Материалдар / Ашық сабақ: "Әдептілік"
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ: "Әдептілік"

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақтың тақырыбы: «Әдептілік». Сабақтың мақсаты: 1.Мәтінмен жұмыс істеу. Мәтінді мұқият тыңдап білетін сөздердің дыбысталуына қарап таныс емес сөздердің дыбысталуын білу. Берілген сөздерді қабылдап, айыра білу. Сабақ барысында мұғалімнің сұрағына дұрыс жауап беріп мәтінді түсіну. 2. Сөздік қорын молайту, өз дауысын үнемі қадағалап отыруға, дұрыс сөйлеуге дағдыландыру. Дыбыстарды дұрыс айтып, дұрыс ажыратуға үйренуді жалғастыру. 3. Макет жасау арқылы ізденімпаздық қабілеттерін түрлі тапсырмаларды орындау барысында іскерлік, танымдылық, есте сақтау қабілеттерін арттыру. 4. Әдептілік, сыпайылыққа тәрбиелеу.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
11 Наурыз 2022
384
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақтың тақырыбы: «Әдептілік».


Сабақтың мақсаты: 1.Мәтінмен жұмыс істеу. Мәтінді мұқият тыңдап

білетін сөздердің дыбысталуына қарап таныс емес

сөздердің дыбысталуын білу. Берілген сөздерді

қабылдап, айыра білу. Сабақ барысында мұғалімнің

сұрағына дұрыс жауап беріп мәтінді түсіну.

2. Сөздік қорын молайту, өз дауысын үнемі қадағалап

отыруға, дұрыс сөйлеуге дағдыландыру. Дыбыстарды дұрыс айтып, дұрыс ажыратуға үйренуді жалғастыру.

3. Макет жасау арқылы ізденімпаздық қабілеттерін түрлі тапсырмаларды орындау барысында іскерлік,

танымдылық, есте сақтау қабілеттерін арттыру.

4. Әдептілік, сыпайылыққа тәрбиелеу.


Көрнекілігі: макет, суреттер, мәтін жазылған қима қағаздар.


1-оқушы: Қалы Азамат.

Диагноз: 2-х сторонняя тотальная глухота.

Тақырыбы: «Ә» дыбысы.

Мақсаты: «Ә» дыбысын әртүрлі позицияда, сөздерде, сөйлемдерде

түзету.


Тақырыбы: «Б-П»-дыбыстары.

Мақсаты: «Б-П»-дыбыстарын әртүрлі позицияда, сөздерде,

сөйлемдерде ажырату.



2-оқушы: Ермахан Асылжан.

Диагноз: 2-х сторонняя тотальная глухота. ОНР – 1 ур., ДЦП.


Тақырыбы: «И»-дыбысы.

Мақсаты: «И»-дыбысын дауыссыз дыбыстардың ортасында,

дауыссыз дыбыстардың соңында түзету.


Тақырыбы: «Б» дыбысы.

Мақсаты: «Б» дыбысын әртүрлі позицияда, сөздерде, сөйлемдерде

машықтандыру.





Сабақтың барысы:


1-оқушы: Қалы Азамат.


І. Ұйымдастыру кезеңі.

  • Саламатсыздар ма?.

  • [-па-па-па]

  • [Сен қалай естіп отырсың?]

  • Азамат [бүгін сабақта не істейміз?]

  • Мен тыңдаймын, сөйлеймін.

  • Қазір, дыбыстармен жұмыс жасаймыз.

  • Айгүл апай, біз қазір қай дыбыстармен жұмыс жасаймыз?


ІІ. – Біз қазір «Ә» дыбысымен жұмыс жасаймыз.


  1. «Ә» дыбысының пішінін анықтау.


  1. Буындарды оқы. «Ә» дыбысын дұрыс айт.


ә – пә – пә пәпә ә – п әп

ә – тә – тә тәтә ә – н ән

ә – сә – сә сәсә ә – к әк

ә – с әс

ә – л әл


  1. Суреттерді ата. «Ә» дыбысын дұрыс айт.

Shape8 Shape7 Shape6 Shape5 Shape4 Shape2 Shape1 Shape3



  1. Көп нүктенің орнын толтыр.



...ке д...рігер ...же


  1. Сұраққа жауап бер. «Ә» дыбысын дұрыс айт.


дShape9 әптер

кShape10 әмпит

Shape12 Shape11 Бұл не? сәбіз

дәрі

пәтер


  1. Буыннан сөз құра. «Ә» дыбысын дұрыс айт.


Shape21 Shape20 Shape19 Shape18 Shape17 Shape16 Shape15 Shape14

сі

лі

мә

ке

шә

сә

би

әп








  1. Сөйлемді оқы. «Ә» дыбысын дұрыс айт.

Shape23 Shape22


Дәрігер дәрі берді.


  1. Жұмбақты оқы.


Балаларды ұйқыдан,

Оятатын таңертең.

