Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ "Алғашқы ұстаз"
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сынып: 3 Пән: әдебиеттік оқу |
Мектеп: «Н.Әбдіров атындағы ЖББ орта мектеп» Мұғалімнің аты-жөні: Абдрахманова Т.К. Машықкер: Абдильдина Ж.М. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
«Алғашқы ұстаз!» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары |
3.2.5.1 – берілген тақырып, сұрақ бойынша түрлі дереккөздерден алған ақпараттарды табу, мағлұматтардың маңызды тұстарын анықтау. 3.1.5.1 – өз ойы мен сезімін көркем-бейнелі сөздерді қолдана отырып жеткізу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: негізгі ойды түсінеді, біледі, айтады. Көптеген оқушылар: тақырыпқа сай сұрақтарға жауап береді, түрлі тапсырмаларды орындайды. Кейбір оқушылар: өз ойын көркем- бейнелі сөздермен жеткізеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тірек сөздер |
Оқушылар: Өлең мазмұны туралы өз ойын айта алады. Өлең бойынша сұрақтарға жауап бере алады. Кейіпкерді сипаттай алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология: ағартушы, ұстаз, тұлға |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Ұлы адамдарға құрмет, ұстаздықты ұлықтау. Жеке және топта жұмыс жасай алу, ынтымақтастық алаңын құру. Жақсыны бағалай білу білігі. Руханилықты дәріптеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Өзін-өзі тану- рухани қасиеттерді дәріптеу кезінде; қазақ тілі- тірек сөздерді тауып жазған кезде; дүниетану – өлеңмен танысу кезінде. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білімді игеру |
Атақты тұлғалар бөліміндегі шығармадан қажетті деректермен жұмыстана алады, қажетіне пайдаланады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы |
-Амандасу; -Оқушыларды түгендеу. Ширату тапсырмасы. Оқушыларға ребус таратылады. Ребустың жауабын айтып түсіндіреді. 1-қатар «алғашқы» 2-қатар «ұстаз!» Ребустың жауабын табу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтаймыз.
Үй тапсырмасын тексеру «Хан Абылай атандың!» өлеңін сұрау. |
Ребустар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа сабақ
Сөзжұмбақ
Тәжірибе
Қорытынды
|
-Балалар, жаңа сабағымыздың тақырыбы «Алғашқы ұстаз!» Ой қозғау 1 «Кел, балалар, оқылық» өлеңін есіңе түсір. Оны жазған кім? Сөзжұмбақты дұрыс шешсең, сарғыш түсті торкөздерденесімі шығады. Оқулықта 49-бет
1 Оқығанды көңiлге ... тоқылық. 2 Кел, ..., оқылық. 3 ..., балалар. 4 Шамнан ... жағылар. 5 ... көйлек үстіңде. 6 Қартайғанда мал ... .
2. Өлеңді түсініп оқы. Алғашқы қоңырау Қағылды зор қоңырау, күмбiрледi, Аралап айлық жердi, күндiк жердi. Iлесiп сол қоңырау үнiменен Қазақтың даласына бiлiм келдi. Кiм қаққан, аты-жөнi кiм қоңыраушының, Даланың дүбiрлеткен қойнау, шыңын! Қалың ел, қара қазан, сары баланың Қашанғы арын, қамын ойлаушы кiм? Сол сұрақ қоңырауға қосып үнiн, Бар қазақ аспанында ұшты бүгiн. «Ыбырай!», «Ыбырай!» деген жалғыз есiм Туған жер таза ауасын, құшты қырын. Ғафу Қайырбеков
Ғафу Қайырбеков (1928–1994) Қостанай облысы Жангелдин ауданындатуған. Оның «Дала қоңырауы» атты поэмасы бар. Онда Ы. Алтынсарин бейнесі сипатталған.
Жаңа тақырыпты меңгеру үшін Ы. Алтынсарин туралы мәлімет жинайды
Ыбырай Алтынсарин (шын аты — Ибраһим, 1841—1889) — қазақтың аса көрнекті ағартушы-педагогы, жазушы, этнограф, фольклоршы, қоғам қайраткері Ыбырай Алтынсарин қазақтың ағартушылық тарихында және ұлттық мектебінің қалыптасуында терең із қалдырды.
Ы. Алтынсарин туралы білгеніңді сызбаға түсір.
Қорытынды
өз ойыңды көркем-бейнелі сөздерді қолдана отырып жеткіздің;
|
Оқулық
Оқулық
Жазылым |