|
Сабақ тақырыбы |
Адамдық - борышың. Ш.Құдайбердіұлы |
|||||||||||
|
Бөлімше |
2.3 Шығарманың тақырыбы мен негізгі ойды анықтау |
|||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
|
|||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
|
|||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі білуге тиіс:
|
||||||||||||
|
Кейбір оқушылар білуге тиіс: Өлеңді мәнерлеп оқып, талдау жасайды. Шығарма бойынша деңгейлік тапсырмаларды орындай алады. |
||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
шығарманың тақырыбын анықтайды. негізгі ойды білдіріп тұрған тірек сөздерді анықтайды. шығарма бойынша деңгейлік тапсырмаларды орындай алады |
|||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқуға, білімге деген қызығушылығын арттырып, еңбекке баулу. Жеке және топта жұмыс жасай алу, ынтымақтастық. |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану, музыка, өзін-өзі тану. |
|||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу |
|||||||||||
|
Ресурстар |
Топқа бөлуге арналған парақшалар, интерактивті тақта, электронды оқулық, жұмыс дәптері, қалам мен түрлі түсті қарындаш, стикер, видеоматериалдар., бағдаршамдар, постер, кері байланыс парағы т.б |
|||||||||||
|
Бастапқы білім |
Ы. Алтынсарин. «Малды пайдаға жарату» |
|||||||||||
|
Сабақтың әдіс-тәсілдері: |
1. Ерекше амандасу түрлері. 2. Топтау стратегиясы. 3. Семантикалық карта. 4. Блум түймедағының алты күлтесіндегі сұрақтар. 5. Кубизм стратегиясы. 6. Кластер. 7. «Көңіл-күй аралы» әдісі 8. «Оқушы үні» әдісі |
|||||||||||
|
Пайдаланған модульдер |
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау, оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту мен оқу, оқытуды басқару және көшбасшылық, талантты және дарынды балаларды оқыту, сыни тұрғыдан ойлануға үйрету, оқу мен оқытудағы ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану. |
|||||||||||
|
Дереккөздері |
Әдебиеттік оқу (3-сынып) оқулығы, әдістеме, электронды оқулық, интернет ресурстары. |
|||||||||||
|
Психологиялық ахуал Топқа бөлу |
- Сәлеметсіңдер ме , балалар? Ортаға шығып қыздар қыздарға, ұлдар ұлдарға қарама-қарсы қарап тұра қалайық. Жер бетінде халықтар әр түрлі амандасады екен.Қане, байқап көрейік. -Қазақтар қол алысады. -Италияда құшақтасады. -Бразилияда бір-бірінің иығын қағады. -Некарагуада арқасымен қағысады. -Зимбавльде шынтақпен. -Австралияда шапалақпен,секіру, бөксемен. Міне, балалар, барлық дене мүшемізбен амандастық. -Қазір 3 топқа бөліне қалайық. -Қане, әр топқа бірден топ басшысын сайлайық! Сабақ соңында өз тобын бағалайды. 1-топ басшысы Айерке, 2-топ басшысы Ерали, 3-топ басшысы Айша. -Топ ережесімен таныс болыңдар. |
|||||||||||
|
Бастапқы білім |
-Балалар, қазір қай сабақ? -Үйге қандай тапсырма берілді? (Әр топтан 1 оқушы үйге жазуға берілген эсселерін оқиды, қалған оқушылардың жазбаларын жинап аламын.) |
|||||||||||
|
Өткенді бекіту және қызығушылықты ояту «Блум түймедағының алты күлтесі» әдісі |
-Енді, өткенді бекіту мақсатында мен сендерге «Блум түймедағы» ойынын алып келдім және оның сендерге арнаған жаңалығы бар. Ойнаймыз ба? (Әр топ кезек – кезек сұрақтарды таңдайды.) 1. Қарапайым сұрақтар: «Малды пайдаға жарату» мәтінінің авторы кім? 2. Анықтаушы сұрақтар: Ы.Алтынсарин кім болған? 3. Түсіндіруші сұрақтар: Үйші адам тапқан малын қандай пайдаға асырады екен? 4. Шығармашылық сұрақтар: Сызбаны пайдаланып, мәтіндегі тірек сөздерді ата. 5. Тәжірибелік сұрақтар: Кімнің алдында борыштымыз? Өсім деп неге балаларды айтты жұмысшы? 6. Бағалау сұрағы: Мәтіндегі үйшінің сөзі дұрыс па? Өз көзқарасынды айт. (Ауызша, АКТ ойын ойнату, бағалау)
Т |
Сұрақтар-ға жауап береді |
||||||||||
|
Сабақтың басы «Білу» |
(Слайд арқылы Семей туралы мәлімет беріп өту) Семей – Шығыс Қазақстан облысының ірі қалаларының бірі. 1718 жылы Семипалатная қамалы ретінде негізі қаланды. 1851 жылы қала гербі бекітілді: «Қалқанның
көкшіл бетінде алтын тиелген түйе, оның үстінде күміс ай мен
бесбұрышты жұлдыз. Қалқанның жоғары жағында қаланың алтын тәжі
бейнеленген» «Семей» деген сөздің өзі көне
түркі тілінде «рухани орта» дегенді
білдіреді. Қалада орталық саябақ, балалар
саябағы, балалар биологиялық орталығы, су бағы, жеңіс саябағы
бар. Кинотеатрлар, кітапханалар,
мәдениет үйлері жұмыс
істейді. Қазақ халқының көптеген
ғалымдары мен өнер қайраткерлері Семей қаласында дүниеге келген.
