кейіпкердің сұлбасын салып, мәтін бойынша іс-әрекетті тізбектеп
жазып, ойлау дағдысы дамиды.
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың бұданда жақсы өтуіне ықпалын тигізер
еді (оқытуды да, оқуға қатысты)?
1. Оқушыларға «Баяндама» әдісі арқылы мәтін бойынша баяндама жазып, өз ойларын
толықтырар еді.
2. Оқушыларға сабақ арасында сергіту сәтін пайдалансам, оқушылардың белсенділігі
артар еді.
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде
келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
1. Тапсырмаларды орындау барысында оқушылардың пікірі, ойы жан-жақты кең болды,
кейбірі сәл баяулық танытып жатты. Осы жағын үнемі қадағалап отыруды ойға алдым.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Абылай хан
Ашық сабақ Абылай хан

Сабақ: Қазақ
тілі
Мектеп: Мұнайлы ауданы №6 орта мектеп
Күні Мұғалімнің аты – жөні: Эстурганова Айша Шалхаровна
Сынып: 6 «ж» Қатысқандар:
Қатыспағандар: 0
Сабақтың
тақырыбы
Тарихи тұлғалар. Абылай хан
Осы сабақ
арқылы жүзеге
асатын
мақсаттары
Т.А.6.1.5.1 - тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты
сұрақтарға жауап беру, мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен
байланыстыру.
Сабақ
мақсаттары
Барлық оқушылар орындай алады: тыңдалған мәтін мазмұнын
түсінеді
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: мәтін мазмұны
бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап береді
Кейбір оқушылар орындай алады: мәтіндегі ақпаратты шынайы
өмірмен байланыстырады
Тілдік мақсаттар
Оқушылар орындай алады:
Тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға
жауап береді, мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен
байланыстырады.
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
Хан, тымақ, шапан, қалмақ, әмірші, тақ
Диалог құруға, шығарма жазуға арналған пайдалы
тіркестер: менің ойымша.., себебі...., ....деп ойлаймын, қорыта
айтар болсам
Талқылауға арналған сұрақтар:
- Абылай хан туралы не білесіңдер?
- Әбілмансұр қай жылдарда жетім қалады?
- Әбілмәмбет хан өлген соң,таққа кім отырды?
- Абылай ханға «Сабалақ» деп ат қойған кім?
- Әбілмансұр жекпе-жекке шығып, қай батырды өлтіреді?
Алдыңғы оқу Астана - мәдениет пен өнер ордасы
Ойлау
дағдыларының
деңгейлері
Білу, түсіну, қолдану
Бағалау
критерийлері
- Мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап
береді;
- Мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстырады
Құндылықтар
Тарихтың мәдениет пен тілдің біртұтастығы
Пәнаралық
байланыс
Әдебиет, тарих, география
Жоспар
Жоспарланған
уақыт
Жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар

Басы
Ширату жаттығуы
«Әріптестер» жаттығуы
Әр оқушыға өткен сабақ және жаңа
тақырып бойынша не жауабы бар, не
сұрағы бар қағаз беріледі. Оқушылар
сынып ішінде жүріп, сәйкес келетін
сұрақ пен жауапты іздейді және
сабақ тақырыбын анықтайды.
Сұрақтар:
- Астана қаласының бұрынғы атауы?
(Ақмола)
- Астананың символы? (Бәйтерек)
- Астана қаласында Абылай ханның
құрметіне ненің атауы берілген? Ол
қалай аталады? (көше, Абылай хан
даңғылы)
Дескриптор:
- Сұрақ пен жауапты сәйкестендіре
алады;
- Сабақ тақырыбын анықтайды
Қалыптастырушы бағалау
(оқушының жауабына қарай ауызша:
(Жарайсың, нақты жауап бердің,
жақсы, жауапты толықтыр)
Ортасы
Венн диаграммасы
Тыңдалым: Абылай хан туралы
бейнежазба көрсетіледі
1-тапсырма
«Ара ұясы» техникасы
Жұптық жұмыс: оқушылар тыңдаған
мәтін бойынша пікір алмасады,
мәтін бойынша жалпы және нақты
сұрақтар дайындайды. Содан кейін
жұптар бір-біріне кезектесіп сұрақ
қояды, жауап береді.
Дескриптор:
- Мәтін мазмұнын түсінеді;
- Мәтін мазмұны бойынша жалпы
және нақты сұрақтар
құрастырады;
- Сұрақтарға нақты жауап береді.
Қалыптастырушы бағалау:
Ауызша ( Жарайсың, сұраққа толық
жауап бердің, сұрағың дұрыс )
Оқушылар бір-бірін графикалық
түрде бағалайды (смайлик)
https://youtu.be/3sTInQaqogo
Оқытудағы жаңа әдіс-
тәсілдер , 2 бет

