Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп: Қостанай қаласы әкімдігінің білім бөлімінің 17 орта мектебі |
||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Жұматай Маржан Әуезханқызы. |
||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Адам ағзасындағы негізгі дәрумендердің маңызы. |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.2.7. азық түлік құрамындағы С дәруменін анықтау. |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы үшін: Азық түлік құрамындағы С дәруменін анықтау. Көпшілігі үшін: Тағамда С дәруменін сақтау ережелерін түсіну. Кейбіреуі үшін: С дәруменінің жетікіліксіздігі зардабын сипаттау. |
||
|
Бағалау критерийі |
|
||
|
Тілдік мақсаттар |
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: - Қырқұлақ ауруының пайда болу себебі? -С дәруменінің маңызы қандай? аскорбин қышқылы, қырқұлақ (цинга), |
||
|
Құндылықтарға баулу
|
Еліміздің ұлттық қауіпсіздігі және бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы барысында оқушылар дәруменнің жеткіліксіздігінен туындайтын ауруларды анықтайды. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
химия, медицина |
||
|
Алдыңғы білім |
8.1.2.6. Дәрумендер және олардың маңызы. |
||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: «Карта ойыны» әдісі арқылы өткен сабақты қорытындылау. Әр топқа оқушы санына қарай карта таратылып, өткен тақырып бойынша сұрақтар мен жауаптар екі картаға жазылып, келесі топқа беріледі. Кері байланыс: «Ауа райы» арқылы бағалау.
|
Қағаз қиындылары
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин 5 мин 7 мин Сергіту сәті 2 мин 7 мин Сабақтың соңы 2 мин |
ІІІ. Жаңа сабақ. 1 -тапсырма. Оқу мақсаты: Азық түлік құрамындағы С дәруменін анықтау. Ойлау дағдыларының деңгейлері: қолдану Бағалау критерийлері: Азық түлік өнімдерінің құрамындағы С витаминін анықтайды. Тапсырма. Оқушылар практикалық жұмысты DEAL әдісі арқылы орындайды.
Қ D – Describe – баяндау, суреттеу (оқығанды, көргенді сипаттау, сынау, өлшеу). E – Explain – түсіндіру (құбылыс немесе оқиға бойынша не білетіндерін, түсінгендерін суреттеу). A – Anallуse – талдау (ақпаратты талдау, қорытынды жасау, себептерін атау). L – Links – байланыс (болжамдар немесе қорытынды жасау, өзінде бар біліммен байланыстыру). Дескриптор:
Қ.Б:«Ай» әдісі арқылы оқушылар өз-өзін суреттер арқылы бағалайды, мұғалім оқушыны бағалайды.
Кері байланыс: 1. C дәрумені кездесетін өсімдіктерді білесің бе? 2.Тағам құрамындағы дәруменді алу барысында ерітіндінің көк түске боялу себебін түсіндің бе? 2 -тапсырма. Оқу мақсаты: Тағамда С дәруменін сақтау ережелерін түсіну. Ойлау дағдыларының деңгейлері: қолдану. Бағалау критериилері: Тағам өнімдерінде С дәруменін сақтау әдістерін түсіндіреді. Тапсырма. «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы оқушылар топпен жұмыс жасайды. Тағамда С дәруменін сақтауға арналған сіз білетін ережелерін түсіндіріңіз. Дескриптор: -Азық –түлік құрамындағы С дәруменін сақтау әдістерін атайды -Ас әзірлегенде витаминдерді мүмкіншілігінше қалай сақтауға болатынын біледі. -Дәрумендерді сақтау әдістерінің ерекшеліктерін ажыратады. Қ.Б:«Кемпірқосақ» әдісімен оқушылар жұптар бір-біріні бағалайды. Кері байланыс: 1.Азық –түліктер құрамындағы дәрумендерді сақтау әдістерін білесізбе? 2.Күнделікті тұрмыста қолданатын сақтау әдісінің қандай түрлерін атай аласыз?