Ұлы ақын Абай Құнанбаев, ақын-философ Шәкәрім Құдайбердіұлы,
академик-жазушы Мұхтар Әуезов. Өнер жұлдыздары, әнші Б.Төлегенова,
Р.Рымбаева, айтыскер ақындарымыз С.Тоқтамысова, Р.Зайтовтардың
Семейден шыққанын мақтан
етеміз!
-Ендеше, бүгін, сабағымызды қай ақын шығармашылығына арнаймыз? -Дұрыс, Ш.Құдайбердіұлының «Адамдық - боырышың » тақырыбын өтеміз. Сабағымыздың мақсаты: 3.2.3.1 – шығарманың тақырыбын анықтау және негіз гі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді табу. -Бүгін сабаққа кім жақсы қатысса , қаламыздың символын алады. Сабақ соңында кім көп жинағанын санаймыз. -Дәптерімізге күнді, тақырыпты, жаңа сөзді жазып алайық. |
|
||||||||||
|
Сабақтың ортасы «Түсіну» «Қолдану»
«Талдау»
|
1.Шәкәрім – Меккеге барып,қажы атанған адам. 2.Шәкәрім тарихпен де айналысады. 3.Шәкәрім түйеқарын өсімдігін қайнатып, қойылтып, оған ашудас қосып, қолдан сия жасай білген, өзі сол сиямен жазған. 4.Шәкәрім төрт тілге жетік болған: орыс,араб, түрік, парсы. 5.Шәкәрім өз тұсындағы құсбегі, мерген, аңшы болған. 6.Шәкәрім орыс ағартушысы Л.Толстойды өзіне ұстаз тұтқан, онымен хат алысып тұрған. Оқулықпен жұмыс. -Кітабымызды ашып, қолмен «Адамдық - борышың» өлеңін ұстайық. 1. Аудионы тыңдату. 2. Іштең 1 рет оқыту. 3. Хормен оқыту. 4. Тізбектеп оқыту.
Ойын. Әр топтан бір оқушы шығын
текшені лақтырады. Мына тақырыптар бойынша оқушылар өз ойларын
айтады. Бағаланады. Сергіту сәті. «Туған қалам,Семейім!» әніне билету.
1-топ. Адамға тән жақсы қасиеттер мен жаман қасиеттерді бөліп жазыңдар.
Білімді
мақтаншақ
Өлеңдегі тірек сөздер 3-топ. «Біздің борышымыз ...» сөздерін аяқтаңдар.
Б
Топтар бірін-бірі бағалайды, толықтырады. |
|||||||||||
|
Бекіту. «Жинақтау» |
Кері байланыс. Қалыптастырушы бағалау
Тірек сөздерді сәйкес мақал - мәтелдермен байланыстыр:
|
|||||||||||
|
Үйге тапсырма |
«Адамдық - борышың» өлеңін жаттау. Сүйікті қаламыздың алдындағы 5 парызымызды жазып келу. |
|||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия |
-Кім қанша Семей қаласының символын жинады. Жақсы , символ санына қарай сендер сабаққа қалай қатысқандарын көрінді. Оқушы үнін тыңдау. |
|||||||||||
|
«Бағалау» |
-Тақтадан көңіл -күй аралын таңдап алыңдар. Неге ол аралды таңдадыңыздар?