2-тапсырма: Берілген мәтінді
шынайы өмірмен байланыстыру
үшін
1-топ: «Венн диаграммасы» әдісі
арқылы ұлы тұлғалар Абылай хан
мен Н. Назарбаевтың бейнесін
салыстырады.
- Абылай хан мен Н. Назарбаев
кім?
- Абылай хан мен Н. Назарбаев
қазақ халқы үшін еткен еңбегі?
- Абылай хан мен Н.
Назарбаевтың тарихтан алар
орны?
2-топ:
«Қабырғадағы рөл»
Оқушылар тыңдалған мәтін
бойынша кейіпкердің сұлбасын
салады, сұлбаның ішіне мәтіннің
ішіндегі кездескен фактілерді, іс-
әрекеттерді тізіп жазады. Дайын
жұмыстарын қабырғаға іліп қойып
түсіндіреді.
3- топ:
«Фактілер мен пікірлер»
Оқушылар Абылай хан мен Н.
Назарбаев туралы шынайы өмірде
болған фактілер мен пікірлерге
сүйеніп пікір айтылады.
4-топ:
«Мозаика»
Бөлшектелген суретті құрастырады.
Бөлшектелген суретті құрастырып,
Абылай хан туралы қосымша
ақпаратқа ие болады.
Дескриптор:
- Ұлы тұлғалардың бейнесін
салыстырады
Оқытудағы жаңа әдіс-
тәсілдер 27 бет
«НЗМ» ДББҰ ПШО
Мәтінмен жұмыстың тиімді
тәсілдері 13 бет
«НЗМ» ДББҰ ПШО
Мәтінмен жұмыстың тиімді
тәсілдері 18 бет
Абылай хан Н. Назарбаев

- Кейіпкердің сұлбасын салып,
мәтіннен фактілерді, іс-әрекеттерді
тізіп жазады.
- Мәтіннен шынайы өмірде болған
фактілер мен пікірлерге сүйеніп
пікір айтады.
- Бөлшектелген суретті
құрастырады. Суретте жасырылған
қосымша ақпаратқа ие болады.
Қалыптастырушы бағалау
Ауызша (оқушы жауабына қарай
«Жарайсың», «Өте тамаша жауап»,
«Сенің жауабың ұтымды»,
«Фактілеріңді дұрыс келтіргенсің»
Соңы
Рефлексия
«Хабарлама»
Оқушылар бүгінгі сабақтан не
үйренгенін мәтіндік хабарлама
арқылы парақшаға жазып,конвертке
салып кетеді.
Үйге тапсырма
Құрамында көнерген сөздері бар
мақал-мәтелдер мен өлең жолдарын
тауып жазады.
Үлестірме материалдар
3-үлестірме материал
18- күн, 267 бет
Қосымша ақпарат

Саралау-оқушыға
мейлінше қолдау
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға
тапсырманы қалай
түрлендіресіз?
Оқу мақсатын
саралап аламын. Оқу
мақсатына жету
үшін тапсырмаларды
саралап аламын.
Тапсырмаларды
оқушының жас
ерекшілігін,
қажеттілігін,
деңгейін ескере
отырып
дайындаймын.
Оқушыларға бірдей
тапсырма ұсынамын,
тапсырманы
орындау барысында
оқушы деңгейі
анықталады.
Оқушылар
жаттығулар арқылы
берілген
жаттығуларды
орындау барысында
тыңдалған мәтін
мазмұны бойынша
жалпы және нақты
сұрақтарға жауап
береді, мәтіндегі
ақпаратты шынайы
өмірмен
байланыстырады,
мәтіндегі
кейіпкердің
сұлбасын салып,
фактілер мен
пікірлер айтады.
Тапсырмаларды
төмен деңгейдегі
оқушылар мәтін
бойынша сұрақ
құрастыра алады.
Орта деңгейдегі
оқушылар мәтін
мазмұны бойынша
сурет салып, жалпы
Бағалау- оқушы
білімін тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
Бағалау
қалыптастырушы
түрінде жүргізіледі.
Оқушылардың
жауабына қарай
ауызша (жетекші
сұрақтарға жауап
бердіңіздер,
жарайсыңдар,
ойыңды нақтыла,
ойлан, т.б)
жүргізіледі,
оқушылардың бірін-
бірі бағалау
графикалық түрде
жүргізіледі.
Пәнаралық байланыс- Денсаулық және
қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс.
Құндылықтар мен байланыс (тәрбие
элементі).
Оқуды жақсарту үшін сабақ тарих, әдебиет
пәнімен байланыстырылады. «Тарихтың
мәдениет пен тілдің біртұтастығы»
құндылықтары негізінде тарихи
құндылықтарды құрметтеуге бағытталатын
тапсырмалар беріледі. АКТ-мен
байланыста бейнежазба көрсетемін.

және нақты
сұрақтарға жауап
бере алады. Жоғары
деңгейдегі
оқушылар
тыңдалған мәтіндегі
ақпаратты шынайы
өмірмен
байланыстырады,
фактілер келтіреді.
Рефлексия
Сабақ мақсаттары/
оқу мақсаттары
қолжетімді ма?
Оқушылар бүгін не
үйренді?
Бүгінгі сабақтың мақсаты- тыңдалған мәтін мазмұны бойынша
жалпы және нақты сұрақтарға жауап беру, мәтіндегі ақпаратты
шынайы өмірмен байланыстыра білуді үйренді. Бұл мақсат
қолжетімді болды.
Оқушылар бүгінгі сабақта мақсатқа сай тыңдалған мәтіннің
мазмұнын түсініп, нақты сұрақтарға жауап беріп, мәтіндегі

Сабақтағы ахуал
қандай болды?
Жоспарланған
саралау жақсы іске
асты ма?
Уақыт есебінен
ауытқу болды ма?
Жоспарыма қандай
өзгеріс енгізілді?
ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыра алды.
Сабақ жоғары деңгейде өтті. Бүгін оқушылар сабаққа белсене
қатысып, өз ойларын еркін жеткізді.
Жоспарланған саралау- оқушылар деңгейіне сәйкес болды.
Уақытты тиімді пайдаландым. Барлық тапсырмалар орындалды.
Жоспарыма өзгеріс енгізген жоқпын.
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқытуды да, оқуға қатысты)?
1. «Венн диаграммасы» әдісі арқылы екі тұлғаны салыстыра отырып, ортақ тұжырым
жасайды.
2. «Қабырғадағы рөл» кейіпкердің сұлбасын салып, мәтін бойынша іс-әрекетті тізбектеп
жазып, ойлау дағдысы дамиды.
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың бұданда жақсы өтуіне ықпалын тигізер
еді (оқытуды да, оқуға қатысты)?
1. Оқушыларға «Баяндама» әдісі арқылы мәтін бойынша баяндама жазып, өз ойларын
толықтырар еді.
2. Оқушыларға сабақ арасында сергіту сәтін пайдалансам, оқушылардың белсенділігі
артар еді.
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде
келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
1. Тапсырмаларды орындау барысында оқушылардың пікірі, ойы жан-жақты кең болды,
кейбірі сәл баяулық танытып жатты. Осы жағын үнемі қадағалап отыруды ойға алдым.
шағым қалдыра аласыз