3 -тапсырма. Оқу мақсаты: С дәруменінің жетікіліксіздігі зардабын сипаттау. Ойлау дағдыларының деңгейлері: қолдану.
Тапсырма. Фишбоун әдісі арқылы оқушылар С дәруменінің жеткіліксіздігі нәтижесінен адам ағзасында пайда болатын ауруларды сипаттайды. Жүзеге асыру қадамдары: 1-қадам: Мәтінді әр оқушыға жеке оқу. 2-қадам: Оқу үрдісінде қаңқаның басына мәтін қарастырылатын проблема белгіленеді. 3-қадам: Жоғарғы «қосымша бұтақтарында» проблеманың себебі белгіленеді, төменгі «сүйекшелерінде» оқу барысында себепті нақтылайтын дәйектер жазылады. 4-қадам: Балықтың «құйрығына» қорытынды жазылады. 5-қадам: Жұпта, топта жұмысты талқылау. 6-қадам: Топ жұмысын аудиторияда баяндау. Дескриптор:
Қ.Б:«Бір ауыз сөзбен түйіндеу» әдісі арқылы мұғалім оқушыны бағалайды. Кері байланыс: 1. С дәруменінің жетіспеушілігінен пайда болатын ауру қалай аталады ? 2. Азық –түлік құрамындағы С дәруменінің маңызы қандай? Саралауға арналған тапсырма. Оқушылардың деңгейлеріне сай құрастырылған. Тапсырма. «Қар үйіндісі» әдісі. Біріншіден, оқушылар жеке жауап берулері керек. Кейін жұбы ақылдасып, олардың екі жауабын бір жауап етіп үйлестіреді. Кейін жұптар басқа жұптармен бірігіп, үдерісті қайталайды. Осылайша төрт жауап бір жауап болып біріктіріледі. А -деңгейі Қай тұжырым дұрыс?
«жоқ» «иә»
1 2 3 4 тапсырма реті
В -деңгейі Сәйкестендір:
С -деңгейі С дәруменінің пайдасын мен зиянын анықтап, қандай заттармен жақсы сіңетінін анықтаңыз.
Қ.Б: «Плюс, минут, қызықты» арқылы қорытындылау. «Плюс» - оң әсер еткен фактілерді, алған,
білімдері жайлы жазады. Кері байланыс: 1.С дәруменінің пайдасы мен зиянын білесің бе? 2. Дәруменді сақтау әдістерін ажырата аласыз ба? Рефлексия.
Үйге тапсырма: «С дәруменінің пайдасы» туралы эссе жазып келу. |
Үлестірмелі парақшалар Қиынды қағаздар А4 парақшасы Стикерлер Түрлі түсті парақшалар |
||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||
|
Саралап оқу мақсатына сай құрастырылды. Оқушылар жеке, жұптық, топтық жұмыстар орындайды. Тапсырмалар оқушылардың деңгейіне сай жасалды.Қабілеті жоғары оқушылаға Қар үйіндісі әдісі арқылы жасалған деңгейлік тапсырмалар беріледі |
Сабақта қалыптастырушы бағалаулар орындалды. Оқушылардың білім деңгейі мынадай кері байланыстар: «ауа райы» , «Бір ауыз сөзбен түйіндеу», «плюс, минус, қызықты әдісі арқылы бағаланады. «Ауа райы», «Ай» әдісін алу себебім тексеру жеңіл болғандықтан алынды. Ал «Бір ауыз сөзбен түйіндеу», «кемпірқосақ» әдісінің тиімділігі оқушылар берілген мәтіннің негізгі, нақты тұсын түсіну.