-Рахмет, осымен сабағымыз аяқталды. |
|||||||||||
Тірек сөздерді сәйкес мақал – мәтелдермен байланыстыр:
|
Білім,ақыл |
Өнерлінің қолы
алтын, |
|
Ар, намыс |
Білімдіден ақыл
шығар, |
|
Талап |
Еңбек ерлікке
жеткізер, |
|
Өнер |
Ерді намыс өлтірер, қоянды қамыс өлтірер. |
|
Еңбек |
Талапты — тас
жарар, |
Тірек сөздерді сәйкес мақал – мәтелдермен
байланыстыр:
|
Білім,ақыл |
Өнерлінің қолы
алтын, |
|
Ар, намыс |
Білімдіден ақыл
шығар, |
|
Талап |
Еңбек ерлікке
жеткізер, |
|
Өнер |
Ерді намыс өлтірер, қоянды қамыс өлтірер. |
|
Еңбек |
Талапты — тас
жарар, |
Тірек сөздерді сәйкес мақал – мәтелдермен байланыстыр:
|
Білім,ақыл |
Өнерлінің қолы
алтын, |
|
Ар, намыс |
Білімдіден ақыл
шығар, |
|
Талап |
Еңбек ерлікке
жеткізер, |
|
Өнер |
Ерді намыс өлтірер, қоянды қамыс өлтірер. |
|
Еңбек |
Талапты — тас
жарар, |
Тірек сөздерді сәйкес мақал – мәтелдермен
байланыстыр:
|
Білім,ақыл |
Өнерлінің қолы
алтын, |
|
Ар, намыс |
Білімдіден ақыл
шығар, |
|
Талап |
Еңбек ерлікке
жеткізер, |
|
Өнер |
Ерді намыс өлтірер, қоянды қамыс өлтірер. |
|
Еңбек |
Талапты — тас
жарар, |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Адамдық борышың. Ш.Құдайбердіұлы.3 сынып
|
Сабақ тақырыбы |
Адамдық - борышың. Ш.Құдайбердіұлы |
|||||||||||
|
Бөлімше |
2.3 Шығарманың тақырыбы мен негізгі ойды анықтау |
|||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
|
|||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
|
|||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі білуге тиіс:
|
||||||||||||
|
Кейбір оқушылар білуге тиіс: Өлеңді мәнерлеп оқып, талдау жасайды. Шығарма бойынша деңгейлік тапсырмаларды орындай алады. |
||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
шығарманың тақырыбын анықтайды. негізгі ойды білдіріп тұрған тірек сөздерді анықтайды. шығарма бойынша деңгейлік тапсырмаларды орындай алады |
|||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқуға, білімге деген қызығушылығын арттырып, еңбекке баулу. Жеке және топта жұмыс жасай алу, ынтымақтастық. |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану, музыка, өзін-өзі тану. |
|||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу |
|||||||||||
|
Ресурстар |
Топқа бөлуге арналған парақшалар, интерактивті тақта, электронды оқулық, жұмыс дәптері, қалам мен түрлі түсті қарындаш, стикер, видеоматериалдар., бағдаршамдар, постер, кері байланыс парағы т.б |
|||||||||||
|
Бастапқы білім |
Ы. Алтынсарин. «Малды пайдаға жарату» |
|||||||||||
|
Сабақтың әдіс-тәсілдері: |
1. Ерекше амандасу түрлері. 2. Топтау стратегиясы. 3. Семантикалық карта. 4. Блум түймедағының алты күлтесіндегі сұрақтар. 5. Кубизм стратегиясы. 6. Кластер. 7. «Көңіл-күй аралы» әдісі 8. «Оқушы үні» әдісі |
|||||||||||
|
Пайдаланған модульдер |