Әп-әдемі қанаты,

Әнші құсты айтшы, сен. (Әтеш)


ІІІ. – Ал, енді «Б-П» дыбыстарымен жұмыс істейміз.

  • «Б-П» дыбыстарын ажыратамыз.


  1. «Б» дыбысының, «П» дыбысының пішіндерін көрсету.


  1. Буындарды оқы. «Б-П» дыбыстарын дұрыс айт.

аба – апа

або – апо

абу – апу

аби – апи

  1. Сөздерді оқы. «Б-П» дыбыстарын дұрыс айт.

баға – парта

бота – поезд

балға – перде

басқыш – парақ


  1. Буыннан сөз құрап оқы.

ба... бо...

па... пе...


  1. Суреттерді ата. «Б-П» дыбыстарын дұрыс айт.

Shape29 Shape28 Shape27 Shape26 Shape25 Shape24



  1. Нүкте орнына керекті әріпті қойып оқы.

...іздің ...әтеріміз ...есінші қа...атта.

...әтеріміздегі ...өлмелер жылы, әрі таза.

...олат са...ақ оқы... отыр.

Ол ...өлмелерді тазалады.


  1. Жұмбақты оқы.

Өзі бірде су болады,

Бірде қар болады,

Бірде бу болады.

Бұл не? (Бұлт)


Жапырақты тасалап,

Өсетін жері бақша-бақ.

Күрең қызыл, шіркін-ай,

Оның аты ... . (Құлпынай)


  1. Суреттерді ата. «Б-П» дыбыстарды дұрыс айт.

Shape34 Shape33 Shape32 Shape31 Shape30



IV. – Азамат, қазір мен мәтінді оқимын.

  • Сен мұқият тыңда.

(Мәтінді екі рет (экран арқылы) оқимын).


Мәтін. «Әдептілік».

Салтанат жұмысқа автобуспен барады. Автобусқа Салтанат «Гүлжан» аялдамасынан мінеді. Таңертең автобуста адам көп болады. Бір күні Салтанат отырған автобусқа бір бала мінді. Ол Салтанаттың қасына отырды. Келесі аялдамадан автобусқа бір апа мінді. Салтанаттың қасындағы бала орнынан тез тұрды да:

  • Апа, отырыңыз, - деді.

  • Рахмет, балам, - деп апа орынға отырды.

  • Сен өте жақсы бала екенсің. – деді апа.


  • Азамат, сен не естідің?

  • (Мысалы, Салтанат, автобус.)

Мәтінді қайта оқып шығу. (Азамат)\


  • Ал, енді Азамат осы мәтін бойынша макет жасаймыз.

  • Мен сөйлемді айтамын, ал сен сөйлемді тыңдап, қайталап, макет жасайсың.

  • Мәтінді экран артында айтып отырып, макетті жасау.

  • Жарайсың, Азамат.



V. – Ал, енді тыңда, қайтала:

[аялдама]

[автобус]

[қасыма отырды]

  • Жақсы, Азамат, сен бүгін жақсы сөйледің, оқыдың, макет жасадың.

Өте жақсы, жарайсың!


2-оқушы: Ермахан Асылжан.


І. Ұйымдастыру кезеңі.

  • [-па-па-па]

  • [Дыбыс бар ма?]

  • [Қазір қай сабақ?] - Қазір дыбыстандыру сабағы.


ІІ. – Асылжан, қазір мен мәтінді оқимын.

  • Сен мұқият тыңда.


Мәтін «Әдептілік».

Марат автобусқа мінді. Ол бос орынға отырды. Келесі аялдамада бір

ата мінді. Марат тұрып орнын берді. Ата орынға отырып:

  • Рахмет, балам, - деді.

  • Өте жақсы, әдепті бала екенсің, - деді.


  • Асылжан, сен не естідің?

  • Мәтінді өзің оқып шық.

  • Ал, енді тыңда, қайтала, сөйлемді қой.

[Мәтінді айтып шығу]

  • Дұрыс.

  • Сен не істедің?

  • Марат қандай бала?

  • Ол не істеді?

  • Асылжан, сен не істерең?

  • Сен орныңды бересің бе?

  • Жақсы.

  • Жарайсың, өте жақсы бала екенсің.


ІІІ. – Асылжан, ал енді «И» дыбысымен жұмыс жасаймыз.


  1. «И» дыбысының пішішін анықтау.


  1. Буындарды оқы. «И» дыбысын дұрыс айт.


ит, ип, им, ин.


  1. Суреттерді ата.

Shape35 Shape37 Shape36


ит ине инелік


  1. Буындарды оқы. «И» дыбысын жақсы айт.


пи, ти, би, ки.


  1. Сөздерді оқы. «И» дыбысын дұрыс айт.

пима, тиін, кино, биші.


  1. Буындарды оқы. «И» дыбысын дұрыс айт.

пим – тим кит – вин

сим – тип вин – син


  1. Сөйлемді толықтыр.


ДShape38 имаш

МShape40 Shape39 ынау Ринат

Хамит

Мұхит

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!