|
Сабақ барысында құрал- саймандардан сақтану, шыны ыдыстардан абай болу. Сергіту сәті: «Шаттық» |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? 1: 2: |
||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Адам ағзасына С дәруменінің маңызы 8 сынып
Ашық сабақ Адам ағзасына С дәруменінің маңызы 8 сынып
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп: Қостанай қаласы әкімдігінің білім бөлімінің 17 орта мектебі |
||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Жұматай Маржан Әуезханқызы. |
||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Адам ағзасындағы негізгі дәрумендердің маңызы. |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.2.7. азық түлік құрамындағы С дәруменін анықтау. |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы үшін: Азық түлік құрамындағы С дәруменін анықтау. Көпшілігі үшін: Тағамда С дәруменін сақтау ережелерін түсіну. Кейбіреуі үшін: С дәруменінің жетікіліксіздігі зардабын сипаттау. |
||
|
Бағалау критерийі |
|
||
|
Тілдік мақсаттар |
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: - Қырқұлақ ауруының пайда болу себебі? -С дәруменінің маңызы қандай? аскорбин қышқылы, қырқұлақ (цинга), |
||
|
Құндылықтарға баулу
|
Еліміздің ұлттық қауіпсіздігі және бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы барысында оқушылар дәруменнің жеткіліксіздігінен туындайтын ауруларды анықтайды. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
химия, медицина |
||
|
Алдыңғы білім |
8.1.2.6. Дәрумендер және олардың маңызы. |
||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: «Карта ойыны» әдісі арқылы өткен сабақты қорытындылау. Әр топқа оқушы санына қарай карта таратылып, өткен тақырып бойынша сұрақтар мен жауаптар екі картаға жазылып, келесі топқа беріледі. Кері байланыс: «Ауа райы» арқылы бағалау.
|
Қағаз қиындылары
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин 5 мин 7 мин Сергіту сәті 2 мин 7 мин Сабақтың соңы 2 мин |
ІІІ. Жаңа сабақ. 1 -тапсырма. Оқу мақсаты: Азық түлік құрамындағы С дәруменін анықтау. Ойлау дағдыларының деңгейлері: қолдану Бағалау критерийлері: Азық түлік өнімдерінің құрамындағы С витаминін анықтайды. Тапсырма. Оқушылар практикалық жұмысты DEAL әдісі арқылы орындайды.
Қ D – Describe – баяндау, суреттеу (оқығанды, көргенді сипаттау, сынау, өлшеу). E – Explain – түсіндіру (құбылыс немесе оқиға бойынша не білетіндерін, түсінгендерін суреттеу). A – Anallуse – талдау (ақпаратты талдау, қорытынды жасау, себептерін атау). L – Links – байланыс (болжамдар немесе қорытынды жасау, өзінде бар біліммен байланыстыру). Дескриптор:
Қ.Б:«Ай» әдісі арқылы оқушылар өз-өзін суреттер арқылы бағалайды, мұғалім оқушыны бағалайды.
Кері байланыс: 1. C дәрумені кездесетін өсімдіктерді білесің бе? 2.Тағам құрамындағы дәруменді алу барысында ерітіндінің көк түске боялу себебін түсіндің бе? 2 -тапсырма. Оқу мақсаты: Тағамда С дәруменін сақтау ережелерін түсіну. Ойлау дағдыларының деңгейлері: қолдану. Бағалау критериилері: Тағам өнімдерінде С дәруменін сақтау әдістерін түсіндіреді. Тапсырма. «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы оқушылар топпен жұмыс жасайды. Тағамда С дәруменін сақтауға арналған сіз білетін ережелерін түсіндіріңіз. Дескриптор: -Азық –түлік құрамындағы С дәруменін сақтау әдістерін атайды -Ас әзірлегенде витаминдерді мүмкіншілігінше қалай сақтауға болатынын біледі. -Дәрумендерді сақтау әдістерінің ерекшеліктерін ажыратады. Қ.Б:«Кемпірқосақ» әдісімен оқушылар жұптар бір-біріні бағалайды. Кері байланыс: 1.Азық –түліктер құрамындағы дәрумендерді сақтау әдістерін білесізбе? 2.Күнделікті тұрмыста қолданатын сақтау әдісінің қандай түрлерін атай аласыз?
3 -тапсырма. Оқу мақсаты: С дәруменінің жетікіліксіздігі зардабын сипаттау. Ойлау дағдыларының деңгейлері: қолдану.
Тапсырма. Фишбоун әдісі арқылы оқушылар С дәруменінің жеткіліксіздігі нәтижесінен адам ағзасында пайда болатын ауруларды сипаттайды. Жүзеге асыру қадамдары: 1-қадам: Мәтінді әр оқушыға жеке оқу. 2-қадам: Оқу үрдісінде қаңқаның басына мәтін қарастырылатын проблема белгіленеді. 3-қадам: Жоғарғы «қосымша бұтақтарында» проблеманың себебі белгіленеді, төменгі «сүйекшелерінде» оқу барысында себепті нақтылайтын дәйектер жазылады. 4-қадам: Балықтың «құйрығына» қорытынды жазылады. 5-қадам: Жұпта, топта жұмысты талқылау. 6-қадам: Топ жұмысын аудиторияда баяндау. Дескриптор:
Қ.Б:«Бір ауыз сөзбен түйіндеу» әдісі арқылы мұғалім оқушыны бағалайды. Кері байланыс: 1. С дәруменінің жетіспеушілігінен пайда болатын ауру қалай аталады ? 2. Азық –түлік құрамындағы С дәруменінің маңызы қандай? Саралауға арналған тапсырма. Оқушылардың деңгейлеріне сай құрастырылған. Тапсырма. «Қар үйіндісі» әдісі. Біріншіден, оқушылар жеке жауап берулері керек. Кейін жұбы ақылдасып, олардың екі жауабын бір жауап етіп үйлестіреді. Кейін жұптар басқа жұптармен бірігіп, үдерісті қайталайды. Осылайша төрт жауап бір жауап болып біріктіріледі. А -деңгейі Қай тұжырым дұрыс?
«жоқ» «иә»
1 2 3 4 тапсырма реті
В -деңгейі Сәйкестендір:
С -деңгейі С дәруменінің пайдасын мен зиянын анықтап, қандай заттармен жақсы сіңетінін анықтаңыз.
Қ.Б: «Плюс, минут, қызықты» арқылы қорытындылау. «Плюс» - оң әсер еткен фактілерді, алған,
білімдері жайлы жазады. Кері байланыс: 1.С дәруменінің пайдасы мен зиянын білесің бе? 2. Дәруменді сақтау әдістерін ажырата аласыз ба? Рефлексия.
Үйге тапсырма: «С дәруменінің пайдасы» туралы эссе жазып келу. |
Үлестірмелі парақшалар Қиынды қағаздар А4 парақшасы Стикерлер Түрлі түсті парақшалар |
||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||
|
Саралап оқу мақсатына сай құрастырылды. Оқушылар жеке, жұптық, топтық жұмыстар орындайды. Тапсырмалар оқушылардың деңгейіне сай жасалды.Қабілеті жоғары оқушылаға Қар үйіндісі әдісі арқылы жасалған деңгейлік тапсырмалар беріледі |
Сабақта қалыптастырушы бағалаулар орындалды. Оқушылардың білім деңгейі мынадай кері байланыстар: «ауа райы» , «Бір ауыз сөзбен түйіндеу», «плюс, минус, қызықты әдісі арқылы бағаланады. «Ауа райы», «Ай» әдісін алу себебім тексеру жеңіл болғандықтан алынды. Ал «Бір ауыз сөзбен түйіндеу», «кемпірқосақ» әдісінің тиімділігі оқушылар берілген мәтіннің негізгі, нақты тұсын түсіну.
|
Сабақ барысында құрал- саймандардан сақтану, шыны ыдыстардан абай болу. Сергіту сәті: «Шаттық» |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? 1: 2: |
||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


ұрал-жабдықтары: қарақат, лимон қышқылы, Болгар бұрышы, 5 % иод
ерітіндісі,тазартылған су, химиялық өлшеуіш ыдыстар,дәке
пышақ.