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау, оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту мен оқу, оқытуды басқару және көшбасшылық, талантты және дарынды балаларды оқыту, сыни тұрғыдан ойлануға үйрету, оқу мен оқытудағы ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану. |
|||||||||||
|
Дереккөздері |
Әдебиеттік оқу (3-сынып) оқулығы, әдістеме, электронды оқулық, интернет ресурстары. |
|||||||||||
|
Психологиялық ахуал Топқа бөлу |
- Сәлеметсіңдер ме , балалар? Ортаға шығып қыздар қыздарға, ұлдар ұлдарға қарама-қарсы қарап тұра қалайық. Жер бетінде халықтар әр түрлі амандасады екен.Қане, байқап көрейік. -Қазақтар қол алысады. -Италияда құшақтасады. -Бразилияда бір-бірінің иығын қағады. -Некарагуада арқасымен қағысады. -Зимбавльде шынтақпен. -Австралияда шапалақпен,секіру, бөксемен. Міне, балалар, барлық дене мүшемізбен амандастық. -Қазір 3 топқа бөліне қалайық. -Қане, әр топқа бірден топ басшысын сайлайық! Сабақ соңында өз тобын бағалайды. 1-топ басшысы Айерке, 2-топ басшысы Ерали, 3-топ басшысы Айша. -Топ ережесімен таныс болыңдар. |
|||||||||||
|
Бастапқы білім |
-Балалар, қазір қай сабақ? -Үйге қандай тапсырма берілді? (Әр топтан 1 оқушы үйге жазуға берілген эсселерін оқиды, қалған оқушылардың жазбаларын жинап аламын.) |
|||||||||||
|
Өткенді бекіту және қызығушылықты ояту «Блум түймедағының алты күлтесі» әдісі |
-Енді, өткенді бекіту мақсатында мен сендерге «Блум түймедағы» ойынын алып келдім және оның сендерге арнаған жаңалығы бар. Ойнаймыз ба? (Әр топ кезек – кезек сұрақтарды таңдайды.) 1. Қарапайым сұрақтар: «Малды пайдаға жарату» мәтінінің авторы кім? 2. Анықтаушы сұрақтар: Ы.Алтынсарин кім болған? 3. Түсіндіруші сұрақтар: Үйші адам тапқан малын қандай пайдаға асырады екен? 4. Шығармашылық сұрақтар: Сызбаны пайдаланып, мәтіндегі тірек сөздерді ата. 5. Тәжірибелік сұрақтар: Кімнің алдында борыштымыз? Өсім деп неге балаларды айтты жұмысшы? 6. Бағалау сұрағы: Мәтіндегі үйшінің сөзі дұрыс па? Өз көзқарасынды айт. (Ауызша, АКТ ойын ойнату, бағалау)
Т |
Сұрақтар-ға жауап береді |
||||||||||
|
Сабақтың басы «Білу» |
(Слайд арқылы Семей туралы мәлімет беріп өту) Семей – Шығыс Қазақстан облысының ірі қалаларының бірі. 1718 жылы Семипалатная қамалы ретінде негізі қаланды. 1851 жылы қала гербі бекітілді: «Қалқанның
көкшіл бетінде алтын тиелген түйе, оның үстінде күміс ай мен
бесбұрышты жұлдыз. Қалқанның жоғары жағында қаланың алтын тәжі
бейнеленген» «Семей» деген сөздің өзі көне
түркі тілінде «рухани орта» дегенді
білдіреді. Қалада орталық саябақ, балалар
саябағы, балалар биологиялық орталығы, су бағы, жеңіс саябағы
бар. Кинотеатрлар, кітапханалар,
мәдениет үйлері жұмыс
істейді. Қазақ халқының көптеген
ғалымдары мен өнер қайраткерлері Семей қаласында дүниеге келген.
Ұлы ақын Абай Құнанбаев, ақын-философ Шәкәрім Құдайбердіұлы,
академик-жазушы Мұхтар Әуезов. Өнер жұлдыздары, әнші Б.Төлегенова,
Р.Рымбаева, айтыскер ақындарымыз С.Тоқтамысова, Р.Зайтовтардың
Семейден шыққанын мақтан
етеміз!
-Ендеше, бүгін, сабағымызды қай ақын шығармашылығына арнаймыз? -Дұрыс, Ш.Құдайбердіұлының «Адамдық - боырышың » тақырыбын өтеміз. Сабағымыздың мақсаты: 3.2.3.1 – шығарманың тақырыбын анықтау және негіз гі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді табу. -Бүгін сабаққа кім жақсы қатысса , қаламыздың символын алады. Сабақ соңында кім көп жинағанын санаймыз. -Дәптерімізге күнді, тақырыпты, жаңа сөзді жазып алайық. |
|
||||||||||
|
Сабақтың ортасы «Түсіну» «Қолдану»
«Талдау»
|
1.Шәкәрім – Меккеге барып,қажы атанған адам. 2.Шәкәрім тарихпен де айналысады. 3.Шәкәрім түйеқарын өсімдігін қайнатып, қойылтып, оған ашудас қосып, қолдан сия жасай білген, өзі сол сиямен жазған. 4.Шәкәрім төрт тілге жетік болған: орыс,араб, түрік, парсы. 5.Шәкәрім өз тұсындағы құсбегі, мерген, аңшы болған. 6.Шәкәрім орыс ағартушысы Л.Толстойды өзіне ұстаз тұтқан, онымен хат алысып тұрған. Оқулықпен жұмыс. -Кітабымызды ашып, қолмен «Адамдық - борышың» өлеңін ұстайық. 1. Аудионы тыңдату. 2. Іштең 1 рет оқыту. 3. Хормен оқыту. 4. Тізбектеп оқыту.
Ойын. Әр топтан бір оқушы шығын
текшені лақтырады. Мына тақырыптар бойынша оқушылар өз ойларын
айтады. Бағаланады. Сергіту сәті. «Туған қалам,Семейім!» әніне билету.
1-топ. Адамға тән жақсы қасиеттер мен жаман қасиеттерді бөліп жазыңдар.
Білімді
мақтаншақ
Өлеңдегі тірек сөздер 3-топ. «Біздің борышымыз ...» сөздерін аяқтаңдар.
Б
Топтар бірін-бірі бағалайды, толықтырады. |
|||||||||||
|
Бекіту. «Жинақтау» |
Кері байланыс. Қалыптастырушы бағалау
Тірек сөздерді сәйкес мақал - мәтелдермен байланыстыр:
|
|||||||||||
|
Үйге тапсырма |
«Адамдық - борышың» өлеңін жаттау. Сүйікті қаламыздың алдындағы 5 парызымызды жазып келу. |
|||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия |
-Кім қанша Семей қаласының символын жинады. Жақсы , символ санына қарай сендер сабаққа қалай қатысқандарын көрінді. Оқушы үнін тыңдау. |
|||||||||||
|
«Бағалау» |
-Тақтадан көңіл -күй аралын таңдап алыңдар. Неге ол аралды таңдадыңыздар?
-Рахмет, осымен сабағымыз аяқталды. |
|||||||||||
Тірек сөздерді сәйкес мақал – мәтелдермен байланыстыр:
|
Білім,ақыл |
Өнерлінің қолы
алтын, |
|
Ар, намыс |
Білімдіден ақыл
шығар, |
|
Талап |
Еңбек ерлікке
жеткізер, |
|
Өнер |
Ерді намыс өлтірер, қоянды қамыс өлтірер. |
|
Еңбек |
Талапты — тас
жарар, |
Тірек сөздерді сәйкес мақал – мәтелдермен
байланыстыр:
|
Білім,ақыл |
Өнерлінің қолы
алтын, |
|
Ар, намыс |
Білімдіден ақыл
шығар, |
|
Талап |
Еңбек ерлікке
жеткізер, |
|
Өнер |
Ерді намыс өлтірер, қоянды қамыс өлтірер. |
|
Еңбек |
Талапты — тас
жарар, |
Тірек сөздерді сәйкес мақал – мәтелдермен байланыстыр:
|
Білім,ақыл |
Өнерлінің қолы
алтын, |
|
Ар, намыс |
Білімдіден ақыл
шығар, |
|
Талап |
Еңбек ерлікке
жеткізер, |
|
Өнер |
Ерді намыс өлтірер, қоянды қамыс өлтірер. |
|
Еңбек |
Талапты — тас
жарар, |
Тірек сөздерді сәйкес мақал – мәтелдермен
байланыстыр:
|
Білім,ақыл |
Өнерлінің қолы
алтын, |
|
Ар, намыс |
Білімдіден ақыл
шығар, |
|
Талап |
Еңбек ерлікке
жеткізер, |
|
Өнер |
Ерді намыс өлтірер, қоянды қамыс өлтірер. |
|
Еңбек |
Талапты — тас
жарар, |
шағым қалдыра аласыз
үймедақ
жаңалығы:














